Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 11.02.2010, 20:37:45
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de copacel Vezi mesajul
Daca-mi arati unde a spus Domnul Iisus Hristos, ca "sufletul"(in intelesul vostru) este luat in primire de ingeri, dupa moarte, voi crede acest lucru.

P.S. Poate iti faci mila de mine si imi explici, pana la urma, in ce stare erau bogatul si saracul Lazar, dupa ce murisera. Ca sa ma conving si eu de limpezimea interpretarii tale, asupra pildei in discutie.
Eu nu cred ca vei crede.Pentru cei care nu vor sa creada nu exista nici o dovada, da uite ca vine.

"Și a murit săracul și a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam"

Luca 16:22
Reply With Quote
  #52  
Vechi 11.02.2010, 20:45:25
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de copacel Vezi mesajul
Fii mai explicit. Cine "forteaza si interpreteaza pildele", ca sa-i iasa doctrina religioasa?
Da un exemplu de fortare si interpretare.

Si, totodata am si o intrebare: daca iei literar pilda bogatului nemilostiv, cati kilometri patrati trebuie sa aiba "sanul lui Avram" ca sa-i incapa pe toti cei binecuvantati.

Poi uita-te la explicatiile fantastice pe care le dai pildei
scrie ca bogatul era in iad constient da tu zici ca nu e asa
scrie ca imediat dupa moarte Lazar a fost dus in sanul lui Avraam (este o metafora referitoare la paradis,) si bogatul este dus in iad atunci dupa ce au murit nu la sfarsitul veacurilor deoarece in timp ce el este coinstient in iad, fratii lui traiesc in lume, deci lumea nu se sfarsise
Pilda mi se pare destul de clara, interpretarea voastra de-a dreptul fantezista deoarece nu iese dogma lui E White altfel
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 11.02.2010, 22:08:24
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Ce facem, Il credem pe Hristos ca ne iau Ingerii in primire sufletul dupa moarte sau nu?
Hai, ca e intrebare simpla.
E mai simplă decât îți imaginezi... Aceasta era convingerea (nebiblică) a evreilor, nu a Domnului Hristos. El a reprodus (iarăși spun "ironic", chiar dacă voi fi luat peste picior) basmul evreesc binecunoscut în epocă.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 11.02.2010, 22:22:50
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Fratilor, nu va mai intreb nimic, ca pe urma raspundeti asa si ma simt eu aiurea ca v-am impins sa faceti pacate gandind si scriind asemenea aberatii ca astea pe care le insirati pe-acest topic
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 11.02.2010, 23:51:26
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
E mai simplă decât îți imaginezi... Aceasta era convingerea (nebiblică) a evreilor, nu a Domnului Hristos. El a reprodus (iarăși spun "ironic", chiar dacă voi fi luat peste picior) basmul evreesc binecunoscut în epocă.
Oi vei, oi vei...deci voi chiar nu credeti in NT, pur si simplu va numiti crestini doar in virtutea inertiei...cand de fapt voi puneti la indoiala totul, si credeti numai si numai in cele emise de Ellen White( alea sunt sfinte...in rest nu auziti, nu vreti sa vedeti, si va faceti ca nu intelegeti).

Doamne apara si pazeste!!!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 11.02.2010, 23:53:17
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Fratilor, nu va mai intreb nimic, ca pe urma raspundeti asa si ma simt eu aiurea ca v-am impins sa faceti pacate gandind si scriind asemenea aberatii ca astea pe care le insirati pe-acest topic
Pai asa e, orice i-ai intreba....nu stiu decat o placa, aia emisa de Ellen White!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 12.02.2010, 10:05:13
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Oi vei, oi vei...deci voi chiar nu credeti in NT, pur si simplu va numiti crestini doar in virtutea inertiei...cand de fapt voi puneti la indoiala totul, si credeti numai si numai in cele emise de Ellen White
Singura sursa ale acestor afirmații este propria ta persoană, după care arunci asupra altora responsabilitatea lor. Și dorești să mai fi și credibilă...
Reply With Quote
  #58  
Vechi 12.02.2010, 10:36:05
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Facerea 37:35 După aceea s-au adunat toți feciorii lui și toate fetele lui și au venit să-l mângâie; dar el nu voia să se mângâie, ci zicea: "Plângând, mă voi pogorî în locuința morților la fiul meu!" Și-l plângea astfel tatăl său.

7. Descoperi-vei tu care este firea lui Dumnezeu? Urca-vei tu până la desăvârșirea Celui Atotputernic?
8. Ea este mai înaltă decât cerurile. Și ce vei face tu? Ea este mai adâncă decât împărăția morții. Cum vei pătrunde-o tu? Iov 11

9. Șeolul (iadul) se mișcă în adâncurile sale, ca să iasă întru întâmpinarea ta. Pentru tine el deșteaptă umbrele, pe toți stăpânitorii pământului; el ridică de pe jilțurile lor pe toți împărații pământului. Isaia 14

13. Nu cruța pe feciorul tău de pedeapsă; chiar dacă îl lovești cu varga, nu moare.
14. Tu îl bați cu toiagul, dar scapi sufletul lui din împărăția morții. Pilde 23

2. Dacă se vor strecura în locuința morților, de acolo mâna Mea îi va apuca, și de se vor sui în cer, îi voi da jos de acolo; Amos 9:2
19. Precum seceta și arșița sorb apele zăpezilor topite, tot astfel soarbe locuința morților pe păcătoși. Iov 24

12. Să-i înghițim de vii ca locuința morților, și întregi, ca pe cei ce se coboară în mormânt. Pilde 1

14. Din stăpânirea locuinței morților îi voi izbăvi și de moarte îi voi mântui. Unde este, moarte, biruința ta? Unde-ți sunt chinurile tale? Mila stă ascunsă departe de ochii Mei!... Osea 13

14. De aceea și iadul și-a mărit de două ori lăcomia lui, căscat-a gura sa peste măsură; acolo se vor coborî mărirea Sionului și gloatele sale, chiotele de veselie... Isaia 5

11. "Cere un semn de la Domnul Dumnezeul tău, în adâncurile iadului sau în înălțimile cele de sus". Isaia 7

15. Și acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului! Isaia 14

24. Înțeleptul merge pe cărarea vieții ce duce în sus, ca să ocolească drumul iadului care merge în jos. Pilde 15

17. Să se întoarcă păcătoșii în iad; toate neamurile care uită pe Dumnezeu. Psalmi 9

10. Că nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel cuvios al Tău să vadă stricăciunea. Psalmi 15

15. Și-i vor stăpâni pe ei cei drepți și ajutorul ce-l nădăjduiau din slava lor, se va învechi în iad.

16. Dar Dumnezeu va izbăvi sufletul meu din mâna iadului, când mă va apuca. Psalmi 48

16. Să vină moartea peste ei și să se coboare în iad de vii, Psalmi 54

47. Cine este omul ca să trăiască și să nu vadă moartea și să-și izbăvească sufletul său din mâna iadului? Psalmi 88

David: De mă voi sui în cer, Tu acolo ești. De mă voi coborî în iad, de față ești. Psalmi 138:8

Solomon: Iadul și adâncul sunt cunoscute Domnului, cu atât mai vârtos inimile fiilor oamenilor. Pilde 15:11
Iadul și adâncul nu se pot sătura, tot așa și inima omului e de nesăturat. Pilde 27:20
Locuința morților, pântecele sterp, pământul care nu e sătul de apă și focul care nu zice niciodată: "Destul!" Pilde 30:16
Și omul nu știe că acolo sunt numai umbre, iar cei pe care îi poftește nebunia se află de mult în adâncurile șeolului (locuința morților). Pilde 9:18

NT :Fapte 2:27,31 Căci nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel sfânt al Tău să vadă stricăciune.Mai înainte văzând, a vorbit despre învierea lui Hristos: că n-a fost lăsat în iad sufletul Lui și nici trupul Lui n-a văzut putreziciunea.

8. Pentru aceea zice: "Suindu-Se la înălțime, a robit robime și a dat daruri oamenilor".
9. Iar aceea că "S-a suit" - ce înseamnă decât că S-a pogorât în părțile cele mai de jos ale pământului? Efeseni 4

18. Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
19. Cu care S-a coborât și a propovăduit și duhurilor ținute în închisoare, 1Petru 3

1Petru 4:
5. Ei își vor da seama înaintea Celui ce este gata să judece viii și morții.
6. Că spre aceasta s-a binevestit morților, ca să fie judecați ca oameni, după trup, dar să vieze, după Dumnezeu cu duhul.

9. Și când a deschis pecetea a cincea, am văzut, sub jertfelnic, sufletele celor înjunghiați pentru cuvântul lui Dumnezeu și pentru mărturia pe care au dat-o.
10. Și strigau cu glas mare și ziceau: Până când, Stăpâne sfinte și adevărate, nu vei judeca și nu vei răzbuna sângele nostru, față de cei ce locuiesc pe pământ? Apocalipsa 6

19. Era un om bogat care se îmbrăca în porfiră și în vison, veselindu-se în toate zilele în chip strălucit.
20. Iar un sărac, anume Lazăr, zăcea înaintea porții lui, plin de bube,
21. Poftind să se sature din cele ce cădeau de la masa bogatului; dar și câinii venind, lingeau bubele lui.
22. Și a murit săracul și a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit și bogatul și a fost înmormântat.
23. Și în iad, ridicându-și ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam și pe Lazăr în sânul lui.
24. Și el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ți milă de mine și trimite pe Lazăr să-și ude vârful degetului în apă și să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ți aminte că ai primit cele bune ale tale în viața ta, și Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuiești.
26. Și peste toate acestea, între noi și voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiți în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci frați, să le spună lor acestea, ca să nu vină și ei în acest loc de chin.
29. Și i-a zis Avraam: Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți. Luca 16

Solomon : Mai de preț este un nume bun decât untdelemnul cel binemirositor și ziua morții decât ziua nașterii. Eccl7:1

Pavel : Căci pentru mine viață este Hristos și moartea un câștig.Sunt strâns din două părți: doresc să mă despart de trup și să fiu împreună cu Hristos, și aceasta e cu mult mai bine; Filipeni 1:21,23.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 12.02.2010, 10:45:57
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
etc., etc.
Ți s-a mai repetat să iei pe rând text cu text, explicând ce ai înțeles tu din ele (pentru că nu vorbesc despre o presupusă viață în moarte), acum însă e tardiv... Topicul s-a închis.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 12.02.2010, 11:17:36
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Singura sursa ale acestor afirmații este propria ta persoană, după care arunci asupra altora responsabilitatea lor. Și dorești să mai fi și credibilă...
Hey mister...nu ma mai lua tu cu interpretarile tale sectare, unde vezi tu ca ma intereseaza catusi de putin sa fiu credibila in fata unui sectar...care pana si acest termen il are interpretat de fondatorul sectei sale?

Asta e parerea mea pur si simplu...nu trebuie sa tocesc scrierile lui Ellen White ca sa stiu ce sa gandesc, asta e lucru cert...si apoi chiar nu inteleg de ce pretinzi ca mai esti si crestin, cand de fapt nu crezi nimic din NT, pui totul la indoiala sau sucesti absolut orice in asa fel incat sa fie cum zice White...siiiii asta e chiar observatia mea, proprie si personala ( am si drepturi de autor chiar...zau asa!!!)...deci chiar nu mai e nevoie sa caut alte citate, sau sa scriu zeci de pagini ca sa vad ca White v-a furat sufletele, si locuieste in carcasa trupurilor adventistilor...

O zi frumoasa!!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblia protestanta sau Bibila ''Cornilescu'' Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 22 13.03.2015 17:43:49
Sinod pentru reforma BC posibil?! mihaiB Biserica Romano-Catolica 8 27.09.2012 14:32:03
Casa protestanta nicolae_nicolae Biserici Protestante 51 27.06.2010 19:39:55