Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 06.09.2016, 15:19:33
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Acum nu am o problema fizica, dar as putea avea in viitor. Asta ma sperie.
In primul rand incercati sa va bucurati de ce aveti, si sa nu va ganditi ca s-ar putea intampla ceva rau!
Nu-mi permit sa va intreb care este cauza care genereaza aceasta teama (fiind vorba probabil de aspecte personale), dar, cu ajutorul lui Dumnezeu, sa fiti optimista si sa nu va ganditi ca a-ti putea pati ceva rau.

Apoi fiecare om (care nu a comis fapte deosebit de grave si care nu a facut vreun mare rau altui om), merita sa fie fericit/fericita, si are calitatile sale, si are destule de oferit celor din jur.
Sunt convins ca si dumneavoastra meritati sa fiti fericita, si ca aveti destule calitati!

Iar ca sa raspund- si ca o concluzie- la subiectul topicului!
Sunt convins ca exista si destui barbati care apreciaza si iubesc la o femeie si alte calitati decat aspectul fizic! Sunt atatea alte lucruri care definesc un om si o femeie- caracterul, modul cum gandeste, modul cum se comporta, modul cum vorbeste, cultura generala, rabdarea, modul cum se comporta si cum este alaturi de persoana iubita, modul cum priveste familia si copii, modul cum isi face meseria si isi indeplineste atributiile de serviciu, etc!

Iar acei barbati pe care i intereseaza numai aspectul fizic al unei femei (e adevarat- sunt si din astia), nu pot spune ca iubesc aceea femeie, ci ca i intereseaza numai placerea fizica, sexuala!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 06.09.2016, 15:21:20
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca temerile tale se bazeaza pe ceva concret, baiatul de care iti vei lega destinul va trebui sa fie instiintat inainte de a nu mai avea de ales.

Si nu uita ca la Dumnezeu toate sunt cu putinta! Maica Domnului si Sfintii Lui fac mari minuni!

Daca ai doar frici neintemeiate, astea sunt de la diavol.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 06.09.2016, 15:24:03
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

@crinrin , temerile sutn f intemeiate si bineinteles ca instiintez omul inainte ca asa e normal...
Reply With Quote
  #94  
Vechi 06.09.2016, 15:25:46
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
In primul rand incercati sa va bucurati de ce aveti, si sa nu va ganditi ca s-ar putea intampla ceva rau!
Da incerc sa ma bucur, dar e greu. Doar cu ajutorul Lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 06.09.2016, 15:33:25
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cel mai important este sa aveti incredere in Dumnezeu, sa nu disperati, sa aveti un cerc de prietene, cunostiinte, cu care sa socializati, sa incercati sa practicati o meserie care va place, sa practicati acele activitati in timpul liber care va plac!

Si sunt convins ca veti gasi si pe cineva care sa va placa si sa va iubeasca pentru ceea ce sunteti ca om si ca femeie!

Mai mult de atata, cred ca sunt chestiuni personale, si numai daca dumneavoastra veti dori a spune mai multe, veti putea vedea si alte opinii sau pareri.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 06.09.2016, 15:41:39
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

@florinvs e putin mai complicat pt ca depind de multi factori, in principiu e problema de sanatate care nu stiu ce sanse de ameliorare are decat in ceva timp. Parerile pe subiect sunt controversate. Cel putin am vazut viziunea oamenilor pe un subiect asemanator pe softpedia. Deci m-am ingrozit cat de cruzi sunt oamenii cu cei care se intampla sa aiba probleme. Sincer m-a cam demoralizat...
Reply With Quote
  #97  
Vechi 06.09.2016, 16:17:42
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa te ajute, sa-ti dea sanatate trupeasca si sufleteasca!

Paraclisul Maicii Domnului se citeste mai ales la vreme de necaz si suparari. Si sunt multi Sfinti tamaduitori - Doctori fara de arginti carora de poti adresa! Iar Taina Sfantului Maslu este cu precadere pentru tamaduirea trupului.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 06.09.2016, 16:26:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
@florinvs e putin mai complicat pt ca depind de multi factori, in principiu e problema de sanatate care nu stiu ce sanse de ameliorare are decat in ceva timp. Parerile pe subiect sunt controversate. Cel putin am vazut viziunea oamenilor pe un subiect asemanator pe softpedia. Deci m-am ingrozit cat de cruzi sunt oamenii cu cei care se intampla sa aiba probleme. Sincer m-a cam demoralizat...
Ala prin definitie e un forum cu pagani si cinici, cine te-a pus sa intri in gura lupului :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 06.09.2016, 16:28:58
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

@crinrin
Doamne ajuta! Da, mergeam intr-o vreme la maslu, trebuie sa mai merg. Si cu rugaciunea mai slabut in ultima vreme.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 06.09.2016, 16:31:25
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ala prin definitie e un forum cu pagani si cinici, cine te-a pus sa intri in gura lupului :)
Pai eu stau la loc caldut, am tot cunostinte ortodoxe si e cumva ok. Dar ma mai lovesc din cand in cand si de necredinciosi si am senzatia ca aterizez in jungla darwiniana.(E de-a dreptul firoros. Brr! ) Si de aceea ma mai uit si pe forumurile de pagani. :)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie

Thread Tools
Moduri de afișare