Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.11.2009, 15:52:26
Razvan_Mihai Razvan_Mihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit Am respins Crestinismul

Buna ziua. Ma numesc Razvan si desi sunt crestin ortodox am avut si alte "religii" . Prima a fost una "diabolica" sa o numesc asa. Am fost o persoana negativa.Nu l-am negat niciodata pe Dumnezeu. Am crezut mereu intr-o "Fiinta Suprema" insa l-am respins pe Iisus ca divinitate si nu am trait dupa principiile crestine. Urmatoarea religie pe care am intentionat sa o imbratisez a fost Kabbalah. Am citit Kabbalah. Unele invataturi mi s-au parut foarte "rationale" , in raport cu unele ganduri si idei ale mele despre Dumnezeu, insa per total nu. Am contemplat si am ajuns la concluzia ca nu este pentru mine. Nu cred ca este f buna pentru umanitate in general. Nu am "simtit-o" si intr-un final am renuntat. Dupa o perioada de timp, interactionand cu oameni convertiti la Islam si interesandu-ma foarte mult despre aceasta religie am hotarat sa citesc Coranul. Am fost putin sceptic la inceput pentru ca inca aveam "esenta" de crestin in mine dar dupa un timp a inceput sa capete un sens. Am inceput sa il neg pe Iisus ca divinitate. Imi spuneam "a fost doar un om. un om bun care s-a sacrificat pentru ceea ce iubea" desi inca il iubeam pe acest "om" .Am si trait dupa anumite idei si principii musulmane. A venit o perioada in care am avut o inclinatie spre "stiinta" . Am inceput sa citesc multa filozofie. Egoismul meu luase proportii. Mi se parea prea "comuna" religia. Vroiam sa fiu "deosebit".Am fost atras de misticism. Nu dupa f mult timp, din diferite motive, am suferit o depresie. Nu sunt adeptul medicilor, anti-depresivelor etc. Am cautat alt "leac". Si am inceput sa citesc invataturile lui Buddha. Pot sa spun ca au avut sens pentru mine, insa nu mi s-au parut ceva "Divin" . Doar o chestie psihologica. Cred ca a fost mai mult ca o auto-sugestie. Dupa toate aceste "aventuri" am revenit la prima "religie". Negativismul. Acum am un sentiment de vinovatie. Nu sunt in pace cu mine insumi. M-am gandit f mult la asta si am constientizat ca am gresit f mult. In acelasi timp ma gandesc ca a fost ca un "test" si ma simt bine pentru ca in sinea mea stiu ca pana la urma nu am fost niciodata o "persoana rea", nu am avut intentii rele, si poate toate acestea s-au intamplat cu un motiv. Si asta mi se intampla in fiecare zi. Lupta asta permanenta. Cateodata simt ca innebunesc. E mai mult decat "un sentiment de vina". S-a tranformat in ceva f urat. Ganduri negative, diabolice, neliniste, stare de nervozitate, insomnie, ganduri de suicid... Probabil nu acesta e singurul motiv. E si stilul meu de viata, mediul in care traiesc. Dar joaca un rol f important.
A mai trecut cineva prin asa ceva? Daca imi poate explica cineva....
Si in primul rand... ce spune Iisus si Biblia... dspre aceste lucruri...
Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.11.2009, 16:44:32
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Intr-adevar ai incercat cam tot ce se poate in materie de religie, credinta, ca sa spun asa, dar vezi ca tot ortodoxia te atrage? Tu intrebi ce spune Iisus si Biblia despre ac. lucruri, dar mai este si Sf. Traditie. Mergi la un pr., spovedeste-te si incepe sa citesti vietile sfintilor. Incearca sa cunosti ortodoxia mai amanuntit cu ajutorul duhovnicului deoarece acolo unde iti apare o intrebare, o neclaritate, sa poti sa primesti raspuns imediat, nu mintea ta sa caute raspunsul dupa cum ii convine din alte religii. O carte pe care ti-as recomanda-o sa o citesti este Jurnalul Fericirii de Nicolae Steinhardt.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.11.2009, 17:08:08
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Intr-adevar ai incercat cam tot ce se poate in materie de religie, credinta, ca sa spun asa, dar vezi ca tot ortodoxia te atrage? Tu intrebi ce spune Iisus si Biblia despre ac. lucruri, dar mai este si Sf. Traditie. Mergi la un pr., spovedeste-te si incepe sa citesti vietile sfintilor. Incearca sa cunosti ortodoxia mai amanuntit cu ajutorul duhovnicului deoarece acolo unde iti apare o intrebare, o neclaritate, sa poti sa primesti raspuns imediat, nu mintea ta sa caute raspunsul dupa cum ii convine din alte religii. O carte pe care ti-as recomanda-o sa o citesti este Jurnalul Fericirii de Nicolae Steinhardt.
El vorbeste despre "crestinism", nu despre ortodoxie, Cristina.
Este inca in cautare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.11.2009, 17:14:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Intr-adevar ai incercat cam tot ce se poate in materie de religie, credinta, ca sa spun asa, dar vezi ca tot ortodoxia te atrage? Tu intrebi ce spune Iisus si Biblia despre ac. lucruri, dar mai este si Sf. Traditie. Mergi la un pr., spovedeste-te si incepe sa citesti vietile sfintilor. Incearca sa cunosti ortodoxia mai amanuntit cu ajutorul duhovnicului deoarece acolo unde iti apare o intrebare, o neclaritate, sa poti sa primesti raspuns imediat, nu mintea ta sa caute raspunsul dupa cum ii convine din alte religii. O carte pe care ti-as recomanda-o sa o citesti este Jurnalul Fericirii de Nicolae Steinhardt.
Mai Cristina, cum sa se spovedeasca la preot un om care il respinge pe Iisus, care nu crede ca este Dumnezeu? Uite ca in schimb o face in public, sa se mai descarce de povara...

Razvan, cautarea e buna si Insusi Hristos o recomanda; si eu am citit scripturile orientale si nu m-au impresionat cu nimic. Cauta in mod sincer si vei gasi! Numai ca trebuie sa te grabesti, ca viata-i scurta si nu prindem neaparat batranetile. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.11.2009, 17:23:11
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Eu nu am trecut prin asa ceva, dupa perioada de ignoranta din adolescenta am descoperit crestinismul, întâi prin cartea despre rugaciunea inimii Pelerinul Rus. Din ea am aflat de Biblie si de Filocalie pe care le-am devorat apoi.

Greseala ta e ca tu cauti un adevar exterior tie când de fapt adevarul se reveleaza singur în interior, nu pentru ca noi suntem adevarul, El e distinct de noi ca Fiinta ci fiindca El e atât de aproape de noi încât ne lumineaza si ispira direct, nu prin intermediul unei doctrine. E suficient sa ai atitudinea de a nu respinge si constiinta unui Dumnezeu viu, rational, personal, Care intervine în viata oamenilor.

Biblia trebui so citesti singur, dar doar Noul Testament (VT poti sa-l citesti mai târziu). NT e cam sigura învatatura care spune cauta si vei gasi, adica te îndeama sa cercetezi si sa te convingi singur cum stau lucrurile. Biblia e un început pentru cunoasterea personala, launtrica a realitatilor nevazute si ea reprezinta esenta învataturii crestine.

Multi nu patrund semnificatia si scopul acestor învataturi, chiar daca li se pare si daca fac mare caz de cunoasterea Bibliei. NT vorbeste despre Hristos ca Dumnezeu, Principiu al existentei si creator universal, despre natura vie si personala a lui Dumnezeu dupa modelul (chipul) caruia a fost creat omul, despre necesitatea de a ne dedica viata lui Dumnezeu pentru a ne mântui, despre mântuirea vazuta ca proces de cunoastere a lui Dumnezeu si unire cu El.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.11.2009, 17:24:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Razvan_Mihai Vezi mesajul
Si in primul rand... ce spune Iisus si Biblia... dspre aceste lucruri...
Multumesc.
Daca te supui experientelor spirituale ale altor religii, te deschizi singur "inrauririlor dracesti".
Fapt "firesc" si documentat (o sa-ti caut niste lecturi despre asta), daca respingi si hulesti pe Iisus ca sa TE AFIRMI PE TINE (uite asta mi se pare interesant: ca ti-ai descoperit singur mandria, faptul ca de fapt pe tine te "idolatrizezi"). Asta f pe scurt ca sunt grabita, revin m. tarziu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.11.2009, 17:31:51
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Eu am inteles foarte bine ce a spus el dar am vrut sa ii spun intr-un mod "elegant" si "diplomat" ca trebuie sa poarte o discutie cu un preot, acesta stiind cum sa il faca sa aleaga ortodoxia. Uitati-va si voi cat a cautat si inca mai cauta.........de multe ori fara ajutor nu ajungi acolo unde trebuie. El trebuie sa se intoarca la origini, el sg. spune ca este crestin ortodox, dar a avut si alte religii.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.11.2009, 19:19:16
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
Si in primul rand... ce spune Iisus si Biblia... dspre aceste lucruri...
Uite ce spune: "Dar Duhul grăiește lămurit că, în vremurile cele de apoi, unii se vor depărta de la credință, luând aminte la duhurile cele înșelătoare și la învățăturile demonilor" (I Timotei 4:1)

Eu m-am intors la ortodoxie citind cartile parintelui Seraphim Rose. Poate-ti folosesc (deoarece analizeaza diferite curente spirituale din perspectiva ortodoxa).
http://www.crestinortodox.ro/carte-9...gia-viitorului
http://carti.x6.ro/cartea/i/Ierom-Se...l/NIHILISM.DOC
Foarte foarte bune pentru cineva crescut in societatea de azi, cand toate religiile sunt considerate cai alternative de crestere spirituala.
Au fost foarte bune pt mine, deoarece deja intuiam ca adevarul, daca exista, este unul si intreg (adica nu exista adevar partial, relativ, franturi de adevar..).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.11.2009, 19:28:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

[quote=anna21;180005]

Eu m-am intors la ortodoxie citind cartile parintelui Seraphim Rose. Poate-ti folosesc (deoarece analizeaza diferite curente spirituale din perspectiva ortodoxa).
http://www.crestinortodox.ro/carte-9...gia-viitorului
http://carti.x6.ro/cartea/i/Ierom-Se...l/NIHILISM.DOC
QUOTE]

hmmm, mda, in sfirsit inteleg de unde ti se trage felul prapastios, fundamentalist-habotnic in care abordezi problemele legate de crestinism.
Stilul sau apocaliptic, de groaza, amenintari si pedepsire, in general de a prezenta problemele legate de credinta sunt foarte asemanatoare felului in care ne vorbeste si Par Arsenie Boca. De aceea eu am incetat sa-l mai citesc. La mine acestia doi au un efect contrar.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.11.2009, 19:38:06
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

[quote=andreicozia;180009]
Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

Eu m-am intors la ortodoxie citind cartile parintelui Seraphim Rose. Poate-ti folosesc (deoarece analizeaza diferite curente spirituale din perspectiva ortodoxa).
http://www.crestinortodox.ro/carte-9...gia-viitorului
http://carti.x6.ro/cartea/i/Ierom-Se...l/NIHILISM.DOC
QUOTE]

hmmm, mda, in sfirsit inteleg de unde ti se trage felul prapastios, fundamentalist-habotnic in care abordezi problemele legate de crestinism.
Stilul sau apocaliptic, de groaza, amenintari si pedepsire, in general de a prezenta problemele legate de credinta sunt foarte asemanatoare felului in care ne vorbeste si Par Arsenie Boca. De aceea eu am incetat sa-l mai citesc. La mine acestia doi au un efect contrar.
Tu stii un crestinism in care nu exista apocalipsa si pedeapsa? (Nu, nu-mi raspunde).
Ca sa gasesti asa ceva trebuie sa dai la o parte foarte multi traitori care te fac sa te simti "inconfortabil" in credinta ta.. Eventual o noua credinta croita doar pt bunastarea ta psihica.. ceva gen iubire fara frontiere..
Spune-mi ce citesti tu.. pot sa-ti aduc argumente cam din orice scriitor ortodox!
(cauta la pacate grele: cele impotriva Duhului Sfant - prea mare incredere in bunatatea lui Dumnezeu, care te face sa crezi ca pacatele iti sunt iertate fara sa te indrepti! Iadul exista, la fel apocalipsa.. pedeapsa este sigura si de neinlaturat, indiferent daca ne place gandul sau nu!)

Apreciez mult ca ai ridicat discutia de la nivelul pantofilor .. poate ajungem sa discutam si idei.. intr-o buna zi!

Last edited by anna21; 09.11.2009 at 19:41:28.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
crestinism, pacat, stiinta

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 18:08:53
Crestinismul Guru inc. Generalitati 257 04.07.2011 20:30:33
Crestinismul lui Eminescu Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 29 30.01.2010 16:38:33
Irlanda a respins tratatul de la Lisabona Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 14 21.06.2008 15:14:45
Crestinismul si animalele cod_gabriel Generalitati 6 01.10.2007 01:26:09