Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.03.2010, 21:25:50
Panda701 Panda701 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2010
Mesaje: 2
Implicit Intrebare legata de biserica

Nu sunt sigur daca aceasta interbare merge mai bine in threadul Biserica Ortodoxa, dar in fine...
Sunt un tanar de 16, crestin. Familia mea e crestina, dar mergem rar la biserica. Eu insa ma aflu la o varsta (straniu, sincer) la care doresc sa invat mai mult despre crestinism, sa fiu mai aproape de Dumnezeu. De aceea as vrea sa ma duc macar o data pe saptamana la biserica. Problema e ca nu prea stiu regulile bisericesti, nu stiu la ce sa ma astept. E un fel de frica.
Si nu prea am vazut tineri in biserica...

Sfaturile sunt binevenite. Si iertati-ma pentru posibila naivitate.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.03.2010, 21:35:09
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Esti din Bucuresti ?

Multi tineri merg la biserica,nu trebuie sa o iei ca pe o teama,mergi iei o lumanare scrii pe o hartine un acatist iar daca este Sfanta Liturghie scrii pe o coloana vi-ii si pe o coloana adormitii,pui un banut si o dai parintelui....Trebuie sa te comporti natural,sa te inchini si sa te rogi si sa ignori pe toti din jur...La biserica esti in propria ta lume tu si Dumnezeu,trebuie sa te rogi nu trebuie sa iti fie frica de cei din jur deoarece sunt fratii tai intru Hristos.Iti recomand sa citesti o carte legata despre acest subiect,din cate stiu si parintele Arsenie Boca vorbeste despre asta...sunt multe clipuri si pe internet legate de acest lucru deci nu iti trebuie decat un click
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.03.2010, 21:36:09
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

daca nu ai vazut tineri la biserica nu este nimic care sa te faca sa nu te duci..ei nu merg la biserica din cauza fitelor,influentelor celorlalti....dar tu poti merge si este bine sa te formezi cat mai de tanar sa fi crestin si sa mergi la biserica.....nu sunt reguli pe care sa le respecti strict....te duci la biserica,te rogi la Dumnezeu, nu trebuie sa urmezi anumite reguli....ca sa intelegi mai bine credinta ai face bine sa inveti cele 10 porunci si sa citesti biblia,apoi sa discuti cu un preot ceea ce nu intelegi sau daca ai vreo problema sa te ajute sa treci peste

frica nu are de ce sa-ti fie..mergi cu incredere si ai sa vezi ca nu e nimic rau,din contra te vei simti mai bine,vei fi mai ascultator de parinti,mai optimist,te vei face mai placut celorlalti credinciosi si sa nu uiti ca cel mai important lucru este respectul si ajutorul tau dat celorlalti
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.03.2010, 21:41:05
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Panda701 Vezi mesajul
Nu sunt sigur daca aceasta interbare merge mai bine in threadul Biserica Ortodoxa, dar in fine...
Sunt un tanar de 16, crestin. Familia mea e crestina, dar mergem rar la biserica. Eu insa ma aflu la o varsta (straniu, sincer) la care doresc sa invat mai mult despre crestinism, sa fiu mai aproape de Dumnezeu. De aceea as vrea sa ma duc macar o data pe saptamana la biserica. Problema e ca nu prea stiu regulile bisericesti, nu stiu la ce sa ma astept. E un fel de frica.
Si nu prea am vazut tineri in biserica...

Sfaturile sunt binevenite. Si iertati-ma pentru posibila naivitate.

Nu are de ce sa iti fie frica, nu va fi nimeni care sa te urmareasca! Te imbraci cuviincios, te inchini la sfintele icoane, dai pomelnic si iti gasesti un loc in partea dreapta(locul barbatilor) de unde poti asculta in liniste slujba!
Daca teama persista poti sa vorbesti cu preotul, iar daca ai voce si stii sa canti ori vrei sa inveti poti sa fii la strana sau in corul bisericii si iti va placea mai mult! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.03.2010, 22:01:38
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

....eu spun pentru inceput sa mergi Duminica la Sf. Liturghie...initial o sa iti vina greu si nu o sa poti trai slujba asa ca o sa fie nevoie de efort din partea ta ca sa nu pleci dupa 5 minute...tin minte cu niste ani in urma cand am inceput sa merg la Biserica ca daca ajungeam atunci cand se citea Crezul si stateam pana la sfarsit mi se parea ca am stat arhisuficient...si Crezul e la sfarsitul slujbei :))....treptat treptat o sa incepi sa stai din ce in ce mai mult si totul o sa se transforme din chin in bucurie..eu acum daca nu ajung Duminica la slujba ma simt mizerabil toata ziua...iar cand ma duc si reusesc sa traiesc slujba ma intorc cu asa o bucurie si veselie acasa ca si cel mai negru dusman parca imi e prieten de o viata :) ..si inca ceva ...conteaza mult si biserica unde te duci...eu de exemplu am o biserica chiar langa bloc dar ma duc in alta parte desi fac peste jumatate de ora cu metroul pana acolo...ideea e ca felul in care slujesc preotii si atitudinea enoriasilor conteaza si ele(nu ar trebui sa conteze pentru noi dar noi suntem destul de praf asa ca ne influenteaza..dar asta e alta poveste)...pomelnicile poti incepe sa le dai cand vrei tu...probabil ca la inceput nu o sa iti vina ..nu e nici o problema..nu e obligatoriu...Duminica viitoare sa scrii pe thread cum a fost :) ....Doamne ajuta!

Last edited by VladCat; 23.03.2010 at 22:04:35.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.03.2010, 22:26:00
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Panda701 Vezi mesajul
Nu sunt sigur daca aceasta interbare merge mai bine in threadul Biserica Ortodoxa, dar in fine...
Sunt un tanar de 16, crestin. Familia mea e crestina, dar mergem rar la biserica. Eu insa ma aflu la o varsta (straniu, sincer) la care doresc sa invat mai mult despre crestinism, sa fiu mai aproape de Dumnezeu. De aceea as vrea sa ma duc macar o data pe saptamana la biserica. Problema e ca nu prea stiu regulile bisericesti, nu stiu la ce sa ma astept. E un fel de frica.
Si nu prea am vazut tineri in biserica...

Sfaturile sunt binevenite. Si iertati-ma pentru posibila naivitate.
Eu aveam vreo 15 cand am inceput sa merg la Biserica. Aveam pacate mari si am fost sa ma spovedesc. Apoi am zis ca raman si la slujba si de atunci am mes aproape in fiecare duminica. Am avut si eu o oarecare teama ca nu stiu la ce sa ma astept, dar am invatat de la ceilalti oameni care erau. Cand se punea toti in genunchi m-am pus si eu apoi am invatat in ce momente se sta in genunchi Cruce iti faci cand auzi de Sfanta Treime:"In numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh" si atunci cand simti tu nevoia.
Asta nu e o problema prea mare. Important e sa nu lasi gandurile sa iti distraga atentia de la slujba, adica sa faci tot posibilul si chiar daca nu reusesti macar sa incerci.
Alta ispita e si frica de a nu fi considerat de altii in vreoun anume fel pentru ca mergi la Biserica si pentru ca vrei sa fii un crestin adevarat. Dar nu trebuie sa placem acestei lumi ci lui Dumnezeu.
Dumnezeu sa te ajute!
P.S.
Duminica la Sf Liturghie oamenii duc la Altar prescuri insotite de lumanari si pomelnice.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*

Last edited by florinbrasov0; 23.03.2010 at 22:28:12.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.03.2010, 22:39:43
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Panda701 Vezi mesajul
Nu sunt sigur daca aceasta interbare merge mai bine in threadul Biserica Ortodoxa, dar in fine...
Sunt un tanar de 16, crestin. Familia mea e crestina, dar mergem rar la biserica. Eu insa ma aflu la o varsta (straniu, sincer) la care doresc sa invat mai mult despre crestinism, sa fiu mai aproape de Dumnezeu. De aceea as vrea sa ma duc macar o data pe saptamana la biserica. Problema e ca nu prea stiu regulile bisericesti, nu stiu la ce sa ma astept. E un fel de frica.
Si nu prea am vazut tineri in biserica...

Sfaturile sunt binevenite. Si iertati-ma pentru posibila naivitate.
Sper ca nu o te simti jignit daca iti dau sfaturi, iti vorbesc cum i-as vorbi copilului meu.
Cred ca inainte de a merge la biserica trebuie sa ai o idee despre ce se intampla acolo. De aceea iti dau niste linkuri utile (f concise! nu multa vorbarie) despre ABC-ul ortodoxiei.
1. Despre Sf. Liturghie:
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...hie-80560.html

2. Despre icoane:
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ane-79776.html

3. Crezul
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...nta-79743.html
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.03.2010, 22:45:25
Panda701 Panda701 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2010
Mesaje: 2
Implicit

Multumesc nespus de mult pentru sfaturi si pentru linkuri.
Dumnezeu sa va binecuvanteze!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.03.2010, 23:00:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Să fii pregătit asupra și unei altfel de întâlniri mai puțin plăcute, de care mai devreme sau mai târziu (de obicei mai devreme) vei avea parte: este întâlnirea cu babele liturgiste. Ai să observi (dar mult după ce vei fi observat de ele) că cei mai mari specialiști în ceea ce trebuie făcut la biserică nu sunt nici preoții, nici chiar episcopii, ci un mic grup de babe care se cunosc (și, de multe ori, se mai și bârfesc) între ele. Experte în liturgică și tipic bisericesc, ele au un mare rol acolo: ne fac să nu uităm că instituția fariseismului nu a dispărut din Templu cu 2000 de ani în urmă, ci e foarte actuală. Dacă ai să faci ceva, îți vor reproșa că de ce ai făcut, iar dacă nu ai să faci ceva, îți vor reproșa că de ce nu ai făcut. Indiferent că ai să faci sau nu ai să faci ceva și indiferent ce anume, ele îți vor reproșa ceva.

Asemenea întâlniri nu trebuie să te "smintească" din credință. Nu uita că grâul coexistă cu neghina și că astfel va fi până la Ziua Secerișului. Valabil pentru toate cele trei niveluri: grâul va coexista cu neghina în noi înșine, în Biserică, în lume.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 23.03.2010 at 23:13:38.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.03.2010, 10:45:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Panda701 Vezi mesajul
Nu sunt sigur daca aceasta interbare merge mai bine in threadul Biserica Ortodoxa, dar in fine...
Sunt un tanar de 16, crestin. Familia mea e crestina, dar mergem rar la biserica. Eu insa ma aflu la o varsta (straniu, sincer) la care doresc sa invat mai mult despre crestinism, sa fiu mai aproape de Dumnezeu. De aceea as vrea sa ma duc macar o data pe saptamana la biserica. Problema e ca nu prea stiu regulile bisericesti, nu stiu la ce sa ma astept. E un fel de frica.
Si nu prea am vazut tineri in biserica...

Sfaturile sunt binevenite. Si iertati-ma pentru posibila naivitate.
Nu ai vazut tineri in biserica? Ma mir. La ce biserica mergi?

Apropo de frica ... Sfintii Parinti spun asa "credinta incepe cu frica de Dumnezeu si se termina cu iubirea de Dumnezeu"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare legata de botez George R. Botezul 41 24.04.2013 12:50:10
Intrebare legata de genealogia lui Iisus sophia Din Noul Testament 70 04.01.2013 14:15:42
Intrebare legata de Sarbatoarea Pomenirii Mortilor legionar Diverse Sarbatori 0 18.03.2011 21:29:16
femeia in biserica-intrebare copilu Reguli in Biserica 8 25.09.2010 18:37:49
Intrebare legata de alcatuirea acatistelor sophia Rugaciuni 3 05.06.2009 20:27:51