Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 26.05.2013, 16:00:23
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

(Sistemul din Romania nu o sa se schhimbe in bine, ci doar in rau! Ce facem, stam si asteptam ca poate se va schimba ceva sau luam taurul de coarne si facem ce putem ?)
*
Proteste fata de SEMINTELE MODIFICATE GENETIC ale gigantului american MONSANTO

Împotriva gigantului american Monsanto, specializat în producția de semințe modificate genetic, au ieșit în stradă protestatari din 55 de țări.

Bucureștenii și clujenii s-au alăturat acestei manifestații, zeci de persoane, majoritatea tineri, s-au adunat sâmbătă după-amiază, în zona Eroilor din Capitală.

“Vrem etichetarea produselor la raft astfel încât să putem afla dacă vreunul dintre ingrediente a fost modificat genetic. Avem acest drept și nu vom renunța la el“, a declarat unul dintre organizatori.

Ajunși în parcul de lângă Operă, protestatarii au afișat pancarte cu mesaje precum “Vrem natură naturală”, “Poftă bună la prânzul modificat genetic “Știulete modificat genetic”.

Aceștia au scandat împotriva producătorilor de organisme modificate genetic și s-au arătat hotărîți să continue acțiunile. O manifestare similară a fost programată și la Cluj-Napoca, dar și în alte sute de orașe din peste 50 de țări.

Au fost și incidente, un bărbat ajungând la Secția 17 după intervenția dură a forțelor de ordine, după ce acesta a intrat în conflict cu un jurnalist.
Protestatarii au plecat ulterior în marș pe traseul Bd. Mihail Kogălniceanu – Bd. Regina Elisabeta – Piata Universității, cu oprire la Ministerul Agriculturii-Bd. I. C. Brătianu-Piața Unirii.

Protestul din București a fost organizat de mai multe asociații ale societății civile, printre acestea, ReGeneration, EcoRuralis, InfOMG și Grupul de Inițiativă “Activiști Fără Frontiere”.

În București, protestul a început la ora 15.30, iar în Cluj, la ora 18.00.
Primele culturi de plante modificate genetic au fost introduse în Romania în 1998. Este vorba despre 14 varietăți de soia.

Culturile au fost însă interzise un an mai târziu. Ulterior însă, autoritățile europene, și apoi cele române, au aprobat pentru cultivare un soi de porumb modificat genetic, rezistent la dăunătoare.

Suprafețele cultivate cu porumb modificat genetic au scăzut de la an la an, începând din 2008. Acum, agricultorii români cer din nou Guvernului să aprobe culturile de soia modificată genetic.

Monsanto are o istorie de peste o sută de ani.Inițial fabrica detergenți și insecticide, printre care și celebrul DDT, dar și agentul Orange, gaz toxic folosit de trupele americane în Vietnam. După anul 2000, Monsanto a devenit lider mondial în producția de semințe modificate genetic.Compania susține că aceste plante sunt absolut necesare, pentru că foametea face ravagii în lume.

Monsanto se bucură de sprijinul administrației de la Washington, în pofida auzațiilor potrivit cărora ar obliga fermierii să cumpere anual semințe și ar percepe anual taxe de la agricultorii de pe alte continente.

Uniunea Europeană, reticentă în ceea ce privește introducerea pe scară largă a organismelor modificate genetic, negociază în prezent un acord comercial cu Washington-ul, care ar putea relaxa restricțiile în acest domeniu.

În UE numai un soi de cartof și unul de porumb modificate genetic sunt autorizate.

Sursa: Război întru Cuvânt ( http://www.razbointrucuvant.ro/recom...ican-monsanto/ )
Reply With Quote
  #62  
Vechi 26.05.2013, 16:09:59
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

La Kiev și la Moscova, au fost organizate marșuri la care au participat câteva zeci de membri ai comunităților homosexuale. În pofida prezenței masive a forțelor de ordine, demonstranții au fost atacați de extremiști de dreapta, dar și de preoți. Polițiștii au efectuat zeci de arestări în ambele orașe.


La demonstrația din capitala Ucrainei au participat 50 de membri ai comunității gay, care au fluturat steaguri în culorile curcubeului și au purtat pancarte cu mesaje prin care își cer drepturile.

Marșul prin centrul Kievului a durat doar 20 de minute, timp în care polițiștii au avut mult de furcă. Zece persoane care i-au atacat pe participanții la marș au fost arestate. „Ne-am adunat astăzi aici pentru a organiza un marș în apărarea drepturilor omului și pentru a protesta față de discriminarea la care sunt supuși homosexualii în Ucraina”, a declarat Vladimir, organizator al marșului homosexualilor.

Și la Moscova a fost un marș al homosexualilor, în fața Dumei de Stat. La fel ca la Kiev, membrii comunității gay au fost păziți de zeci de polițiști, dar acest lucru nu a impiedicat izbucnirea violențelor. Autoritățile ruse nu au aprobat demonstrația comunității homosexuale. În Rusia, dar și în alte foste republici sovietice, printre care Ucraina și Georgia, populația nu este de acord cu acordarea mai multor drepturi persoanelor cu o altă orientare sexuală.
Sursa: Război întru Cuvânt ( http://www.razbointrucuvant.ro/recom...nnes-film-gay/ )
Reply With Quote
  #63  
Vechi 26.05.2013, 16:17:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Miza este mult mai mare decat aceea de a se mentine interdictia culturilor de plante modificate genetic. E vorba de un proiect de lege european care va interzice proprietarilor de terenuri sa cultive seminte neverificate. Cu alte cuvinte, nu mai pot planta la mine in curte castraveciorii mei pe care ii stiu, ci va trebui sa cumpar pachetele de seminte cu poansonul Autoritatii Boabelor.
Este, in mod evident, un atentat la biodiversitate. Un astfel de proiect a fost deja adoptat in SUA.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #64  
Vechi 26.05.2013, 16:24:49
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Avorturi forțate în centrele de plasament


Alexandra Nadane
În primul număr al revistei „Pentru viață” a apărut un articol cu titlul „În România se fac avorturi forțate”. Unii dintre cititori au considerat că este o exagerare: ”Cum să se facă avorturi forțate când România este o țară liberă și democrată?” Din păcat, situația descrisă acolo nu este reprezentativă decât pentru o parte din avorturile forțate din țara noastră. Din acest motiv am hotărât publicarea unei serii de articole despre rănile României reale, o Românie pe care nu o cunoaștem, o ignorăm sau chiar ne gândim că nu poate arăta chiar așa de rău.

Știu că de multe ori s-au spus multe lucruri negative despre România și nu s-au oferit soluții, rezultatul fiind o lamentare inutilă sau renunțarea de a face ceva pozitiv. Nu doresc să continui astfel de informări ineficiente. Rostul acestei serii de articole este să conștientizăm câteva adevăruri incomode, pe care majoritatea nu le cunoaștem, și să căutăm împreună portițe de ieșire. Iar dacă nu vom găsi soluții concrete, măcar să luăm atitudine, pentru că așa se va produce schimbarea, în timp.

Revenind la afirmația de mai sus, o întăresc cu toată fermitatea: „DA! În România se fac avorturi forțate”.
Sunt părinți care își duc copiii pe sus în cabinetul ginecologic, cu speranța că viitorul fetei lor va fi unul fericit și lipsit de probleme. Efectele sunt de multe ori tragice: adolescentele sunt afectate emoțional pentru toată viața, mai ales când ele sunt conștiente de ceea ce sunt obligate să facă și ar dori din tot sufletul să nască acel copil. Dacă aceasta se întâmplă în familii în care părinții își iubesc copiii, gândiți-vă ce se întâmplă cu fetele însărcinate care nu se află într-o familie iubitoare!

În centrele de plasament, de pildă, avortul este văzut ca fiind cea mai bună soluție pentru ca totul să rămână ascuns de structurile superioare, iar responsabilii locali să nu aibă probleme.

Când intri în majoritatea centrelor de plasament de stat te izbești de durere. Te întâmpină fețe triste, vezi copii care dorm pe scaune sau adorm în brațele tale, în timp ce vorbesc cu tine, datorită efectelor bromurii pe care tocmai au primit-o ca „tratament”. Centrul e unul dintre puținele locuri în care există medicamente pentru durerea sufletului, pentru lipsa de dragoste, chiar și pentru dorința de a te juca mai mult.
Zilele trecute m-am dus într-un centru pe care îl cunosc de mai mulți ani, după ce am aflat că o adolescentă a rămas însărcinată și a decis să păstreze copilul, iar cei de la centru au amenințat-o că o vor da afară dacă își menține decizia. Cu câteva zile înainte discutasem cu ea despre ce ar face într-o asemenea situație, pe atunci ipotetică, și mi-a spus că își dorește un copil și că va face tot ce îi stă în putință ca să-i fie bine. Acum lucrurile arătau cu totul altfel. În ziua următoare avea programare la avort. O convinseseră să-și schimbe atitudinea.

Am stat de vorbă cu ea. Era liniștită și împăcată. Mi-a spus că cei din conducerea centrului au amenințat-o că o vor da afară, dar că ea își dorește să păstreze copilul și își asumă orice consecință a acestei decizii.

Am stat apoi de vorbă cu cei din conducerea centrului. Le-am spus de la bun început că reprezint o asociație care protejează drepturile adolescentelor însărcinate, că am aflat de cazul fetei și că vom face tot posibilul să o sprijinim, chiar și juridic dacă va fi nevoie, pentru că ceea ce fac ei se numește hărțuire. Când și-au dat seama că situația poate ajunge ușor în fața opiniei publice, ceea ce le-ar fi adus greutăți, au adoptat o atitudine cooperantă, spunând că sunt cu adevărat interesați să o sprijine și că vor face tot ce le stă în putință, însă din punct de vedere legal trebuie să părăsească centrul. Mai târziu au chemat-o pe tânăra în cauză, i-au vorbit foarte frumos și i-au spus că îi respectă decizia.

Cu siguranță este o diferență între a-i spune fetei însărcinate că nu poate rămâne în centru cu copilul, conform normelor legale, și amenințarea că va fi dată afară. S-ar putea spune că nu au făcut decât să o informeze cu privire la prevederile legii, dar în realitate este vorba de o interpretare în sens abuziv, pentru că au folosit legea cu viclenie pentru a-și ascunde interesului lor, primordial, în spatele prevederilor legale privind interesul celorlalți copii din centru.

Problema părea a fi rezolvată. Când am ieșit, cineva mi-a arătat încă două fete însărcinate. Una dintre ele intenționa să facă avort în cel mai scurt timp, motivând că nu vrea ca acest copil să aibă parte de ce a avut ea până atunci. Cealaltă prefera să păstreze copilul, luptându-se cu presiunea din partea responsabililor centrului. Dar asta nu era totul. Realitatea este că foarte multe dintre fetele trecute de 15 ani din acel centru făcuseră cel puțin un avort, iar unele practicau prostituția. Iar avortul era soluția pentru ca problemele să nu iasă la suprafață…

Concluzia despre avorturile în centrele de plasament? Dreptul la alegere, atât de invocat, este total inexistent în astfel de situații. Practic nu există alegere: ori faci avort, ori pleci pe stradă cu copilul, minoră, fără serviciu, fără casă, fără mâncare, fără nimic din ce ai nevoie tu, ca mamă, și copilul. După avort, fetelor le rămâne doar disperarea și speranța că într-o zi poate va fi altfel. Situații asemănătoare celei de mai sus se întâmplă probabil în multe centre de plasament, dar puține fete au curajul să spună ceva.

Concluzia despre noi, cei din afara centrului, a venit și ea, îndată. Înainte să plec m-am întâlnit cu un copil pe care nu l-am mai văzut demult. După ce l-am strâns tare în brațe, pentru că mi-e foarte drag, m-a întrebat: „Alexandra, nu vrei să vii să lucrezi la noi? Sau nu neapărat aici, ci în oricare alt centru, pentru că m-aș muta oriunde, dar numai să fii tu acolo!”. Făcusem, cu câțiva ani în urmă, ca membră a unei organizații de tineret, voluntariat la acel centru.

Personalul centrului mi-a spus că, în perioada în care studenții făceau voluntariat, copiii aveau mai puține probleme. Mi-am amintit că cineva mi-a explicat odată că adolescenții se aruncă în cele mai periculoase relații, inclusiv sexuale, tocmai datorită lipsei de afecțiune reală. Se leagă lucrurile.

Poate că așa arată unul din elementele soluției în cazul avorturilor din centrele de plasament: voluntari care să ofere ceea ce personalul nu reușește. Prin aceasta nu acuz pe cei de acolo, căci cine știe câtă dragoste au oferit și cât au încercat să fie bine. Dar uzura cotidiană își spune cuvântul în timp. Și, de fapt, copiii de acolo nu sunt în mai mare măsură ai lor decât sunt ai noștri. Faptul că ei au un salariu nu ne scutește pe noi de responsabilitate. Acești copii, acești tineri ne vor aproape de ei, să-i ascultăm, să-i sprijinim, să le spunem un cuvânt bun și uneori să-i îmbrățișăm. Nu credeți?

Acest fragment din România reală l-am scris pentru noi, cei din afara centrelor de plasament, care putem să fim alături de cei aflați acolo. Cu siguranță ar scădea numărul avorturilor forțate din centrele de plasament dacă dumneavoastră, cititorule, și prietenii dumneavoastră ați deveni prietenii unui centru de plasament! Trebuie să mai spun că această cunoștință face parte dintr-o familie de 5 copii, romi, din care o parte sunt în centrul de plasament, iar o parte stau într-o casă părăsită în cele mai grele condiții și fără garanția că în ziua următoare au ce să mănânce. Fratele cel mai mic ar fi trebuit să fie clasa a doua și nu s-a dus deloc până acum. O altă soră care are 14 ani s-a apucat de prostituție.

Cândva le-am propus să meargă cu toții într-un așezământ din provincie, unde există o masă caldă, au loc de dormit, pot merge la școală. Răspunsul lor a fost negativ. Într-un fel îi înțeleg. Prietenii, colegii și puținii oameni pe care îi știu sunt în București. Am scris și această parte a istoriei lor pentru a fi cinstită – răul nu cuprinde doar pe unii ci, în diferite moduri, ne încearcă pe toți. Când este lângă noi, să nu ne iluzionăm că nu va ajunge și la noi. La aceste fragmente vizibile cred că soluția ar fi să facem binele împreună.
Sursa: Război întru Cuvânt ( http://www.razbointrucuvant.ro/recom...nnes-film-gay/ )
Reply With Quote
  #65  
Vechi 26.05.2013, 16:30:08
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Miza este mult mai mare decat aceea de a se mentine interdictia culturilor de plante modificate genetic. E vorba de un proiect de lege european care va interzice proprietarilor de terenuri sa cultive seminte neverificate. Cu alte cuvinte, nu mai pot planta la mine in curte castraveciorii mei pe care ii stiu, ci va trebui sa cumpar pachetele de seminte cu poansonul Autoritatii Boabelor.
Este, in mod evident, un atentat la biodiversitate. Un astfel de proiect a fost deja adoptat in SUA.
Si nu este un abuz? Nu incalca drepturile omului? Cu ce drept iti impun ei ce sa plantezi in propria ta gradina? Proprietatea ta nu prea mai este a ta in acest caz. Sa inteleg ca in SUA legumele si fructele organice sunt modificate genetic? Daca e asa, nu mai sunt organice. Cum de nu au protestat americanii pana acum?

Sper ca UE nu va accepta asa ceva!
****
Mai sunt cateva stiri aici:

Avortul, CAUZA DISPARITIEI NEAMULUI/ Se intampla in Romania: AVORTURI FORTATE/ Reprimarea PREOTILOR implicati in manifestatia ANTI-GAY de la TIBILISI/ Festivalul de la CANNES transformat in FESTIVAL AL FILMULUI PEDOFILO-GAY EXPLICIT (Recomandari familie)

*
GEORGE FRIEDMAN, ANALISTUL CIA trimis in Romania ca “SOL DE RAZBOI”. Interviu foarte important al sefului STRATFOR despre posibilitatea unei INVAZII RUSESTI pe teritoriul Romaniei si rolul tarii noastre de AVANPOST AMERICAN intre GERMANIA si RUSIA [video]
Reply With Quote
  #66  
Vechi 27.05.2013, 14:55:03
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Pe scurt din lume

Intradevar, alimentele modificate genetic reprezinta un atentat la sanatatea populatiei, si din aceasta cauza ar trebui interzise! Se pare insa ca dorinta unora de a face profit financiar cu orice pret este mai puternica. Vinovati sunt si cei care adopta legi prin care se permite cultivarea plantelor modificate genetic, bineinteles in schimbul "comisionului"de rigoare!
Iar ideea ca cineva sa-mi zica ce sa cultiv pe terenul meu (exceptand cazul celor care s-ar apuca de cultivat droguri) este o clara incalcarea a drepturilor omului si a proprietatii private, iar cetatenii ar trebui sa fie mai uniti si sa protesteze mai energic! Oricum, o asemenea masura nu cred ca s-ar putea aplica- pai sa vina vreun comisar de la UE sa-i zica taranului ce sa cultive pe terenul lui- risca sa fie pus pe fuga cu paru!

Iar in legatura cu ce se intampla in centrele de plasament, mi se pare o barbarie ca cineva sa o oblige pe o femeie sa faca avort! Legea nu cred ca permite asa ceva, iar daca se fac abuzuri din partea personalului de acolo, trebuie sesizate organele competente, iar cei care fac asemenea abuzuri sa fie demisi plus inchisoare!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 27.05.2013, 22:13:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul

Alexandra Nadane
În primul număr al revistei „Pentru viață” a apărut un articol cu titlul „În România se fac avorturi forțate”. Unii dintre cititori au considerat că este o exagerare: ”Cum să se facă avorturi forțate când România este o țară liberă și democrată?” Din păcat, situația descrisă acolo nu este reprezentativă decât pentru o parte din avorturile forțate din țara noastră. Din acest motiv am hotărât publicarea unei serii de articole despre rănile României reale, o Românie pe care nu o cunoaștem, o ignorăm sau chiar ne gândim că nu poate arăta chiar așa de rău.

Știu că de multe ori s-au spus multe lucruri negative despre România și nu s-au oferit soluții, rezultatul fiind o lamentare inutilă sau renunțarea de a face ceva pozitiv. Nu doresc să continui astfel de informări ineficiente. Rostul acestei serii de articole este să conștientizăm câteva adevăruri incomode, pe care majoritatea nu le cunoaștem, și să căutăm împreună portițe de ieșire. Iar dacă nu vom găsi soluții concrete, măcar să luăm atitudine, pentru că așa se va produce schimbarea, în timp.

Revenind la afirmația de mai sus, o întăresc cu toată fermitatea: „DA! În România se fac avorturi forțate”.
Sunt părinți care își duc copiii pe sus în cabinetul ginecologic, cu speranța că viitorul fetei lor va fi unul fericit și lipsit de probleme. Efectele sunt de multe ori tragice: adolescentele sunt afectate emoțional pentru toată viața, mai ales când ele sunt conștiente de ceea ce sunt obligate să facă și ar dori din tot sufletul să nască acel copil. Dacă aceasta se întâmplă în familii în care părinții își iubesc copiii, gândiți-vă ce se întâmplă cu fetele însărcinate care nu se află într-o familie iubitoare!

În centrele de plasament, de pildă, avortul este văzut ca fiind cea mai bună soluție pentru ca totul să rămână ascuns de structurile superioare, iar responsabilii locali să nu aibă probleme.

Când intri în majoritatea centrelor de plasament de stat te izbești de durere. Te întâmpină fețe triste, vezi copii care dorm pe scaune sau adorm în brațele tale, în timp ce vorbesc cu tine, datorită efectelor bromurii pe care tocmai au primit-o ca „tratament”. Centrul e unul dintre puținele locuri în care există medicamente pentru durerea sufletului, pentru lipsa de dragoste, chiar și pentru dorința de a te juca mai mult.
Zilele trecute m-am dus într-un centru pe care îl cunosc de mai mulți ani, după ce am aflat că o adolescentă a rămas însărcinată și a decis să păstreze copilul, iar cei de la centru au amenințat-o că o vor da afară dacă își menține decizia. Cu câteva zile înainte discutasem cu ea despre ce ar face într-o asemenea situație, pe atunci ipotetică, și mi-a spus că își dorește un copil și că va face tot ce îi stă în putință ca să-i fie bine. Acum lucrurile arătau cu totul altfel. În ziua următoare avea programare la avort. O convinseseră să-și schimbe atitudinea.

Am stat de vorbă cu ea. Era liniștită și împăcată. Mi-a spus că cei din conducerea centrului au amenințat-o că o vor da afară, dar că ea își dorește să păstreze copilul și își asumă orice consecință a acestei decizii.

Am stat apoi de vorbă cu cei din conducerea centrului. Le-am spus de la bun început că reprezint o asociație care protejează drepturile adolescentelor însărcinate, că am aflat de cazul fetei și că vom face tot posibilul să o sprijinim, chiar și juridic dacă va fi nevoie, pentru că ceea ce fac ei se numește hărțuire. Când și-au dat seama că situația poate ajunge ușor în fața opiniei publice, ceea ce le-ar fi adus greutăți, au adoptat o atitudine cooperantă, spunând că sunt cu adevărat interesați să o sprijine și că vor face tot ce le stă în putință, însă din punct de vedere legal trebuie să părăsească centrul. Mai târziu au chemat-o pe tânăra în cauză, i-au vorbit foarte frumos și i-au spus că îi respectă decizia.

Cu siguranță este o diferență între a-i spune fetei însărcinate că nu poate rămâne în centru cu copilul, conform normelor legale, și amenințarea că va fi dată afară. S-ar putea spune că nu au făcut decât să o informeze cu privire la prevederile legii, dar în realitate este vorba de o interpretare în sens abuziv, pentru că au folosit legea cu viclenie pentru a-și ascunde interesului lor, primordial, în spatele prevederilor legale privind interesul celorlalți copii din centru.

Problema părea a fi rezolvată. Când am ieșit, cineva mi-a arătat încă două fete însărcinate. Una dintre ele intenționa să facă avort în cel mai scurt timp, motivând că nu vrea ca acest copil să aibă parte de ce a avut ea până atunci. Cealaltă prefera să păstreze copilul, luptându-se cu presiunea din partea responsabililor centrului. Dar asta nu era totul. Realitatea este că foarte multe dintre fetele trecute de 15 ani din acel centru făcuseră cel puțin un avort, iar unele practicau prostituția. Iar avortul era soluția pentru ca problemele să nu iasă la suprafață…

Concluzia despre avorturile în centrele de plasament? Dreptul la alegere, atât de invocat, este total inexistent în astfel de situații. Practic nu există alegere: ori faci avort, ori pleci pe stradă cu copilul, minoră, fără serviciu, fără casă, fără mâncare, fără nimic din ce ai nevoie tu, ca mamă, și copilul. După avort, fetelor le rămâne doar disperarea și speranța că într-o zi poate va fi altfel. Situații asemănătoare celei de mai sus se întâmplă probabil în multe centre de plasament, dar puține fete au curajul să spună ceva.

Concluzia despre noi, cei din afara centrului, a venit și ea, îndată. Înainte să plec m-am întâlnit cu un copil pe care nu l-am mai văzut demult. După ce l-am strâns tare în brațe, pentru că mi-e foarte drag, m-a întrebat: „Alexandra, nu vrei să vii să lucrezi la noi? Sau nu neapărat aici, ci în oricare alt centru, pentru că m-aș muta oriunde, dar numai să fii tu acolo!”. Făcusem, cu câțiva ani în urmă, ca membră a unei organizații de tineret, voluntariat la acel centru.

Personalul centrului mi-a spus că, în perioada în care studenții făceau voluntariat, copiii aveau mai puține probleme. Mi-am amintit că cineva mi-a explicat odată că adolescenții se aruncă în cele mai periculoase relații, inclusiv sexuale, tocmai datorită lipsei de afecțiune reală. Se leagă lucrurile.

Poate că așa arată unul din elementele soluției în cazul avorturilor din centrele de plasament: voluntari care să ofere ceea ce personalul nu reușește. Prin aceasta nu acuz pe cei de acolo, căci cine știe câtă dragoste au oferit și cât au încercat să fie bine. Dar uzura cotidiană își spune cuvântul în timp. Și, de fapt, copiii de acolo nu sunt în mai mare măsură ai lor decât sunt ai noștri. Faptul că ei au un salariu nu ne scutește pe noi de responsabilitate. Acești copii, acești tineri ne vor aproape de ei, să-i ascultăm, să-i sprijinim, să le spunem un cuvânt bun și uneori să-i îmbrățișăm. Nu credeți?

Acest fragment din România reală l-am scris pentru noi, cei din afara centrelor de plasament, care putem să fim alături de cei aflați acolo. Cu siguranță ar scădea numărul avorturilor forțate din centrele de plasament dacă dumneavoastră, cititorule, și prietenii dumneavoastră ați deveni prietenii unui centru de plasament! Trebuie să mai spun că această cunoștință face parte dintr-o familie de 5 copii, romi, din care o parte sunt în centrul de plasament, iar o parte stau într-o casă părăsită în cele mai grele condiții și fără garanția că în ziua următoare au ce să mănânce. Fratele cel mai mic ar fi trebuit să fie clasa a doua și nu s-a dus deloc până acum. O altă soră care are 14 ani s-a apucat de prostituție.

Cândva le-am propus să meargă cu toții într-un așezământ din provincie, unde există o masă caldă, au loc de dormit, pot merge la școală. Răspunsul lor a fost negativ. Într-un fel îi înțeleg. Prietenii, colegii și puținii oameni pe care îi știu sunt în București. Am scris și această parte a istoriei lor pentru a fi cinstită – răul nu cuprinde doar pe unii ci, în diferite moduri, ne încearcă pe toți. Când este lângă noi, să nu ne iluzionăm că nu va ajunge și la noi. La aceste fragmente vizibile cred că soluția ar fi să facem binele împreună.
Sursa: Război întru Cuvânt ( http://www.razbointrucuvant.ro/recom...nnes-film-gay/ )
Te rog mult sa dai si niste explicatii, nu doar niste citate. Eu nu inteleg acest articol:

1. Ce este un centru de plasament?
2. Cum ajung fetele de acolo sa ramane insarcinate? Au voie sa iasa, sau sunt acolo si baieti (stau impreuna fete si baieti)? Nu au supraveghere?
Ce varste au copiii/tinerii de acolo? Cum adica fetele de acolo practica prostitutia? Unde, in centru?
3. Pana la ce varsta pot sta acolo? Si apoi unde se duc?
4. Este vorba de un orfelinat poate?
5. Ce alternative la avort li se ofera acestor fete? Cum sunt ajutate?
Exista centre mama si copilul?
Ce sanse au sa nu ajunga si copiii lor la fel?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #68  
Vechi 28.05.2013, 12:11:13
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Te rog mult sa dai si niste explicatii, nu doar niste citate. Eu nu inteleg acest articol:

1. Ce este un centru de plasament?
2. Cum ajung fetele de acolo sa ramane insarcinate? Au voie sa iasa, sau sunt acolo si baieti (stau impreuna fete si baieti)? Nu au supraveghere?
Ce varste au copiii/tinerii de acolo? Cum adica fetele de acolo practica prostitutia? Unde, in centru?
3. Pana la ce varsta pot sta acolo? Si apoi unde se duc?
4. Este vorba de un orfelinat poate?
5. Ce alternative la avort li se ofera acestor fete? Cum sunt ajutate?
Exista centre mama si copilul?
Ce sanse au sa nu ajunga si copiii lor la fel?
Incerc eu sa va dau un raspuns, nu in locul doamnei (user name Parascheva 16)


1.Orfelinatul se numeste acum: centru de plasament.

2.Copiii nu sunt tinuti sub cheie. Cele mai multe fete de pe strada sau din centrele de plasament practica prostitutia. Unele chiar de la 10-11 ani. Autoritatile se fac ca nu vad. Poate unii chiar incurajeaza comertul cu carne vie; umple buzunarele de bani; cati refuza banul?

Cei care s-au apropiat intr-un fel sau altul de acesti copii stiu prin ce tragedii trec. Multi reusesc, la un moment dat, sa scape de cosmarul din viata lor. Sunt putini si oricum, viata pe care au trait-o, nu poate fi lasata/data la o parte. Nu pot sa faca abstractie de ea.
(aici in mod permanent revin – in mintea mea – mai multe intrebari, care cu siguranta deranjeaza timpanele mai sensibile):

a)cat de decazut trebuie sa fie un om sa se culce cu o fetita de 10-11-12 ani si sa profite de nefericirea unei fiinte? Aici nu mai vorbim despre credinta, crestinism! Vorbim despre o fiinta inzestrata cu gandire. Si poate si cu suflet.

b)Unde ar fi crestinismul acelui om? De cele mai multe ori sunt barbati casatoiriti/seriosi/ poate chiar cununati in Sf. Biserica. Iar pestii sunt de multe ori chiar: femei.

c)Cati dintre bogatii timpurilor noastre au incercat sa se sfatuiasca, de exemplu, cu Parintele Nicolae Tanase care a inteles ce inseamna sa lupti impotriva avortului dar care are si solutia pentru mama si copilul ei. Si are solutia si pentru tinerii care – fara sa tina seama de prevederile legii – au implinit 18 ani. Ce sa faca? Viata curge.

d)Cati dintre bogatii zilei au vorbit cu Parintele Nicolae Tanase sa invete cum sa ajute (dar ajutor de-adevarat nu campanie mai mult sau mai putin „electorala”)?

e)Cei care se ocupa de protectia sociala n-au aflat ca la 18 ani n-ai cum sa pleci in viata pe propriile picioare doar cu o bască si un rucsac in spinare?

f)Daca stie cineva, poate ne lumineaza si pe noi: in afara de Parintele (acum episcop) Longhin (care ingrijeste de peste 400 de copii, dar nu pe la noi) si Parintele Nicolae Tanase, cine din Biserica noastra ortodoxa (de la noi sau de la fratii nostri) se mai ocupa de vietile nefericitilor sortii, copiii uitati si de parinti si de societate? Ca bani, presupun ca ar fi!

3.La 18 ani, conform legilor tarii, tinerii nu mai au dreptul sa traiasca/locuiasca intr-un centru de plasament.

5.Exista centre Mama si copilul. Dar nu cred ca reprezinta o solutie si oricum, nu poate sa fie permanenta. Din nefericire, copiii acestor fete vor ajunge pe strazi.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 30.05.2013, 09:29:45
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Te rog mult sa dai si niste explicatii, nu doar niste citate. Eu nu inteleg acest articol:
Nu am adaugat amanunte pentru ca mi s-a parut ca este destul de clar.

Citat:
1. Ce este un centru de plasament?
Centrul de plasament este orfelinat sau casa de copii. Asa se numeste acum. Copiii abandonati prin spitale ajung in aceste centre. Sau copiii adusi de parinti.
Citat:
2. Cum ajung fetele de acolo sa ramane insarcinate? Au voie sa iasa, sau sunt acolo si baieti (stau impreuna fete si baieti)? Nu au supraveghere?
Ce varste au copiii/tinerii de acolo? Cum adica fetele de acolo practica prostitutia? Unde, in centru?
Copiii si tinerii de acolo au sub 18 ani, deci sunt toti minori. In orfelinate stau si baieti si fete.

Multe fete minore din centrele de plasament ajung sa se prostitueze. Daca de buna voie sau fortate de cineva, nu este clar. Oricum, eu am mai auzit de cazuri in care copiii din anumite centre au fost folositi si abuzati de catre oameni inflitrati in sistem.

Chiar daca nu in toate centrele de plasament se intampla asa ceva, in mod normal tinerele de la casele de copii nu ar trebui sa ajunga sa se prostitueze, ci ar trebui sa aiba parte de ingrijire cat de cat. Prostitutia este ilegala, mai ales cand vine vorba de minore. Asta deja nu mai e prostitutie, ci intra la corupere de minori.

Ce fel de barbati se culca cu copile de 13-14 ani?!

Din cauza ca aceste fete sunt folosite in prostitutie, raman insarcinate. Conducerea centrelor de plasament obliga fetele sa faca avort ptr. a nu se afla ce se intampla defapt in acele centre.
Citat:
3. Pana la ce varsta pot sta acolo? Si apoi unde se duc?
Tinerii pot locui acolo doar pana la varsta de 18 ani, apoi sunt dati afara si se descurca singuri. Din cate am inteles, daca o fata din orfelinat(centru de plasament) ramane insarcinanta, ar trebui sa paraseasca institutia.

Si se pune alta problema, din moment ce fetele sunt obligate sa plece din centru daca raman insarcinate, de ce conducerea nu face nimic ptr. a stopa prostitutia?! Sunt convinsa ca acele fete nu ar face asa ceva daca ar avea conditii.
Citat:
4. Este vorba de un orfelinat poate?
Da, este vorba de orfelinat. Dupa cum am mai spus, orfelinatele se numesc acum centre de plasament.
Citat:
5. Ce alternative la avort li se ofera acestor fete? Cum sunt ajutate?
Exista centre mama si copilul?
Ce sanse au sa nu ajunga si copiii lor la fel?
Nu li se ofera nici o alternativa. Asta e una din probleme. Conducerea centrelor ameninta fetele insarcinate ca daca nu fac avort, vor fi date afara. Nu sunt sustinute, nu sunt ajutate deloc. Le forteaza sa faca avort ptr. a nu afla publicul ce se intampla in unele centre din Romania.
Copiii lor ar avea sansa sa nu ajunga ca ele daca acele fete ar primi ajutor si sprijin, daca nu din partea conducerii, macar din partea cetatenilor.

Sper ca am reusit sa clarific cat de cat.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 30.05.2013, 09:33:20
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul

f)Daca stie cineva, poate ne lumineaza si pe noi: in afara de Parintele (acum episcop) Longhin (care ingrijeste de peste 400 de copii, dar nu pe la noi) si Parintele Nicolae Tanase, cine din Biserica noastra ortodoxa (de la noi sau de la fratii nostri) se mai ocupa de vietile nefericitilor sortii, copiii uitati si de parinti si de societate? Ca bani, presupun ca ar fi!
Da, mai sunt parinti si monahi care ajuta copii si mamele fara adapost. Stiu de cateva manastiri, de cativa preoti. Am inteles ca si in Ucraina si Rusia au inceput sa urmeze exemplul Parintelui Longhin. Biserica face ce poate si ea. Eu personal nu am ce sa ii reprosez.

Sa nu uitam ca nu este numai datoria Bisericii ca si institutie sa faca ceva, ci este si datoria noastra sa ne implicam. Pana la urma, Biserica este poporul cel viu si rugator.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
stiri dorinel78 Stiri, actualitati, anunturi 318 11.06.2014 16:16:17
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Ierihon: Cel mai vechi oras din lume viorel67 Intrebari utilizatori 0 02.11.2010 22:11:00
Scurt pasaj dntr o carte noua scristim Intamplari adevarate 8 24.03.2007 00:06:13