Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 16.07.2007, 14:35:43
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ancah
Foarte frumos. Ai postat un articol despre dicutiile dintre anglicani si catolici. Ce e rau in asta?
Bine a spus fratele Grigorie.Tu ai idei catolice,n-ai treaba cu ortodoxia.Exact precum catolicii ca se inchina papei precum lui Dumnezeu.Crezi ca daca vii tu acum si te inchini Sinodului,in loc sa te inchini lui Hristos,o sa impresionezi pe cineva.Mai ales cand te aud ce argumente aduci tu,si ca noi n-avem nici o dovada ma apuca rasu-plansu.Cea mai tare e treaba ca ne-ai demascat tu pe noi,care vrem sa distrugem Biserica...IMBECILITATI.Vezi ca mai era cineva inaintea ta pe forum,cu idei mult mai putin revolutionare ca ale tale,si a sfarsit apoteotic primind un ban pe IP.Ma mir ca tu zburzi pe aici in voie,dar timpul nu e pierdut.Apropo,nu cumva esti vreo ruda de-a lui Silverstar,caci de ea e vorba.Vazand ce debitezi tu,imi dau seama ca ea era mic copil pe langa tine.
Nu mi-ai dat nici un raspuns cu argumente reale si serioase,numai idei de-ale tale.Cand te-am intrebat ceva la obiect numai purici,nimic interesant.Ai mai avut si tupeul sa jignesti aparatori ai ortodoxiei.Se vede ca tu nu gandesti nimic cu mintea ta,altfel ti-ai dat seama ca masoneria asta si vrea,ca noi sa ne certam si sa ne contrazicem pe nu stiu ce subiecte,in timp ce ea isi vede mai departe de treaba.Cineva ridica o problema adevarata si apare cate unul ca tine care incepe sa-l contrazica cu argumentele lui peste prajit.Astea-s argumente?Ti-am zis ca devii din ce in ce mai penibil si vei ajunge persona non grata.Treaba ta.Ereticul nu e eretic destul daca nu e si fudul.Dar nu ma astept ca tu sa intelegi ceva...te-as supraestima.
Reply With Quote
  #432  
Vechi 16.07.2007, 14:43:40
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ancah
Foarte frumos. Ai postat un articol despre dicutiile dintre anglicani si catolici. Ce e rau in asta?
Bine a spus fratele Grigorie.Tu ai idei catolice,n-ai treaba cu ortodoxia.Exact precum catolicii ca se inchina papei precum lui Dumnezeu.Crezi ca daca vii tu acum si te inchini Sinodului,in loc sa te inchini lui Hristos,o sa impresionezi pe cineva.Mai ales cand te aud ce argumente aduci tu,si ca noi n-avem nici o dovada ma apuca rasu-plansu.Cea mai tare e treaba ca ne-ai demascat tu pe noi,care vrem sa distrugem Biserica...IMBECILITATI.Vezi ca mai era cineva inaintea ta pe forum,cu idei mult mai putin revolutionare ca ale tale,si a sfarsit apoteotic primind un ban pe IP.Ma mir ca tu zburzi pe aici in voie,dar timpul nu e pierdut.Apropo,nu cumva esti vreo ruda de-a lui Silverstar,caci de ea e vorba.Vazand ce debitezi tu,imi dau seama ca ea era mic copil pe langa tine.
Nu mi-ai dat nici un raspuns cu argumente reale si serioase,numai idei de-ale tale.Cand te-am intrebat ceva la obiect numai purici,nimic interesant.Ai mai avut si tupeul sa jignesti aparatori ai ortodoxiei.Se vede ca tu nu gandesti nimic cu mintea ta,altfel ti-ai dat seama ca masoneria asta si vrea,ca noi sa ne certam si sa ne contrazicem pe nu stiu ce subiecte,in timp ce ea isi vede mai departe de treaba.Cineva ridica o problema adevarata si apare cate unul ca tine care incepe sa-l contrazica cu argumentele lui peste prajit.Astea-s argumente?Ti-am zis ca devii din ce in ce mai penibil si vei ajunge persona non grata.Treaba ta.Ereticul nu e eretic destul daca nu e si fudul.Dar nu ma astept ca tu sa intelegi ceva...te-as supraestima.
Prietene, dar nu ai intrebat nimic, ai sustinut doar vesnicele aberatii. Intreaba punctual si iti raspund punctual!
Reply With Quote
  #433  
Vechi 17.07.2007, 23:40:25
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
Si tu doar stii cat sunt eu de incapatanata(ca doar de aceea am cap,ca sa il folosesc)si ca sunt si raman o aparatoare a Parintelui si a Maicutelor.
Cum se imaca "apararea" lui Corogeanu si a maicutelor, cu pozitia BOR (care i-a condamnat) si ascultarea fata de ierarhi? Raspunde simplu!

PS: "sola Scriptura" nu este ce ai intels tu. Este o intreaga teorie: un fundament pentru o confesiune si un motiv pentru "lupte" interconfesionale...
cum se impaca pozitia BOR cind e vb de mintuirea sufletului unui confrate care greseste si I SE REFUZA SPOVEDANIA;oare unde e aci rolul de tamaduire a sufletului credinciosului aflat in pacat ca este mirean sau preot nu conteaza ,;dar sa INTERZICI acesul la mintuire tu ca pastor in biserica ortodoxa asta e ceva NEMAIPOMENIT!
Reply With Quote
  #434  
Vechi 18.07.2007, 15:21:03
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
cum se impaca pozitia BOR cind e vb de mintuirea sufletului unui confrate care greseste si I SE REFUZA SPOVEDANIA;oare unde e aci rolul de tamaduire a sufletului credinciosului aflat in pacat ca este mirean sau preot nu conteaza ,;dar sa INTERZICI acesul la mintuire tu ca pastor in biserica ortodoxa asta e ceva NEMAIPOMENIT!
Lui Corigeanu nu i s-a refuzat spovedania. Veniti la fata locului, ierarhul si cei care cercetau cauza au fost luati la bataie de Corogeanu si unii "acoliti". Ar fi trebuit sa isi doreasca el sa fie spovedit. Stii bine ca nimeni nu il poate spovedi fortat. Plus de asta el considera ca este nevinovat de moartea femeii. Sunt de acord cu faptul ca intentiile sunt bune, dar crima ramane.

"Sa interzici accesul la mantuire?" Nu te inteleg...
Reply With Quote
  #435  
Vechi 19.07.2007, 21:13:30
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Nu am timp sa citesc tot ce s`a scris. Dar este un temei pentru retinere. Iisus a spus ca celor carora li se vor tine pacatele ele vor fi tinute. Si nu e problema noastra. Duhovnicul lui are grija si nu face el ci face EL.
Reply With Quote
  #436  
Vechi 19.07.2007, 23:19:15
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

i s-a refuzat spovedania si marmota invelea ciocolata... E foarte interesant ca pe un alt topic se critica femeile care se machiaza si aici se apara unii care tortureaza
Reply With Quote
  #437  
Vechi 20.07.2007, 22:32:01
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
cum se impaca pozitia BOR cind e vb de mintuirea sufletului unui confrate care greseste si I SE REFUZA SPOVEDANIA;oare unde e aci rolul de tamaduire a sufletului credinciosului aflat in pacat ca este mirean sau preot nu conteaza ,;dar sa INTERZICI acesul la mintuire tu ca pastor in biserica ortodoxa asta e ceva NEMAIPOMENIT!
Lui Corigeanu nu i s-a refuzat spovedania. Veniti la fata locului, ierarhul si cei care cercetau cauza au fost luati la bataie de Corogeanu si unii "acoliti". Ar fi trebuit sa isi doreasca el sa fie spovedit. Stii bine ca nimeni nu il poate spovedi fortat. Plus de asta el considera ca este nevinovat de moartea femeii. Sunt de acord cu faptul ca intentiile sunt bune, dar crima ramane.

"Sa interzici accesul la mantuire?" Nu te inteleg...
DAR L-AM AUZIT PE OTV zicind ca dupa moartea acelei femei el a vrut sa se spovedeasca si a zis pe post ca A FOST REFUZAT!
Reply With Quote
  #438  
Vechi 22.07.2007, 16:39:04
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
cum se impaca pozitia BOR cind e vb de mintuirea sufletului unui confrate care greseste si I SE REFUZA SPOVEDANIA;oare unde e aci rolul de tamaduire a sufletului credinciosului aflat in pacat ca este mirean sau preot nu conteaza ,;dar sa INTERZICI acesul la mintuire tu ca pastor in biserica ortodoxa asta e ceva NEMAIPOMENIT!
Lui Corigeanu nu i s-a refuzat spovedania. Veniti la fata locului, ierarhul si cei care cercetau cauza au fost luati la bataie de Corogeanu si unii "acoliti". Ar fi trebuit sa isi doreasca el sa fie spovedit. Stii bine ca nimeni nu il poate spovedi fortat. Plus de asta el considera ca este nevinovat de moartea femeii. Sunt de acord cu faptul ca intentiile sunt bune, dar crima ramane.

"Sa interzici accesul la mantuire?" Nu te inteleg...
DAR L-AM AUZIT PE OTV zicind ca dupa moartea acelei femei el a vrut sa se spovedeasca si a zis pe post ca A FOST REFUZAT!
A spus ca l-a batut pe ierarhul locului? dar ca Arhiepiscopia Sucevei inca plateste de pe urma lui (financiar)? dar despre imaginea negativa pe care a facut-o Bisericii? Aaaaa...asata a uitat sarmanul.

E virba de acelasi OTV care inca mai da "crima din Primaverii"? Acelasi cu minciuna grosolana despre un preot care ar fi facut uh "botez satanist"?

Reply With Quote
  #439  
Vechi 26.07.2007, 15:10:13
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.sihastru.net/mirem/ceor/orth_clpecum.html
Poate ca acest articol va aduce lumina si va imprastia temerile noastre cele mai mari.
Reply With Quote
  #440  
Vechi 29.07.2007, 22:55:18
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

interesant acest site sihastru net. Acolo sint articole ale unor mari oameni crestin ortodocsi recunoscuti prin trairea lor deosebita si vad ca toti sint antiecumenism si aduc argumente solide in acest sens. parerea lor se identifica cu a celor din Romania care au fost MARTURISITORI AI CREDINTEI ORTODOXE IN PUSCARIILE COMUNISTE;D. STANILOAIE. GH. CALCIU.IUSTIN PIRVU,A. PAPACIOC .Interesant ca acestia care l-au marturisit pe HRISTOS SI AU PATIMIT DIN CAUZA ACEASTA ANI DE ZILE IN INCHISORILE COMUNISTE nu il critica pe COROGEANU ci ceilalti din BOR. Dar si unii si altii au HAR DE LA DUMNEZEU PRIN PUNEREA MIINILOR;fiind si ei preoti si mari duhovnnici,IAR EI IN ACEASTA CALITATE DE MARI DUHOVNICI STIU CA ROLUL BISERICII ESTE DE AL AJUTA PE PACATOS [criminal,hot etc]SI NU DE AL RESPINGE.Deci eu cred mai mult pe acestia care l-au marturisit pe Cristos si au rabdat multe necazuri in inchisorile comuniste ca unii care pe linga HAR mai au fost si marturisitori ai credintei ortodoxe.Daca ei ,recunoscuti de poporul roman care se spovedeste la ei ,ca fiind mari duhovici ,deci se pricep mai bine in ale duhovniciei ,au o anumita parere, eu sint indreptatita sa-i CRED PE EI CARE AU DAT SINGE CA SA PRIMEASCA DUH ,decit pe ceilalti numiti in functiile lor in per. comunista, perioada de mari colaborari cu acest regim antihristic.Desigur nu doresc sa incriminez tot BOR dar probabil ca sint destui din pacate ,banuiesc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ochiul interior Florin-Ionut Teologie si Stiinta 23 21.05.2018 15:27:49
Adevarul interior sau exterior omului; Realitate sau falsitate interioara a oamenilor Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 90 05.08.2011 21:33:11
Blasfemia unor adventiști la adresa Bisericii lui Hristos: un cult antropofagic doctor_faustus Secte si culte 5 29.11.2010 00:47:42
Nu mai imi gaseam linistea si echilibrul interior Ioan_Ciobota Generalitati 1 12.05.2007 02:58:05