Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 03.10.2011, 17:06:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Sa incercam sa vedem barna din ochiul nostru si nu paiul din ochiul fratelui! Suntem noi in masura sa determinam cat iubim, sau nu, unul sau altul?
Alta cred ca a fost intentia ei: aceea de a dovedi ca se poate creste un copil chiar si cu 500 ron.
Vezi pe sectia umanitare, era o doamna care crestea chiar 2 copii cu banii astia, fiind si singura.
Si a ajuns sa ceara ajutor doar din cauza problemelor de sanatate, avand se pare cancer.

Pana la urma e o chestiune de credinta, unii incearca sa faca mai mult voia lui Dumnezeu, altii placerea proprie..

Daca stii ca automutilarea este un pacat, avortul (inclusiv cel medicamentos sau prin sterilet) este pacat si totusi apelezi la ele, nu trebuie sa te plangi pe urma ca "n-ai noroc in viata" si ca "viata" nu-ti ofera baza materiala de a creste mai mult de 1-2 copii.

Last edited by AlinB; 03.10.2011 at 17:09:50.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 03.10.2011, 17:10:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
copii?...oameni buni uitati-va ce e afara...ce vremuri sunt....in aceasta societate nepasatoare.....poate intr-o tara ca germania as face copil...acolo statul se implica...mai mult....la noi e chin....si sunt multe tentatii....copii pot aluneca catre multe chestii neplacute....e dificil cu copil....cand nu este perspectiva..
Vrei sa spui..cand nu este perspectiva (spirituala) din partea parintilor?
Reply With Quote
  #93  
Vechi 03.10.2011, 21:42:06
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Am o intrebare pt cititorii acestui topic
Esti partas la avort daca asisti fara sa vrei la un avort?
Reply With Quote
  #94  
Vechi 03.10.2011, 22:00:15
Calin21's Avatar
Calin21 Calin21 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

nu daca tu ti-ai sustinut opinia crestina :)
__________________
Sa aveti catre Dumnezeu inima de fiu, catre voi minte de judecator si catre aproapele inima de mama.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 03.10.2011, 22:10:40
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Calin21 Vezi mesajul
nu daca tu ti-ai sustinut opinia crestina :)
nu m,a intrebat nimeni
Reply With Quote
  #96  
Vechi 03.10.2011, 22:11:56
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu ce ar trebui sa raspund? "nesimtita esti tu?".
Nu pot, spre deosebire de tine, am o educatie.
Pilda vamesului si a fariseului este inca vie si astazi si va fi pina la sfirsitul omenirii. Oamenii , asisderea !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #97  
Vechi 04.10.2011, 10:18:34
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Am o intrebare pt cititorii acestui topic
Esti partas la avort daca asisti fara sa vrei la un avort?
nu cred ... adica uite sunt asistenti care trebuie sa ajute doctorii care fac avorturile pentru ca asta e meseria lor de asistenti. dar poate ei sunt total impotriva acestui "ritual". oricum daca femeia este hotarata pentru asa ceva, nu e nimeni vinovat. poate doar doctorul. oare exista medici ginecologi care sa se ocupe de femeie, de sarcini, de nasteri fie naturale fie prin cezariana, dar care sa refuze cu desavarsire sa faca avorturi ? ma indoiesc ... eu zic ca si doctorii sunt vinovati de atatea avorturi in romania ... ca daca doctorii ar avea interzis prin lege sa faca avorturi, si bineinteles legea s-ar respecta, poate doar exceptand cazurile grave de sarcini oprite in evolutie sau extrauterine, nu ar mai exista atatea avorturi ... asa cum la fel de vinovati sunt si barbatii care se duc la fetele de pe strada ... daca nu s-ar duce barbatii la ele, nu ar mai exista nici femeile care practica cea mai veche meserie din lume. si tot asa ...

mai consider ca vinovat de avort se face si cel care permite acest lucru, sau indemna la asta.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 04.10.2011, 22:44:05
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=zaharia_2009;404118]Spuneti dvs. precis care sunt canoanele care intaresc parerile voastre si eu va voi spune canoanele care pedepsesc impiedicare aparitiei unei noi vieti sau omorirea ei ?

Vorbiti precum tiganul, dupa ureche si nu dupa invataturile bisericii ortodoxe ![/QUOT

Nu stiu cati dintre oamenii acestui forum inafara de d-voastra cunosc canoanele si mai ales cati le aplica! Daca preotii ar respecta macar un sfert din ele n-ar mai avea pe cine sa impartaseasca in biserica!
Reply With Quote
  #99  
Vechi 04.10.2011, 22:51:11
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
A, vai, si eu mi-am spus asisderea tot o parere , precum multi altii . Din care spuse ale mele ati dedus ca vorbesc in numele bisericii ? Pai dvs. cind sunteti la piata si faceti un calcul pt. cit v-ar costa 138 grame de salam insemneaza ca vorbiti in numele intregii aritmetici (ca matematica este si asa cu mult prea mult decit aritmetica) daca il corectati la calcul pe vinzator ... si exemple asemanatoare sunt cu nemiluita !
Pai cel care vorbeste in numele bisericii asa procedeaza ? Daca credeti ca acestea sunt criteriile de identificare , care chipurile le-ati sesizat la mine , veti vedea ca mai sunt inca multi care ,,vorbesc in numele bisericii" aici pe forum , lucru care nu este intocmai !
Va propun sa va reveniti si sa renuntati la vanitate , desigur daca si aveti bunavointa !
M-ati jignit pentru ca ati spus ca vorbesc ca tiganii doar pentru ca nu am fost de parere cu d-voastra! Care pacat este mai mare in fata lui D-zeu dupa parerea d-voastra, lasand canoanele la o parte? Sa nu faci un copil pentru ca nu ai posibilitati sa il cresti sau sa faci un copil, sa il bati cand te imbeti, sa nu il hranesti si sa il arunci pe strada in toiul iernii?
Reply With Quote
  #100  
Vechi 05.10.2011, 11:15:31
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Care pacat este mai mare in fata lui D-zeu dupa parerea d-voastra, lasand canoanele la o parte? Sa nu faci un copil pentru ca nu ai posibilitati sa il cresti sau sa faci un copil, sa il bati cand te imbeti, sa nu il hranesti si sa il arunci pe strada in toiul iernii?
nu inteleg de ce vorbiti de extreme.Problema reducerii nr de copii la 1, 2 se pune la crestini care duc o viata normala(au un servici, au o casa, traiesc in conditii decente).nu are rost sa ne justificam apeland la aceste extreme. cel care, asa cum spuneti nu are posibilitate sa-l creasca, nu inseamna ca e un betivan notoriu ca sa puteti da ca alternativa situatia.
In ecuatia dvs, lasand canoanele la o parte, nu il vad pe Dumnezeu. Unde e Dumnezeul, care iubeste viata si se ingrijeste de fiecare suflet in parte?

si in situatia enuntata de dvs, va spun, amandoua sunt foarte grave.Prima ca omul se face pe sine dumnezeu, luandu-si atributul de a hotari cand sa vina un copil si cati copii sa vina si a doua, ptr ca parintele isi neglijeaa rolul de parinte, lucru foarte grav.

Pacatul e pacat, indiferent ce nunata are.Iar pacatul inseamna pierderea harului.
e ca in exemplu urmator: ce e mai rau:sa treci pe langa un sarac si sa nu-l ajuti sau sa faci rau unui om?si iti raspund ca amandoua sunt grave, ptr ca ranesc in aproapele.Acolo unde se regaseste Hristos.


Alternativa potrivita socotesc eu ca ar fi:ce e mai rau, sa opresti nasterea de prunci, folosind metode care de fapt ii ucid si sa traiesti decent, rezonabil, sau sa te lasi in mana lui Dumnezeu, sa aduci pe lume atatia prunci cati el ii daruieste chiar daca asta presupune nopti nedormite, munca de dimineata pana seara, griji framantari dar si bucurii nemaintalnite in alta parte?
sincer, ambele variante presupun greutati:diferenta e ca prima presupune greutati sufletesti foarte mari iar cea de-a doua greutati trupesti, materiale.
asadar, pe care o alegeti?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 23:35:07
Gratia sfintitoare si gratiile actuale Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 50 21.07.2013 21:41:59
Buletinele actuale au cip? Marcel_Ionut Generalitati 215 07.11.2012 22:23:02