Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.11.2012, 23:11:14
George R. George R. is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2012
Mesaje: 32
Implicit Intrebare legata de botez

Buna seara tuturor!

As dori sa primesc un raspuns cat se poate de documentat (cu mentionarea exacta a unei surse bisericeti/religioase oficiale) si nu bazat pe interpretari personale, la urmatoarea intrebare: poate/are dreptul un preot sa conditioneze botezarea unui nou nascut, in Postul Craciunului, de servirea la masa care urmeaza botezului a unor preparate exclusiv de post? Iar daca raspunsul este pozitiv, va rog mult sa imi indicati cu exactitate sursa scrisa ca justifica o atare conditionare.

Intrebarea mea se datoreaza faptului ca preotul unei biserici din Bucuresti a emis o astfel de conditionare, in timp ce un alt preot, mai varstnic, nu a pus nicio conditie de acest fel. Ambii fiind preoti ortodocsi....

Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.11.2012, 08:58:15
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
Buna seara tuturor!

As dori sa primesc un raspuns cat se poate de documentat (cu mentionarea exacta a unei surse bisericeti/religioase oficiale) si nu bazat pe interpretari personale, la urmatoarea intrebare: poate/are dreptul un preot sa conditioneze botezarea unui nou nascut, in Postul Craciunului, de servirea la masa care urmeaza botezului a unor preparate exclusiv de post? Iar daca raspunsul este pozitiv, va rog mult sa imi indicati cu exactitate sursa scrisa ca justifica o atare conditionare.

Intrebarea mea se datoreaza faptului ca preotul unei biserici din Bucuresti a emis o astfel de conditionare, in timp ce un alt preot, mai varstnic, nu a pus nicio conditie de acest fel. Ambii fiind preoti ortodocsi....

Va multumesc!
Doamne ajuta!
Da, preotul are nu numai dreptul, dar si obligatia sa ceara credinciosilor ce crede el ca le este de folos lor la momentul respectiv; prin urmare atat cel care conditioneaza, cat si cel mai varstnic si indulgent(fiind vorba totusi de un post de bucurie a nasterii Domnului), au dreptate fiecare in felul lui.

In alta ordine de idei, observ in tonul mesajului dvs o iritare de neinteles pentru mine.
Poate sunteti tatal celui ce va fi botezat, poate sunteti nasul lui, nu stiu, dar altfel nu-mi explic iritarea dvs pentru limitarea dorintelor dvs; oricum atitudinea dvs va trebui imediat sa se domolesca pentru a nu se transmite copilului ce va fi botezat meteahna de care el nu e responsabil.

18. Domnul este îndelung-răbdător, mult-îndurat și adevărat, iertând fărădelegile, greșelile și păcatele și nelăsând nepedepsit, ci pedepsește nelegiuirile părinților în copii până la al treilea și al patrulea neam.(Numerii14,18)

Daca va fi sa alegeti, eu unul va sfatuiesc sa-l alegeti pe cel tanar care va recomanda bucate de post in postul Nasterii Domnului.


P.S. Sa fim sinceri: topicul nu e legat de botez, ci de nemultuimirea dvs fata de randuiala ceruta de preot.

Last edited by Demetrius; 27.11.2012 at 09:03:34.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.11.2012, 11:20:03
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
Buna seara tuturor!

As dori sa primesc un raspuns cat se poate de documentat (cu mentionarea exacta a unei surse bisericeti/religioase oficiale) si nu bazat pe interpretari personale, la urmatoarea intrebare: poate/are dreptul un preot sa conditioneze botezarea unui nou nascut, in Postul Craciunului, de servirea la masa care urmeaza botezului a unor preparate exclusiv de post? Iar daca raspunsul este pozitiv, va rog mult sa imi indicati cu exactitate sursa scrisa ca justifica o atare conditionare.

Intrebarea mea se datoreaza faptului ca preotul unei biserici din Bucuresti a emis o astfel de conditionare, in timp ce un alt preot, mai varstnic, nu a pus nicio conditie de acest fel. Ambii fiind preoti ortodocsi....

Va multumesc!
raspunsul e mai mult decat simplu.
Randuiala Bisericii Ortodoxe prevede perioada de post inainte de sarbatoarea nasterii Domnului! Randuiala asta o gasiti in absolut toate cathismele(adica carti cu invatatura de credinta).
Acum intrebarea mea e: cum poti dori sa se boteze pruncul in religie ortodoxa daca parintii/nasii vor sa calce in picioare aceasta randuiala?
Altfel spus, vrem dezlegare ptr pacat. Ca sa nu zic dezmat(ca daca va maniati ca nu mancati carne in post, oare nu veti dori si 2-3 paharele de tarie sau poate si un dans)?
Greseste preotul care nu va spune ca nu se cuvine sa faceti asa ceva.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.11.2012, 11:50:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

După părerea mea, nici măcar în zilele de dezlegare la pește n-ar trebui făcut botezul.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.11.2012, 13:19:32
George R. George R. is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2012
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
După părerea mea, nici măcar în zilele de dezlegare la pește n-ar trebui făcut botezul.
Va multumesc, insa exact de acest lucru ma feresc: de interpretari personale.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.11.2012, 13:29:16
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Botezul e prilej de bucurie.
Postul e prilej de înfrânare.
Nu puteți aștepta până pe 26.12?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.11.2012, 13:37:12
George R. George R. is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2012
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Da, preotul are nu numai dreptul, dar si obligatia sa ceara credinciosilor ce crede el ca le este de folos lor la momentul respectiv; prin urmare atat cel care conditioneaza, cat si cel mai varstnic si indulgent(fiind vorba totusi de un post de bucurie a nasterii Domnului), au dreptate fiecare in felul lui.

In alta ordine de idei, observ in tonul mesajului dvs o iritare de neinteles pentru mine.
Poate sunteti tatal celui ce va fi botezat, poate sunteti nasul lui, nu stiu, dar altfel nu-mi explic iritarea dvs pentru limitarea dorintelor dvs; oricum atitudinea dvs va trebui imediat sa se domolesca pentru a nu se transmite copilului ce va fi botezat meteahna de care el nu e responsabil.

18. Domnul este îndelung-răbdător, mult-îndurat și adevărat, iertând fărădelegile, greșelile și păcatele și nelăsând nepedepsit, ci pedepsește nelegiuirile părinților în copii până la al treilea și al patrulea neam.(Numerii14,18)

Daca va fi sa alegeti, eu unul va sfatuiesc sa-l alegeti pe cel tanar care va recomanda bucate de post in postul Nasterii Domnului.


P.S. Sa fim sinceri: topicul nu e legat de botez, ci de nemultuimirea dvs fata de randuiala ceruta de preot.
Va multumesc pentru raspuns. Ati intuit corect, iritarea mea este reala. Si nu este cauzata de dilema "bucate de post sau nu", ci de modul in care reprezentantii aceleiasi confesiuni inteleg sa interpreteze un anume subiect. Iar daca preotii, care, teoretic cel putin, sunt cei mai iscusiti in a transmite mai departe, in randul credinciosilor mai mult sau mai putin practicanti, invatamintele Bisericii, nu urmeaza o cale comuna, nu ar trebui sa mai mire pe nimeni faptul ca fiecare da acestor invataturi sensul care ii convine sau care ii satisface cel mai bine niste necesitati de moment.

Revenind la cauza acestei intrebari, va intreb daca este corect sa refuzi sa crestinezi un copil daca nu ti se indeplineste voia (gastronomica), sau nu cumva ar fi mai corect sa iti expui punctul de vedere si sa lasi oamenii sa decida cum urmeaza sa procedeze? Pentru ca tu, ca preot, ti-ai indeplinit datoria de a sfatui, iar de incarcat cu "pacatele" tuturor este clar ca nu poti sa te incarci.

In pofida divergentei de opinii, va multumesc pentru raspuns.

PS: nu sunt nici nasul, nici tatal copilului in chestiune, ci unchiul.
PS2: am observat in randul preotilor tineri o trufie si o inflexibilitate pe care numai varsta le transforma in intelepciune. Vorbind despre preotul mai tanar, pot sa va spun ca o pozitie radicala, chiar daca dogmatic corecta, mai mult indeparteaza credinciosii de Biserca decat ii apropie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.11.2012, 13:48:16
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

"Mulți chemați, puțini aleși" Asta apropos de îndepărtarea de biserică.
Dumnezeu te cheamă la El, dar trebuie și tu să faci niște sacrificii, nu să-I ceri numal Lui să închidă ochii.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.11.2012, 13:52:27
George R. George R. is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2012
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
raspunsul e mai mult decat simplu.
Randuiala Bisericii Ortodoxe prevede perioada de post inainte de sarbatoarea nasterii Domnului! Randuiala asta o gasiti in absolut toate cathismele(adica carti cu invatatura de credinta).
Acum intrebarea mea e: cum poti dori sa se boteze pruncul in religie ortodoxa daca parintii/nasii vor sa calce in picioare aceasta randuiala?
Altfel spus, vrem dezlegare ptr pacat. Ca sa nu zic dezmat(ca daca va maniati ca nu mancati carne in post, oare nu veti dori si 2-3 paharele de tarie sau poate si un dans)?
Greseste preotul care nu va spune ca nu se cuvine sa faceti asa ceva.
Va multumesc pentru impartasirea opiniei!

Redau mai jos un link ccatre site-ul Patriarhiei Romane. Vin catre Dumneavoastra cu rugamintea de a-mi arata unde scrie, negru pe alb, faptul ca in anumite perioade nu se pot face botezuri.
http://www.patriarhia.ro/ro/calendar...sericesti.html
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.11.2012, 13:55:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi faceți botezul.
Dar fără papa după aia dacă nu vreți papa de post. Simplu.

Eu când am zis mai sus că n-ar trebui făcute botezuri, m-am referit, dacă s-a înteles altceva, la botez+petrecere.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Tags
botez, conditionare, post, refz

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare legata de genealogia lui Iisus sophia Din Noul Testament 70 04.01.2013 14:15:42
Intrebare legata de Sarbatoarea Pomenirii Mortilor legionar Diverse Sarbatori 0 18.03.2011 21:29:16
Intrebare legata de biserica Panda701 Generalitati 12 24.03.2010 18:17:28
Intrebare legata de alcatuirea acatistelor sophia Rugaciuni 3 05.06.2009 20:27:51
intrebare ref la botez consuela Botezul 28 26.11.2007 01:52:08