Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 06.09.2016, 03:14:42
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Da- dar nu putem fi toti monahi! Nu poate exista o societate omeneasca, un stat sau o comunitate umana in care toti oamenii sa se calugareasca! Cineva trebuia sa lucreze si in fabrici /industrie, cineva trebuie sa lucreze si pamantul, cineva trebuie sa lucreze si in transporturi si telecomunicatii, cineva trebuie sa lucreze si in politie/armata/servicii de informatii, etc!

Altfel nu poate fi conceputa existenta unui stat modern.

Iar fara casatorie, si familie, fara nasterea de copii, societatea si specia umana ar disparea fizic!
Cu alte cuvinte, ar paste-o 'pericolul' mantuirii?

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Monahi, nemonahi, in stat sau in afara lui (?), fapt e ca transmiterea ereditara a caracterelor e o mare enigma. Probabilitati, nenumarate influente iar in final e de crezut ca-i chiar Degetul Domnului pe acolo.
Einstein, am auzit, era destul de lamurit cu problema asta.
Cand prima lui dragoste l-a intrebat, entuziasmata de aburii geneticii ei blondine, "Iubi, iti dai seama cum va fi pruncul nostru daca va mosteni inteligenta ta si frumusetea mea?", Einstein i-ar fi replicat: "Dar daca va mosteni frumusetea mea si inteligenta ta?..."
Acelasi dialog l-am 'auzit' si eu, insa intre GB Shaw si Mata Hari.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 06.09.2016 at 03:20:54.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 06.09.2016, 06:32:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul


Daca tot te-ai bagat, spune-ne si noua, te rog, care e treaba ta: sa te mantuiesti sau sa te inmultesti?
Ca si una si alta nu merge.

13. Nici o slugă nu poate să slujească la doi stăpâni. Fiindcă sau pe unul îl va urî și pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va ține și pe celălalt îl va disprețui. Nu puteți să slujiți lui Dumnezeu și lui mamona. (Lc16,13)
Cred că le amesteci de numa'!
1. Însuși Domnul nostru "a binecuvântat nunta și deci nașterea de fii" așa cum ni se arată foarte clar și explicit în rugăciunea pentru copiii noștri.
2. Ce părere ai, Sfântul Vasile s-o fi mântuit sau nu?
Dar Sfântul Apostol Petru?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #73  
Vechi 06.09.2016, 08:28:28
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Nu, mai, de fapt e o conspiratie a popilor, ortodocsi, catolici si protestanti. De aia ii casatoresc pe oameni, ca sa ii bage in iad...
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #74  
Vechi 06.09.2016, 09:19:46
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Slava Domnului!, ca asta nu e blestem ci binecuvantare!
[...]
Iat-o, inca si azi, dupa doua milenii in Biserica: inca mai zice ca Tatal nostru a blestemat-o.
Nu voieste in ruptul capului sa accepte, cu recunostinta, ca a fericit-o!
Pai nu e chair asa binecuvantare sa suferi ca esti singura. Vedeti topicul cu suferinta femeii nemaritate. Barbatii se pare ca indura singuratatea mult mai bine decat femeile care au o fire mai slaba. Nu am zis ce am zis ca e blestem in spirit de revolta(nu sunt feminista), ci am zis-o cu tristete.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 06.09.2016, 10:17:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Apropos - chiar ieri ne spunea preotul la predica, referindu-se la un teolog (preot si el cred), care spunea ca nu exista om care sa nu faca pacat, greseala, fiindca este in natura lui. Daca-l iei la puricat gasesti macar un pacat, oricat s-ar stradui.
Si atunci?
Si atunci te casatoresti cu un criminal ca deh, cine n-are pacate...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 06.09.2016, 10:19:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Pai nu e chair asa binecuvantare sa suferi ca esti singura. Vedeti topicul cu suferinta femeii nemaritate. Barbatii se pare ca indura singuratatea mult mai bine decat femeile care au o fire mai slaba. Nu am zis ce am zis ca e blestem in spirit de revolta(nu sunt feminista), ci am zis-o cu tristete.
Depinde de femeie, cred, ce ocupatii mai are.

Poate nici barbatilor nu le este usor, dar gasesc mai usor alternative, poate unele nefericite cum ar fi bautura.

Apropo, de singuratate in doi ai auzit?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 06.09.2016, 10:20:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cu alte cuvinte, ar paste-o 'pericolul' mantuirii?
Deci dupa capul tau, femeia maritata n-are nici o sansa de mantuire sau cum?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 06.09.2016, 10:22:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Tie asa-ti place sa crezi si-atunci nu te intereseaza Scriptura, ci firea(ca-i firesc).
Monahii isi neglijeaza firea trupeasca supunand-o catre firea duhovniceasca.
Ap. Pavel zice ca pentru el e mai bine sa fii necasatorit.
Da' nu zice cum incerci tu sa spui, ca ala casatorit, nu lucreaza mantuirea.

Citat:
Noi suntem niste inconstienti ingeri cu chip dumnezeiesc si trup omenesc, dar nu ne place sa lucram la asemanarea cu Dumnezeu si ne pacalim ca suntem oameni vrednici.
Pai depinde.
Asta se poate lucra indiferent daca esti casatorit sau nu.

Si daca nu esti casatorit, poti lucra chipul celalat, al mandriei dracesti, crezandu-te mai presus decat altii doar pentru ca natura te-a scopit.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 06.09.2016, 10:38:30
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si atunci te casatoresti cu un criminal ca deh, cine n-are pacate...
Colega de forum Sophia cred ca se referea la faptul ca nu exista om perfect, care sa nu fi gresit nicioadata fata de alti oameni si care sa nu aibă nici un pacat in fata Lui Dumnezeu!
Lucru evident adevarat!

Insa ca oameni in societatea si in familie, important este totusi (in relatiile cu alti oameni) sa nu facem lucruri grave, fapte antisociale sau infractionale , cum ar fi- crime (exceptând cazurile extreme de legitima aparare), violuri, incest, proxenetism, pedofilie, trafic si consum de droguri, talharii, furturi, provocarea de scandal, deranjarea ordinii si linistii publice, consumul in exces de bauturi alcoolice, etc!

In societatea trebuie avuta o atitudine cetateaneasca, de buna intelegere si convietuire pasnica cu ceilalti oameni, de evitare a conflictelor si de aplanare pasnica a unor stari conflictuale sau tensionate (pe cat posibil).

Iar pentru cei care locuiesc la bloc, avuta o atitudine de buna intelegere, respect reciproc si colaborare cu vecinii de bloc, inclusiv pentru exploadarea corecta, intretinerea, reparatia instalatiilor comune a blocului (instalatii sanitare, termice, electrice, de gaz metan, ascensoare, etc).

Iar in privinta relatiilor sentimentale si de dragoste fata de o persoana de sex opus, precum si in relatiile de familie, trebuie sa existe in primul rand sentimente autentice reciproce (sa simti din tot sufletul ca iubesti aceea persoana, asa cum este ea, cu calitati si defecte, pentru ca nimeni nu este perfect), respect, ajutor si sustinere reciproca.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 06.09.2016, 10:43:39
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Pai nu e chair asa binecuvantare sa suferi ca esti singura. Vedeti topicul cu suferinta femeii nemaritate. Barbatii se pare ca indura singuratatea mult mai bine decat femeile care au o fire mai slaba. Nu am zis ce am zis ca e blestem in spirit de revolta(nu sunt feminista), ci am zis-o cu tristete.
Atat barbatii, cat si femeile (ma refer la acei/acele care nu au inclinatie spre monahism), este absolut normal, ca si oameni, a-si dori sa iubeasca si sa fie iubite de o persoana de sex opus!

Omul care traieste in lume (si nu a ales calea manastirii), este absolut normal a-si dori sa fie impreuna si sa iubeasca o persoana de sex opus, iar ca om singuratatea intradevar este greu de indurat, atat pentru barbati cat si pentru femei.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie