Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 18.04.2007, 15:35:20
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Dar Preotii au voie sa judece oamenii???????
Nimeni nu are voie sa judece pe nimeni...iar cine o face o face pe propria raspundere,omeneste vorbind.
Cu alte cuvinte ,repet ce am spus in topicul alaturat : si preotii sunt oameni ca toti ceilalti iar pt greseli vor da si ei raspuns inaintea adevaratului Judecator, chiar insutit dupa cum spune Sf.Scriptura.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 18.04.2007, 17:36:55
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
OARE CUM CUTEZATI MACAR SA JUDECATI UN PREOT!! CITESC SI MA MINUNEZZZ OARE CINE NE DEZLEAGA DE PACATE CINE VA INGROAPA MORTII CINE VA CUNUNA CINE VA BOTEAZA COPII?????? PREOTII EI CEI PE CARE NOI INDRAZNIM SA II JUDECAM!! SI CUM NE RASPLATESC RAUTATEA??? PRIN IUBIRE....botezandu-ne in continuare copii..dezlegendu-ne in continuare de pacate, inropandu-ne in continuare mortii...daca ar raspunde cu aceeasi moneda fratilor?? ce dam si ce primim????? jenica
Pai nu are nimeni nimic cu preotii, doar cu aia care nu fac ce trebuie sa faca!

De parca ar face servicii pe gratis... Sa mergi cu mine sa iti arat ce taxe de inmormantare, botez si cununie practica unii.

Dai bani, primesti servicii. Restul e relatia ta cu Dumnezeu....
Reply With Quote
  #133  
Vechi 18.04.2007, 21:23:08
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

nici sa vorbesti de rau pe cineva nu e bine, dar nici sa taci...
dak incerci sa aratzi, sa atragi atentzia asupra unor greseli risti sa cazi in pacatul judecatzii.
iar dak toata lumea s-ar feri sa vorbeask despre ce nu e in regula in Biserica.. sau mai exact, cu fetzele bisericesti sau mirenii... nu stiu catzi ar mai avea bunavointza de a se schimba... de bine de rau, unii se mai indreapta de rusine...
knd cineva spune ce nu e bine nu inseamna, neaparat, ca il si judeca cu rautate, ci pur si simplu isi doreste k acel ceva sa nu se mai intample sau, dimpotriva, sa se intample.
de multe ori, dak nu ni se atrage atentzia "bai asta... vezi k ma deranjezi" noi nici nu realizam... sau realizam, dar spunem "e, lasa k nu-l deranjeaza asa rau".
parerea mea..
Reply With Quote
  #134  
Vechi 24.04.2007, 13:47:51
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de jeny
OARE CUM CUTEZATI MACAR SA JUDECATI UN PREOT!! CITESC SI MA MINUNEZZZ OARE CINE NE DEZLEAGA DE PACATE CINE VA INGROAPA MORTII CINE VA CUNUNA CINE VA BOTEAZA COPII?????? PREOTII EI CEI PE CARE NOI INDRAZNIM SA II JUDECAM!! SI CUM NE RASPLATESC RAUTATEA??? PRIN IUBIRE....botezandu-ne in continuare copii..dezlegendu-ne in continuare de pacate, inropandu-ne in continuare mortii...daca ar raspunde cu aceeasi moneda fratilor?? ce dam si ce primim????? jenica
Pai nu are nimeni nimic cu preotii, doar cu aia care nu fac ce trebuie sa faca!

De parca ar face servicii pe gratis... Sa mergi cu mine sa iti arat ce taxe de inmormantare, botez si cununie practica unii.

Dai bani, primesti servicii. Restul e relatia ta cu Dumnezeu....
mai Fratilor OPRITI-VA VA ROG!!!! a judeca este a lua cu "nesimtire" un drept a LUI DEZU terminati cu judecatul preotilor, nu sopun ca nu gresesc sunt si eu omamnei!!! dar daca Dzeu insusi RABDA voi de ce NU RABDATI!!! ori sunteti mai iubitori decat cel care va ZIDIT??? jenica
Reply With Quote
  #135  
Vechi 27.04.2007, 13:35:55
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de jeny
OARE CUM CUTEZATI MACAR SA JUDECATI UN PREOT!! CITESC SI MA MINUNEZZZ OARE CINE NE DEZLEAGA DE PACATE CINE VA INGROAPA MORTII CINE VA CUNUNA CINE VA BOTEAZA COPII?????? PREOTII EI CEI PE CARE NOI INDRAZNIM SA II JUDECAM!! SI CUM NE RASPLATESC RAUTATEA??? PRIN IUBIRE....botezandu-ne in continuare copii..dezlegendu-ne in continuare de pacate, inropandu-ne in continuare mortii...daca ar raspunde cu aceeasi moneda fratilor?? ce dam si ce primim????? jenica
Pai nu are nimeni nimic cu preotii, doar cu aia care nu fac ce trebuie sa faca!

De parca ar face servicii pe gratis... Sa mergi cu mine sa iti arat ce taxe de inmormantare, botez si cununie practica unii.

Dai bani, primesti servicii. Restul e relatia ta cu Dumnezeu....
mai Fratilor OPRITI-VA VA ROG!!!! a judeca este a lua cu "nesimtire" un drept a LUI DEZU terminati cu judecatul preotilor, nu sopun ca nu gresesc sunt si eu omamnei!!! dar daca Dzeu insusi RABDA voi de ce NU RABDATI!!! ori sunteti mai iubitori decat cel care va ZIDIT??? jenica
Dar Preotii ce drept au sa judece oamenii si sai faca in atatea feluri cand ei de fapt ar trebui sa predice(propavaduiasca)Iubirea si nu sa spuna alte lucruri.
Iar BUNUL DUMNEZEU nea dat minte sa si putem judeca ca altfel nu near fi dat minte deloc si near fi facut niste robotei cu telecomanda.
Iar oamenii spun ceea ce vad nu ce nu vad.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 27.04.2007, 15:10:16
mihauta mihauta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.04.2007
Mesaje: 2
Implicit

preotu e preot el nu este intermediar noi putem sa rugam la Dumnezeu putem sa cerem iartare de la Dumnezeu omu nu are nevoie de intermediar preotu nu poate sa iarta pacatele eu pe asta cred e corect?????????
Reply With Quote
  #137  
Vechi 27.04.2007, 17:58:26
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihauta
preotu e preot el nu este intermediar noi putem sa rugam la Dumnezeu putem sa cerem iartare de la Dumnezeu omu nu are nevoie de intermediar preotu nu poate sa iarta pacatele eu pe asta cred e corect?????????
"Iar tu, desi pe forum ortodox, nu ortodox, nu ortodox. Zici prostii la ortodocsi, fara rusine. Ce religie esti mataluta?"
Reply With Quote
  #138  
Vechi 30.04.2007, 23:04:33
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihauta
preotu e preot el nu este intermediar noi putem sa rugam la Dumnezeu putem sa cerem iartare de la Dumnezeu omu nu are nevoie de intermediar preotu nu poate sa iarta pacatele eu pe asta cred e corect?????????
Dintrun punct de vedere ai dreptate dar si ei au darul de a ne invata Biblia si sa-L cunoastem pe DUMNEZEU.Dar ca sa ajungem la DUMNEZEU avem nevoie de calauzire iar aceasta calauzire o primim de la Domnul Nostru HRISTOS.

"INTRU LUMINA TA VOM VEDEA LUMINA"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce este un preot de mir? ghetsimani Generalitati 6 03.09.2010 19:23:58
Preot calugar - care este sensul? sophia Preotul 33 23.11.2009 12:09:40
CREDETI CA RELIGIA ESTE BENEFICA IN SCOALA? Iustin44 Generalitati 77 10.03.2008 22:19:56
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 15:34:04