Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.07.2010, 15:08:57
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Transhumanismul este o formă de artă, asemănător science-fiction-ului din anii 1950-60 care făcea tot felul de previziuni puerile despre deceniile următoare.
Asa am crezut si eu ca tine de arta.. dar ma miram ca este atat de promovat (cand eu il percep ca foarte nefiresc). Mi-a picat ideea cand am vorbit cu prietena mea care mi-a spus ca a apreciat expozitia bodies deoarece arata ca oamenii sunt doar niste mecanisme complicate.. aceasta este ideea: oamenii sunt mecanisme, iar robotii pot imita oamenii (uneori mai eficient, nu?).
Transhumanismul este promovat intens deja in facultati in america! (am verificat pe siturile mai multor universitati.. am postat mai devreme un link de la Harvard, ca deh, e de prestigiu).
(Asa cum se promova UE atunci cand eram eu in facultate (cu congrese organizate pt studenti..etc..).).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.07.2010, 17:37:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Ei cu Harvard-ul(ironizat de tine) si cu expozitia lor ti-au demonstrat de viu, ca omul este un mecanism. Daca ai vre-o problema cu afirmatiile lor demonstreaza contrariul ..daca poti sa treci dincolo de imaginatie si inchipuiri si vise din La-La land!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.07.2010, 17:45:54
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ei cu Harvard-ul(ironizat de tine) si cu expozitia lor ti-au demonstrat de viu, ca omul este un mecanism. Daca ai vre-o problema cu afirmatiile lor demonstreaza contrariul ..daca poti sa treci dincolo de imaginatie si inchipuiri si vise din La-La land!
expozitie facuta de harvard?
cred ca ai citit pe alt thread (sau ai pb de intelegere)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.07.2010, 17:55:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Nu o mai suci, raspunde daca ai cu ce la intrebare!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.07.2010, 20:18:35
yawbaj yawbaj is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Mesaje: 23
Implicit

Transumanismul cu varianta imortalitatea tehnologica, nu are nimic comun cu arta. Este o tehnica concreta, foarte practica deja la lucru.
Chestiunile principale prin care se dezvolta sunt incarcarea mintii, nanotehnologia si criogenia.
In domeniul nanotehnologiei s-au creat deja mici roboti cu lungimea de 1 cm cu scopul actual a degajarii vaselor de sange de depunerile de grasime.
Persoanele afectate puteau recurge inainte acestei tehnologii la tehnici chirurgicale:
-amputarea piciorului afectat(membrul se invinetea)
-inlocuirea vaselor sangvine
-incizii circulare concentrice(asemanatoare unor inele) pentru evacuarea chirugicala a respectivelor depuneri. La noi in tara se practica la Cluj.
Dar iata ca datorita tehnologiei oamenii afectati nu mai trebuie sa sufere interventii chirugicale. E bine asta?
Incarcarea creierului e un domeniu de viitor inca nu sunt aplicatii stiute. Conceptia actuala despre cum s-ar realiza ar fi proteze de memorie adaugate treptat care ar inlocui creierul. In final descarcarea mintii s-ar realiza intre doua sisteme artificiale.
In ipoteza descarcarii mintii intre creierul biologic si calculator ar fi vorba de back-up si nu de o protezare temporara.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.07.2010, 22:03:43
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawbaj Vezi mesajul
Transumanismul cu varianta imortalitatea tehnologica, nu are nimic comun cu arta. Este o tehnica concreta, foarte practica deja la lucru.
Chestiunile principale prin care se dezvolta sunt incarcarea mintii, nanotehnologia si criogenia.
In domeniul nanotehnologiei s-au creat deja mici roboti cu lungimea de 1 cm cu scopul actual a degajarii vaselor de sange de depunerile de grasime.
Persoanele afectate puteau recurge inainte acestei tehnologii la tehnici chirurgicale:
-amputarea piciorului afectat(membrul se invinetea)
-inlocuirea vaselor sangvine
-incizii circulare concentrice(asemanatoare unor inele) pentru evacuarea chirugicala a respectivelor depuneri. La noi in tara se practica la Cluj.
Dar iata ca datorita tehnologiei oamenii afectati nu mai trebuie sa sufere interventii chirugicale. E bine asta?
Incarcarea creierului e un domeniu de viitor inca nu sunt aplicatii stiute. Conceptia actuala despre cum s-ar realiza ar fi proteze de memorie adaugate treptat care ar inlocui creierul. In final descarcarea mintii s-ar realiza intre doua sisteme artificiale.
In ipoteza descarcarii mintii intre creierul biologic si calculator ar fi vorba de back-up si nu de o protezare temporara.
Ești pe lângă. Transhumanismul nu e nici o tehnică ci o mișcare intelectuală și culturală:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Transumanism
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.07.2010, 08:03:25
catalinra catalinra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2010
Mesaje: 8
Implicit

Va dati seama cand va fi prenzentat primul om cu modificari si softul intern ii va da un bluescreen cum a patit bill gates.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.07.2010, 16:20:07
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalinra Vezi mesajul
Va dati seama cand va fi prenzentat primul om cu modificari si softul intern ii va da un bluescreen cum a patit bill gates.
Pe lumea asta exista si alte sisteme de operare pe langa windows. Te bucuri cam devreme de necazul altuia.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.07.2010, 16:47:54
catalinra catalinra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2010
Mesaje: 8
Implicit

nu ma bucur de necaz doar arat imperfectiunea sistemelor de operare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
creatie sau evolutionism? codana Generalitati 11 15.09.2010 19:10:27
Transhumanism & Posthumanism lareine Teologie si Stiinta 2 28.01.2010 22:34:45