Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.08.2012, 16:37:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
să considerăm timpul ca o investiție prețioasă. Timpul este cel mai delicat element al vieții, ce trebuie folosit cu ințelepciune. Noi risipim timpul, iar mai târziu, când avem nevoie de el , nu mai este . Singura clipă in care putem folosi timpul in favoarea noastră este prezentul.
Romanul are o vorba: "Nu lasa pe maine ce poti face azi". Deci, clipa prezenta trebuie valorificata. Orice clipa poate fi ultima. Mi-a placut mult ce a spus Dostoievski: Iadul nu este altceva decat un "prea tarziu", un "acum" irosit.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.08.2012, 16:39:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Romanul are o vorba: "Nu lasa pe maine ce poti face azi".
Sa mai si glumim putin - eu stiam ca romanul are alta vorba:
Nu lasa pe maine ce poti face poimaine.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.08.2012, 22:16:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sa mai si glumim putin - eu stiam ca romanul are alta vorba:
Nu lasa pe maine ce poti face poimaine.
Eu is aia,omul ultimei clipe :)
Imi dau emotii singura sa termin deadline-urile. Sa vezi atunci vrednicie :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.08.2012, 14:23:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sa mai si glumim putin - eu stiam ca romanul are alta vorba:
Nu lasa pe maine ce poti face poimaine.
Mai in gluma mai in serios , tare s-a comprimat timpul asta , trece mult , mult prea repede , si nu prea avem timp de perdut , din Pacate . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.08.2012, 23:43:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu is aia,omul ultimei clipe :)
Imi dau emotii singura sa termin deadline-urile. Sa vezi atunci vrednicie :)
Hoho, da, da, si eu la fel!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.12.2012, 00:58:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Dumnezeu traieste intr un vesnic prezent !

Timpul si dumnezeirea nu au nimic in comun , timpul de care vorbim aici pe acest thread este masura noastra , masura chibzuintei noastre , contorizarea inceputului si sfarsitului nostru in asta lume
Pentru Dumnezeu nu exista succesiune temporala, ci El traieste intr-un vesnic prezent. Acest prezent razbate in Liturghie, care este expresia culminanta a actualizarii si contemporaneizarii in Biserica. Asa cum remarca un teolog ortodox, in Liturghie, "nu se afla trasaturile timpului mort al repetitiilor, ci totul ramane o data pentru toti". In acelasi inteles, Sfantul Ioan Gura de Aur afirma: "Este aceeasi jertfa pe care noi o aducem, nu una azi si alta maine. Iar Teodor de Mopsuestia exprima astfel identitatea Liturghiei din Biserica cu cea din cer. "Nu este ceva nou - spune el - ci este Liturghia care are loc in cer, si noi suntem cel care e in cer" (adica trupul tainic al lui Hristos n.n.).
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.02.2013, 21:54:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Să prețuim timpul, e mai scump decât aurul. La dreapta Judecată vom da seama și de timpul pe care l-am avut și nu l-am folosit cum trebuie.

"Paradox: trecutul se ține de noi ca prezent și ne așteapă ca viitor; prezentul poate frâna trecutul și modifica viitorul; viitorul poate fi anticipat în prezent și poate frâna, chiar stinge trecutul". - Părintele Arsenie Boca

"Nu înțepeniți în fața televizorului, nu uitați că butonul nu se folosește doar ca să-l deschideți, ci și să-l închideți". - Părintele Paisie Aghioritul
Cata "bucurie" ca a mai trecut o saptamana de munca , de truda , si a venit binemeritatul sfarsit de saptamana , in care putem sta cu cei dragi noua in voie , caci daca stam bine sa ne gandim , extraordinar de putin petrecem impreuna in cursul saptamanii cu cei din familia noastra , cu prietenii apropiati , cu cei dragi noua . Majoritatea timpului il petrecem la serviciu sau pe la scoala , iar cand se sfarseste ziua , suntem bucurosi sa-i reantalnim , pentru putin timp ce-i drept , pe cei din famiia noastra . Ce "bucurie" amagitoare ca a mai trecut o zi , si iar o zi , si iar o saptamana !
Ce "bucurie" amagitoare ca a mai trecut un an ! Poate constient sau nu , ne bucuram ca ne apropiem in fiece clipa de sfarsit , de sfarsitul de aici , caci cu fiecare clipa ne apropiem de temuta moarte , pe care o vrem sa vina cat mai tarziu , dar o chemam fara sa ne dam seama in fiecare clipa de "bucurie" trecatoare .
Ma uit in urma , si nu-mi vine sa cred ca au trecut asa de repede anii mei din viata !
Ma uit in urma , si nu-mi vine sa cred ca au trecut intr o clipita sapte ani de cand citesc si scriu aici , incredibil de repede trece acest timp pamantesc !
De multe ori ma intreb , asa ca o statistica personala , cat petrece omul in general in viata lui in pacate , in lenevie , in trandaveala , cat timp risipeste omul in viata lui cu lucruri inutile ?
Timpul cu adevarat este extrem de pretios , dar din pacate realizam , daca realizam aceasta , pe ultimii metri din viata noastra , caci daca tragem linie dupa ani si ani , dupa treizeci-patruzeci de ani de munca , satisfactile si roadele lumesti sunt 0 , in afara de o familie , un copil sau doi , si cam atat . Caci nici stinta noastra , nici forta ce o aveam odata nu ne mai folosesc spre final , si groazinca este amanarea asta a noastra intru cele bune spre dobandirea celor viitoare , caci daca nici in cele viitoare nu mai credem , atunci toata viata noastra e un simplu fas de balon spart , si nimic altceva !
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.03.2013, 23:09:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit „Timpul nu e ultima realitate!”

„Omul capabil de viață spirituală simte mai puțin timpul.”

„Dacă timpul ar fi singura formă de existență, învăluită din toate părțile de moarte, atunci n-ai putea spera nimic cu adevărat. Căci speranțele pentru scurte plăceri viitoare, care trec, nu merită acest titlu. „Nu spera și nu ai teamă” ar fi cel mai înțelept sfat ce s-ar putea da omului. Anticipează moartea de acum, fă-te apatic față de toate, dacă în curând nu ne așteaptă altceva decât nimicul! Sau îneacă-ți gândurile acestea neplăcute în zgomotul petrecerii, în uitarea amețelii alcoolice și în paroxismul simțurilor periferice dezlănțuite!
Dar nu, timpul nu e ultima realitate! Timpul e numai o fază a vieții. E fața exterioară, fața lumii căzute din regiunea trăirii spirituale. Omul capabil de viață spirituală simte mai puțin timpul. Fiecare știe din experiență că ceasurile fericite nu se observă când trec. Dimpotrivă, suferințele puternice se experiază ca timp foarte lung, mai lung decât timpul matematic. Timpul se măsoară cu două măsuri: cu trăirea internă și cu unitatea matematică, iar legătura dintre aceste două forme ale timpului este foarte laxă. O oră de timp matematic poate fi experiată uneori ca ceasuri întregi, iar alteori, ca un moment, sau pur și simplu nu se observă. Aceasta înseamnă că veșnicia străbate în timp, invadează în el și determină curgerea lui.”
(Fragment din: Pr. Dumitru Stăniloae, „Un an nou”, Telegraful Român, an LXXXIII, nr. 1, 1 ian. 1935, p.1)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.04.2013, 19:09:33
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, timpul trece repede, prea repede. Odată cu înaintarea în vârstă, ni se pare că trece mai repede decât atunci când eram copii. În același timp există voci care spun că s-a scurtat pur și simplu... nu știu să explic cum, dar ziua este parcă mai scurtă ca odinioară. Poate că și din cauza ritmului alert al vieții de zi cu zi. Încerc să mă gândesc cum aș putea "prinde" niște momente... Pentru asta e nevoie de momente "memorabile", frumoase, peste care să nu se aștearnă timpul și uitarea. Poate e nevoie de acea trezvie, sau prezență continuă... în relațiile cu ceilalți... sau cu Domnul, în rugăciune...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.07.2013, 21:45:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Prețul timpului

Ne-am comporta unii față de alții dacă momentul prezent ar fi singurul moment de care dispunem și dacă acest moment ar trebui să exprime toată dragostea și grija ce-o avem pentru celălalt! Am trăi cu o intensitate și cu o profunzime pe care altfel nu am putea să le atingem vreodată.

Gândiți-vă numai cum ar fi dacă am conștientiza că fiecare clipă a vieții noastre ar putea fi și cea din urmă, că acest moment ne e dat pentru a atinge o anume desăvârșire, că vorbele pe care le spunem ar putea fi și ultimele, și că ele trebuie să exprime toată frumusețea, înțelepciunea, cunoașterea și, mai presus de orice, toată dragostea pe care am dobândit-o de-a lungul întregii vieți, oricât de lungă sau scurtă ar fi fost ea! Cum ne-am comporta unii față de alții dacă momentul prezent ar fi singurul moment de care dispunem și dacă acest moment ar trebui să exprime toată dragostea și grija ce-o avem pentru celălalt! Am trăi cu o intensitate și cu o profunzime pe care altfel nu am putea să le atingem vreodată. Dar nu suntem conștienți de ceea ce reprezintă momentul prezent. Trecem de la trecut la viitor fără să trăim cu intensitate momentul prezentului.
În jurnalul său, Dostoievski ne spune ce i s-a întâmplat când a fost condamnat la moarte. Aflându-se în așteptarea momentului execuției prin spânzurătoare, stătea și privea lumea din jurul lui. Cât de strălucitoare era lumina și cât de minunat era aerul pe care îl respira, cât de frumoasă lumea din jurul lui, cât de prețioasă fiecare clipă a vieții, acum când încă mai era în viață, dar se afla în prag de moarte. „O, spuse el în acel moment, dacă mi s-ar dărui viața, nici o clipă n-aș mai irosi-o în zadar." I se dăruise viața, și atât de mult risipise din ea. Dacă am fi conștienți de aceasta, cum ne-am trata unii pe alții, și chiar pe noi înșine! Dacă am știi că persoana căreia îi vorbim ar putea muri dintr-o clipă în alta și că sunetul vocii noastre, conținutul cuvintelor, gestul pe care îl facem, modul în care ne adresăm, intențiile noastre ar putea fi ultimele lucruri percepute de ea și pe care le-ar lua cu sine în veșnicie, cât de atenți, de grijulii, de iubitori am fi, cu adevărat.
Căci experiența arată că în fața morții orice resentimente, amărăciuni, antipatii reciproce se șterg și dispar. Moartea este prea mare față de ceea ce ar trebui să ne apară nesemnificativ chiar și la scara vieții vremelnice. Văzând moartea din acest unghi, gândul și aducerea aminte de moarte ar fi singura putere ce ar face ca viața să fie intensă. A trăi pentru a fi la înălțimea morții, a trăi în așa fel încât, oricând neam întâlni cu moartea, să ne găsească pe culme, pe creasta valului, nu în groapă, pentru ca ultimele noastre cuvinte să nu fie inutile și ultimul nostru gest să nu fie zadarnic!


(Mitropolitul Antonie al Surojului, Viața, boala, moartea, Editura Sf. Siluan, p. 79-81)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos Calea Vietii Noastre (caut aceasta carte) Kaiserslautern21 Intrebari utilizatori 0 11.12.2012 06:14:45
Intelegerile cu ingerul cazut pot fi desfacute in timpul vietii prin rugaciune spre_rasarit Generalitati 5 19.09.2011 09:10:36
Important! AlinNNN Generalitati 3 25.01.2010 17:45:15
important catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 0 20.05.2009 16:12:48
copilarie, floare pretioasa Carine Generalitati 14 21.10.2008 17:30:14