Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.03.2006, 14:41:38
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Pentu ca topicul nu accepta diacritice, imi rescriu opninia: " La biserica noastra se procedeaza astfel: pe o coala A4 se noteaza ca titlu ACATIST, apoi se noteza mai jos prenumele tau, al celor dragi, al prietenilor etc. fara nici un alt fel de însemnare, de genul "Ion se roaga pentru examenul de titularizare, Maria pentru reusita la urmatoarea înfatisare la proces, Vasile pentru alungarea blestemelor si întoarcerea lor pe capul celor ce le-au facut". Noi încercam sa descurajam astfel de practici, pentru ca stie Dumnezeu ce nevointe au Ion, Maria si Vasile, nu e nevoie sa le cunoasca si preotul si, eventual si ceilalti credinciosi, daca acatistul este citit cu voce tare. Se mai noteaza in partea de sus numarul saptamânilor pentru care a fost întocmit acatistul si data întocmirii. Pentru a evita orice confuzie noi avem un model de acatist afisat în biserica, întocmit dupa indicaciile de mai sus. Dar un astfel de model variaza de la o biserica la alta, asa ca, Ophelia, îti dau acelasi sfat ca si alecsandru, cel mai bine este sa întrebi paracliserul bisericii respective cum se procedeaza.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.11.2007, 20:41:53
olo olo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2006
Mesaje: 14
Implicit

PENTRU A SCRIE UN ACATIST, SCRII CA TITLU ACATIST. IAR DEDESUPT SCRII NUMELE TAU DACA AI DOUA NUME , IL TRECI SI PE AL DOILEA, SI SCRII: SE ROAGA PENTRU SANATATEA EI, MINTE BUNA,LINISTEA EI SUFLETEASCA, AJUTOR DE LA BUNUL DUMNEZEU SI MAICA DOMNULUI PENTRU REUSITA EI IN VIATA, CU FOARTE MULTE REALIZARI, IMPLINIREA DORINTELOR, IZBAVIREA EI DE VREJI, FARMECE , BLESTEME PENTRU A FI EA FOARTE FERICITA. SI DACA MAI AI CEVA DE SCRIS, MAI POTI TRECE. IAR DEDESUPT SCRII: SI MULTUMESTE PENTRU AJUTOR AMIN.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.11.2007, 21:52:34
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Cind dau acatiste si la Sf. Liturghie, dar si la duhovnic, eu scriu pt. vii sau pt. adormiti, incep cu numele duhovnicului dupa care cu cei ai familiei, fara a mai specifica pt ce ma rog, deoarece Dumnezeu stie mai bine ca mine de ce am nevoie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.11.2007, 22:09:21
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina83
Cind dau acatiste si la Sf. Liturghie, dar si la duhovnic, eu scriu pt. vii sau pt. adormiti, incep cu numele duhovnicului dupa care cu cei ai familiei, fara a mai specifica pt ce ma rog, deoarece Dumnezeu stie mai bine ca mine de ce am nevoie.
Cand dai acatiste ii scrii numai pe cei vii. Cand dai pomelnic pentru Sfanta Liturghie ii scrii si pe cei vii si pe cei morti. In rest este corect ceea ce ai spus(ordinea persoanelor). Iar in privinta cererilor, ai dreptate, cred ca fiecare dintre noi se poate regasi in cererile Bisericii, din cuprinsul ecteniilor.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.11.2007, 22:36:47
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Sunt un pic confuza, desi scriu de mult acatiste.
Eu scriu titlu: Sf Liturghie, apoi pe doua coloane numele: stanga ale celor vii, dreapta ale celor adormiti, si pun si titlul coloanei, sa se stie care sunt vii. Si dau duminica sau de sarbatori la altar impreuna cu lumanari aprinse si ceva bani. Ophelia, eu zic ca e important sa dai si pomenirea aceasta la Sf Liturghie si mai ales sa participi, sa stai la slujba. Iertare ca mi-am permis, dar banuiesc ca nu prea ai fost la biserica daca nu stii sa scrii acatist.
Acatist- Odata, cand m-am trezit singura, fara bunica, la biserica, si eu eram nedumerita cum se scrie. Nu e un tipar. E important sa scrii numele de botez: al tau si al celor pentru care te rogi si sa scrii pentru ce te rogi. Mi-a spus cineva odata ca e bine sa scrii mai intai: se roaga pentru iertarea pacatelor, apoi celelalte: pentru sanatate, luminarea mintii,reusita la examen, intelegere intre membrii familiei, sau alte cereri mai personale, dar care sa fie asteptate de la Dumnezeu. Ca am auzit de unii care dau acatist sa castige la loto! Apoi e bine sa-l dai tu la altar cu lumanare aprinsa, miercuri sau vineri, inainte de a se citi in biserica,impreuna cu ceva bani. Poti sa lasi si pomenire pentru 6 saptamani, de obicei cu mai multi bani.
Si eu zic ca cel mai bine intrebi pe cineva: femeia de la lumanari, sau chiar pe vreun credincios, daca ai nelamuriri. Sau pe duhovnic.
Sunt confuza pentru ca eu nu am trecut pana acum pe acatist pe cei adormiti si pentru ca stiam ca se aduce untdelemn si faina la Sf Maslu, nu pentru acatist.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.11.2007, 22:11:06
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Sunt confuza pentru ca eu nu am trecut pana acum pe acatist pe cei adormiti si pentru ca stiam ca se aduce untdelemn si faina la Sf Maslu, nu pentru acatist.
Corect, pentru acatist nu se trec pe pomelnic cei adormiti.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.11.2007, 19:53:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ophelia
Va rog invatati-ma cum sa scriu un acatist.
Un raspuns s-a dat de Mirelat la topicul de reguli privind utilizarea forumului. O observatie frateasca as avea de facut si anume de a respecta cat de cat titulatura topicului. Exista topic pentru generalitati, diverse.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
luminati-ma si pe mine elena22b Rugaciuni 3 06.05.2014 23:37:15