Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.07.2010, 17:34:56
calandrin calandrin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2009
Mesaje: 15
Implicit Unde locuia Putifar

Buna ziua, nu reusesc sa aflu unde locuia Putifar in vremea in care Iosif i-a fost adus ca sclav. Mai precis, unde anume, in ce oras egiptean era casa lui Putifar?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.07.2010, 17:46:40
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de calandrin Vezi mesajul
Buna ziua, nu reusesc sa aflu unde locuia Putifar in vremea in care Iosif i-a fost adus ca sclav. Mai precis, unde anume, in ce oras egiptean era casa lui Putifar?
Daca am inteles corect cele scrise aici http://www.ziarullumina.ro/articole;...-dreptate.html si aici http://es.wikipedia.org/wiki/Putifar cred ca este vorba de orasul Heliopolis(Egipt)

Last edited by Scotianul; 11.07.2010 at 17:49:38.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.07.2010, 17:53:59
calandrin calandrin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2009
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Daca am inteles corect cele scrise aici http://www.ziarullumina.ro/articole;...-dreptate.html si aici http://es.wikipedia.org/wiki/Putifar cred ca este vorba de orasul Heliopolis(Egipt)
Multumesc de raspuns.
In Facerea 41:45 scrie asa:
"Și a pus Faraon lui Iosif numele Țafnat-Paneah și i-a dat de soție pe Asineta, fiica lui Poti-Fera, marele preot din Iliopolis."
Acum nu stiu daca acest Poti-Fera e acelasi cu Putifar.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.07.2010, 18:02:14
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calandrin Vezi mesajul
Multumesc de raspuns.
In Facerea 41:45 scrie asa:
"Și a pus Faraon lui Iosif numele Țafnat-Paneah și i-a dat de soție pe Asineta, fiica lui Poti-Fera, marele preot din Iliopolis."
Acum nu stiu daca acest Poti-Fera e acelasi cu Putifar.
Daca dai click pe acest link http://www.crestinortodox.ro/biblia-...ea/Capitol-41/ la 41:45,apare o cifra-indicativ: (9).Daca te duci cu mouse pe ea apare ,,Poti-Fera o alta forma a numelui lui Putifar"(la cifra-indicativ 10 gasesti un indiciu despre Heliopolis adica Iliopolis).Daca cauti in Septuaginta vei vedea ca el(Putifar) apare(cred) si cu numele Petephres sau Pentephres.Cel de Sus sa fie alaturi de tine

Last edited by Scotianul; 11.07.2010 at 18:06:39.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.07.2010, 18:13:26
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calandrin Vezi mesajul
Multumesc de raspuns.
In Facerea 41:45 scrie asa:
"Și a pus Faraon lui Iosif numele Țafnat-Paneah și i-a dat de soție pe Asineta, fiica lui Poti-Fera, marele preot din Iliopolis."
Acum nu stiu daca acest Poti-Fera e acelasi cu Putifar.
in Biblie se spune despre doua localitati Ramsess si Gosen si de alte locuri unele dintre localitati trebuie sa fie.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.07.2010, 18:15:07
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calandrin Vezi mesajul
Multumesc de raspuns.
In Facerea 41:45 scrie asa:
"Și a pus Faraon lui Iosif numele Țafnat-Paneah și i-a dat de soție pe Asineta, fiica lui Poti-Fera, marele preot din Iliopolis."
Acum nu stiu daca acest Poti-Fera e acelasi cu Putifar.
cumpara de la o librarie cartea Facerea talcuita de Sfintii Parinti sa vezi ce spun ca o sami iau si eu maine sau poimanine.Este de la editura Christiana.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.07.2010, 18:23:32
calandrin calandrin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2009
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Daca dai click pe acest link http://www.crestinortodox.ro/biblia-...ea/Capitol-41/ la 41:45,apare o cifra-indicativ: (9).Daca te duci cu mouse pe ea apare ,,Poti-Fera o alta forma a numelui lui Putifar"(la cifra-indicativ 10 gasesti un indiciu despre Heliopolis adica Iliopolis).Daca cauti in Septuaginta vei vedea ca el(Putifar) apare si cu numele Petephres sau Pentephres.Cel de Sus sa fie alaturi de tine
Multumesc pentru link, este foarte util.
Eu totusi nu sunt lamurit pe deplin. Daca atunci cand Iosif s-a casatorit cu Asineta, Putifar era mare preot, iar atunci cand Iosif a fost vandut de fratii lui, Putifar era "dregător și comandant al gărzii la curtea lui Faraon" (Fac. 37:36), este totusi de presupus ca s-a intamplat ceva cu el intre timp. Eu nu stiu suficient desper Egiptul antic, dar din putinul pe care-l stiu, comandantul garzii nu putea fi si mare-preot.
In orice caz, Heliopolis cred ca era pe vremea aceea capitala Egiptului, deci e de presupus ca faraonul (si, implicit, Putifar) locuia acolo.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.07.2010, 18:29:20
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calandrin Vezi mesajul
Multumesc pentru link, este foarte util.
Eu totusi nu sunt lamurit pe deplin. Daca atunci cand Iosif s-a casatorit cu Asineta, Putifar era mare preot, iar atunci cand Iosif a fost vandut de fratii lui, Putifar era "dregător și comandant al gărzii la curtea lui Faraon" (Fac. 37:36), este totusi de presupus ca s-a intamplat ceva cu el intre timp. Eu nu stiu suficient desper Egiptul antic, dar din putinul pe care-l stiu, comandantul garzii nu putea fi si mare-preot.
In orice caz, Heliopolis cred ca era pe vremea aceea capitala Egiptului, deci e de presupus ca faraonul (si, implicit, Putifar) locuia acolo.
faraonul avea puterea peste imperiul sau,da el era mai mare preot,iar ceilalti erau sclavi de preotie,totul e sub comanda sa:judecator,prefect,etc.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.07.2010, 18:31:02
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calandrin Vezi mesajul
Multumesc pentru link, este foarte util.
Eu totusi nu sunt lamurit pe deplin. Daca atunci cand Iosif s-a casatorit cu Asineta, Putifar era mare preot, iar atunci cand Iosif a fost vandut de fratii lui, Putifar era "dregător și comandant al gărzii la curtea lui Faraon" (Fac. 37:36), este totusi de presupus ca s-a intamplat ceva cu el intre timp. Eu nu stiu suficient desper Egiptul antic, dar din putinul pe care-l stiu, comandantul garzii nu putea fi si mare-preot.
In orice caz, Heliopolis cred ca era pe vremea aceea capitala Egiptului, deci e de presupus ca faraonul (si, implicit, Putifar) locuia acolo.
Da click pe acest link http://www.crestinortodox.ro/biblia-...ea/Capitol-37/ si la 37:36, cifrele-indicativ (9)-(10)-(11) si vei vedea tot ,,cv"-ul lui Putifar(vei vedea si o lamurire ref.la presupusa sa calitatea de comandant al garzilor).Daca nu este nici o coincidenta se pare ca Putifar tocmai avea o..interesanta ,,ascensiune" profesionala.Vezi ca Andrei ti-a indicat o sursa de incredere.Verifica si acolo.

Last edited by Scotianul; 11.07.2010 at 18:36:12.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.07.2010, 18:36:01
calandrin calandrin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2009
Mesaje: 15
Implicit

La nota 9 zice asa: "Famen (eunuc) in intelesul de "mare dregator", "demnitar de mana'ntai". Curtea regala egipteana nu cunostea eunucii, nici chiar pentru harem, dar termenul a fost imprumutat din Mesopotamia. Vezi si nota de la FA 8, 27."
M-am dus la FA si vad ca acolo nu sunt decat 21 de versete. Ce inseamna FA 8, 27 ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
de unde sa ma rog icer82 Intrebari utilizatori 1 24.02.2010 14:18:37
De unde venim Danut7 Generalitati 2 13.02.2010 21:10:38
unde gasesc? iulyaan Generalitati 4 29.10.2008 09:16:03