Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.02.2012, 00:16:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Postarea lui Mihnea mi se pare cea mai echilibrata.
Respectivul ar trebui sa treaca peste aceasta frustrare, sa inteleaga ce s-a intamplat, daca poate, sa ierte daca are ceva de iertat si sa ii ceara Domnului ajutor sa mearga mai departe. Cu dragoste si cu speranta!
Sa isi caute un alt serviciu, sa se ingrijeasca sa isi ia pastilele...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.02.2012, 01:47:58
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prietene, nu ai spus in ce a constat locul acela de munca. Doamne ajuta!
Farmacist. A fost dat afara de oameni care ar fi trebuit sa il inteleaga.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.02.2012, 01:58:45
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu observ că vă agățați de litera legii, care spune că nu poți da afară un om din cauza handicapului. OK. Dar, când aceeași lege spune mai încolo că poți să dai afară un om în probare fără un motiv anume, nu mai aplicați litera legii.

Deci, din punctul de vedere strict al literei legii, este sau nu este în drept angajatorul să rezilieze un astfel de contract, mai precis să nu accepte prelungirea lui (despre asta e vorba, nu ?)

Acum, să trecem la spiritul legii și la o judecare morală creștină a situației. Pentru aceasta, nu avem destule elemente necesare. Ceea ce ne lipsește este descrierea locului de muncă. Cu alte cuvinte, angajatul și-ar putea îneplini atribuțiile suferind de epilepsie ? În mod evident, nu poți accepta, pe motiv de nediscriminare, ca un surd să fie dirijor. Nici ca un orb să fie pilot de avion. De o problemă morală de acest tip m-am lovit în următoarea situație: ca medic al unei paciente care era polițistă comunitară, îi dădeam aviz periodic. Dar, am constatat că persoana respectivă suferă de o creștere progresivă a nervozității, ajungând, la un moment dat, ca legătura ei cu realitatea să fie discutabilă. Începuse să ia "niște medicamente de liniștire". Ce să fac, să-i scriu pe aviz "inapt pentru port de armă" ? Și-ar fi pierdut pâinea, de care depindea familia ei. Încurcat, am telefonat unui preot din provincie (preotul meu paroh nu era de găsit la telefon). A fost fără echivoc: "Nu îi scrie aptă. Scrie-i inaptă sau nu-i da actul !" "Bine, bine, padre, dar în primul caz își va pierde pâinea, în al doilea se va duce la alt doctor care p
obabil că, neobservând deteriorarea psihică progresivă, îi va da avizul". "Nu-ți fă probleme de conștiiță că își va pierde pâinea. Este o pâine la care nu are dreptul." mi-a răspuns părintele. "De aceea, dacă e inaptă, scrie inaptă. Nu este eroare morală nici să nu-i dai niciun fel de act. Dar să-i dai un act în baza căruia ar putea avea armă, este o eroare".

Acuma, nu toate situațiile sunt în alb și negru. E clar că un dirijor nu ar trebui să fie surd, așa cum e clar că o polițistă nu ar trebui să intre în crize de isterie pe măsură ce vorbește. Acestea sunt situații comparabile cu un scafandru care ar fi epileptic. Or, un epileptic care nu are voie, în principiu, nici să intre în piscină, nu poate fi scafandru. Dar dacă nu de scafandru e vorba, ci de, să zicem, a lucra la o bancă ? Aici începe zona gri, aici încep discuțiile. E adevărat, nu se prăbușește banca și nu moare nimeni dacă un salariat, în timp ce scrie un ordin de plată sau citește un dosar de credit, cade într-o criză de mare rău epileptic. Dar, ar fi de așteptat să se întâmple altceva: epilepsia este considerată un fel de nebunie, iar nebunia e considerată ceva dezumanizant. Desigur că nu este așa, dar asta este viziunea pe care o au mulți oameni. Între a merge la banca în care e epilepticul care din când în când cade și umple masa de salivă, și a merge la banca de alături unde nu se întâlnește așa ceva, e de așteptat ca mulți clienți să aleagă a doua variantă. Probabil că ceva de genul acesta a avut în vedere angajatorul, când a spus că "strică imaginea firmei". Acuma, dacă eu aș fi angajator și aș avea posibilitatea să pun un asemenea angajat în "back-office", departe de munca cu clienții, boala lui nu ar fi un impediment la angajare și aș găsi ceva foarte creștinesc să îl ajut, oferindu-i un asemenea post. Dar, dacă ar fi vorba de un angajat care a lucrat câteva luni doar pentru mine, după care bate cu pumnul în masă, mă amenință cu cremenalul și îmi vorbește despre drepturile lui mai mult decât despre îndatoririle lui, și eu aș privi o eventuală prelungire a contractului cu rezervă.
Domnule Mihnea, am spus ca omul era apt (lucru declarat de medicul de la locul de munca, dar si de toti neurologii la care a fost. Am constatat cu stupoare ca si dumneavoastra i-ati pus spume la gura dinainte sa intrebati de ce forma de epilepsie sufera. Nu toti epilepticii cad, nu la toti li se scurge saliva din gura. Omul acesta nu avea nici pe departe o asemenea problema: el isi pierdea cunostinta pt 10 sec, moment in care ramanea in continuare in picioare, doar avand un comportament usor ciudat. Multi oameni nici macar nu observau. In plus, isi putea da seama cu 15 sec inainte sa se declanseze criza, deci putea f bine sa se retraga pt 2 min din fatza oamenilor si totul ramanea absolut normal.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.02.2012, 02:04:57
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

O sa vbesc in continuare la persoana a 3-a deoarece vreau sa puteti pune in context orice persoana: necunoscut, crestin, ateu, pe cineva apropiat (copil, mama, tata, sot sau sotie) sau chiar un dusman. Scopul nu este de a-mi arata o falsa smerenie sau frustrarile, ci de a va face sa intelegeti ce daune provocati prin discriminare - o banala prejudecata -
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.02.2012, 02:12:22
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gracchus Vezi mesajul
Declararea acestei boli la interviu este sinonim cu anularea oricarei sanse de angajare...
Cea mai realista si corecta afirmatie facuta pana acum. Se pot trage multe concluzii de aici, printre care si etichetarea. Da, cand ai un handicap si oamenii nu-l suporta (nejustificat, bineinteles) ti se pune o eticheta mare pe frunte si esti azvarlit in aceeasi gramada cu altii cu acelasi handicap(sau boala) desi poate exista mari diferente. Desi poate esti mult mai bun decat un om sanatos, nu conteaza, ai o mare eticheta pe frunte, iar oamenii care nu te cunosc doar aia vor vedea, si nici nu vor dori sa vada mai mult.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.02.2012, 03:14:09
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, Andrei, spatiul problemei s-a mai luminat, detaliile adaugate imi par semnificative.
In acest caz, dincolo de nesfarsita problema a etichetarii (pe care o consider ameliorabila in primul rand prin educatie sistematica pentru relatiile cu alteritatea, insa la noi educatia e sistematic proasta) gasesc cu atat mai potrivita opinia din prima mea postare: cand avem astfel de afectiune, cred ca e cu atat mai important sa precizam clar, de la bun inceput, si sa negociem cu atentie limitele. Asta pentru a fi orientati in spatiul real al contractului de munca si pentru a preveni incidente dintre cele mai neplacute.
A ascunde faptul ca sufar de epilepsie este o minciuna dintre cele mai nefaste. Eu unul sunt convins de asta. Macar ca minciuna are picioare scurte. S-a vazut si aici, prin ironia incidentului.
Deoarece am avut mai bine de douazeci de ani cativa prieteni nevazatori, unul fiindu-mi de fapt cel mai bun prieten, si deoarece am participat inca 5 ani la o lucrare de doctorat pe problema deficientei vizuale, pot spune cu incredere: este vital ca persoana cu handicap sau, mai nou spus, cu deficiente, sa isi constientizeze clar limitele si sa nu viseze prea departe, sa nu mizeze excesiv pe ingaduinta "normalilor". Aceasta tine de procesul indelungat al educatiei speciale si totodata de procesul integrarii si normalizarii. Dar atentie, normalizarea nu inseamna ca ne credem normali (asta e cea mai proasta varianta, cea in care ne refuzam asumarea particulartatilor personale) ci faptul ca avem aceleasi drepturi, acelasi acces la valorile si resursele societatii insa tinemcont de particularitatile personale. Si ne asumam din start posibilitatea ca, daca vom concura cu cei fara deficiente, macar in anumite domenii avem destule sanse sa pierdem. Mai ales in societatea concurentiala de astazi, care depaseste pe alocuri chiar vremurile salbatice.
Pana la urma ne gasim fiecare un loc potrivit noua sub soare. Asa e si firesc, asa e si de dorit.
Nadajduiesc ca persoana in cauza va trece peste necazul momentului si va invata tot ce e valoros din aspra lectie de viata. Dumnezeu sa il lumineze, sa ii dea putere, sa il ocroteasca!

P.S. Nu voiesc sa dau curs unei alte intregi dezbateri, doar amintesc ca in literatura de specialitate si chiar in unele hotarari oficiale ale unor state cu bogata experienta in domeniul diverselor deficiente, se vorbeste despre ... discriminarea normalilor (precum si despre discriminarea barbatilor etc.). Macar ca un doctor in psihologie nevazator primeste un ajutor semnificativ de la stat, care ii permite sa vietuiasca relativ decent, in timp ce altul, vazator, rabda marginalizat, inclusiv de foame. Ma opresc aici.

Last edited by ioan cezar; 27.02.2012 at 03:25:03.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.02.2012, 08:35:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gracchus Vezi mesajul
Declararea acestei boli la interviu este sinonim cu anularea oricarei sanse de angajare...
Nu-i adevărat, afirmația asta este ilogică și nu face decât, printr-un mecanism de logică inversă, să dea dreptate inițiatorului.
Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Dragos, daca tu te duci sa te angajezi le spui celor de acolo toata viata ta? Omul nu era obligat de catre lege sa-si declare problema.
Știind că în urma interviului va urma obligatoriu un control medical, da, aș spune.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.02.2012, 09:15:26
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Angajatorii in general exclud pe cat posibil oamenii care sunt susceptibili de a crea probleme la locul de munca.
Banuiesc,ca acel farmacist a fost concediat pt faptul ca pierderea propriei cunostiinte in fata publicului (unde isi exersa profesia) creaza haos precum si incetarea activitatii pt un timp nelimitat.
Este doar o supozitie.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.02.2012, 09:22:47
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Farmacist. A fost dat afara de oameni care ar fi trebuit sa il inteleaga.
daca e adevarat tot ceea ce spui, atunci DA, acea persoana a fost DISCRIMINATA, i s-a facut o mare nedreptate si ar trebui sa anunte autoritatile despre ceea ce i s-a facut. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.02.2012, 11:04:54
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu-i adevărat, afirmația asta este ilogică și nu face decât, printr-un mecanism de logică inversă, să dea dreptate inițiatorului.
Nu cred ca este ilogica. Fiindca foarte multi oameni nu cunosc si nu inteleg aceasta boala.
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce ati schimba,daca ati putea,la lumea in care traim? tigerAvalo9 Generalitati 41 26.05.2011 22:00:24
Ce putem face pentru ca societatea in care traim sa devina mai buna? Andu30 Generalitati 38 24.03.2011 22:03:30
lumea in care traim giovaninnaa Generalitati 68 29.10.2010 14:16:29
Rugativa pentru noi caci grele si dureroase sunt vremurile care le traim emiliulia Umanitare 82 28.07.2010 12:49:27
epilepsia: o boala obisnuita sau o boala demonica? pacifistul Generalitati 4 18.05.2008 21:24:49