Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 22.09.2016, 20:36:11
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Mergea un tip pe autostrada si la un moment dat zice: "Uite, vine un nebun pe contrasens ! Nu, doi nebuni !! Trei, patru, cinci nebuni !!! Doamne, zeci, sute de nebuni merg pe contrasens !!!!"
Lucrind multi ani cu nebunii, marturisesc ca am auzit de multe ori (pana la saturatie) acest banc.
E bancul preferat al nebunilor care isi revendica sanatatea!....:))))
Reply With Quote
  #402  
Vechi 23.09.2016, 16:10:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Mergea un tip pe autostrada si la un moment dat zice: "Uite, vine un nebun pe contrasens ! Nu, doi nebuni !! Trei, patru, cinci nebuni !!! Doamne, zeci, sute de nebuni merg pe contrasens !!!!"
:)))))))))))

Pare glumă gluma ta... și ''trezire'' pentru ''cazul'' meu... dar în realitate toată gLumea merge pe contra sens și doar eu cu Dumnezeu și cu toți sfinții mergem cu autocarul spre RAI și le arătăm cum e soarele semisferic și luna semisferică și pămîntul plat. Nu ne crede nimeni, toți au altceva de făcut în loc să-și dea seama că Noi avem dreptate... merg ei cu viteză care încotro, toți pe contra sens... mirîndu-se și distrîndu-se de Noi cît suntem de înșelați și de rătăciți.

Cei din lumea lui Gaiță au scos că ar fi gLumă și că se potrivește unora... ca mine... dar din păcate nu e... nu e glumă... căci nici cel ce rîde la urmă nu va rîde mai bine de astfel de gLume atît de triste pentru cei de pe contra sens dar care fiindcă sunt foarte mulți, cam cît toată gLumea, cred ei că cică ei ar merge bine, pe sensul corect.

Aparențele și semnele de circulație pămîntești înșală!

Îți dai seama cam ce va fi atunci cînd o să se afle cine a avut defapt dreptate?
Eu vă plîng de pe acuma căci o să vă amintiți cît de mult și de tare ați susținut în cor că cică eu sunt nebunul!
E un coșmar să-ți dai seama că atît de multă vreme ai fost un... mă abțin! Și că te-ai mai și luptat cu cei ce au spus Adevărul.

Last edited by vsovi; 23.09.2016 at 16:22:47.
Reply With Quote
  #403  
Vechi 23.09.2016, 16:21:59
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Vrei tu să-l tragi pe Dumnezeu pe contrasensul tău, însă El merge pe sens. De fapt, e însuși Sensul.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #404  
Vechi 23.09.2016, 16:25:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Lucrind multi ani cu nebunii, marturisesc ca am auzit de multe ori (pana la saturatie) acest banc.
E bancul preferat al nebunilor care isi revendica sanatatea!....:))))
Te-au păcălit și pe tine... nu ei sunt nebunii. Ei cu siguranță erau foarte buni și sănătoși... doar că nu le-a fost dat să-i înțelegi. Cîndva o să -ți dai seama cine au fost și cine sunt nebunii verit-abili. Nu mai durează mult... pînă deseară te trezești! Dar nu trebuie să-i condamni... nu trebuie să-i judeci... nu trebuie să-i distrugi ci dacă poți... încearcă să-i mîntui.

Last edited by vsovi; 23.09.2016 at 16:28:05.
Reply With Quote
  #405  
Vechi 23.09.2016, 16:35:12
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Vrei tu să-l tragi pe Dumnezeu pe contrasensul tău, însă El merge pe sens. De fapt, e însuși Sensul.
El m-a tras pe mine pe sensul Lui. Eu n-am un sens al meu ci mergeam și eu așa ca voi împreună cu gLumea pe contra sens... pînă m-am prins. Deci nu vreau eu ceva anume. Vreau doar să mergeți și voi să vă lămuriți că Pămîntul e plat și Soarele și Luna sunt semisferice. Nu e greu.

Voi sunteți siguri că nu e așa și din pricina infailibilității voastre nici măcar nu vreți să vă puneți problema cu adevărat.

Dacă ați crede măcar o clipă în Adevăr ați pricepe Facerea și apoi ați crede în Cuvîntul lui Dumnezeu, în Iisus.

Nu puteți fiindcă nu puteți concepe semisfera decît sfera căci așa vă insuflă plauzabilitatea big-bancului și întîmplarea, hazardul... e mai plauzibilă o sferă decît o semisferă... și gata... asta spuneți că ați văzut și v-ați încrezut... în minciună!

Credeți-mă că ''sferele'' sunt semisfeerice! Unul ne dă lumină și căldură bună iar Alta ne dă frig și noapte bună. Unul are înveliș de piatră (Soarele), Una are înveliș de ghiață (Luna). La eclipsa totală de Soare formează împreună o sferă perfectă așa ca un simbol al credinței pentru întreaga creație. Cît e de simplu și frumos!?

Last edited by vsovi; 23.09.2016 at 16:47:59.
Reply With Quote
  #406  
Vechi 23.09.2016, 16:44:13
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Vreau doar să mergeți și voi să vă lămuriți că Pămîntul e plat și Soarele și Luna sunt semisferice. Nu e greu.
L-ai auzit tu pe Hristos predicând despre „adevărurile” astea? Dacă ar fi fost relevante pentru mântuire, nu ne-ar fi spus El sau apostolii? Tocmai pentru că n-au importanță (în urmă cu secole teoriile tale erau plauzibile și oamenii s-au mântuit și atunci) îți dau credit atunci când scrii inspirat de Evanghelie.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #407  
Vechi 23.09.2016, 16:57:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
L-ai auzit tu pe Hristos predicând despre ''adevărurile'' astea?
Ești prea indiscret. Și chiar sunt Adevăruri, așa că ghilimele tale nu pe mine ci pe tine te încurcă.
Citat:
Dacă ar fi fost relevante pentru mântuire, nu ne-ar fi spus El sau apostolii?
Nu ne-au spus ca să nu ne jignească... dar au spus sfinții... în parte... tot de aia. Dar pentru cine nu e oare important Soarele și Luna de pe Cer?

Citat:
Tocmai pentru că n-au importanță (în urmă cu secole teoriile tale erau plauzibile și oamenii s-au mântuit și atunci) îți dau credit atunci când scrii inspirat de Evanghelie.
Păi în urmă cu secole nu susținea nimeni așa ceva decît geocentrisme și heliocentrisme deci nu poți susține că aș fi înapoiat sau că susțin întunericul evului mediu plin de vrăjitoare și de credințe păgîne ancestrale. Eu văd că voi sunteți adepții teoriilor neo-vrăjitorești păgîne cărora le spuneți ''știință'' cînd defapt sunt scamatorii și excentricități și vedetisme ale unor visători SF cu dexteritate în formule și calcule deci am impresia că voi sunteți cei bîntuiți de întunericul trecutului sau al viitorului.

Eu întotdeauna scriu inspirat de Evanghelii și de Dumnezeu (sau mă străduiesc măcar) așa că dacă nu îmi dai dreptate crezînd că n-am eu ci că tu e problema ta... acolo unde este scris despre Soare și despre Lună... și ele sunt foarte importante pentru că practic și ele ne învață cum se face iubire și ascultare de Dumnezeu. Dar să nu uităm Stelele.

Deci crede-mă că sunt foarte importante... inclusiv pentru Mîntuire.

Last edited by vsovi; 23.09.2016 at 17:02:02.
Reply With Quote
  #408  
Vechi 23.09.2016, 17:01:51
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Ei, uite că pentru asta poți fi considerat sectar: dacă acestea le consideri dogme; în timp ce Biserica nu le consideră ca atare. Sau poate nu le consideri astfel.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #409  
Vechi 23.09.2016, 17:32:45
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Ei, uite că pentru asta poți fi considerat sectar: dacă acestea le consideri dogme; în timp ce Biserica nu le consideră ca atare. Sau poate nu le consideri astfel.
De ce? Pentru că eu am priceput cum sunt defapt Soarele și Luna și Stelele pot fi considerat sectar?

Păi cine e Biserica? Dumnezeu și Hristos și credincioșii în Adevăr și păcătoșii care se întorc sau cine e defapt Biserica? Neo inchiziția ''ortodoxă'' care mă face prin tine sau prin alții una-întruna sectant sau eretic? Noi suntem biserica, cei ce credem drept în Adevăr din dragoste de Dumnezeu!

Dacă Dumnezeu chiar le-a făcut semisferice așa cum susțin eu fiindcă așa le-a făcut atunci musai eu sunt sectarul pentru că cred în conformitate cu Scriptura Adevărul sau în conformitate cu ceea ce chiar a făcut Dumnezeu?.. făcătorul a toate. Păi Dumnezeu după ce a făcut s-a uitat la toate și a văzut că sunt bine făcute și frumoase căci prin Cuvînt le-a făcut. Dacă biserica aia care nu șție și nu vede ce a făcut Dumnezeu nu susține Adevărul atunci sunt eu sectarul pentru că cei ce nu știu nu și-au făcut dogmă din această cunoaștere revelată prin sfinți?

Nu-ți fie frică... Soarele și Luna sunt semisferice și Scriptura spune la fel, eu așa o citesc și așa o înțeleg... și așa este. Dacă celor care își dau seama le e frică să recunoască din pricina gLumii atunci nu eu sunt sectantul ci ei fug de Cruce.

Aveți voi ce aveți mereu așa ca și comuniștii cu sectele.

Păi nu sectele susțin că pămîntul e plat și că Soarele și Luna sunt semisferice ci Scripturile și Dumnezeul care le-a făcut. Iar eu nu pot decît să confirm asta odată ce am priceput prin mila Lui căci chiar așa sunt.

Ce ai vrea să susțin? De frica acuzațiilor voastre cu sectele să mint că nu ar fi așa cum sunt? Ce ai vrea tu defapt? Dacă tu nu poți pricepe și crede atunci musai eu să nu mărturisesc Adevărul? Păi Adevărul e că Pămîntul e plat și Soarele și Luna sunt semisferice și asta nu e nici dogmă și nici altceva ci e Pămîntul, Soarele și Luna. Așa sunt ele făcute. Cine crede bine, cine nu... nu știu. Dar dacă cineva chiar crede atunci cu siguranță nu poate fi acuzat din pricina asta că ar fi sectar.

Voi nu pricepeți ce e o sectă și fiindcă nu știți ce e aia o sectă atunci o țineți una-întruna cu spaimele de sectarisme ca nu cumva să vă condamne serv-viciile scorpiei înfiltrate prin BOR sau prin întreaga ortodoxie.

1. Păi sectele nu cred că preasfînta Fecioară Maria a fost fecioară sau că a rămas fecioară pentru veșnicie. Iar eu cred că a fost și că este fecioară Duhovnicească și trupească... deci eu cred și practic sunt contra miezului tuturor sectarismelor... deci cum aș putea fi eu acuzat că aș fi sectar dacă nu sunt? Numai propagandiștii cu interese străine de Dumnezeu pot s-o facă pentru ca să fixeze idei.

2. Sau sectarii nu se mai pocăiesc după botezul lor, deci ei se socotesc pocăiți dar nu se mai pocăiesc niciodată ci doar se luptă ei cu cîteva vicii mai mult ca să se laude că nu le mai fac... deși mîndria și lăudăroșenia ei nu o mai pun la socoteală. Iar eu încerc să mă pocăiesc mereu deși nu reușesc apropae niciodată deci cum aș fi eu sectar dacă pocăința pentru mine este un fel de continuă schimbare și îndreptare din rău în bine? Iată deci că sunt contra miezului sectar și în ceea ce privește pocăința.

3. Sau sectarii n-au nicio taină, ei nu cred că iubirea sfîntă are o taină a ei și ei practic nu cred nici în cele 7 sfinte taine și nu au preoți, spovedanie, mirungere, cununie, botez, maslu, sfeștanie, cuminecare și mai ales nu au ei puterea sfintei CRUCI... ei fug de cruce sau o folosesc doar ca să păcălească pentru că o țin doar ca podoabă pe perete, să nu se tulbere cineva că ei n-ar respecta Crucea... dar ei nu cred în calea cea strîmtă a Crucii și în Păstorul cu Crucea... și ca atare nici nu se pecetluiesc cu ea și nu-și fac mătănii sau rugăciuni cu metanii.

Deci iată miezul... Cum atunci mă tot acuzați voi pe mine de sectarism cînd eu sunt un veritabil mirean ortodox? Mă acuzați aiurea... doar pentru că voi nu puteți crede în NIP și nici că pămîntul e plat sau că soarele și luna sunt semisferice, lucruri pe care numai de la mine le-ați auzit și în parte de la unii sfinți care nu v-au spus decît de discul soarelui... și asta ar fi fost suficient dacă ați fi fost cu adevărat inteligenți și cunoscători ai scripturilor, au păstrat taina și nu au spus ceea ce știau pe deaîntregul ca să aveți și voi ceva de descoperit cînd o să creșteți mari. Deci iată că nu sunt singurul ci mulți sfinți au susținut în puține cuvinte exact ceea ce vă spun eu... dar ei nu au dezvăluit ca să nu creeze polemici, să nu jignească cu știința lor pe nimeni, să nu-i facă să fugă de mîntuire căci e greu de crezut.

Eu însă nefiind decît un nimeni oarecare îmi permit să vă spun Adevărul. De ce L-aș ascunde? Pentru că mă faceți voi sectant sau pentru că aveți voi îndoilei sau dubi sau multă zăbăvnicie? Păi e problema voastră. Eu cred așa cum vă mărturisesc. E simplu și bun, Adevărat și frumos. De la Dumnezeu știu și cred! Iar interesul meu spre deosebire de al sectarilor este să vă mîntuiți cît mai ortodox și pe calea cea mai strîmtă și mai plină de milă... dar nu milă de păcate sau de mîndrie sau de minciuna cea violatoare și isjositoare ci de iubirea și credința fiecăruia din voi... ca să o curățească și s-o sfințească și s-o binecuvînteze bunul Dumnezeu .

Last edited by vsovi; 23.09.2016 at 17:49:53.
Reply With Quote
  #410  
Vechi 23.09.2016, 17:41:26
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
De ce? Pentru că eu am priceput cum sunt defapt Soarele și Luna și Stelele pot fi considerat sectar?

(...) Noi suntem biserica, cei ce credem drept în Adevăr din dragoste de Dumnezeu!
Da, noi suntem Biserica, așa cum spui. Adevărul mântuitor, însă, Biserica îl exprimă în dogme. Ai alcătuit o postare lungă în care nu mi-ai răspuns, totuși, la întrebare. Consideri a fi o dogmă teoria pe care o susții despre Pământ, Soare și astre?

P.S. Nu noi te facem sectar sau eretic. Se face ca atare cel care crede altfel decât Biserica (dogmatic).
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 23.09.2016 at 17:44:00.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare