Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.11.2009, 10:06:08
smaranta smaranta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2008
Mesaje: 14
Implicit Sfestania

De curand m-am mutat in casa noua si m-am gandit sa vorbesc cu preotul nostru sa vina sa o sfinteasca si as vrea sa aflu cum se procedeaza ,in sensul ca ,se invita si rudele si se face o masa sau e obligatoriu sa fie duminica ptr a face festania?Ce obiceiuri sunt cu aceasta ocazie?Sincer eu nu as face mare tam-tam,as vrea sa fim doar noi, cei ai casei si preotul.Va rog daca puteti sa-mi raspundeti.multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.11.2009, 10:11:04
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de smaranta Vezi mesajul
De curand m-am mutat in casa noua si m-am gandit sa vorbesc cu preotul nostru sa vina sa o sfinteasca si as vrea sa aflu cum se procedeaza ,in sensul ca ,se invita si rudele si se face o masa sau e obligatoriu sa fie duminica ptr a face festania?Ce obiceiuri sunt cu aceasta ocazie?Sincer eu nu as face mare tam-tam,as vrea sa fim doar noi, cei ai casei si preotul.Va rog daca puteti sa-mi raspundeti.multumesc.
Sa fie intr-un ceas bun! Nu este obligatoriu sa chemi rudele. Dar pentru venirea preotului trebuie sa pregatesti: un vas cu apa curata care va fi sfintita, devenind aghiazma mica, cu care vei stropi prin casa in urmatoarele zile si vei bea dimineata pe nemancate, busuioc si trei lumanari. Dacaai, ar fi bine sa pregatesti si o catuie cu carbune si tamaie, un prosop pentru ca preotul sa se stearga pe maini si un pomelnic al casnicilor care locuiesc in casa respectiva. Atat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.11.2009, 10:12:06
potoceanc potoceanc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru potoceanc
Implicit

pentru detalii citeste aici http://www.parohiamacin4.org/sfestanie_agheasma.htm
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.11.2009, 10:21:24
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de smaranta Vezi mesajul
De curand m-am mutat in casa noua si m-am gandit sa vorbesc cu preotul nostru sa vina sa o sfinteasca si as vrea sa aflu cum se procedeaza ,in sensul ca ,se invita si rudele si se face o masa sau e obligatoriu sa fie duminica ptr a face festania?Ce obiceiuri sunt cu aceasta ocazie?Sincer eu nu as face mare tam-tam,as vrea sa fim doar noi, cei ai casei si preotul.Va rog daca puteti sa-mi raspundeti.multumesc.
cel mai important lucru e slujba de sfintire. de aceea trebuie sa te ingrijesti cu luare aminte. il suni pe parinte si intrebi ce trebuie sa pregatesti.
de obicei, trebuie sa ai niste lumanari (preferabil de ceara curata pe care le poti aprinde intr-o cana sau bol cu faina ca sa stea drepte), un bol pentru apa in care se va face agheazma, un propsop ca sa aiba parintele cu ce sa se stearga pe maini dupa sfintirea apei, un pomelnic cu cei ai casei (si cei pe care vrei sa-i mai pomenesti), un pahar cu ulei, niste betisoare cu vata cu care se va insemna cu semnul crucii in casa. si cam atat. restul, tamaie si carbune pentru cadelnita sau catuie, o aduce parintele. si busuiocul se poate sa-l aduca tot el dar ar fi bine sa ai si tu in casa. si nu, nu e obligatoriu sa faci duminica. cam asta pentru slujba. dar, pentru siguranta, suni si te interesezi direct la parinte.

cat despre cine chemi... pe cine vrei tu. familia (cei cu care traiesti sub acoperis) e bine sa fie prezenta. iar restul... cate locuri ai. si masa dupa puterile tale si dupa intelegerea de care ai parte din partea invitatilor. daca nu sunt pretentiosi.
dar e bine sa ai o masa calda si dupa puterile tale de imbelsugata, la care sa-i aduni pe toti ai tai si sa va bucurati de moment...

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.11.2009, 11:40:06
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sfestania este slujba de sfintire a Apei si a casei, care se si stropeste cu Aghiasma.

1. Se alege un moment in care sa nu fii grabita. Sa ai vreme si asezare.

2. Daca poti, tine post in acea zi. Poti alege o zi de miercuri sau vineri.
Nu este regula, insa cand rugaciunea este unita cu postul, puterea ei creste.

3. Este bine sa ai in casa: lumanari, catuie, carbuni, tamaie, busuioc.
Parintele poarta aceste lucruri tot timpul in geanta, insa este de folos sa le ai si tu, pentru tine.

4. Un parinte imi spunea ca dupa Sfestanie, sa mai stropesti casa cu Aghiasma ramasa, inca vreo 9 zile.
Doar de la el am auzit aceasta, deci nu e lege, insa mi se pare un cuvant bun si de folos.

Sa'ti ajute Domnul sa reusesti.
De multe ori, diavolul pune piedici. Sau nu poate parintele, sau nu poti tu, sau.. sau.. sau..
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.11.2009, 14:03:46
luciansro luciansro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2009
Mesaje: 17
Implicit

din cate stiu eu se poate face sfestanie si pentru masina. pasii de urmat sunt cei descrisi mai sus?
un sfat va rog.
sa-l chem pe parintele in parcarea blocului, sa merg eu la biserica sau este mai bine la o manastire?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.11.2009, 14:05:48
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciansro Vezi mesajul
din cate stiu eu se poate face sfestanie si pentru masina. pasii de urmat sunt cei descrisi mai sus?
un sfat va rog.
sa-l chem pe parintele in parcarea blocului, sa merg eu la biserica sau este mai bine la o manastire?
Mergi cu ea la o manastire si dupa Sf.liturghie roaga un preot sa-ti citeasca. Masina trebuie sa fie curata. O sa-i deschida usile si o va stropi din belsug cu aghiazma.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.11.2009, 15:35:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Mergi cu ea la o manastire si dupa Sf.liturghie roaga un preot sa-ti citeasca. Masina trebuie sa fie curata. O sa-i deschida usile si o va stropi din belsug cu aghiazma.
Mie mi-a sfintit masina citind o scurta rugaciune in care printre altele a cerut de la Dumnezeu un inger care s-o pazeasca si mai apoi a stropit-o cu aghiazma mica.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.11.2009, 15:41:54
smaranta smaranta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2008
Mesaje: 14
Implicit

Va multumesc mult tuturor celor care mi-ati raspuns,asa am sa fac si asta cat mai curand.Dumnezeu sa ne aibe in paza pe toti!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.11.2009, 15:53:37
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Faina si paine

Cu mai multi ani in urma cand am facut o sfestanie, mi-a cerut preotul si faina si paine. Le sfinteste si pe ele.
Ah, si o icoana sa fie.
Toate, deci: vasul cu apa, faina, paine, icoana, trebuie sa fie pregatite pe masa. Tamaia si catui si ce mai trebuie le aduce preotul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sfestania diana77 Generalitati 8 30.11.2011 22:04:06
Sfestania, binecuvantare pentru familie si casa NECTARIE Generalitati 0 03.01.2011 14:23:03
Sfestania sau slujba Aghiasmei mici alina8023 Intrebari utilizatori 2 08.03.2010 10:16:03