Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 16.12.2013, 09:14:43
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul

Eu am o pensie de 650 lei.
faptul ca aveti pensia mica, e tot vina comunistilor sau a actualei guvernari "democratice"?
  #272  
Vechi 16.12.2013, 09:25:55
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Bă, Florinache, ești de-a dreptul NESIMȚIT! Mă bolșevicule, mă comunistule! Încep chiar să cred că ești "îndobitocit" de comunismul satanist, cum te-a catalogat ciudatul ăsta de "antiecumenism", și îi spun ciudat ca să nu spun că poate nu din vina lui a avut probleme când i s-a făcut alfabetizarea. Mă bolșevicule, mă dar ție chiar nu îți este rușine? Până unde crezi că vei mai înainta cu mârlănia asta comunistă? Șterge-ți Bolșevicule, mă stalinistule, mă NEBOTEZATULE, șterge-ți eticheta aia de "ortodox" și nu îmi mai fă Biserica de ocară, măscărici de comunist ce ești!
omul e liber sa faca ce vrea, sa spuna TOT ceea ce doreste (atat timp cat nu jicneste pe interlocutor, asa cum ai facut tu aici). Chiar daca nu vrei sa recunosti, comunismul in tara noastra a avut si realizari. Ce, economia de piata este mai breaza? In actuala guvernare, asa zisa democratica, nu se moare de foame? Mai multi analfabeti sunt acum decat in guvernarea comunista.De senatorul american (tara democratiei) Ernie Chambers, care l-a dat in judecata pe Dumnezeu, ai auzit? Asa ceva intr-un stat comunist nu s-a intamplat. As ca las-o mai moale cu acuzele la comunism ridicand in slavi economia de piata. Amandoua au parti bune si parti rele
  #273  
Vechi 16.12.2013, 13:01:07
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ei, el prefera indobitocirea capitalista, impotriva ei nu a facut niciodata spume la gura ca atunci cand spui cuvantul "comunism" sau derivatele sale.
Nu te poti lega de gusturile omului..
-hai sa comparam situatia de acum cu cea comunista
-sunt acum peste 1 milion de firme
-s-au construit blocuri,marile lanturi de magazine,turismul...Poiana Brasov,pe valea Prahovei o gramada de pensiuni,la mare plajele pline sute de mii de oameni,si straini;unii romani pleaca in strainatate ca s-au plictisit de litoralul romanesc....
-aratau la protv odata cum isi cheltuie unii banii de revelion,era o tipa care a cheltuit pt rev 3000 de euro -cu haine,mancare ,restaurant..(mie imi ajung banii astia 1 an)
-nu mai stii ce fel de paine sa-ti iei de la panini,de la velpitar-cel dintai brutar-,isi umplu carucioarele cu de toate in metro,sellgros,carefour,profi,au masini straine romanii nostrii,haine de firma,smartphonuri de tot felul (pe care si le schimba des ca au aparut altele la moda),laptopuri,tablete,lcd-uri,plasme ,zeci de mii de canale tv,internet....dar ne plangem domne ca nu avem ca in occident mii de euro pe luna ...
-toti vor sa fie si Romania o tara civilizata ca in occident ,in tarile capitaliste nu?,fara caini pe strazi (cum ziceai tu ca se poate in strainatate) deci toti tind catre democratie si capitalism nu catre comunism unde mureau de foame sau se omorau la cozi pt o bucata de paine
-isi cheltuie banii pe tigari,alcool,droguri si tot felul de prostii dar se plang ca nu au bani
-nu zic ca multi o duc cum o duc dar au crescut mult pretentiile romanilor asta este
-eu ce as vrea in primul rand: sa renunte toti romanii la satanism,la magie,vrajitorie,comunism,masonerie,yoga,newage-ism si la orice forma de satanism (asta e valabil si pt conducatori care trebuie sa nu mai fure si sa fie preocupati de soarta oamenilor)

Last edited by antiecumenism; 16.12.2013 at 13:15:54.
  #274  
Vechi 16.12.2013, 13:09:25
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
faptul ca aveti pensia mica, e tot vina comunistilor sau a actualei guvernari "democratice"?
-parintii mei sunt profesori si pe timpul lui ceasca aveau salariile mai mici decat muncitorii din uzina si acum au iesit de cativa ani la pensie si au peste 1000 de lei /luna
-stiu pe cineva care a lucrat in politie si a iesit de cativa ani la pensie si are aproape 2000 lei si sta toata ziua si bea si fumeaza si se uita la tv
-cadrele militare nu mai zic ca au mii de lei pensie si tot ziceau ca-i mica...
-asa ca nu mai veniti cu prostii ca era mai bine pe timpul comunismului satanist

Last edited by antiecumenism; 16.12.2013 at 13:14:27.
  #275  
Vechi 16.12.2013, 15:48:14
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-parintii mei sunt profesori si pe timpul lui ceasca aveau salariile mai mici decat muncitorii din uzina si acum au iesit de cativa ani la pensie si au peste 1000 de lei /luna
-stiu pe cineva care a lucrat in politie si a iesit de cativa ani la pensie si are aproape 2000 lei si sta toata ziua si bea si fumeaza si se uita la tv
-cadrele militare nu mai zic ca au mii de lei pensie si tot ziceau ca-i mica...
-asa ca nu mai veniti cu prostii ca era mai bine pe timpul comunismului satanist
eu nu zic ca era mai bine pe timpul comunist. Eu am spus ca a avut si realizari bune.
ps:lasa vrajeala. Sora mamei a fost profesoara de Limba Romana si pe timpul lui Ceausescu. Avea un salariu de 2300 lei pe acel timp (nu avea vechime mare). Cu acel salariu nu mureai de foame. Vezi ACUM ce salarii au profesorii, mai ales cei debutanti. ACUM profesorii mor de foame cu salariile lor.Ai spus ca romanii pleaca in vacanta in strainatate, ca se plictisesc de litoralul romanesc. Dar...cati la suta isi permit acest lux? Cati la suta isi fac cumparaturile la un mol? Ce folos daca magazinele si market-urile sunt pline de produse, daca nu-ti permiti sa cumperi mai nimic. Nu tot la acelasi post TV a aratat cum batranii faceau un imprumut la CAR ca sa aibe ce sa puna pe masa de sarbatori? Sunt MILIOANE de romani care se duc la munca in strainatate lasandu-si copii acasa, pe care ii vad cam 3-4 saptamani pe an (cel putin asa isi vede sora mea fiica pe an,ea lucreand in Madrid 7 zile din 7), sunt romance care sterg la poponet batranii din Italia pentru cateva sute de euro pe luna. Aceste lucruri, dupa parerea ta, sunt bune in actuala guvernare democratica?
  #276  
Vechi 16.12.2013, 16:42:22
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Esti sigura?
Cred ca ai vrut sa zici Euro.
Cel putin asa te laudai pe alte topic, ca ai 700euro pensie.

Te-au retrogradat?
Saracuta de tine..

Sau doar "ai uitat" sa o pui la socoteala si pe cea in euro, probabil, ca si mielul bland, sugi de la doua oi, Statul Roman si cel German, nu?
Era vorba de 650 lei, asa cum am mentionat.
Cam jalnica gandire si vocabular pentru unul, care are doctorat.

Cat despre pensia mea de dincolo, cand o voi primi, va acoperi doar 50% din costul locuintei pe luna. Asa ca vezi ca nu ai pentru ce sa ma invidiezi, domnule Banica, alias AlinB, alias Mirean.
  #277  
Vechi 16.12.2013, 16:46:35
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
faptul ca aveti pensia mica, e tot vina comunistilor sau a actualei guvernari "democratice"?
De ce sa ne rezumam doar la actuala guvernare?
  #278  
Vechi 17.12.2013, 08:28:54
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Si o scurta prezentare a ceea ce a insemnat regimul comunist pentru orasul Husi

Primul efect al instaurarii regimului comunist aici a fost izolarea si marginalizarea orasului, in primul rand ca urmare a pierderii Basarabiei si a stabilirii noilor frontiere a Romaniei, prin tratatul de pace de la Paris, din 1947.
Apoi in 1949 a urmat o noua lovitura printr-o decizie arbitrara este desfiintata (dupa sute de ani) Episcopia Husilor, ultimul episcop Grigore Leu, traind ca un martir aceasta drama.
Represiunea anilor 50 se abate si asupra orasului Husi, in 1950 un grup de elevi de la liceul liceul Cuza-Voda, in frunte cu Valeriu Nestian, ca urmare a unor proteste anticomuniste, fiind arestati in 1950.

Pe de alta parte, razboiul a provocat distrugerea unor edificii edilitare, locuinte si diverse ateliere mestesugaresti. In 1950 productia grupurilor electrogene din oras era de doar 340 Kw, care acoperea doar 15% din necesar.
Pe parcursul anilor 50, dezvoltarea economico-sociala a orasului a fost destul de lenta, predominând in continuuare mica industrie mestesugareasca. In 1950 este infiintata ȚIntreprinderea de industrie locala, iar in 1957 Intreprinderea de Gospodarire Oraseneasca.
Cooperativizarea agriculturii se incheie in 1961, prin infiintarea CAP Husi si CAP Corni, iar in 1962 orasul este conectat la Sistemul Energetic National.
In 1960 apar si primele blocuri de locuinte din oras (dar incalzite prin sobe cu lemne!), si tot atunci sunt inaugurate si depozitele de marfuri a cooperatiei de consum (prevazute cu lift pentru marfuri si cale ferata industriala).
In 1956 era inaugurat actualul pod peste Prut de la Albita, dar regimul de trecere a frontierei cu URSS era destul de restrictiv.
In 1952 fostul judet Falciu este transformat in raionul Husi, care a facut parte din regiunea Bârlad apoi din regiunea Iasi. Desfiintarea fostului judet Falciu a avut efecte negative asupra orasului Husi, care a pierdut astfel importante institutii si avantaje.

In 1968 in urma reorganizarii administrativ-teritoriale, se decide formarea noului judet Vaslui. Desi atunci orasul Bârlad aveea cca 50.000 locuitori, orasul Husi cca 19.000 locuitori, iar orasul Vaslui abia 16.000 locuitori, cu toate acestea se decide ca resedinta noului judet sa fie la Vaslui! Motivul se pare ca a fost faptul ca Virgil Trofin (bun prieten cu Ceausescu de la UTC) s-a nascut la Lipovat, langa Vaslui.
A fost un noroc extraordinar pentru orasul Vaslui, care, in decurs de 20 de ani, va fi reconstruit practic din temelii, fiind transformat dintr-un targ sarac, evreiesc, cu locuinte insalubre si strazi prafuite, intr-un municipiu industrial cu cca 75.000 locuitori in 1989.
Insa pentru orasul Husi, a insemnat o grea lovitura. Majoritatea investitiilor au fost concentrate la Vaslui, iar judecatoria si notariatul de la Husi sunt desfiintate, ajungând ca oamenii sa fie pusi pe drumuri si sa piarda timpul.
  #279  
Vechi 17.12.2013, 08:50:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-parintii mei sunt profesori si pe timpul lui ceasca aveau salariile mai mici decat muncitorii din uzina si acum au iesit de cativa ani la pensie si au peste 1000 de lei /luna
Un profesor nu cred ca avea salarii mai mici decat un muncitor, decat poate daca n-a avut ambitia sa-si dea gradele in invatamant.
O pensie de "peste 1000lei/luna" ar trebui sa fie putin?

Citat:
-stiu pe cineva care a lucrat in politie si a iesit de cativa ani la pensie si are aproape 2000 lei si sta toata ziua si bea si fumeaza si se uita la tv
Si daca se ruga si mergea la Biserica inseamna ca avea dreptul la pensia aia de 2000lei/luna iar daca fumeaza si se uita la tv, nu?
Ce grad a avut in politie? Era un simplu politist de strada? Eu ma indoiesc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #280  
Vechi 17.12.2013, 08:53:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Era vorba de 650 lei, asa cum am mentionat.
650 lei + 700 euro nu cred ca e putin.

650 lei pentru cati ani de cotizare si ca ce profesie?
Ca si asa se pune problema.

Avand in vedere ca ai reusit sa iei si pensie occidentala, nu cred ca ai facut prea multi pureci prin Romania sa te dai lovita asa tare de regimul comunist de aici.

Citat:
Cam jalnica gandire si vocabular pentru unul, care are doctorat.
Serios? Arata-mi si mie unde mi-am fluturat eu doctoratul pe aici.

Citat:
Cat despre pensia mea de dincolo, cand o voi primi, va acoperi doar 50% din costul locuintei pe luna.
Nu cred ca intereseaza pe nimeni cat platesti tu chirie. Nu te obliga nimeni sa stai undeva unde doar chiria costa cat o pensie bunicica in Romania.

Citat:
Asa ca vezi ca nu ai pentru ce sa ma invidiezi, domnule Banica, alias AlinB, alias Mirean.
Bunicuta draga, vezi ca aiurezi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Familia in regimul comunist florinbrasov0 Generalitati 40 11.09.2016 23:24:09
Fiara bolșevică, Holocaustul roșu, Genocidul comunist doctor_faustus Generalitati 28 12.02.2013 09:39:16
Imi cer iertare ca am laudat fostul regim ateisto-comunist mihailt Generalitati 44 29.09.2010 15:33:34
Profetii despre romania IonelS Intamplari adevarate 74 22.09.2010 13:46:09
Materiale despre Romania coralina Generalitati 15 12.10.2009 09:23:01