Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.11.2006, 22:13:17
rrussy2006 rrussy2006 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2006
Mesaje: 3
Implicit

sa tinem cont de faptul ca acel preot care doarme in drum din cauza bauturii poate prin sf. liturghie sa ceara prefacera painii si a vinului in trupul si sangele domnului pe cand noi cei care ii barfim care nu suntem preoti si daca am fi un milion nu am reusi acest lucru
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.11.2006, 23:43:35
rrussy2006 rrussy2006 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2006
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria82
Da sunt preoti, care au uitat ca nu sunt angajati de un om, pe care il pot minti ca nu au facut cum trebuie slujba, ci de Dumnezeu care stie tot. Noi, oamenii, trebuie sa ne ferim de ei, sa nu mai merge in Biserica si sa ne alegem Biserici cu slujitori vrednici, daca vor vedea Bisericile goale, vor realiza ce au facut, dar noi ne complacem situatiei si ii incurajam.
numai diavolul ne poate indemna sa nu mai mergem la biserica
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.11.2006, 09:27:39
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Taina Preotiei este legata de Cer,iar preotul este acea veriga care leaga cerul de pamant."Preotul e un rugator in numele tuturor si pentru toti.El este savarsitorul Tainelor celor mari,mai presus de ceruri.innoitoare,de-viata-facatoare si indumnezeitoare;pastorul si calauzitorul spre dreptatea crestina,spre virtute si desavarsire,spre viata vesnica".(Sf.Ioan din Kronstadt)Cat despre cei nevrednici sa ne rugam pentru ei!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.11.2006, 17:45:59
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Eu am un Parinte minunat . Imi pare rau ca nu l-am vazut asa de la inceput , mi se parea cam indulgent .Intre timp am cunoscut si altii mai de departe . Fiecare cu harul lui , dar imi pare bine ca Dumnezeu mi-a dat sa descoper in Duhovnicul meu pe cel care mi se potriveste . El vine mereu cu o ora inainte de slujba si sta de vorba cu noi ,cine vrea sau are vreo intrebare . E foarte blind si ne face mereu curaj .
Asi zice , e bine sa nu tragem prea repede concluzii ,daca el este sau nu cel pe care il cautam , daca avem rabdare Dumnezeu ne ajuta .
Si inca ceva ,am citit undeva ca sa fim atenti la primele fraze care ni le spune (este Duhul Sfint care ne vorbeste ). Asa ca Dumnezeu cred ca are grija de noi chiar daca duhovnicul nu e pe placul nostru .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.11.2006, 12:19:48
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

"Daca vedem un preot beat in sant sa mergem sa-i sarutam mana ..." - citat din parintele Cleopa.

Imi pare rau ca trebuie s-o spun, dar nu tot ce zice Pr. Cleopa este litera de evanghelie. Aici a dat-o in bara rau de tot. Preotii sunt la inaltimea credinciosilor. Daca acestia sunt "lasa-ma sa te las", atunci si unii din preoti isi permit sa abuzeze de preotia lor. Trebuie s-o recunoastem, este multa incultura teologica in popor, de aceea unii preoti ticalositi profita de ignoranta lor, iar ei numai modele nu sunt, dar stiu ca oamenilor le este frica sa zica ceva.

Cand am intrat la facultatea de teologie (cu ani in urma) aveam o evlavie deosebita fata de preoti. Cand i-am cunoscut insa de aproape (pe preoti sau pe viitorii preoti), mi-am mai schimbat parerea. Am constatat un lucru stiut de toata lumea: "Nu exista padure fara uscaturi". Am intalnit colegi fumatori, afemeiati, cheflii, care copiau la examene, agramati (am avut colegi preoti care nu au promovat un examen la un profesor mai exigent pentru ca nu stiau sa scrie corect romaneste). "Interesante" erau si subiectele de discutie dintre colegii preoti: pretul serviciilor (nunta, botez, inmormantare), al lumanarilor, al locurilor de veci in cimitire, plus alte chestii si mai lumesti. Din fericire erau si colegi "jos palaria", dar multi dintre acestia n-au ajuns preoti, pentru ca n-au dat "sfanta" spaga.

Asa ca mai incet cu aceasta falsa smerenie ("cine suntem noi sa criticam pe preoti?"). Cine vrea o Biserica puternica, trebuie sa manifeste cu DISCERNAMANT o atitudine critica. Nici eu nu incurajez defaimarea, barfa, zvonistica. Numai ca uneori sunt niste lucruri strigatoare la cer si nimeni nu ia atitudine.

Cunosc cazul uni preot (ieromonah) homosexual. La fel il cunoaste si episcopul sau, dar se preface ca nu s-a intamplat nimic, chipurile "ca sa nu produca neoranduiala/sminteala in Biserica". Dar oare nu e mai mare sminteala ca multi oameni au aflat de aceasta marsavie si se intreaba de ce episcopul nu face nimic? Oare cum va raspunde in fata lui Dumnezeu acel episcop pentru ca a permis ani in sir unui preot homosexual sa slujeasca cele sfinte?

Daca continuam cu aceasta ingaduinta fata de ticalosii, nu stiu unde o sa ajungem. De fapt o sa se adevereasca prezicerile sfintilor despre "vremile din urma", cand va lipsi frica de Dumnezeu dintre oameni.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.11.2006, 13:42:23
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Grigorie draga ,
eu cred ca parintele Cleopa n-a gresit , numai ca este nevoie de un pic de discernamant .
Eu de ex .m-asi duce si l-asi ajuta (ii saruta mana) si l-asi acoperi .Pentru asta cred ca Dumnezeu ma va binecuvinta . Daca "sta rau" nu-i treba mea ,
nu sint eu Judecatorul. Crezi ca Dumnezeu nu-l vede ?
Tu daca nu poti fereste-te cel putin sa-l judeci , nici pe el nici pe episcop . Daca te sminteste nu-i pacatul tau , mai bine roaga-te pentru el si Dumnezeu va avea grija de tine . Roaga-te si pentru cei care vad ,sa nu se sminteasca ,e cel mai bun lucru ce poti sa-l faci .
Trebuie sa stim ca nu exista padure fara uscaciuni ,dar sa nu judecam in nici un caz mai ales pe cei care slujesc . Poate Dumnezeu ti l-a scos in cale sa-ti vada credinta , sau prin ceea ce se intimpla sub ohii tai nu e altceva decit o "scoala "pentru tine . Tot timpul invatam .
Un preot mi-a spus odata o vorba : "daca Dumnezeu ii sufera sa-i suferim si noi" .(fiind vorba de anumiti necredinciosi) .

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.11.2006, 14:47:51
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Si eu m-as duce sa-l ajut pe preotul beat in sant, nu asta este problema. Problema este ca daca ceea ce in mod normal este/era o exceptie tinde sa devina un lucru obisnuit, atunci trebuie sa luam atitudine.

Este evident ca Dumnezeu cunoaste toate, stie de caderile oamenilor si le permite (libertatea este un atribut al chipului divin din om, Dumnezeu nu o incalca niciodata), dar asta nu ne scuteste pe noi de a avea o reactie. Daca ar fi sa stam cu mainile in san, lumea s-ar umple de faradelegi. Ce s-ar intampla daca un judecator ar fi in aceasta dilema in timpul unui proces: "Cine sunt eu sa-l judec pe acela?". Ce vreau sa spun este ca in anumite situatii tocmai a ramane inactiv este alegerea gresita.

Dar la exemplul pe care l-am dat cu acel ieromonah homosexual de care au aflat destui oameni, iar episcopul se face ca ploua? Musamalizarea este la ordinea zilei in BOR. Este aceasta musamalizare spre binele Bisericii? Eu cred ca nu.

Inteleg foarte bine ideea ca mantuirea mea personala nu este afectata de existenta pacatelor preotilor, dar uneori este spre binele tocmai al acelor preoti nevrednici sa fie treziti din nesimtirea duhovniceasca in care se afla. Altfel cadem in egoism si nepasare de soarta altuia: eu sa ma mantuiesc (pentru ca nu judec), iar de preotul pacatos sa aiba grija Dumnezeu. Dumnezeu are grija, dar mai trebuie ca si oamenii sa iubeasca adevarul si dreptatea. Oare canoanele din vechime s-au dat degeaba, ca in zilele noastre sa nu mai asculte nimeni de ele? Oare Sfintii Parinti cadeau in pacatul judecatii cand recomandau uneori asprimea, iar noi astazi suntem mai buni "nejudecand" pe nimeni.

O alta idee nociva, care de ceva timp isi face loc in constiinta ortodoxa (sub influenta romano-catolica) este clericalismul, ridicarea tagmei preotesti pe un piedestal, rupta de popor, dependenta totala fata de clerici, care se bucura numai de drepturi, nu si de datorii fata de comunitate. Trebuie spus deschis ca nu aceasta este conceptia ortodoxa. In ortodoxie preotul este (ar trebui sa fie) foarte atasat de comunitate, sufera si se bucura alaturi de ea, este ales sau acceptat de ea ("Vrednic este!"). Daca acest clericalism castiga teren, riscam sa facem din credinciosii de rand niste oameni fara coloana vertebrala, gata sa accepte nemestecat orice vine de sus. Sa nu uitam insa ca Sf. Petru le zice tuturor crestinilor ca prin botez "voi sunteti semintie aleasa, preotie imparateasca, neam sfant, popor agonisit de Dumnezeu, ca sa vestiti in lume bunatatile Celui ce v-a chemat dintru intuneric".
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.11.2006, 15:38:24
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Draga Grigorie ,
am zis in alt loc ca asi vrea ca sa ne corectam unii pe altii , sa invatam unii de la altii .
Foarte bine ca ai parerea ta .Dar daca zici ca ai studiat teologia , te intreb cui crezi tu ca ai facut bine cu fragmentul "cind am intrat la facultate ...".? Crezi ca ai facut o fapta buna ? Nu cumva ai vorbit de rau pe cine nu trebuie ? A vorbi pe cineva de rau in public este pacat , poate vrei sa discuti particular cu cineva .
Si daca chiar crezi ca e bine ,te sfatuiesc sa te marturisesti .
Nu vreau sa fie inteleasa ca o judecata ,caci mi-e frica rau sa judec ,de obicei pic eu. Dar consider ca trebuie certat "cu duhul blindetii".
In rest poti sa ramai la parerea ta nu sufer de boala de a avea ultimul cuvint .
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.11.2006, 17:26:48
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Maria,
Poate ca m-ai inteles gresit. Nu vreau sa produc sminteala, numai ca exista pericolul real ca unii, odata ajunsi preoti, sa se considere la adapost de judecata oamenilor de rand. Asta se obtine cu repetarea la nesfarsit a sloganului: "Nu avem voie sa-i judecam pe preoti!". Eu as zice ca in general este bine sa ne ferim a-i judeca, dar sunt si cazuri cand trebuie sa luam atitutdine. A transforma laicul intr-o persoana care se supune neconditionat este o abatere de la ortodoxie, este o alunecare in papism. Daca asa ar fi fost, n-am mai fi avut credinta de astazi.
Dupa invatatura ortodoxa, Biserica in ansamblul ei este pastratoare a adevarului de credinta. Un exemplu celebru este cel al Sf. Maxim, un simplu monah, care pentru o anumita perioada a fost singura voce ortodoxa care se opunea ereziei monotelite, in timp ce toti patriarhii si episcopii acceptasera erezia sustinuta de imparat. Ce ne faceam daca Sf. Maxim nu asculta de superiori?

Te-as invita sa citesti enciclica patriarhilor ortodocsi de la 1848 (este publicata pe acest forum).

In ceea ce priveste moralitatea preotilor, te-as invita sa citesti cartile clasice despre preotie: Sf. Grigorie de Nazianz ("Despre fuga in Pont"), Sf. Ioan Gura de Aur ("Despre preotie") si Sf. Grigorie Dialogul ("Cartea regulei pastorale"). Cand a refuzat preotia, Sf. Grigorie Teologul spunea (citez din memorie): "nu doream sa fiu alaturi de cei care fac de rusine numele lui Hristos". Fenomenul exista si in ziua de azi, nu trebuie negat. Imi pare rau daca te-am socat. Poate ca ar trebui sa fii mai pregatita sa infrunti realitatea.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.11.2006, 18:19:50
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Cred ca nu sintem pe aceeasi unda . Eu nu vreau sa te contrazic .
Poate ca ai perfecta dreptate , dar consider ca sint probleme care nu apartin acestui Forum ,trebuie discutate in alta parte . Pe mine nu ma sminteste , dar stii tu ce fel de oameni citesc si cum percepe fiecare ? Vezi cit de "pestiti" sintem !
Asta-i parerea mea .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce Sfanta Treime si nu Sfanta Patrime sau mai mult ? nesperatu Dogmatica 46 23.01.2013 16:02:52
Preotia este o Vocatie, nu o slujba; sa ajutam preotii buni si ravnitori gpalama Preotul 29 09.08.2011 11:18:52
Sfanta Cuvioasa Parascheva si Sfanta Mucenita Paraschevi VLAHOPOL Intrebari utilizatori 5 17.02.2011 19:02:09
Preotia Ioana-Andreea Secte si culte 0 06.04.2010 21:57:19
preotia alexandra Preotia (Hirotonia) 29 26.10.2008 19:25:12