Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 19.05.2009, 00:38:40
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Respect! Este exact ce n-am reusit eu sa spun!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 19.05.2009, 13:50:39
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Exista si crestin "de ocazie" o sumedenie si tocesc pragul bisericii! Cind insa trebuie sa aleaga, aleg necrestineste! De ce?
Eu inca n-am reusit sa aflu!
Datori suntem a urma lui Hristos in toate caci El spune: V-am dat voua pilda ca, precum v-am facut Eu voua, sa faceti si voi. Insa, cati dintre noi ar putea marturisi ca face intru totul cele ale lui Hristos? Eu nu pot da aceasta marturie. Prin urmare, chiar daca particip frecvent la slujbele Bisericii, sunt crestin mai mult dupa cuvant decat dupa fapta.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 25.08.2009, 17:57:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ce pacat ca a sta impreuna cu Dumnezeu a devenit o raritate. Ne simtim bine in multe situatii si numai in Biserica ne plictisim. Culmea, tocmai acolo unde este Viata omul nu-si gaseste locul. Probabil s-a obisnuit mai mult cu el, iar in Biserica nu e loc de eu, tu, el, ci de noi.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 17.04.2010, 20:22:18
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb o data pe an, de Paste

La slujba de Inviere, preotul, in predica dumnealui, a tinut sa le aminteasca tuturor ca se tin Liturghii in fiecare duminica, nu doar de Paste.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 17.04.2010, 21:19:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ce pacat ca a sta impreuna cu Dumnezeu a devenit o raritate. Ne simtim bine in multe situatii si numai in Biserica ne plictisim. Culmea, tocmai acolo unde este Viata omul nu-si gaseste locul. Probabil s-a obisnuit mai mult cu el, iar in Biserica nu e loc de eu, tu, el, ci de noi.
Oare de ce de multe ori oamenii nu-si gasesc locul acolo? de ce nu se simt bine?... intreaba-i si vei fi surprins ca nu este vorba de prezenta vietii pe care,evident o cautam cu totii ci alte aspecte de care insa nu vrem sa auzim noi cei care criticam
Chiar intreaba-i!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 18.04.2010, 00:41:04
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cati sunt cei care, votand un presedinte, nu le'ar fi mai apoi rusine sa apara langa el?
Daca votezi pe cineva, de care apoi iti e rusine...ceva e putred in Danemarca, zau asa!

Mi se par hilari oamenii care voteaza ceva ( pentru ca asta inseamna ca de aia isi pun picioarele si capul in miscare), si dupa constata...subit ca parca presedintele nu mai e acela pe care l-au votat...how's that possible?...nici un indiciu nu le spunea ca ii va dezamagi...sa fim seriosi!

Dom'le te uiti la fata omului, la privire, la ce zice, la atitudine, vocabular, convingeri politice...si simti, ori daca nu simti...stai acasa!

Deci eu nu fac parte din aia...cati, pentru ca bag seama ca ai vrea sa para ca e un fenomen general de confuzie, si sunt multi cati...in timp ce eu sper ca lucrurile sa nu stea asa!!!!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 18.04.2010, 00:51:46
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Observ multa tristete si amaraciune pe acest thread, ori eu nu simt asa...si nici nu ii vad pe romani, sau mai exact pe ortodocsi ca fiind ortodocsi de ocazie.

Da, pe mine ma vad, si desi se inventeaza multi termeni..pentru a incerca sa se surpinda fiecare tipologie de ortodox, din ce in ce mai multi...eu nu stiu de care sunt, dar stiu ca sunt...macar atat!

In rest, sincer nu imi vine a plange, dar deloc...pentru ca stiu ca Duminica, cand eu soseam mai tarziu, nu mai aveam loc in Biserica..deci eu eram poate de ocazie, dar restul nu!

Cand mergeam spre o anumita Biserica..automat treceam pe langa altele...ei, nu stiu care or fi fost crestinii de ocazie, dar aia care stateau ciorchine la usa Bisericii, cu siguranta nu erau (sau cel putin eu asta cred)...si Duminica de Duminica, deci toata omenirea aia nu era de ocazie.

In rest, cred ca fiecare e intr-un fel, mai intr-un alt fel decat celalalt...dar eu atata stiu, ca sunt multi crestini ortodocsi adevarati, si cum padurea are de toate...asa si societatea, are de toate!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 22.12.2010, 18:31:00
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Un popor crestin descrestinat. O realitate trista si dureroasa si, in mare masura, adevarata.

http://www.youtube.com/watch?v=fXag-...embedded#at=36
Reply With Quote
  #109  
Vechi 22.12.2010, 19:23:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Un popor crestin descrestinat. O realitate trista si dureroasa si, in mare masura, adevarata.

http://www.youtube.com/watch?v=fXag-...embedded#at=36
Tu nu vezi ca nu-i vina oamenilor sa raspund asa ci a celui care ia interviu care-i limitat rau de tot.
Altceva nu face decit sa repete ca o morisca " Care-i diferenta intre paste si Craciun"

Si mai are si un ton in care face pe desteptul.
Oamenii sunt sinceri si smeriti pe cind el este cel viclean!

Daca nu avea blocajul asta verbal sa intrebe exact ce inseamna una sau alta, poate ca afla.

Poporul nu-i deloc decrestinat!..ci cei care nu pot fi articulati..iar crestinitatea oamnilor nu se afla din numarul de vizite la biserica, sau ce viclenii intreba el acolo ci din povestile lor de viata.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 22.12.2010, 21:04:49
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Un popor crestin descrestinat. O realitate trista si dureroasa si, in mare masura, adevarata.

http://www.youtube.com/watch?v=fXag-...embedded#at=36
Nu cred ca cei intervievati sunt descrestinati. In simplitatea lor, n-au inteles de fapt intrebarea.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica, ortodox, ortodoxa

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Eventuala vizita a papei in Romania,ocazie de marturisire a credintei cu smerenie mihailt Biserica Romano-Catolica 39 18.02.2010 21:48:00