Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 13.07.2007, 10:54:58
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Colors
...este destul de clar scris in Biblie ca femeia sa nu poarte haine barbatesti si la fel si barbatul sa nu poarte haine femeiesti, "ca uraciune este inaintea Domnului"....Multa lume se amageste ca poate urma si lui Dumnezeu si ca poate fi si cu lumea. Eu va spun ca din putinatatea sufletului se minte singur acela.
Fiindca pomenesti de Biblie si de ce spune ea referitor la haine barbatesti si femeiesti am o intrebare : ce haine purtau barbatii si femeile in timpul Mantuitorului si imediat in secolele urmatoare cand s-a scris Sf.Scriptura?

Iti voi spune eu : o camasa lunga de in legata sau nu cu cingatoare (asemanatoare cu rochia) si erau incaltati cu sandale.
In aceasta situatie cum crezi tu ca in Biblie se putea face strict referire la pantalon ca vesmant barbatesc si fusta ca vesmant femeiesc de vreme ce nici nu exista atunci asa ceva?
Daca ai citi in studiul biblic si ai aprofunda putin problema te-ai lamuri singur ca Biblia de cand a fost descoperita si apoi tradusa in toate limbile pamantului si adaptata de la o perioada de timp la alta la normele limbii respective din timpul respectiv, a fost mai mult sau mai putin adaugata sau i s-a mai schimbat pe alocuri intelesul cuvintelor.
Ca bibliografie iti dau pe langa studiul si erminia Noului Testament (pt ca aici prin acest exemplu, facem referire doar la el)si analiza comparativa pe text a Sf.Scripturi tradusa din slavona in romana veche de-a lungul timpului si pana la ultima editie de azi , adica a IPS Bartolomeu Anania.Te vei cruci singur la ce vei vedea numai urmarind o simpla pericopa doar in cateva Biblii editate la timpuri diferite (de cel putin 50-100 ani diferenta intre ele).
Reply With Quote
  #62  
Vechi 13.07.2007, 21:29:13
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra
FEMEIA NU TEBUIE SA POARTE PANTALONI NICI IN BISERICA DAR NICI PE STRADA, DE CE? PT. CA SE ASEAMANA CU BARBATUL , IAR ACEST LUCRU ESTE PACAT. AM PARTICIPAT LA UN SF. MASLU LA O MANASTIRE DIN MOLDOVA - UNDE ERAU DEMONIZATI, IAR UNA DINTRE ELE A ZIS CA TOATE FEMEILE CARE POARTA PANTALONI SI ISI SCHIMBA TRUPUL FATA DE CUM L-A LASAT DUMNEZEU SUNT ALE DIAVOLILOR.
lol. saraca femeie. imi inchipui femeia ideal.
batic, fuste lungi, mustata, buchete la axila... ce sa mai vb de machiaj... si alte lucruri nenaturale.

Reply With Quote
  #63  
Vechi 13.07.2007, 21:35:05
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

daca sintetizez dupa parerile unora: femeia este un aparat care trebuie sa faca copii si sa se ocupoe de casa si aiba grija sa nu-l supere pe barbat. daca o o incaseaza foarte bine. trebuie si sacrificiu si durere, lacrimi si durere, si iar durere, si iar si iar durere pentru a ajunge in rai.

femeia este un agrgat care nu trebuie sa fie vazuta ci trebuie sa ramana tacuta si invizibila.

ce ar fi sa vb despre cum trebuie sa se imbrace barbatii? sau cum sa se comporte barbatii? pentru ca femeia am vazut ajunge in iad daca poarta panataloni. este normal este mai greu de privit sub fusta.

Reply With Quote
  #64  
Vechi 19.07.2007, 14:19:03
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
Citat:
În prealabil postat de alexandra
FEMEIA NU TEBUIE SA POARTE PANTALONI NICI IN BISERICA DAR NICI PE STRADA, DE CE? PT. CA SE ASEAMANA CU BARBATUL , IAR ACEST LUCRU ESTE PACAT. AM PARTICIPAT LA UN SF. MASLU LA O MANASTIRE DIN MOLDOVA - UNDE ERAU DEMONIZATI, IAR UNA DINTRE ELE A ZIS CA TOATE FEMEILE CARE POARTA PANTALONI SI ISI SCHIMBA TRUPUL FATA DE CUM L-A LASAT DUMNEZEU SUNT ALE DIAVOLILOR.
lol. saraca femeie. imi inchipui femeia ideal.
batic, fuste lungi, mustata, buchete la axila... ce sa mai vb de machiaj... si alte lucruri nenaturale.
Mai adauga niste sprancene unite pana in varful nasului, padure tropicala virgina pe brate, picioare etc. Sa scrie aici barbatul care se simte atras de o asemenea femeie. Si sa nu fie ipocrit :)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 19.07.2007, 14:58:20
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

io cred ca mai de graba padurea de pe maini si picioare fac o femeie sa se asemene cu un barbat decat niste pantaloni :D:D:D
Reply With Quote
  #66  
Vechi 19.07.2007, 17:53:16
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Si mustata, are un rol determinant. Iar daca biata femeie are exces de foliculina si mai are si cateva firisoare in barba, e perfect!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.07.2007, 22:59:38
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Am si eu o nelamurire: Sunt sportiva si sunt mai tot timpul pe drumuri.Chiar nu-mi permit sa iau fuste cu mine in deplasari.De obicei,la intoarcere,obisnuim sa oprim la Manastiri sau Schituri.E pacat sa port pantaloni de cate ori vizitez locasurile sfinte?Mentionez ca pana acum nici un calugar,maicuta sau preot nu ne-au atras atentia mie sau colegelor in legatura cu acest aspect.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 25.07.2007, 23:39:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilma
Am si eu o nelamurire: Sunt sportiva si sunt mai tot timpul pe drumuri.Chiar nu-mi permit sa iau fuste cu mine in deplasari.De obicei,la intoarcere,obisnuim sa oprim la Manastiri sau Schituri.E pacat sa port pantaloni de cate ori vizitez locasurile sfinte?Mentionez ca pana acum nici un calugar,maicuta sau preot nu ne-au atras atentia mie sau colegelor in legatura cu acest aspect.
Nu trebuie sa-ti atraga neaparat atentia cineva, ci tu sa nu atragi atentia celor din jur. Asta trebuie sa observi. Altfel toul e in regula. Te pui tot timpul in pielea unui barbat si daca acei pantaloni sport nu scot in relief in mod exagerat, anumite parti ale corpului, nu este nimic de reprosat.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 25.07.2007, 23:46:42
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de ilma
Am si eu o nelamurire: Sunt sportiva si sunt mai tot timpul pe drumuri.Chiar nu-mi permit sa iau fuste cu mine in deplasari.De obicei,la intoarcere,obisnuim sa oprim la Manastiri sau Schituri.E pacat sa port pantaloni de cate ori vizitez locasurile sfinte?Mentionez ca pana acum nici un calugar,maicuta sau preot nu ne-au atras atentia mie sau colegelor in legatura cu acest aspect.
Nu trebuie sa-ti atraga neaparat atentia cineva, ci tu sa nu atragi atentia celor din jur. Asta trebuie sa observi. Altfel toul e in regula. Te pui tot timpul in pielea unui barbat si daca acei pantaloni sport nu scot in relief in mod exagerat, anumite parti ale corpului, nu este nimic de reprosat.
Nici vorba...Sunt pantaloni de trening,largi si lejeri.Trebuie purtati deoarece fac parte din echipamentul echipei.Multumesc de lamuriri.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 30.07.2007, 18:10:07
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Am vazut ca s-a mai discutat despre tinuta in biserica.Si stiu ca trebuie ca femeile sa aiba capul acoperit dar...zilele urmatoare mergem mai multe persoane intr-un pelerinaj pe la mai multe manastiri din tara.Si intrebarea mea este:e obligatoriu ca femeile sa nu mearga in pantaloni?Am inteles ca se intampla ca la unele manastiri sa se dea femeilor ceva de imbracat,nu stiu cum ii zice exact,ideea e ca nu se accepta peste tot ca femeia sa fie in pantaloni.Aaam tot lungit-o...nelamurirea e clara.Daca as putea primi raspuns ceva mai repede ar fi grozav.Ca peste cateva zile plec,si as vrea ca toti sa fim pregatiti corespunzator,si trupeste si sufleteste.
Doamne ajuta!
tinuta in biserica nu-i chiar asa de greu de tinut.La baieti camasa si pantaloni de stofa si in picioare pantofi sau adidasi.La fete o fusta camasa si capul acoperit:)[size=10]MORALA IN BISERICA E MAI IMPORTANTA
Reply With Quote
Răspunde