Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.06.2012, 20:57:58
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar cum am ajuns noi sa acceptam influenta masoneriei in BOR de vreme ce parintii si bunicii nostri au condamnat-o si nu numai in Romania.Crezi ca acum 80 de ani luptau impotriva bisericii si acum s-au oprit ?
Mie nu mi-e teama de asociatiile din Romania care si-au pus in denumire titulatura de "loje masonica" si nu mi se pare normal sa excluzi pe un om din Biserica doar pentru ca face parte din acea asociatie, ci trebuie sa o verifici, mai ales ca nu e un secret si n-a ascuns ca face parte din ea. Sunt atatea asociatii care prin actiunile si obiectivele lor sunt clar anti-BOR, fara a avea in denumire "loje masonica". Daca domnul Stolnici a facut ceva pentru care merita sa fie exclus din BOR atunci sa fie!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 01.06.2012, 20:59:32
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Ca Dumnezeu Iisus Hristos care e Dumnezeu fara sfarsit de s-a intrupat si s-a facut om,merge sarman si cu haine smerite si descult si vorbea cu oamenii indiferent de ce clasa apartineau la fel.
Deci iata ca de fapt comunismul crestin ortodox,adevarat,e chiar de la Sfanta Treime,Dumnezeu Iisus Hristos e primul comunist,care ne invata sa traiam cu proprietatile in comun prin exemplul personal,cum traia cu Sfintii Apostoli.
.
DACA ZICI CA "Iisus Hristos e primul comunist" ESTI TU INDRACIT RAU DE TOT SI IN RATACIRE DEMONICA

NICI NU MAI AVEM CE DISCUTA
Reply With Quote
  #43  
Vechi 01.06.2012, 21:07:44
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Daca loja masonica din care fac parte nu are niciun obiectiv indreptat impotriva Bisericii Ortodoxe, nu vad de ce ar trebui exclusi din BOR, daca ei n-au facut nimic pentru a fi exclusi. Multi romani fac parte din diverse asociatii, ONG-uri, organizatii etc. La noi in tara sunt vreo 10 "lojii masonice", (ca deh, e o moda sa-ti arogi titulatura de "loje") ce se ocupa in principal cu activitati filantropice si milteaza pentru intarirea democratiei si a libertatilor cetatenesti. Se cunosc membrii ei, nu-i secret. Poate ca cei doi au fost "verificati", iar daca sunt in BOR inseamna ca nu planeaza nicio suspiciune asupra lor ca ar lucra impotriva bisericii.
DACA ESTI DIN ORICARE LOJA MASONICA ESTI IN LEGATURA CU DRACUL SI NU CU DUMNEZEU INDIFERENT CA ESTI CONSTIENT SAU NU.
BISERICA SI IISUS HRISTOS ESTE TOTAL IMPOTRIVA MASONERIEI SI A SATANEI.

Citate celebre ale unor masoni sau evrei sionisti faimosi

-In 1881, francmasonul belgian Flerie scria:
“Jos Răstignitul!… Împărăția lui s-a sfârșit! Nu este nevoie de Dumnezeu!”

“Trebuie sa extirpăm lepra devorantă a creștinismului“, țipa Gambeta
-Manly Palmer Hall ( 1901 – 1990 ), gradul 33, mason, ritul scotian . In 1934, Hall fondeaza Philosophical Research Society.
In cartea „The Lost Keys of Freemasonry „, pag. 48, a scris:
„Masonul descopera ca energiile vazute ale lui lucifer sunt in mainile sale„
Albert Pike ( 1809 – 1891 ), mason, gradul 33 ritul scotian ( rit pe care de fapt el l-a transformat dintr-o societate minuscula , la influenta enorma pe care o stim astazi ) a formulat dogma divinității lui lucifer în “Morals and Dogma” :
” Lucifer, Zeul Luminii, lupta împotriva lui Adonai, Zeul Bibliei; da, Lucifer e Dumnezeu “
Lucifer este purtătorul luminii. Nume straniu și misterios al celui ce este Spiritul întunericului! Lucifer, fiul dimineții! Este cel care aduce lumina și în toată splendoarea sa intolerabilă orbește pe cei slabi sau sufletele egoiste. „
Despre francmasonerie Albert Pike sustinea in lucrarea sa “DOGMĂ ȘI RITUAL” ca: „ Francmasoneria are două doctrine, dintre care una este ascunsă, cunoașterea sa fiind rezervată doar Maeștrilor…, iar cealaltă este publică… „
In 1913 francmasonul Sicar de Plauson spunea:
“Este un război pe care trebuie să-l continuăm până la victorie sau până la moarte – e războiul împotriva dușmanilor de totdeauna ai francmasoneriei: toate dogmele, toate bisericile“.


SI TU VREI SA ACCEPTE BOR MASONI/ ESTI IN RATACIRE RAU DE TOT SAU TE-AI DAT SI TU CU MASONII CEEA CE TE FACE DEMONICA.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.06.2012, 21:16:11
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
SI TU VREI SA ACCEPTE BOR MASONI/ ESTI IN RATACIRE RAU DE TOT SAU TE-AI DAT SI TU CU MASONII CEEA CE TE FACE DEMONICA.
Multumesc. Propun sa te facem Inchizitor Sef si sa dai tu afara lumea din Biserica, deci lasa copy-paste-ul si spune-mi: ce a facut academicianul Stolnici pentru a fi dat afara din Biserica Ortodoxa? Exista motive pentru ca dansul sa fie excomunicat?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.06.2012, 21:19:52
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Comunismul e de la Dumnezeu Iisus Hristos,da e greu pentru multi sa accepte asta.

Ca doar se vede pentru oricine e un pic atent la Sfintele Slujbe ,credinciosi indiferent de cat de bogati sunt se impartasesc din acelasi Sfant Potir,nu se pun credinciosi separati dupa "rasa" (care nici nu exista fie vorba intre noi) si dupa "clasa".

Apoi in Sfanta Biserica nu se sta dupa "clase" sau dupa "rase" ci era obiceiul sa stea cei mai batrani in fata si cei mai tineri mai in spate.
Deci iar egalitarism.
Si chiar spalarea picioarelor din Joia mare arata egalitarismul,comunismul,fratia.
Da daca scoti comunismul din religia crestin ortodoxa si il faci ateist si incerci sa il implementezi cu forta asa cum s-a facut la regimurile ateiste nu iese ceva extraordinar.
Acum comunismul e o sansa ca oamenii sa supravietuiasca in fata marilor companii,in fata capitalismului excesiv si inuman.
Daca se zic se aduna mai multi crestini ortodocsi intr-un sat,sa fie corecti intre ei si pun bani impreuna sa isi ia un tractor si unelte agricole si cultiva pamantul impreuna si impart profitul,dupa munca depusa si asa mai departe (cat pamant a pus fiecare) e o sansa sa poti sa faci ceva ,sa iti sustii existenta.Pentru ca daca tractorul e 10.000 de euro singur nu poti sa il iei si daca ai 1-2 hectare de pamant,ce sa faci cu un tractor la asa putin pamant?
Da trebuie sa existe incredere intre oameni si corectitudine si solidaritate,daca se imbolnaveste careva sa fie sustinuti de altii.
Si uite se face intr-o comunitate si comuniune ,uniune intre oameni.
Asta nu ar fi comunism?
Sigur ca ar fi comunism adevarat,crestin ortodox,facut de buna voie,nu cu forta.
Nu sa o duci cine stie ce,dar sa nu mori de foame,cum face capitalismul excesiv cu o parte a poporului roman ca ii lasa sa moara de foame.
Ca zice chiar Dumnezeu Iisus Hristos Sfintilor Apostoli,sa nu caute sa fie unul mai mare ca altul :
"24.Și s-a iscat între ei și neînțelegere: cine dintre ei se pare că e mai mare?
25.Iar El le-a zis: Regii neamurilor domnesc peste ele și se numesc binefăcători.
26.Dar între voi să nu fie astfel, ci cel mai mare dintre voi să fie ca cel mai tânăr, și căpetenia ca acela care slujește. "
Deci asta e ordinea naturala de la Dumnezeu,sa fie oameni egali.
Ca sa fie separati oameni pe clase,nu e de la Dumnezeu,e ordine ne-naturala.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 01.06.2012 at 21:25:51.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 01.06.2012, 21:24:09
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Mie nu mi-e teama de asociatiile din Romania care si-au pus in denumire titulatura de "loje masonica" si nu mi se pare normal sa excluzi pe un om din Biserica doar pentru ca face parte din acea asociatie, ci trebuie sa o verifici, mai ales ca nu e un secret si n-a ascuns ca face parte din ea. Sunt atatea asociatii care prin actiunile si obiectivele lor sunt clar anti-BOR, fara a avea in denumire "loje masonica". Daca domnul Stolnici a facut ceva pentru care merita sa fie exclus din BOR atunci sa fie!
Ioana eu cred ca oamenii ar trebui sa fie liberi sa aleaga ce vor ei.Nu ma intereseaza ca cineva este sau nu mason.Ce ma intereseaza este ca omul pe care eu il investesc cu incredere sa fie liber pentru ca eu sa pot fi liber.Si eu cred ca masonii nu sant niste oameni liberi.Si nu sant singurul care crede asta, dovada ca si BOR a avut o hotarare de condamnare a masoneriei si acelasi lucru s-a intamplat si in Grecia si probabil peste tot in lumea ortodoxa.Si vedem si azi personalitati mari din interiorul BO care ne avertizeaza ca avem o problema, ca in spatele intentiilor bune se ascunde de fapt altceva.
Stiu ca ideile umaniste sau comuniste par familiare unui crestin.Dar eu sant de acord cu cei care spun ca sant pervertiri ale idealurilor crestine si pierd sufletele.

Daca ai timp incearca sa citesti asta :

http://www.cartiortodoxe.com/carte/2...e-serafim-rose
Reply With Quote
  #47  
Vechi 01.06.2012, 21:24:24
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Multumesc. Propun sa te facem Inchizitor Sef si sa dai tu afara lumea din Biserica, deci lasa copy-paste-ul si spune-mi: ce a facut academicianul Stolnici pentru a fi dat afara din Biserica Ortodoxa? Exista motive pentru ca dansul sa fie excomunicat?
Biserica Ortodoxă Română condamnă Francmasoneria


"-BISERICA osândește francmasoneria ca doctrină, ca organizație și ca metodă de lucru ocultă
-
În fața propagandei anticreștine a acestei organizații, Biserica trebuie să răspundă cu contrapropagandă.
-
Francmasoneria vrea să se substituie creștinismului:
In 1881, francmasonul belgian Flerie scria:
“Jos Răstignitul!… Împărăția lui s-a sfârșit! Nu este nevoie de Dumnezeu!”
-Frăția Ortodoxă Română extinsă pe toată țara va îndemna să izoleze pe cei ce preferă să rămână în loji. Biserica le va refuza la moarte slujba înmormântării, în caz că până atunci nu se căiesc. De asemenea, le va refuza prezența ca membri în corporațiile bisericești."

Nu mai da nume de masoni ca nu are sens,,TOTI MASONII DIN ROMANIA SUNT OSANDITI DE BISERICA ORTODOXA PRIN SINODUL DIN 1937 SI NU AU CE CAUTA IN SINOD SAU IN ORICARE ALTA ORGANIZATIE BISERICEASCA,PANA CAND NU VOR RENUNTA SA MAI FACA PARTE DIN ACEEA LOJA MASONICA SATANICA .
Reply With Quote
  #48  
Vechi 01.06.2012, 21:35:42
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
Nu mai da nume de masoni ca nu are sens,,TOTI MASONII DIN ROMANIA SUNT OSANDITI DE BISERICA ORTODOXA PRIN SINODUL DIN 1937 SI NU AU CE CAUTA IN SINOD SAU IN ORICARE ALTA ORGANIZATIE BISERICEASCA,PANA CAND NU VOR RENUNTA SA MAI FACA PARTE DIN ACEEA LOJA MASONICA SATANICA .
Aici vorbim de doua lucruri diferite:
1. Nu-s de acord sa excluzi un om din Biserica, doar pentru ca face parte dintr-o loje masonica declarata, a carei activitate nu contravine BOR. Nu se pot face generalizari, ci vezi ce e cu acea asociatie.
2. Cred ca n-ar trebui ca in organismele deliberative si executive ale BOR sa existe persoane care fac parte din asociatii declarate ca lojii masonice, chiar daca ei in fond sunt buna-credinta, deci domnul Stolnici ar trebui sa se retraga, pentru a nu amplifica nemultumirea si temerile oamenilor. Sa se retraga din acel organism al BOR, insa nu sa fie exclus (excomunicat) din BOR, atata timp cat nu exista niciun motiv.

Last edited by ioanna; 01.06.2012 at 21:38:54.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 01.06.2012, 21:43:04
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Aici vorbim de doua lucruri diferite:
1. Nu-s de acord sa excluzi un om din Biserica, doar pentru ca face parte dintr-o loje masonica declarata, a carei activitate nu contravine BOR. Nu se pot face generalizari, ci vezi ce e cu acea asociatie.
2. Cred ca n-ar trebui ca in organismele deliberative si executive ale BOR sa existe persoane care fac parte din asociatii declarate ca lojii masonice, chiar daca ei in fond sunt buna-credinta, deci domnul Stolnici ar trebui sa se retraga, pentru a nu amplifica nemultumirea si temerile oamenilor. Sa se retraga din acel organism al BOR, insa nu sa fie exclus (excomunicat) din BOR, atata timp cat nu exista niciun motiv.
Asta spuneam si eu ca oamenii acestia nu ar trebui sa ia decizii sau sa ocupe functii de decizie.Cel putin in BOR.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 01.06.2012, 22:31:32
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Asta spuneam si eu ca oamenii acestia nu ar trebui sa ia decizii sau sa ocupe functii de decizie.Cel putin in BOR.
Patriarhul Daniel si ierarhii romani NU FAC PARTE DIN NICI O LOJA MASONICA.

BISERICA ORTODOXA ROMANA II CINSTESTE PE SFINTII MARTURISITORI. Astazi, in ziua in care este sarbatorit Sfantul Iustin Martirul si Filosoful, Arhiepiscopul Tomisului, IPS Teodosie, a oficiat sfințirea locului unde va fi construită mănăstirea închinată celor ce și-au jertfit viața întru Hristos, fiind supusi la chinuri și munci inumane de către regimul comunist. La eveniment a luat parte și Părintele Arhimandrit Justin Pârvu, starețul Mănăstirii Petru Vodă, jud. Neamț, alaturi de fostii detinuti politici, ocazie cu care urăm Părintelui Stareț Justin multă, multă sănătate și putere de la Domnul, Cel în Treime slăvit, să păstorească turma ce i-a fost incredințată. Întru mulți ani, Părinte Stareț Justin!

http://apologeticum.wordpress.com/20...-ziua-numelui/
Reply With Quote
Răspunde

Tags
antiecumenism e nazist, capitalism=nazism, dezinformare, francmasonerie, incultură, rotary

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noul sef al Masoneriei romane ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 109 09.01.2011 00:33:21
Ortodoxia si masoneria Don_Juan Generalitati 29 26.02.2010 12:43:47
Biserica lui Hristos si Masoneria Laurentiu Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 0 26.12.2007 01:19:38