Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 11.01.2011, 12:06:53
georgel23c's Avatar
georgel23c georgel23c is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Locație: Galati, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Post

[quote=mariamargareta;317419]Una dintre șocantele teorii eretice ale liderilor pucioși ai sectei “Noul Ierusalim” este și aceea că diavolii sunt o creație a gândului rău al omului, ei nefiind așadar aduși la existență înainte de creația omului, ci luând ființă prin însăși căderea omului în păcat. Cu alte cuvinte, fiecare păcat al omului naște un nou diavol, care-l slujește pe om în lucrarea păcatului său! Încă din anul 2008 pucioșii lansau teoria care, referindu-se la căderea îngerilor care au devenit diavoli, spune despre aceasta că este o consecință a faptului că ei s-au plecat semeției omului, voii libere a omului (aici este vorba, evident, de Adam):

“ […] iată, păcatul omului nu voiește să aibă martori, dar îl are pe diavolul martor, așa cum omul cel întâi zidit a avut martor semeției lui pe Dumnezeu și pe diavol, căci omul nu poate să se ascundă de Dumnezeu și nici diavolul nu poate, și atunci a văzut Fiul meu pe satana ca fulgerul căzând din cer din pricină că s-a plecat semeției omului, voii omului.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 28-8- 2008)

[font=Times New Roman]De aici pucioșii ajung repede la concluzia simplistă și infantilă că “diavolul se naște din om”:

“Eu am fost aspru cu diavolul, dar și cu omul, căci diavolul se naște din om.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 14-1- 2009)

Teoria pucioșilor este o teorie catastrofică la nivelul întregului Univers: Adam era plin de trufie în rai, păcat care a adus întuneric peste lumea îngerilor și a atras îndată căderea masivă a unei cete întregi de îngeri care, alegând ca să-l slujească pe Adam, din albi și buni cum erau au ajuns negri și răi. Adam era slujit de acum în rai de îngerul cel negru:

“ […] și era în rai Adam, nu pe pământ, și s-a ascuns în sine în rai fiind, și îngerul negru îl slujea pe el, căci trufia lui i-a căzut în întunericul lui pe îngerii care-l slujeau pe el, pe cea dintâi ceată a îngerilor lui Dumnezeu, iar când Eu, Domnul, l-am tras afară din el pe Adam ca să-l pun față în față cu el însuși și cu fapta neascultării lui de Mine, care a născut întuneric pentru îngerii slujitori lui, M-a pedepsit Adam cu despărțirea lui de Mine în loc să-și pedepsească ascunderea lui de Mine, căci el s-a despărțit de Mine și nu Eu de el atunci când aceasta s-a întâmplat, iar îngerul cel negru l-a condus mereu apoi pe el, pe când cel alb, cel sfânt, a fost biruit de el și de diavol.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 1 martie 2009)

Așadar, pucioșii inversează datele Bibliei, pretinzând nu că diavolul l-a înșelat pe Adam ca să păcătuiască, ci că Adam l-a creat pe diavol din gândurile sale de trufie și de neascultare față de Dumnezeu:

“[…]căci satana, care s-a schimbat din înger în diavol din pricina căderii omului prin trufie, îi este omului dușman de șapte mii de ani[…]” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 28 august 2009)

Pucioșii pretindeau și pe la începutul acestui an că diavolul a căzut din slava sa prin neascultarea lui Adam, pe motivul că “păcatul din om ia ființă spirituală care se numește diavol”:

“[…]din pizma diavolului, care s-a așezat să-l cadă pe om dacă el a căzut din slava sa prin omul neascultării de Tine la început.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 12 februarie 2010)

“ […] căci păcatul se face diavol în om […]” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 14 februarie 2010)

Deci, întrucât înainte de căderea în păcat a primilor oameni diavolul nu a existat, rezultă că diavolul este creația omului păcătos:

“ […] căci omul a fost de Dumnezeu zidit, iar diavolul a fost zidit de om.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 28 august 2010)

Cine l-a zidit așadar pe diavol? Omul, Dumnezeu, sau diavolul s-a născut singur din faptele lui?

Dumnezeu a facut mai intai lumea nevazuta. Acestia erau cu totii ingeri buni, cu vointa libera, precum omul. Insa intr-un moment de intunecare una dintre capetenii, Lucifer, a gandit ca poate fi mai presus de Dumnezeu, de Creatorul sau, si astfel a avut loc caderea ingerilor si transformarea lor in ingeri intunecati. Caderea acestora a avut loc pana in momentul strigarii Arhangelului Mihail: ''MIYKA'EL'' ( CINE ESTE CA DUMNEZEU?). Si in acel moment a incetat caderea ingerilor. Mai apoi a fost creata lumea vazuta, si a avut loc ispitirea protoparintilor si caderea.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 11.01.2011, 12:26:59
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Păcatul este săvârșit cel mai adesea fără voie. În acest caz nu se poate vorbi de premeditare:

“Căci nu fac binele pe care îl voiesc, ci răul pe care nu-l voiesc, pe acela îl săvârșesc.
Iar dacă fac ceea ce nu voiesc eu, nu eu fac aceasta, ci păcatul care locuiește în mine.
Găsesc deci în mine, care voiesc să fac bine, legea că răul este legat de mine.” (Rom 7,19-21)

Nici Dumnezeu premeditează răul, pentru că El nu este ispitit să săvârșească rele și nici nu ispitește pe nimeni ca să le facă:

“Nimeni să nu zică, atunci când este ispitit: De la Dumnezeu sunt ispitit, pentru că Dumnezeu nu este ispitit de rele și El însuși nu ispitește pe nimeni.
Ci fiecare este ispitit când este tras și momit de însăși pofta sa.
Apoi pofta, zămislind, naște păcat, iar păcatul, odată săvârșit, aduce moarte.”(Iacov 1,13-15)

Așadar, Adam și Eva nu au premeditat păcatul, ci s-au lăsat duși în ispită care a izvodit în ei pofta, iar pofta a născut insidios păcatul neascultării, iar acesta le-a adus moartea. Moartea este un accident în lumea creată, dar nu este accidentală, ci este urmarea firească a căderii omului în păcat. Doar păcatul este accidental, pentru că putea foarte bine să nu fie; el nu a fost prevăzut de Dumnezeu la creație, căci atunci El ar fi fost proiectantul păcatului, deci indirect ar fi fost chiar autorul lui. Hristos a arătat că se poate trăi fără de păcat, deci păcatele care apar în lume nu sunt programate, ci sunt neprevăzute, căci ar putea lipsi. Creștinii tocmai cu asta se luptă, ca să nu cadă în ispită și să nu transforme ispita în păcat.

"Din toti pomii raiului poti sa mananci, dar din pomul cunostintei binelui si raului sa nu mananci, caci in ziua in care vei manca din el, cu moarte vei muri!"

Oare e scris că veți muri accidental sau întâmplător? Oare accidental s-au dus în mijlocul grădinii, au întins mîna, au luat, au mâncat până li s-au deschis ochii de s-au văzut goi? Goi de credință... și s-au ascuns în tufiș-ișa?

Deci în cunoștiință de cauză este păcatul săvârșit de păcătoși, deloc întâmplător chiar dacă pare accidental, și eventual doar drepții cei mai drepți greșesc mai mult accidental, adică nu se așteptau ca să fie mustrați de Dumnezeu la final atât de aspru când vor veni la El mândrii de ei ca să-și ia răsplata lor:

''Nu vă cunosc pe voi... toți cei ce lucrați fărădelegea, căci oridecâteori unuia dintre aceștia mici nu le-ați făcut Mie nu mi le-ați făcut...''

-Păi Doamne, n-am scos draci, n-am învățat, n-am dat lecții, n-am făcut minuni mari și mici în numele Tău, n-am animat mai ceva ca animatoarele, n-am muncit, n-am căutat pe văduve și orfani, n-am cercetat pe bolnavi, n-am ascultat de ne-am spetit?

''Mergeți degrabă cât mai departe de la Fața Mea și nu mă mai ispispitiți căci pentru voi și pentru diavolul căruia îi slujiți a fost pregătită osânda cea veșnică, căci nu puteți sluji la doi Domni, și lui Dumnezeu și lui mamona.''

Deci egolbanu' nu e întâmplător în buzunarul păcătosului... banul ăla furat și nemuncit... tot așa cum bârna-bâr nu a crescut accidental... prin burdelochiulhul ''dreptului''.

Și așa se va vedea că cei din urmă vor fi mai mari dectâ cei dintâi, căci mulți dintre cei din urmă vor fi cei dintâi, pentru că nu vor avea pretenții că cică Domnul nu ar fi fost drept cu ei și nu i-ar fi plătit pe ei cu cât s-au tocmit, ci au primit mai puțin ca aceștia, că cică ei ar fi îndurat arșița amiezii nu ca ăștia urâții care au intrat la lucru abea în ceasul al 9-lea și n-au făcut mai nimic.

Deci dreptatea se va arăta; chiar și accidental, întotdeauna se arată dreptatea... și vai de acela peste care va cădea ea sau de cel ce va cădea peste ea, pe unul îl va strivi iar altul se va zdrobi și spulbera, oricâte definiții va căuta prin dicționare la savanți și științifici... la nimic nu-i va folosi... în ceasul acela când va vedea piatra unghiulară, cea lepădată de zidari, că a ajuns în capul unghiului, și minunat este și va fi aceasta în ochii noștrii.

Last edited by vsovivi; 11.01.2011 at 12:38:38.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 11.01.2011, 13:33:32
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Cum a apărut diavolul? Păi din ce s-a citat și s-a dăruit de sus putem pricepe că diavolul ca tată al minciunii, a apărut în momentul când Adam și Eva au ascultat și au crezut în minciună. Și minciuna era creată și visată în mintea lor căci pofta și ispita curâiozității i-a îndemnat prin Eva să se îndoiască și să uite că ar fi zis Dumnezeu așa cum a zis și presupuneau că precis ar fi zis așa doar pentru că lucrurile stau defapt viceversa vicentoarsa viceglobulpământesc, și atunci îndoindu-se Eva și lăudându-se înaintea șarpelui prin care a grăit îngerul cel frumos asigurându-i, dobitoaca dobitoacelor, că nu vor pieri ci vor fi ca Dumnezeu cunoscând binele și răul, lucru pe care-l știa de la Adam, că de unde să știe îngerul un asemenea sofism dacă nu de la Adam care știa astfel de sofisme și voia și el poame dar nu îndrăznea și atunci a încercat s-o scoată în mod gramaticăcal basmauă curată, numai a lui, că cică nu a luat el din pom ci femeia pe care i-a dat-o Domnul i-a dat, deci avea pregătit deja textul și scuza lingvisvistică... și rezulta că el era iată cel mai ascultător și cel mai nevinovat, victima cea mai vrednică... sărăcuțul savant silitor... iar apoi lucifer a zis cetelor sale frumușele că iată suntem mai mari ca Dumnezeu că prin omul care s-a înălțat pe sine, și care e mai mare ca Dumnezeu căci acum știe binele și răul ca Dumnezeu, vom știi și noi mai bine binele și răul iar noi nu am păcătuit ci doar l-am ispitit pe om și vom tot progresa căci el omul va păcătui și noi vom știi căci practica e mama învățăturii iar omul e cobaiul pe care noi o să-l slujim ca să păcătuiască el cât mai mult, ce ne pasă... așa au gândit precis și au preferat să slujească omului păcătos lepădând slujirea lui Dumnezeu căci nu pricepeau ei ce este aceea minciuna ca faptă rea. Dar s-au trezit din ingeri frumoși niște îngeri negrii și spurcați neștiind de ce sunt tot mai întunecați din moment ce iată că știu binele și răul mai bine ca Dumnezeu căci au și practică la baza lor și ei nu sunt păcătoși ci doar ispititori și mincinoși. Păi de aia căci nu mai puteau știi binele din moment ce s-au pus pe a cunoaște numai și numai răul... și binele doar așa ca pe o logică inversă raportată la rău... deci așa au ajuns încet încet din lac în puț și din puț pe fundul mării și nu mai pot să se întoarcă cu fața spre Cer... ci pururea caută să se autoîndreptățească pe sine prin păreri de sine raportate la răul pe care îl face omul ispitit de ei... pismuindu-l ca să nu le ia lor locul din Cer, de acolo de unde au căzut ei.

Deci e vorba de cum a apărut plinul cel rău... mintea aia jignidolicească, acolo unde e înțelepciunea, și deci a apărut din om lăcomia asta, căci omul a poftit, Eva s-a îndoit, și împreună cu draci slujitori de Dumnezeu și de om au râvnit ca să cunoască sminteala și așa s-au semețit în ei, li s-a semețit ceva cât mai sus... față de Dumnezeu și așa s-au nemulțumit și au îndrăznit ca să... nască pe tatăl minciunii cel pururea revolut... iar ei devenindu-i fii și îngerii lui fideli... ai omului mincinos și păcătos și rău căzut în singurătate...

Și doar le-a zis Domnul: ''Nu e bine ca să fie omul singur''... deci era foarte singur atunci Adam, mai înainte de a fi fost creată Eva și îngerii și animalele cărora trebuia să le pună nume frumos Adam.

Dar acum poate pricep și ei că ''nici împreună nu e bine să fie omul... adică doar omul cu omul și cu îngerii negrii''...

Deci ''Nu e bine să fie omul fără pic de credință.''

Și atunci dacă era atât de mort omul cu îngerii negrii cu tot într-o gLume distractivă și învârtoșată, gLumea morților plini de potoareoarea mortăciunilor, la plinirea vremii, a fost dăruit Domnul nostru Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu, ca să fie arătat lui Israel... pentru om... ca să găsească ei ultima speranță... la Cer și nu la toți jignidolii găunoși.

Last edited by vsovivi; 11.01.2011 at 13:55:08.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 11.01.2011, 13:58:45
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Deci nu se poate spune ca este vorba despre un neam crestinesc, deoarece crestinii la ora actuala nu alcatuiesc "una" ci mai multe, pentru ca ei sunt divizati in:ortodoxi, catolici, greco-catolici, protestestanti, neoprotestanti,etc, caci ei se diferentiaza prin legea scrisa adica prin dogme, si se aseamana prin legea firii, la iutime si chiar ura, dar ei in totaltatea lor sunt straini de legea harului pentru ca nu implinesc ce spune Hristos "ca totii sa fie una" si nici ce spune Pavel "voi toți una sunteți în Hristos Iisus" .
Reply With Quote
  #65  
Vechi 11.01.2011, 18:52:36
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Cain il omoara accidental pe Abel.

Iata filmul:
http://www.youtube.com/watch?v=LUmHo85M78Y
Reply With Quote
  #66  
Vechi 15.01.2011, 17:58:52
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit România este în pericol de a fi robită de vrăjmașul Lucifer sub pecetea lui

Pucioșii dezvăluie o mare taină: România este în pericol de a fi robită de vrăjmașul Lucifer sub pecetea lui. Noroc cu “Dumnezeul” Pucios de la “Noul Ierusalim” care veghează și lucrează și nu-l lasă pe Lucifer cu numele de satana să mai fie scula omului, iar omul să mai fie scula lui Lucifer:

"“O, măi Lucifer, o, tată, o, îngerul Meu cel neascultător de Dumnezeu, nu te mai încânta cu dușmănia ta pe Mine și pe lucrarea Mea de înnoire a lumii, de vreme ce știi că Eu sunt Dumnezeu, și nu tu, că Eu sunt Biruitorul, și nu tu. O, lasă, tată, jos armele tale și vino spre odihnă, tată, căci tu ai fost îngerul cel frumos al cetelor îngerești, și iată ce ți-a făcut îngâmfarea omului când el s-a trufit, iar tu i-ai slujit spre căderea ta prin căderea lui! O, dă-te la o parte cu lucrarea ta cea de la om și dă-Mi Mie cale ca să-l înviez pe om și să-l nasc din nou pe el și să vadă ce a făcut el îngerilor lui Dumnezeu, pe care i-a tras în adâncul dorinței lui cea de slavă împotriva slavei lui Dumnezeu celei netrecătoare pe veci de veci! O, vino spre întoarcere în slava cea cerească, din care tu ai căzut prin om, înger neascultător, și te vei odihni de osteneli! O, iată ce face ascunderea de Dumnezeu în cele ascunse ale omului ascuns! Ție îți poruncesc acum, în zi de Paști în cer și pe pământ a Mielului lui Dumnezeu, strânge-ți armele și fă curat de tine și de lucrarea ta pe vatra neamului român, pământul cel ales de Mine la început pentru slava Domnului la sfârșit! Ascultă-Mă, tată! Iată, te-ai înarmat cu toate lucrările tale ascunse ca să murdărești acest pământ, și neamul Meu de pe el să-l pecetluiești cu pecetea pieirii, cu sigiliul cel potrivnic voii lui Dumnezeu. Nu te las să faci aceasta. Vei intra în ascultare de acum. Vrei, nu vrei, Eu, Domnul învierii, Fiul Tatălui Savaot și al mamei Fecioara, îți cer supunere, te supun sub puterea Mea cea netrecătoare, căci este scris să fac aceasta. O, fii cuminte de acum, căci tu ești înger, și trebuie să știi ce ai fost mai înainte de ceea ce ești acum, căci Eu îți amintesc aceasta. Îl voi naște din nou pe om, căci am venit pe pământ cu nașterea din nou a lumii, și tu vei rămâne fără om și nu vei mai fi scula omului, și omul nu va mai fi scula ta, și vei fi fără de casă și nu vei vrea să părăsești dușmănia și răutatea, dar Eu îți spun cu milă, supune-te sub mila Mea, sub iubirea Mea, după șapte mii de ani de muncă zadarnică împotriva Mea și a omului, fiindcă iată, Eu sunt Biruitorul, Eu și nu tu, tată. Nu-ți spun așa ca să te biruiesc, ci ca să vezi și ca să te trezești din lucrarea ta cea rea, care ți-a obosit vederea și nădejdea de bine pentru tine. Iată, uită-te să-ți vezi locul dacă nu vei vrea să intri sub dragostea Mea ca să-ți dau odihna cea fără de foc. Nu fi necredincios. Eu știu că tu Mă crezi, dar ești îndărătnic. Eu, Domnul, te chem spre liniștea pe care ai pierdut-o după ce nu M-ai mai ascultat, după ce te-ai ascuns în om ca să cazi cu el cu tot, slujind voinței lui cea plină de trufie împotriva Mea la începutul zidirii. Stau cu lucrarea cuvântului Meu pe vatra neamului român, pe care tu voiești acum să-ți desfaci cortul și să-ți încerci împărăție. O, nu te las, Lucifer. Te numesc cu numele tău cel de la Mine dat la început, împotriva lucrării tale întunecate acum peste pământ. Sunt cu praznic de înviere, praznicul cuvântului Meu pe pământul neamului român, iar tu ai văzut masa Mea întinsă pe el, de cincizeci de ani și mai bine întinsă pe el, și dai să-ți desfaci cortul tău peste muntele Meu cel sfânt, cel de la sfârșit muntele Meu, și despre care scrie deslușit în Scripturi, și numai cine nu citește nu înțelege, și numai cel ce nu se uită ca să vadă nu crede. O, ce vrei să faci peste țara Mea? O, nu te las, tată, nu te las, Lucifer. Sunt Dumnezeu-Cuvântul, și Mi-am făcut casă în mijlocul acestui neam și vin la el cu masa cuvântului Meu, și oștiri cerești iau cu Mine călare pe cai albi, precum este scris să vin și să-Mi fac împărăție în om și cu oamenii pe pământ, și numele Meu se cheamă Cuvântul lui Dumnezeu și lucrez minunat. Iată-Mă, te întâlnești cu Mine pe pământul neamului român după șapte mii de ani de la căderea ta din slava Mea și a îngerilor Mei. Iată țara Mea de azi, pe care tu dai s-o robești acum sub pecetea ta. […] Și acum, ție îți zic: Dă-te înapoi de pe pământul țării Mele și de peste sufletul neamului român de pe el și mergi în locuri pustii de Dumnezeu până ce Eu, Domnul, voi cuprinde tot pământul sub slava cuvântului Meu, care se face foc nestins peste toată nelegiuirea de pe pământ, căci cuvântul lui Dumnezeu este slava pe care Eu, Dumnezeu-Cuvântul, o am de la Tatăl mai înainte de întemeierea lumii, și iată, Lucifer cu numele de satana, aceasta este lucrarea Mea de slavă, cu care tu te întâlnești acum pe pământul român împotriva a toată fărădelegea de pe pământ. Amin, amin, amin.
O, popor român, am grăit înaintea ta vrăjmașului Meu și al tău, Lucifer, îngerul cel mare la început, și care a slujit trufiei omului în vremea căderii din Dumnezeu a omului cel întâi zidit." (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 20-04-2009)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 15.01.2011, 18:09:44
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
[font=Times New Roman][font=Verdana]Una dintre șocantele teorii eretice ale liderilor pucioși ai sectei “Noul Ierusalim” este și aceea că diavolii sunt o creație a gândului rău al omului, ei nefiind așadar aduși la existență înainte de creația omului, ci luând ființă prin însăși căderea omului în păcat.
Evident e adevarat daca mai stai putin pe ganduri. Deci ma incadrez la eretici puciosi :) N-ar fi de mirare ca Isus sa fie rastignit a doua oara daca si-ar face aparitia.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 15.01.2011, 21:18:41
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

¿sunt curios? .. atunci cum explicati cazurile de posedare demonica care mai exista si astazi si care sunt relatate si in Noul Testament..
Reply With Quote
  #69  
Vechi 15.01.2011, 22:04:49
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
¿sunt curios? .. atunci cum explicati cazurile de posedare demonica care mai exista si astazi si care sunt relatate si in Noul Testament..
Nu inteleg destul de exact, dar cred ca se intampla acelasi lucru ca acela din sedintele de spiritism. Adica o anomalie datorata necunosterii sau nebuniei unui om duse la extrema. Asta e o presupunere doar. Cu spiritul (Duhul) nu-i de joaca din perspectiva limitata a constiintei pe care o avem.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 15.01.2011, 22:33:09
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Pai si atunci pe cine mai certa Iisus si scotea afara?Cine a intrat in multimea de porci daca nu a fost un duh necurat?Iar daca omul a dat nastere acestor duhuri necurate cum se face ca aceste duhuri il poseda pe om si nu omul pe ele?Cum se face ca odata scapati de sub influenta posedarii persoana posedata isi revine la normal, daca e o anomalie a omului sau nebunie dusa la extrem?De ce a zis Iisus "eu daca cu degetul lui Dumnezeu scot pe demoni, iata a ajuns la voi Imparatia lui Dumnezeu"?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noua teorie despre univers ! iuliu46 Stiri, actualitati, anunturi 2 19.06.2012 15:58:20
Despre univers... Prior of ORI Generalitati 229 17.06.2011 12:50:10
A aparut iPad-ul. laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 21 13.02.2010 22:03:05
Univers ORTODOX cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 21.01.2010 20:17:46
Cum putem integra raul in univers, si care este rolul acestuia magnusfelyx Generalitati 6 30.12.2008 19:14:48