Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.12.2006, 08:47:54
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Eu am votat cu toate ca biserica nu are sfirsit:p
Da biserica ortodoxa vie nu are sfirsit. Cea ortodoxa din ziduri, ca institutie cu ierarhii cu pastori care nu se ocupa de oi cu toate pe care le stim si nu le stim.....este in agonie. In vestul Europei cea Catolica si Evanghelica tocmai isi dau ultima suflare, iar daca cea ortodoxa nu invata nimic din agonia lor...o sa le urmeze.
In biserica ortodoxa are loc schimbarea de valori ,virtutiile sint inlocuite cu patimi care sint vazute ca virtuti! Calugarii umbla bezmetici prin lume (nu doar prin tara), preotii au afaceri si ei ca tot omul, iar oaia in prostia ei de oaie ii urmeaza...ca ce poate sa faca?
Stiu exact ce o sa patesc cu afirmatiile astea pe forum??? pentru ca adevarul a suparat si va supara totdeauna dar fiecare care mai aude un pic viermele neadormit din el...stie ca am dreptate.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.12.2006, 22:38:52
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Aucs! dmb,ai spus-o!!!!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.01.2007, 22:07:00
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Eu am votat cu toate ca biserica nu are sfirsit:p
Da biserica ortodoxa vie nu are sfirsit. Cea ortodoxa din ziduri, ca institutie cu ierarhii cu pastori care nu se ocupa de oi cu toate pe care le stim si nu le stim.....este in agonie. In vestul Europei cea Catolica si Evanghelica tocmai isi dau ultima suflare, iar daca cea ortodoxa nu invata nimic din agonia lor...o sa le urmeze.
In biserica ortodoxa are loc schimbarea de valori ,virtutiile sint inlocuite cu patimi care sint vazute ca virtuti! Calugarii umbla bezmetici prin lume (nu doar prin tara), preotii au afaceri si ei ca tot omul, iar oaia in prostia ei de oaie ii urmeaza...ca ce poate sa faca?
Stiu exact ce o sa patesc cu afirmatiile astea pe forum??? pentru ca adevarul a suparat si va supara totdeauna dar fiecare care mai aude un pic viermele neadormit din el...stie ca am dreptate.
E posibil sa ai dreptate, dar cand faci asemenea afirmatie, ar trebui sa spui si la ce biserica te referi. Nu este acceptabil a critica toate bisericile din Romania, doar pentru ca la biserica ta se intampla acest "schimbari" sau pentru ca ai vazut la tv ceva in acest sens la stirile de ora 5. Ar fi dezastru sa fie un fenomen generalizat.
Eu nu locuiesc in Romania, dar cand vin acasa si merg la biserica, in diferite orase din tara, sunt impresionata de fiecare data de cat sunt de multi credinciosi vin la slujbe si cat de buni preoti exista. De aceea nu cred ca e bine sa generalizam aceasta critica, deoarece dam cu barda si in cei care-si fac datoria cu prisosinta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.01.2007, 14:10:37
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ColdFusion
Cat credeti ca mai are biserica de trait?
Cat este nevoe de ea.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.01.2007, 00:11:00
niceboyrom niceboyrom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2006
Mesaje: 27
Implicit

biserica sunt convins ca se va diminua, insa religia nu. oamenii au nevoie de miraculos si cutimpul vor inventa noi mituri pe baza celor vechi. nu exista o religie definitiva. toate cultele au evoluat si apoi au apus si au facut loc altora noi.

oamenii au nevoie sa creada in miraculos, sunt fiinte imaginative si intotdeauna va exista misticism si vor fi povesti nemuritoare.

ganditi-va la religgile mesopotamieme, la cele din egipt, chiar "legendele olimpului". pentru o perioada, era au reprezentat adevarul indiscutabil. insa au murit, au ramas amintiri. a venit crestinismul...

recomand "istoria credintelor si ideilor religioase", mircea eliade.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.01.2007, 23:15:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de niceboyrom
biserica sunt convins ca se va diminua, insa religia nu. oamenii au nevoie de miraculos si cutimpul vor inventa noi mituri pe baza celor vechi. nu exista o religie definitiva. toate cultele au evoluat si apoi au apus si au facut loc altora noi.

oamenii au nevoie sa creada in miraculos, sunt fiinte imaginative si intotdeauna va exista misticism si vor fi povesti nemuritoare.

ganditi-va la religgile mesopotamieme, la cele din egipt, chiar "legendele olimpului". pentru o perioada, era au reprezentat adevarul indiscutabil. insa au murit, au ramas amintiri. a venit crestinismul...

recomand "istoria credintelor si ideilor religioase", mircea eliade.
Un ateu cum te-ai declarat, te rog cauta-ti alt forum. Nu inteleg ca un om fara credinta , fara Dumnezeu sa-si dea cu parerea intr-un forum crestin. Lasa te rog diversiunea si dute de pe forum. Sint multe forumuri pentru pagini. Te rog pleaca. Nu infesta acest forum.Iti multumesc anticipat. DUMNEZEU SA TE IERTE !
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.01.2007, 07:05:16
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah


Eu nu locuiesc in Romania, dar cand vin acasa si merg la biserica, in diferite orase din tara, sunt impresionata de fiecare data de cat sunt de multi credinciosi vin la slujbe si cat de buni preoti exista.
Te rog sa-mi dai si mie adresele bisericilor conduse de preoti adevarati preoti si pline de enoriasi pentru care celalat este mai important decit el insasi sau macar la fel de important. Cuvinte frumoase la predica am auzit si eu in multe locuri, problema mea incepe cind in biserica preotul se urca intr-o superlimuzina in timp ce oilor lui i se vede pielea prin talpa pantofilor. Si asta cu toate ca mai ales cei din biserica SINT FRATI unul cu altul.Si pot continua la nesfirsit cu exemplele........dar topicul nu-i despre asa ceva. Si comunismul ca ideologie sociala este grozav dar cind apar unii mai egali decit ceilalti...nu mai are mult de trait.... In biserica nu-i altfel. Desigur biserica este condusa de Iisus si ca atare nu poate disparea dar ce ramine este ff putin
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.01.2007, 10:02:03
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dmb: Ca sa-ti enumar doar cateva: Biserica Sf. Nicolae din Brasov, unde se tin slujbe si cu alte ocazii decat duminica: de exemplu dimineata, inainte de examenele de bacalaureat cu biserica plina; Biserica ortodoxa din Giroc/Timisoara unde am fost la maslu cu 7 preoti, tot satul participa, dar vin si din imprejurimi, incat biserica devine neincapatoare. Catedrala din Timisoara, am fost la maslu, dar si la slujba de duminica; biserica este arhiplina; Biserica din Piata Crucii din Timisoara: aici am gasit niste preoti smeriti, ca niste sfinti. In Constanta, vis-a-vis de Spitalul municipal: la maslu, biserica plina, iar unii dintre cei aflati la slujba m-au impresionat prin cucernicie. Dar cate alte biserici cu preoti buni mai sunt , dar pe care nu le stiu.
Cine cauta cu inima, va da de preotii cei buni, care-si fac datoria cu prisosinta.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.01.2007, 10:50:52
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Sigur ca ne simtim uneori intristati sau dezamagiti de slujitorii Bisericii, vedem ce diferenta e intre cuvantul Domnului din Scripturi si viata celor ce au in grija Via Domnului, sa zic asa, si fara indoiala Biserica va trebui sa faca si curatenie pana la urma, si asta cu cat mai repede cu atit mai bine.

Acuma daca mergi in padure sa aduni ciuperci, le alegi pe cele bune chiar daca-s putine, si nu-ti bati capul cu cele rele oricate ar fi.
Daca vrei numai sa carcotezi, tragi cu ochiul si analizezi afecerile preotilor, si pertrecerile, si averea lor, si incepi a deplange in ce stare a ajuns credinta.
De cauti viata duhovniceasca, o cauti acolo unde se afla. Si se afla ! Daca n-ai gasit inca, inseamna numai ca n-ai cautat destul de bine.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.01.2007, 18:24:14
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri (lui Macarie si ancah) m-ar fii bucurat f. mult daca nu aparea printre lucrurile bune si astea : "Daca n-ai gasit inca, inseamna numai ca n-ai cautat destul de bine." sau "Daca vrei numai sa carcotezi" sau "Cine cauta cu inima, va da de preotii cei buni, care-si fac datoria cu prisosinta."

Imi cereti sa nu judec...judecindu-ma! :dozingoff: Nu stiti nimic despre mine cit si cum si unde am cautat. Citi preoti buni am gasit si citi rai....Dumnezeu a avut grije sa-mi dea un graunte de credinta ca sa nu ma poata smintii oricare preot....dar din cei care ar pute-o face (si o fac cu multi) sint infinit de multi in comparatie cu ceilalti care zidesc. Topicul erea despre cit mai are biserica de trait. Omeneste vorbind, nu prea mult in conditiile astea. Noroc ca mai intervine si Dumnezeu.
Mai am o vorba de duh care din pacate este adevarata (auzita de serii multe de teologi in facultate) "De 2000 de ani preotii incearca sa desfinteze credinta si oamenii nu-i lasa!"
Desigur nu toti!!! Dar mult prea multi!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce ati face daca ati afla mai aveti putin de trait ory Stiri, actualitati, anunturi 63 17.02.2011 21:40:47
ati trait astfel de stari? raisa2006 Pocainta 32 23.11.2010 19:13:33
Cum credeti ca a fost Biserica la inceput? lacrimi Generalitati 9 11.04.2010 19:39:29
Am trait s-o aud si pe asta... antiqu Generalitati 89 18.01.2010 17:03:11
Daca ar fi trait... silverstar Generalitati 32 10.03.2009 00:15:08