Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.03.2009, 12:20:04
ditech22 ditech22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2009
Mesaje: 4
Implicit Buna ziua

As dori sa fiu si eu informat care este randuiala legat de tragerea clopotelor la biserici, pentru ca locuiesc in Oradea si pur si simplu suntem abuzati de preotul din parohie cu tragerea clopotelor. Este normal sa fie programate sa traga zi de la 6:55 dimineata, 11:55 la amiaza si 17:55 seara cu toate ca de fapt biserica se deschide abia la ora 8:00 dimineata si de multe ori nici macar nu este deschisa biserica cand clopotele trag, iar in plus mai sunt trase clopotele si la alte ore dupa cum se gandeste preotul ca este necesar. Asta se intampla ZI DE ZI, in timpul saptamanii si in week-end, iar in plus cand sunt slujbe Duminica sau in zile de sarbatoare mai ascultam de inca cateva ori pe langa cele mentionate mai sus si suntem obligati sa ascultam slujba la difuzoare date la un volum exagerat de mare incat se aude slujba la cateva starzi distanta. Sunt persoane bolnave care doresc sa se odihneasca, persoane care lucreaza zi de zi si vor si ele sa se odihneasca sau persoane de alte religii care nu pot fi obligati sa asculte slujbele de la o anume biserica. Va dau ca si exemplu ziua de azi in care au fost trase clopotele la ora 6:55, 8:15, 8:30, 11:55, 12:00, 12:05 fara sa fie o sarbatoare sau ceva. Pentru preotii din ziua de azi oamenii chiar nu mai sunt importanti? Preotul a spus cu gura lui la slujba ca nu il intereseaza de locatari iar cui nu ii convine sa se mute. Biserica de care vorbesc se numeste Biserica Albastra de pe Lacul Rosu din Oradea unde preot este Gheorghe Nemes care a avut divergente cu multi locatari si cu autoritatile. A ridicat o clopotnita la ~ 15m in fata geamurilor locatarilor fara ca macar sa intrebe pe cineva si a obtinut autorizatii pe vreamea cand era consilier in Consiliul Local al Municipiului. Am fost si la Episcopia Ortodoxa dar nu a facut nimeni nimic, am facut sesizari la Primarie si am de gand sa o fac in continuare pana va tine cont preotul ca si noi locuim aici si avem dreptul la odihna. Am ajuns sa fim tratati cu indiferenta chiar si de preoti si de biserica? As dori sa primesc si eu un raspuns pertinent de la cineva pentru ca pana nu am vazut decat nepasare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.03.2009, 12:48:50
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ditech22 Vezi mesajul
As dori sa fiu si eu informat care este randuiala legat de tragerea clopotelor la biserici, pentru ca locuiesc in Oradea si pur si simplu suntem abuzati de preotul din parohie cu tragerea clopotelor. Este normal sa fie programate sa traga zi de la 6:55 dimineata, 11:55 la amiaza si 17:55 seara cu toate ca de fapt biserica se deschide abia la ora 8:00 dimineata si de multe ori nici macar nu este deschisa biserica cand clopotele trag, iar in plus mai sunt trase clopotele si la alte ore dupa cum se gandeste preotul ca este necesar. Asta se intampla ZI DE ZI, in timpul saptamanii si in week-end, iar in plus cand sunt slujbe Duminica sau in zile de sarbatoare mai ascultam de inca cateva ori pe langa cele mentionate mai sus si suntem obligati sa ascultam slujba la difuzoare date la un volum exagerat de mare incat se aude slujba la cateva starzi distanta. Sunt persoane bolnave care doresc sa se odihneasca, persoane care lucreaza zi de zi si vor si ele sa se odihneasca sau persoane de alte religii care nu pot fi obligati sa asculte slujbele de la o anume biserica. Va dau ca si exemplu ziua de azi in care au fost trase clopotele la ora 6:55, 8:15, 8:30, 11:55, 12:00, 12:05 fara sa fie o sarbatoare sau ceva. Pentru preotii din ziua de azi oamenii chiar nu mai sunt importanti? Preotul a spus cu gura lui la slujba ca nu il intereseaza de locatari iar cui nu ii convine sa se mute. Biserica de care vorbesc se numeste Biserica Albastra de pe Lacul Rosu din Oradea unde preot este Gheorghe Nemes care a avut divergente cu multi locatari si cu autoritatile. A ridicat o clopotnita la ~ 15m in fata geamurilor locatarilor fara ca macar sa intrebe pe cineva si a obtinut autorizatii pe vreamea cand era consilier in Consiliul Local al Municipiului. Am fost si la Episcopia Ortodoxa dar nu a facut nimeni nimic, am facut sesizari la Primarie si am de gand sa o fac in continuare pana va tine cont preotul ca si noi locuim aici si avem dreptul la odihna. Am ajuns sa fim tratati cu indiferenta chiar si de preoti si de biserica? As dori sa primesc si eu un raspuns pertinent de la cineva pentru ca pana nu am vazut decat nepasare.
Dar ce religie ai?
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.03.2009, 12:51:40
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si de ce crezi ca te poate ajuta cineva pe un forum?

Linistea publica stiu ca trebuie pastrata intre orele serii si cele ale diminetii, nu in toiul zilei. Daca s-ar trage clopotele la 1 dimineata, atunci da, ar fi o problema.

Altminteri, cred ca singura solutie este ca locuitorii din zona care sunt deranjati sa ajunga la o intelegere cu parohia. Si daca asta nu functioneaza, contestati in judecata autorizatia de constructie a clopotnitei data de primarie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.03.2009, 12:53:33
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Dar ce religie ai?
Cred ca e irelevant.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.03.2009, 13:44:30
ditech22 ditech22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2009
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Dar ce religie ai?
Nu cred ca asta are vreo importanta. Eu sunt Ortodox, dar astfel de lucruri tin de bunul simt si respectul fata de oameni.

Cu acest preot nu se poate ajunge la nici o intelegere pentru ca pur si simplu nu il intereseaza de nimeni si de nimic. Deci sa inteleg ca daca nu sunt ore de liniste el poate sa traga clopotele cand vrea pentru ca e preot si are biserica? Invit pe oricine sa vina sa stea la mine in casa sa vad cum se aud 3 clopote trase la ~15m in fata geamurilor, ce inseamna sa te trezesti in fiecare dimineata cu palpitatii la inima din auza clopotelor, ce inseamna sa te doara urechile din cauza zgomotului produs de clopote, (apropo: biserica este inconjurata de blocuri, deci tot acest zgomot ramane blocat in acest spatiu) si ce inseamna sa nu pot sa te odihnesti in cursul zilei pentru ca nu stii cand incep sa traga clopotele. Si noi muncim zi de zi si dorim sa putem dormi linistiti nu sa fim terorizati de clopotele bisericii. Ce se intampla aici nu mai are nici o legatura cu religia, ci pur si simplu reflecta dispretul preotului fata de locatarii care locuiesc aici si pe care ii considera vinovati ca s-au construit blocuri in jurul bisericii. Acest lucru l-a spus chiar el in timpul unei slujbe.

Iar legat de contestatie am incercat si voi incerca in continuare, dar nimeni nu vrea sa se puna rau cu biserica, pentru ca nu toti oamenii vad lucrurile cum sunt ele de fapt si din pacate traim in Romania unde fiecare face ce vrea fara sa fie tras la raspundere.

Am scris pe acest forum in speranta ca voi primi un raspuns de la cineva care va intelege problema noastra si care are autoritatea sa limiteze acest calvar la care suntem supusi zi de zi. Si va rog, sa nu imi spuneti ca este o binecuvantare sa asculti clopote de cateva ori la 15m distanta de ele pentru ca doar noi stim prin ce trecem. Am ajuns sa dormim pe la rude si prieteni la sfarsit de saptamana ca sa putem sa ne odihnim dupa o saptamana de lucru. Chiar este posibil asa ceva?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.03.2009, 15:29:22
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca considerati ca autoritatile nu va fac dreptate, dati-le in judecata. E greu, ca trebuie avocati si timp pierdut in procese, iar daca justitia romana nu va da castig de cauza va puteti adresa curtilor europene. Acolo sunt sigur ca se va da dreptate cui are, dar sunteti dispus sa mergeti pana acolo?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.03.2009, 15:30:03
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Macar consultati un avocat foarte bun, va va spune mult mai exact ce sanse aveti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.03.2009, 15:43:18
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ditech22 Vezi mesajul
As dori sa fiu si eu informat care este randuiala legat de tragerea clopotelor la biserici, pentru ca locuiesc in Oradea si pur si simplu suntem abuzati de preotul din parohie cu tragerea clopotelor. Este normal sa fie programate sa traga zi de la 6:55 dimineata, 11:55 la amiaza si 17:55 seara cu toate ca de fapt biserica se deschide abia la ora 8:00 dimineata si de multe ori nici macar nu este deschisa biserica cand clopotele trag, iar in plus mai sunt trase clopotele si la alte ore dupa cum se gandeste preotul ca este necesar. Asta se intampla ZI DE ZI, in timpul saptamanii si in week-end, iar in plus cand sunt slujbe Duminica sau in zile de sarbatoare mai ascultam de inca cateva ori pe langa cele mentionate mai sus si suntem obligati sa ascultam slujba la difuzoare date la un volum exagerat de mare incat se aude slujba la cateva starzi distanta. Sunt persoane bolnave care doresc sa se odihneasca, persoane care lucreaza zi de zi si vor si ele sa se odihneasca sau persoane de alte religii care nu pot fi obligati sa asculte slujbele de la o anume biserica. Va dau ca si exemplu ziua de azi in care au fost trase clopotele la ora 6:55, 8:15, 8:30, 11:55, 12:00, 12:05 fara sa fie o sarbatoare sau ceva. Pentru preotii din ziua de azi oamenii chiar nu mai sunt importanti? Preotul a spus cu gura lui la slujba ca nu il intereseaza de locatari iar cui nu ii convine sa se mute. Biserica de care vorbesc se numeste Biserica Albastra de pe Lacul Rosu din Oradea unde preot este Gheorghe Nemes care a avut divergente cu multi locatari si cu autoritatile. A ridicat o clopotnita la ~ 15m in fata geamurilor locatarilor fara ca macar sa intrebe pe cineva si a obtinut autorizatii pe vreamea cand era consilier in Consiliul Local al Municipiului. Am fost si la Episcopia Ortodoxa dar nu a facut nimeni nimic, am facut sesizari la Primarie si am de gand sa o fac in continuare pana va tine cont preotul ca si noi locuim aici si avem dreptul la odihna. Am ajuns sa fim tratati cu indiferenta chiar si de preoti si de biserica? As dori sa primesc si eu un raspuns pertinent de la cineva pentru ca pana nu am vazut decat nepasare.
Pina ajungi la judecata eu zic sa-ti cumperi niste dopuri si sa le tii in urechi macar cind vrei sa dormi. Asta nu ca as face misto dar e o sansa sa te odihnesti.
Iertare e numai un sfat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.03.2009, 16:49:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Aceeasi problema o am si eu in cartier. Nu stiu ce incearca sa deomnstreze tragand coloptele toata ziua... Dom'le, daca esti crestin, atunci nu-i deranja pe ceilalti, ca doar asta te invata crestinismul. Eu n-am nimic impotriva sa se traga clopotele cand este sarbatoare, dar prea se exagereaza cu asta. Si unde mai pui ca este si un ceas care bate gongul la fiecare sfert de ora, ca tremura peretii cand esti in biserica...

Eu am fost si le-am notificat deja cateva chestiuni:

- sa schimbe sistemul de sonorizare ca nu se aude aproape nimic inteligibil; raspunsul a fost ca se cunoaste problema si vad ei...
- sa schimbe neoanele cu lumina alba, ca ii dor ochii pe cei care vin la slujba (inclusiv pe preotii insisi ma gandesc); raspunsul a fost ca initial erau becuri clasice cu lumina galbena, dar acum cele economice salveaza lunar 20 mil din buzunarul parohiei. :)
- de clopote am uitat sa le mentionez (ca de fapt am fost acolo sa rezolv alte probleme), dar va veni si episodul asta in curand...

Si iaca (si) de aia nu merg eu la mine in cartier la biserica...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.04.2009, 22:35:01
ditech22 ditech22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2009
Mesaje: 4
Implicit

Se pare ca nimeni nu vrea sa faca nimic in aceasta privinta, si ne mai miram de ce bisericile sunt mai tot timpul goale. E logic ca sunt goale cand preotii nu fac altceva decat sa alerge dupa bani, se considera superiori tuturor si trateaza cu indiferenta pe toata lumea. Daca ei nu au credinta atunci omul de rand pe cine sa mai urmeze ca si exemplu?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Buna ziua savelmona Umanitare 6 30.12.2011 08:50:52
Buna ziua corinne Nunta 18 09.07.2011 11:03:45
buna ziua sunsray Preotul 7 06.04.2010 12:35:19
buna ziua... militaru_diana Vrajitoria 11 07.11.2009 19:06:29
buna ziua deea_m Biserica Ortodoxa Romana 5 06.04.2009 22:57:16