Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.05.2014, 23:29:57
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Și ca să-ți confirm partea de dreptate din judecata ta, trebuie să-ți mărturisesc că sunt tentat să te judec că scoți în prim-plan generalul ca să bagatelizezi particularul pe temeiul că, judecarea aproapelui fiind un rău universal, identificabil la toți oamenii fără excepție, judecarea aproapelui meu își pierde din gravitate, dacă este dizolvată teoretic într-o înclinație fatalmente inevitabilă, înrădăcinată adânc în natura umană generică.
Este cât se poate de logic ceea ce spui: a evidenția aspectul general are scopul de a evita lucrul personal asupra aspectului particular și de aici se revelează natura necurată a raționamentului.

Nu de la Dumnezeu este această stare, ci de la complacerea în suficiența bunurilor lumești trecătoare, nu-i așa?

Citat:
În prealabil postat de Claudiu9;
Cred ca mi s-a mai luminat putin mintea: cred ca cel mai bine este sa ne rugam sa-l miluiasca, daca ne rugam pentru el, inseamna ca-l iubim, daca-l iubim inseamna ca nu-l judecam.
Cred că ai răspuns perfect chiar tu la tema din topic.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.05.2014, 00:13:21
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Nu noua ne este dat a judeca, dar suntem datori sa oprim tavalugul smintelilor. Din pacate, de cele mai multe ori, ne lipseste diplomatia si duhul blandetii, pentru ca gestul nostru sa nu fie intrerpretat drept "judecarea aproapelui". Si-apoi, cand trec ani de eforturi comune (tu si altii ca tine), in diplomatie si duh al blandetii, iar cel avizat are un stoc inepuizabil de sminteli, care e cel mai intelept lucru? Sa te retragi, ori sa pui mana pe "nuia"? Iar daca folosesti "nuiaua", ca o consecinta, nu fiindca esti adeptul "nuielei", de ce cel "atins" cere judecata celor din jur, ca si cum i s-ar face o mare nedreptate? De ce cei din jur, chiar tind sa cada in aceasta capcana si sa te judece pe tine, cum ca de fapt... judeci, nicidecum ca apelezi in final la o alta strategie, pentru a avea cat de cat un efect? Cred ca cel mai bine este sa stam departe de problemele celor... cu mari probleme, ca sa nu devina propriile noastre probleme... De cele mai multe ori chiar ajungem sa spunem: "Buna ziua ti-am dat, belea mi-am capatat!"
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde