Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #861  
Vechi 19.03.2015, 13:54:05
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Vai! Asta e tot ce voi ati inteles din discutia mea cu crocodilu'?
Erau doua concluzii logice, una Il facea mic pe Dumnezeu, iar cealalta Il facea mare. Crocodilul a inteles care e treaba si d-aia o scalda el cu existenta. Dar voi... nimic! Perfect!
Dumnezeu sa va aiba in paza.
OK, Ezio, spune atunci care e raspunsul/punctul de vedere adventist la acele dovezi stiintifice sau empirice, de care vorbeste Mihnea, dovezi nu putine, care atesta existenta postuma a unei entitati identitare non-fizice infraumane, numeste-o cum vrei. Cunosc in parte aceste dovezi. Doctrinar dar si logic, care e raspunsul vostru?
Reply With Quote
  #862  
Vechi 19.03.2015, 14:04:50
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
OK, Ezio, spune atunci care e raspunsul/punctul de vedere adventist la acele dovezi stiintifice sau empirice, de care vorbeste Mihnea, dovezi nu putine, care atesta existenta postuma a unei entitati identitare non-fizice infraumane, numeste-o cum vrei. Cunosc in parte aceste dovezi. Doctrinar dar si logic, care e raspunsul vostru?
Barca, eu acum sunt la munca si vb de pe tel, si nu prea am timp sa stau pe forum...dupa 9pm poate

Dar eu nu sunt adventist, si nu stiu care este punctul lor de vedere doctrinar, deci nu pot sa vb in numele lor... eu cu abab as avea o vedere apropiata sa zic ...

Iar despre acele "dovezi" e mult de vorbit, acum nu am timp dar o sa imi spun parerea.
Reply With Quote
  #863  
Vechi 19.03.2015, 14:04:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Puteți vă rog frumos să lăsați erezia ”nemuririi sufletului” despre care s-a vorbit destul până să se închidă topicul respectiv și să reveniți la erezia închinării la icoane?
Mulțumesc.
Tocmai ce spuneam, in cocneptia voastra Biserica s-a aflat in inselare sute de ani, pana la (neo)protestanti. Deci nu e adevarat ca Biserica nu va fi biruita niciodata. A fost biruita aproape tot timpul, pana prin sec. XIX. Noi avem Sfanta Scriptura, voi ati furat Biblia si ati facut o carte cu invataturi care se potrivesc doctrinei voastre. Adica o Biblie cu adnotari pe text.
Reply With Quote
  #864  
Vechi 19.03.2015, 15:09:37
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tocmai ce spuneam, in cocneptia voastra Biserica s-a aflat in inselare sute de ani, pana la (neo)protestanti. Deci nu e adevarat ca Biserica nu va fi biruita niciodata. A fost biruita aproape tot timpul, pana prin sec. XIX. Noi avem Sfanta Scriptura, voi ati furat Biblia si ati facut o carte cu invataturi care se potrivesc doctrinei voastre. Adica o Biblie cu adnotari pe text.
Nu as zice ca au furat Biblia, cat ca au schimbat-o. Ce valoare are un Cuvant trunchiat al lui Dumnezeu? Trice stie la ce ma refer.
Reply With Quote
  #865  
Vechi 19.03.2015, 16:31:25
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Nu as zice ca au furat Biblia, cat ca au schimbat-o. Ce valoare are un Cuvant trunchiat al lui Dumnezeu? Trice stie la ce ma refer.
Domnilor, nu este nici furată, nici schimbată; versetele (19 la număr până la data închiderii topicului) care spun că ”sufletul moare” (deci nu este nemuritor) le găsiți pe topicul respectiv și majoritatea sunt luate chiar din Biblia Ortodoxă. Acum ne putem întoarce la subiectul despre icoane? Mulțumesc.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #866  
Vechi 19.03.2015, 16:43:30
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma refer la deuterocanonice, Centesimus. Credeam ca v-ati prins.
Reply With Quote
  #867  
Vechi 19.03.2015, 18:28:01
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Ma refer la deuterocanonice, Centesimus. Credeam ca v-ati prins.
Recunosc, nu m-am prins. Apocrifele nefiind canonice, nu înțeleg de ce ar fi ”trunchiere” a Bibliei. Ele pot sta alături de Biblie, fiind ”bune de citit” [cu valoare documentară și istorică] așa cum spune și Biserica Ortodoxă; dar nu în Biblie.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #868  
Vechi 19.03.2015, 21:39:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Domnilor, nu este nici furată, nici schimbată; versetele (19 la număr până la data închiderii topicului) care spun că ”sufletul moare” (deci nu este nemuritor) le găsiți pe topicul respectiv și majoritatea sunt luate chiar din Biblia Ortodoxă. Acum ne putem întoarce la subiectul despre icoane? Mulțumesc.
Topicul respectiv e blocat.
Este deja demonstrat ca afirmatia adventista/iehovista ca "sufletul moare" are ca sursa o (ne)intelegere simplista si ne-Biblica a ceea ce intelege Biblia prin moarte.

Colegul matale cel banat a evitat sistematic sa se raporteze la Col. 2:13 ca sa-si corecteze eroarea deasprea ceea ce inseamna de fapt moartea sufletului - pacatul asa cum si matale ai evitat confruntarea Biblica cu "Adam a tinut Sabatul" pe care o sustineti voi adventistii pentru ca asa a zis Ellen White si nu-i asa, cine ii contesta autoritatea este imediat exilat din "biserica".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.03.2015 at 21:52:36.
Reply With Quote
  #869  
Vechi 20.03.2015, 06:03:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
si matale ai evitat confruntarea Biblica cu "Adam a tinut Sabatul"
Eu, unul, nu-mi amintesc sa fi citit in Biblie ca Adam a tinut Sabat-ul. In schimb, imi amintesc ca am citit ca el ar fi iesit din Sabat...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #870  
Vechi 20.03.2015, 06:27:14
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Topicul respectiv e blocat.
Tocmai de aceea am propus deschiderea unui nou topic pe această temă. Dacă doriți... dacă nu, lăsați-o așa...
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
Răspunde