Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.08.2008, 10:30:32
luana luana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2008
Mesaje: 1
Implicit

Sper sa ma puteti ajuta intr-o problema personala. Mama mea are o sora care este maritata cu fratele prietenului meu. Am voie sa fiu/casatoresc cu prietenul meu? Asta, trecand peste comentariile rudelor lui si ale mele.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.08.2008, 13:17:23
marius007 marius007 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2008
Mesaje: 27
Implicit

Parerea mea este ca nu trebuie sa existe nici o retinere! Nu e acelas sange...nu e acelas nume ! poti sa te mariti fara nici o retinere !...repet ..parerea mea !

Asteapta ca v-or mai aparea altele!..care mai de care !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.08.2008, 14:16:00
Pupi Pupi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2008
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luana
Sper sa ma puteti ajuta intr-o problema personala. Mama mea are o sora care este maritata cu fratele prietenului meu. Am voie sa fiu/casatoresc cu prietenul meu? Asta, trecand peste comentariile rudelor lui si ale mele.
Nu e buna casatoria intre rude de acelasi sange (frati, veri de gradul 1, 2, 3)datorita genelor mostenite. Deci, aici e vorba de sanatate. Sunt boli care se transmit pana la a saptea generatie, sau chiar a douazecea. Din aceasta cauza este interzisa casatoria intre rude de sange. La dv situatia e alta, dar pentru linistea sufleteasca (nu pt comentariile rudelor, ci dpdv spiritual), e bine sa vorbiti cu un preot. Eu va doresc fericire si iubire.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.10.2009, 15:15:22
AnD1's Avatar
AnD1 AnD1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Locație: Alba
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru AnD1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luana Vezi mesajul
Sper sa ma puteti ajuta intr-o problema personala. Mama mea are o sora care este maritata cu fratele prietenului meu. Am voie sa fiu/casatoresc cu prietenul meu? Asta, trecand peste comentariile rudelor lui si ale mele.

Ceva asemanator am patit si eu cu sora unui baiat care o sa imi devina var de grad 1 prin alianta in curand si am fost sa vorbesc cu duhovnicul meu si mi-a zis ca nu ii bine si el nu ma sfatuieste sa fac alegerea asta ... , iar vorbind la telefon cu un alt parinte acesta mia spus tot in felul acesta ca nu ii bine deloc ca s-ar putea sa apara probleme mari atat in familie. Nu stiu in cazul asta dar ma gandesc ca ii tot cam asa sper sa ma insel. Cel mai bine ar fi sa mergi sa vorbesti cu un parinte duhovnic ca te lamureste el cel mai bine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.02.2012, 20:28:52
ralucutza ralucutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2012
Mesaje: 5
Implicit

buna...am si eu o mare nelamurire,si mi as dori sa aud si alte opinii.....
sunt impreuna cu un baiat de aproape 2 ani..ne intelegem foarte bine..chiar foarte bine..avem chiar si planuri de viitor....si de curand am aflat (acum 3 luni)..ca el este var primar cu sotia varului primar al tatalui meu...cam complicat....nu stiu ce fel de rude suntem si de ce grad....????...am vorbit si cu un preot si mi-a spus ca suntem rude prin alianta....altul ca este pacat..altul ca trebuie sa mergem sa vorbim cu un mitropolit si asa mai departe.....ma puteti ajuta si pe mine???..va multumesc frumos!!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.02.2012, 08:37:46
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ralucutza Vezi mesajul
buna...am si eu o mare nelamurire,si mi as dori sa aud si alte opinii.....
sunt impreuna cu un baiat de aproape 2 ani..ne intelegem foarte bine..chiar foarte bine..avem chiar si planuri de viitor....si de curand am aflat (acum 3 luni)..ca el este var primar cu sotia varului primar al tatalui meu...cam complicat....nu stiu ce fel de rude suntem si de ce grad....????...am vorbit si cu un preot si mi-a spus ca suntem rude prin alianta....altul ca este pacat..altul ca trebuie sa mergem sa vorbim cu un mitropolit si asa mai departe.....ma puteti ajuta si pe mine???..va multumesc frumos!!!
Pai ce sa aiba Tanda cu Manda! Sotia unchiului tau n-are nici o legatura de sange cu tine si nici cu tatal tau. Tie femeia aceea iti e matusa prin alianta cu unchiul tau.
Tu n-ai invatat la scoala despre arborele genealogic....eu stiu ca se preda prin clasa primara
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.02.2012, 09:23:39
ralucutza ralucutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2012
Mesaje: 5
Implicit

stiu ca mi s-a predat in clasele primare..dar ideea este ca dupa ce am vb cu un preot nu mai stiu ce sa cred ...stiu ca eu cu sotia varului tatalui meu nu avem acelasi sange..dar am inteles ca suntem rude prian alianta si ca as fi neam cu varul primar al ei(sotia varului tatalui meu).....eu sunt curioasa ce ruda sunt eu cu el....cu baiatul cu care stau?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.02.2012, 09:25:21
ralucutza ralucutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2012
Mesaje: 5
Implicit

si daca ma pot casatorii cu el???
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.02.2012, 09:35:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu zic că da, cel mai sigur însă este să întrebi un preot.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.02.2012, 15:32:37
ralucutza ralucutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2012
Mesaje: 5
Implicit

am intrebat un preot...si mi s a spus ca ar fi pacat...altul ca trebuie sa fac calculul sa vad ce ruda as venii eu cu iubitul meu....altu ca trebuie sa mergem la un mitropolit.....de aceea v am intrebat daca stiti cum se calculeaza gradele de rudenie..cine stie???.....si daca poate sa imi spuna si mie...va multumesc....dupa parerea mea eu zic ca nu ar fi un mare impediment.....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre rude danielll Generalitati 9 03.03.2013 16:34:53
rude prin incuscrire flo9_10 Nunta 29 06.01.2012 14:47:08
rude de gradul VI anamariagradinaru Nunta 1 04.04.2011 19:49:58
Declaratia de la Timisoara-alianta familiilor Ioana-Andreea Stiri, actualitati, anunturi 2 26.08.2010 14:42:15
Ii pacat daca stau cu sora unu var prin alianta? AnD1 Generalitati 9 28.09.2009 00:13:54