Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.05.2012, 19:23:39
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Ortodoxia de internet

Ca să nu fac off-topic pe thread-ul despre unificarea sărbătoririi Paștilor (și a altor sărbători mari), scriu aici câteva observații legate de percepția mesajelor și eficiența comunicării și comuniunii în spațiul virtual, în speță acest forum.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Metafora asta cu soarele și lumina lui, nu e altceva decât o aplicație abuzivă a imaginarului literar la teologie, pentru ca cea din urmă să apară mai pe gustul omului sufletesc și a fantasmelor lui estetico-emoționale.
Cred că s-a mai spus pe undeva, pe-aici, că mulți ortodocși ce fac pe ”mărturisitorii” în spațiul virtual, se complac într-o schizofrenie cognitiv-afectivă la nivelul credinței: sunt alături emoțional de Sfântul Grigorie Palama și continuă să gândească la Varlaam Calabrezul.

Semnificanții analogici ai metaforei în discuție, soarele și lumina, nu sunt chiar atât de unitari cum vor aderenții ortodoxiei bovarice, fiindcă atât teologia palamită cât și fizica disting între lumina în sine și pentru sine, respectiv lumina pentru noi. Informații parțiale despre soare putem afla prin analiză spectroscopică, dar asta nu înseamnă că știm totul sau măcar suficient pentru a face din posesia informației un instrument de presiune ideologică asupra altora. În realitate, percepem cu toții cam 5-7% din lumina adevărată a soarelui, iar diferența o face felul cum grădinărim această simbioză energetică fotocalorică și cum creștem sub efectul ei. Dacă răsar numai buruieni și boscheți fără roade, ne putem arunca teoriile noastre sublime în cel mai apropiat cuptor.
În teologia palamită, distincția dintre ființa Lui Dumnezeu și lucrările Lui (energii increate) aduce discuția mai încoace de conjuncție, fără să eșueze în disjuncție, deci vedem constanta antinomică calcedoniană (necontopit, neschimbat, nedivizat, neseparat) funcționând bogat și aici.
Atât separația de tip scolastic cât și fuziunea nirvanică a pietismului literar semidoxat, sunt încercări smintite de a înghesui necuprinsul fie într-o schemă logică intelectualistă rigidă, fie în proiecții retorice confuze și superficiale.
Este bine când se sesizează anumite neconcordanțe și disfuncții în modul nostru de gândire și acțiune. Problema este că un mesaj stufos și/ sau excesiv ornat cu adjective de tot felul poate duce exact la contrariul a ceea ce se urmărește: înțelegerea obiectivă a mesajului și corectarea noastră atât în gândire cât și în comportament. În plus, mediul virtual lasă loc de și mai multe și variate interpretări (pe lângă diferențele specifice între scriitor și cititor), unele poate foooarte departe de realitate. Este o hibă pe care trebuie să ne străduim cu toții să o surmontăm, dacă se poate într-o cât mai mare armonie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.05.2012, 19:39:34
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Daca tot l-ai citat pe Mihai, de ce n-ai scris si continuarea?
Scuze pentru hiperaciditatea involuntară, promit că o să-mi regândesc exprimarea spre o formă alcalină”
De cand frecventez forumul, am constatat ca indiferent de modul de exprimare, exista riscul de a fi inteles gresit.

Last edited by ioanna; 17.05.2012 at 19:47:11.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2012, 19:46:51
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

pentru că este o măsură necesară, dar nu și suficientă. trebuie umblat puțin și la fond.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.05.2012, 20:35:45
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Un limbaj de un bogat rafinament intelectual, rar intalnit pe forum,e un stimulent pentru dezvoltarea propriului vocabular, dar si un exercitiu pentru gandire. In fine, cred ca a inteles ce ai dorit sa-i transmiti, in cazul in care vazut acest topic.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.05.2012, 20:49:20
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Un limbaj de un bogat rafinament intelectual, rar intalnit pe forum,e un stimulent pentru dezvoltarea propriului vocabular, dar si un exercitiu pentru gandire.
Întru totul de acord.

Topicul are ca punct de plecare acel mesaj al lui Mihai, dar comentariile mele nu sunt făcute cu dedicație exclusivă lui. Vezi mai ales ultimele fraze din postarea mea inițială.

Aș mai vrea să spun că am remarcat o anume indolență din partea participanților la discutiile de pe acest forum, în sensul de "ce-mi pasă mie, dacă nu-mi era adresat". Sau dimpotrivă, genul overreacting și chiar genul "zombi", ca să preiau una din figurile de stil ale lui Mihai. Pe care îl apreciez în continuare, ca întotdeauna. :)

Last edited by mirela.t; 17.05.2012 at 21:07:02.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.05.2012, 21:03:37
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu cred că abordarea acestui subiect a fost făcută de către Mirela pentru cineva anume (doar a exemplificat) ci pentru a scoate în evidență faptul că forumul este un loc unde, persoane cu pregătire diferită discută despre religie. Ideile exprimate trebuie să fie clare, concise, bazate pe trăiri persoanele și să nu se abată de la dogma (părerea mea).
În caz contrar deși mulți vor citi, puțini vor înțelege și mai puțini vor posta chiar dacă subiectul îi interesează având teama că nu se vor ridica la nivelul ante-postatorilor.
Exprimarea clară concisă și la obiect va fi de folos tuturor. Mie acest site mi-a oferit prin citirea nenumăratelor postări răspunsuri la multe întrebări și frământări. Unii vor spune că răspunsurile trebuie să le dea duhovnicul dar nici un duhovnic nu va fi disponibil atât cât aven noi nevoie.
Este mare lucru să fii ceea ce scrii. Foarte rar persoana care scrie seamănă cu persoana reală.

Last edited by dorinastoica14; 17.05.2012 at 23:31:40.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.05.2012, 21:31:09
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

(într-o ultimă instanță) care ar fi inițiativa acestui topic...?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.05.2012, 21:45:19
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
(într-o ultimă instanță) care ar fi inițiativa acestui topic...?
""un mesaj stufos și/ sau excesiv ornat cu adjective de tot felul"" ≠
≠ ""Exprimarea simplă, clară concisă și la obiect""

Last edited by Adriana Cluj; 17.05.2012 at 21:50:00.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.05.2012, 22:00:28
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
≠ ""Exprimarea simplă""
Nu neapărat. Nu putem cere unui intelectual să se exprime ca cel cu școala primară la bază.

@myself00 : o mai mare atenție atât la noi înșine, cât și la modul cum relaționăm (și direcționăm) virtual.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.05.2012, 22:25:28
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Nu neapărat. Nu putem cere unui intelectual să se exprime ca cel cu școala primară la bază.
Cred ca tocmai acesta este cel care poate sa-l faca si pe omul simplu sa inteleaga (sa-l lumineze!)......exprimandu-se pe intelesul tuturor

Last edited by Adriana Cluj; 17.05.2012 at 22:27:39.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Internet sau internat? Daniel777 Generalitati 12 03.01.2011 17:11:43
ce mai citim pe internet ? preot_gabriel Generalitati 2 21.02.2010 23:01:59
Umor pe internet phradmon Generalitati 6 01.09.2008 08:49:46
mobile internet pavel92 Generalitati 1 26.11.2007 00:44:54