Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.07.2007, 10:55:14
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

sebastiana, in primul rand, ai putea sa incerci sa imparti insirurea aia de cuvinte, in propozitii.
semnele de punctuatie te-ar putea ajuta. ai o exprimare cel putin deficitara.

in al doilea rand, romandragut a fost ironic in postul acela, mai exact te ironiza pe tine. vad nu ai priceput. mare surpriza...

in al treilea rand nu cred ca stii ce este acela un "argument". daca ai sti, poate l-ai folosi...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.07.2007, 11:47:17
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

"Chestia cu schimba programul e o prostie,deoarece fiecare program e cu treaba lui acum.Poti alege cum sa te satanizezi:cu filme,cu sport,cu concursuri,muzica,stiinta,stiri,si mai nou chiar si cu desene"


Ale dracu tom si jerry, chip si dale, micuta sirena etc. O adunatura de satanisme. Copii din ziua de azi, inca din frageda pruncie, trebuie sa vada la tv numai slujbe ortodoxe. Iar de sport nu mai zic....chiar si patinajul artistic este satanist. Stiinta? Mana diavolului. Hai sa ii ardem pe rug pe cercetatori. Deh, ce vremuri bune erau....Iar filmele sunt toate rautatile pamantului la un loc.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.07.2007, 12:14:50
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
"Chestia cu schimba programul e o prostie,deoarece fiecare program e cu treaba lui acum.Poti alege cum sa te satanizezi:cu filme,cu sport,cu concursuri,muzica,stiinta,stiri,si mai nou chiar si cu desene"


Ale dracu tom si jerry, chip si dale, micuta sirena etc. O adunatura de satanisme. Copii din ziua de azi, inca din frageda pruncie, trebuie sa vada la tv numai slujbe ortodoxe. Iar de sport nu mai zic....chiar si patinajul artistic este satanist. Stiinta? Mana diavolului. Hai sa ii ardem pe rug pe cercetatori. Deh, ce vremuri bune erau....Iar filmele sunt toate rautatile pamantului la un loc.
Pe vremuri cand nu exista tv,la ce se uitau copiii?Nu o mai da la intors ca stii la ce ma refer.TV in general e pierdere de timp,si ce-i mai grav in unele cazuri,o pierdere de credinta.Sa nu-mi spui mie ca toate filmele cu crime,sex,bani,muzica desantata,dezbateri politice aiurite,desene cu nu stiu ce roboti sau mai nou cu vraji si farmece sunt benefice,mai ales pentru un copil...si nu numai.

Iar chestia cu stiinta in caz ca nu stii Adam si Eva au fost izgoniti din rai tocmai din cauza STIINTEI deoarece au vrut sa cunoasca ce nu trebuia si le era interzis.Exact asta fac si oamenii de azi,cu teorii,filosofii si alte prostii,stiinta adevarata e cunoasterea ADEVARULUI care este o CERTITUDINE,nu lasa loc la interpretari.


P.S.Nu degeaba a fost supranumit TEMBELIZOR.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.07.2007, 13:42:51
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Am negat eu ca exista filme, emisiuni chiar si desene de duzina? De acord cu tine, exista, dar cine te obliga sa te uiti la ele? De ce esti un impatimit al involutiei? De acord, inainte copii nu se uitau la televizor, pentru ca nu exista, dar mureau dintr-o gripa acuta. Acum stiinta a descoperit antibioticele. Daca tot negam evolutia tehnologiei si a stiintei, negam si evolutia medicinei si tot ce presupune. Ne intoarcem in epoca de piatra.

Deci daca omul incearca sa gaseasca medicament pt o boala incurabila-sida, cancer etc- trebuie aruncat in flacarile iadului?
Uite ca totusi si tu beneficiezi de evolutia stiintei si a tehnologiei. Folosesti calculatorul, beneficiezi de medicamente, traiul iti este usurat.

Oamenii care isi pierd credinta datorita televizorului nu valoreaza nimic. Oricum si-ar fi pierdut-o, daca era atat de superficiala. Un om cu adevarate valori si principii si le pastreaza indiferent de ce vede la televizor(care este si el benefic, mai aflii cum e vremea saptamana viitoare, mai vezi un film bun, te mai relaxezi)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.07.2007, 01:07:03
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cred cu-adevarat ca Televiziunea este generatoare de stress,si am simtit acest lucru in mintea si sufletul meu.Am ajuns la un moment dat sa apreciez sistemul care functiona pe timpul "raposatului"in ceea ce priveste televiziunea restrictionata fata de populatie.
Uitati-va ce lucruri josnice predomina in emisiunile tv,si cat de amplu este promovata prostia si materialismul,si nu in ultimul rand sexul,in fata caruia nu mai suntem de mult pudici.Am uitat sa spun de violenta si lucrurile cu caracter diabolic prezentate atat de frecvent ca aspecte "senzationale"ale societatii.Toate acestea au anumite influiente mai mult sau mai putin constiente,la nivelul creierului oamenilor,creier care este un mecanism mereu activ si extrem de complex,si care proceseaza absolut toate informatiile primite,vizuale,auditive si senzitive.
Imi plac emisiunile cu caracter educativ,mai ales medicale,dar si istorice sau despre flora si fauna pamantului,insa ma uit si la tot felul de tampenii ca doar sunt casnica si "ma mai delectez"subconstient si constient cu dusmanul.
Copilul meu a mai crescut nitel si a facut de vre-o doua luni doi anisori,astfel a inceput sa se uite si el la desene animate...ma credeti ca nu stiu ce sa selectez considerand ca adecvat pentru el!!!!Acum nu mai sunt papusi si maimutoi haiosi si hazlii,acum predomina desenele cu luptatori,criminali si afaceristi de prost gust.Vedeti cum sufletelul lui de copil gingas si pur,totusi selecteaza!!!Nici macar nu-i plac asemenea desene,ai capteaza insa atentia desenele acelea cu oitele,cu animalute si personaje viu colorate si absolut inofensive,sare-n sus de bucurie la Bernard,care din pacate tine tare putin,si-i placea Ping si Pong.Ce-i drept se amuza la Tom si Jerry,care de-o vreme da zilnic la televizor.
Sincer,cand merg la tara,unde lumea nu sta lipita de fotoliu,si unde se prinde doar doua posturi tv,ma simt tare bine fara tv.,abia daca apuc sa vad ceva 30 de minute inainte de culcare,si ma simt ca si un om natural,nu robotizat de-atata informatie pro si contra,reala si abstracta.
ASTA-I ADEVARUL!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.07.2007, 09:06:04
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

ory draga,
S-a implinit un an de cand nu avem televizor, adica antena, obiectul exista in casa.
Ne uitam doar la filme pe care vrem sa le vedem, daca nu ne place ceva nu ne uitam.
Vorbeam cu o ruda care are ambele fete in America, California, si acolo copiii nu au voie la calculator, in special cei mici, atat de suprasaturati au ajuns de calculator.
Au inteles ca un copil nu are nevoie sa fie intoxicat ci trebuie sa-si traiasca copilaria. La noi este o adevarata nebunie cu jocurile, internetul, etc.
Este greu sa te desprinzi din lipsa de preocupari si datorita desprinderii de mediul natural (ma refer la viata la bloc).
Eu am norocul ca pot sta la mine in curte si am de lucru pana seara tarziu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.07.2007, 09:08:11
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Cine poate, sa incerce sa nu priveasca la TV o luna. Va avea mari surprize.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.07.2007, 11:06:19
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
Cine poate, sa incerce sa nu priveasca la TV o luna. Va avea mari surprize.
DA...va fi muuuult mai linistit si impacat.Tv-ul nu face decat sa te manipuleze si sa te tina sub teroare.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.07.2007, 13:07:55
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Eu nu ma uit decat la buletinul de stiri ,
si nici ala tot ca e plin de vesti "bomba" iar lucrurilor pe nume nu le spune nimeni ......, si la timpul probabil .
Nu cred ca se face 1/2 de ora pe zi .

Nu trebuie sa faca cineva ca mine , dar eu nu mai suport imaginile de pe ecran , oameni interesati de lucrurile lumesti fara un gand de o secunda la Dumnezeu .

O sa raman in urma , si ce daca ,care-i surpriza ?
Surpriza ar fi sa nu te mantuiesti , celalte sant amagiri , fara valoare .

Chiar , mai bine de o mie de ori in mijlocul naturii cu Cel ce a creat-o decat cu .....
Imi pare rau ca mi-am dat seama tarziu de tot .

maria
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.07.2007, 19:30:47
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Postul generator de stres care are procent maxim il consider a fi Pro TV unde sunt difuzate"stirile groazei",asa cum li se mai spune stirilor de la ora 1p.m.,5p.m.,7p.m.,11.30p.m.,dar mai sunt si alte canale de televiziune care transmit din ce in ce mai multa informatie referitoare la violenta excesiva,la un limbaj neadecvat de la care cei mici nu au ce sa invete,pana si desenele animate sunt cu monstrii,cu vrajitoare,cu fantome,cu multa violenta si indeamna la violenta iar nu la non violenta,chiar incurajeaza copiii si la spiritism dar si la multe alte practici oculte cum ar fi de ex.: ghicitul,chiromantia;aceste practici vrajitoresti sunt acceptate si tolerate pana si in desenele animate pt.copii dar de asemenea si pt.altii care inca mai urmaresc impreuna cu copiii lor sau cu nepotii lor,parintii celor mici, matusile,unchii,bunicii,adolescentii,etc.,etc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 20:56:37
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 08:44:57
post sau nu ? andrei91 Generalitati 13 17.02.2009 19:07:46