Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #451  
Vechi 03.04.2011, 02:51:41
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Preotul meu spunea frumos intr-o predica: "femeia a fost facuta din coasta barbatului, acolo sub si langa inima, si nu de la picioare si nici de la cap, tocmai ca sa-i fie egala si iubita (aproape de suflet si inima). De aceea femeia trebuie sa fie nu la picioarele si nici la capul barbatului, ci alaturi de el, la inima lui." Si in biserica nu suntem asa din pacate.
Pasajul face referire la relatia sot-sotie,nu la biserica.Daca esti in familia ta asa, ar trebui sa-ti fie suficient si sa fi fericita!

Nu inteleg faza cu Altarul..Cu ce te-ai simti tu mai femeie, daca ai putea sa intri in Altar?Sau vrei sa te simti mai barbat?
Eu inteleg sa-ti pui intrebari,dar chiar sa te framanti asa???Pentru ce?Te-ai intrebat vreodata DE CE vrei sa intri in Altar?Ce sentiment sta in spatele acestei dorinte?
Reply With Quote
  #452  
Vechi 03.04.2011, 03:58:32
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Ce-mi place mie ca nu poti posta 2 randuri cu o parere asupra unui subiect, ca si sar cativa co-forumisti dornici sa te psihoanalizeze.

Oarecum offtopic: situatia femeii in lume (asadar nu in biserica) in raport cu barbatul este, zic eu, destul de clara. In India doar fetitele sunt abandonate (in cel mai bun caz) sau omorate in fasa pentru ca sunt povara familiei, daca vrei sa adopti un copil din China (Asia in general) capeti doar o fetita, numai ele sunt "de dat", nu auzi niciodata de barbati traficati ci doar de femei traficate, femeile sunt circumcise pentru a nu simti placere iar nu barbatii, o femeie va primi un salariu inferior celui retribuit unui barbat pe aceeasi functie (din motive care mie imi sunt necunoscute), etc. In conditiile astea nu inteleg de ce se mira lumea ca au aparut numeroase organizatii de emancipare a femeii.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #453  
Vechi 03.04.2011, 12:04:32
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Ce-mi place mie ca nu poti posta 2 randuri cu o parere asupra unui subiect, ca si sar cativa co-forumisti dornici sa te psihoanalizeze.

Oarecum offtopic: situatia femeii in lume (asadar nu in biserica) in raport cu barbatul este, zic eu, destul de clara. In India doar fetitele sunt abandonate (in cel mai bun caz) sau omorate in fasa pentru ca sunt povara familiei, daca vrei sa adopti un copil din China (Asia in general) capeti doar o fetita, numai ele sunt "de dat", nu auzi niciodata de barbati traficati ci doar de femei traficate, femeile sunt circumcise pentru a nu simti placere iar nu barbatii, o femeie va primi un salariu inferior celui retribuit unui barbat pe aceeasi functie (din motive care mie imi sunt necunoscute), etc. In conditiile astea nu inteleg de ce se mira lumea ca au aparut numeroase organizatii de emancipare a femeii.

Din nefericire ai dreptate...Aceasta este atitudinea generala a unei parti din forumisti...Nu stiu dialoga decat sarind asupra celui ce a "indraznit" sa-si exprime opinia...Posibil sa creada ei ca astfel se "desavarsesc"....
Reply With Quote
  #454  
Vechi 03.04.2011, 14:23:59
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La cine va referiti cand spuneti "unii forumisti"? Aruncarea unei aluzii e, pentru mine, mai nefolositoare decat o pozitie sincera si directa a unui om care nu isi ascunde identitatea si spune franc ce are de spus. El (sau ea) isi asuma responsabilitatea pentru cele spuse, deoarece nu se ascunde in dosul aluziilor sau al altor masti.
Personal, chiar astept sa fiu criticat, certat, mustrat. Face bine la despatimirea de egofilie, vindeca, taie buba sub care lucreaza puroiul. Abia astept sa ma zgaltiie Melissa, de exemplu.

Sa spunem sincer si deschis ce avem de spus, chiar daca pe unii ii deranjeaza. Cu prietenie, caldura si buna cuviinta ne suntem de folos unii altora.

Imi cer iertare daca v-am mahnit cumva, prin ce am postat aici...
Reply With Quote
  #455  
Vechi 03.04.2011, 16:24:30
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
La cine va referiti cand spuneti "unii forumisti"? Aruncarea unei aluzii e, pentru mine, mai nefolositoare decat o pozitie sincera si directa a unui om care nu isi ascunde identitatea si spune franc ce are de spus. El (sau ea) isi asuma responsabilitatea pentru cele spuse, deoarece nu se ascunde in dosul aluziilor sau al altor masti.
Personal, chiar astept sa fiu criticat, certat, mustrat. Face bine la despatimirea de egofilie, vindeca, taie buba sub care lucreaza puroiul. Abia astept sa ma zgaltiie Melissa, de exemplu.

Sa spunem sincer si deschis ce avem de spus, chiar daca pe unii ii deranjeaza. Cu prietenie, caldura si buna cuviinta ne suntem de folos unii altora.

Imi cer iertare daca v-am mahnit cumva, prin ce am postat aici...
Multumesc frumos Cezar.

Foarte frumos spui lucrurilor pe nume.
Reply With Quote
  #456  
Vechi 04.04.2011, 11:19:32
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit @Sofia

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Sergiu - vad ca incerci sa ma descurajezi in totul. Si asta in loc sa ma incurajezi si sa-mi dai un sfat cum sa reusesc. Crezi eu de descurajari si de fraze ca "n-ai sa fii niciodata pregatita".
De ce imi spui asa? Si cum sa gandesti tu sau preotul asa despre ceea ce vreau eu sa fac?
Daca preotul ar fi asa cum spui tu, si ar putea vedea in mine, m-ar ajuta, nu mi-ar da lovituri sa ma darame mai mult (asa cum si tu faci prin vorbele tale). Ar vorbi cu mine si mi-ar spune clar. Dar el mi-a spus alte motive care nu au nici o legatura cu mine.
De fapt nu inteleg prea bine ce imi spui.
Eu nu conduc pe nimeni in primul rand.
Vroiam sa fac ceva bun pentru oameni si pentru mine. Am crezut ca o pot face cu ajutorul preotului si a altor oameni din biserica (in sensul de comunitate). Am incercat pe mai multe cai: sa fac ceva in biserica, sa fac ceva pentru partea sociala. Ce energii si ce ispite negative vezi in asta?
Ce-mi spui tu suna ca un cerc vicios. Sa nu fac pentru ca nu sunt in stare, sau suficient de buna s-o fac, dar nu voi ajunge sa fiu asa daca n-o fac, ci dimpotriva voi cadea mai jos.
Pentru ca eu imi caut menirea de la Dumnezeu, rolul in viata asta. Copii nu, aia nu, ailalta nu. Atunci ce ar trebui sa fac? Sa stau inchisa in casa cu mainile in san, sa ma urc pe pereti intr-o zi? Sau ce sa fac?
Dumenzeu mi-a lasat precis ceva de facut, dar nu stiu inca ce? Sa ajut oameni, sa fac ceva bun in biserica, sau in social. Eu si asta o vad parte din mantuire.
Si atunci m-am rugat la Dumnezeu sa-mi arate calea. Si am ajuns s-o gasesc in afara bisericii, nu a credintei ,ci a oamenilor din biserica, la alti oameni care au nevoie. Ce are michiduta a face cu asta?

Aici sunt doua lucruri diferite, zic eu. Una este credinta teoretica si alta a face ceva pentru oameni cand vezi ca au nevoie.
Pe prima ai dreptate, nu pot s-o inteleg eu, dar pe a doua de ce sa fie rau s-o fac.
Tu asa ai inteles ca vreau sa fac revolutii si sa dau drepturi femeilor. Nu asta este telul meu. Este insa un obstacol de care ma lovesc mereu in drumul meu.
Ti-am spus, in biserica n-am voie sa fac mai nimic, pentru ca sunt femeie.

Inca o data, nu inteleg ce-mi ceri - sa abandonez totul si stau incuiata in casa si sa ma rog numai? Nu pot asta. Nu sunt eu asta.
Si pe urma Dumnezeu ma ajuta pe acest drum. Stie ca vreau sa fac bine. Ca n-o fac fara El.
Daca reusesc sa fac ceea ce mi-am propus, capat si eu forta, nu ma prabusesc. Stiu ca mai am pentru ce trai.
Eu stiu de mic ce inseamna o femeie singura si de ce trebuie sa se loveasca nu numai in Biserica.Dumnezeu te ajuta sa fii sigura de asta asa ca trebuie sa cauti doar in cartile sfinte si in inima ta.In cuvintele oamenilor nu mai cauta ca pot sa-ti faca foarte mult rau.
Reply With Quote
  #457  
Vechi 04.04.2011, 11:21:45
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit corectie

Si mai cu seama sa cauti Sofia in cuvintele Domnului Hristos si nu in ce au talmacit altii din vorbele Lui.
Reply With Quote
  #458  
Vechi 04.04.2011, 12:15:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Am citit aici despre discriminarea femeii în ortodoxie:

http://ebooks.unibuc.ro/istorie/ciup...reabibliei.htm (ce ironic, autorul are numele Moise)

Puteți citi tot, dar dau un exemplu care mi se pare cam exagerat:

"Biserica Ortodoxă consideră femeia murdară pentru că a adus pe lume un copil, practica bisericească interzicând femeii lăuze să intre în biserică până nu i se citesc moliftele de curățire: �(�) iartă pe roaba Ta aceasta, care a născut, (�) și o curățește pe ea de întinăciunea cea trupească, ca să intre cu vrednicie în biserica Ta, (�) spală-i întinăciunea trupului și necurăția sufletului, (�) iartă și pe ce care s-au atins de dânsa "

Să înțeleg că a naște e un păcat. Înțeleg că în opinia bisericii păcatul originar a făcut ca oamenii să se înmulțească, să se nască, să moară etc. Dar a considera nașterea un păcat... Haideți, chiar până acolo?

Dumnezeu a (ar fi) zis "înmulțiți-vă". Deci Dumnezeu ne-a sfătuit să păcătuim. De ce se continuă cu ideile astea aberante? Cum poți să îi spui unei femei că e întinată și că a păcătuit pentru că a adus pe lume un copil? Lăsând la o parte orice circumstanță... Cum?...
Sunt curios daca in Molitfelnicul grec exista aceste rugaciuni. Stiu ca in Molitfelnicul romanesc intalnim mai multe practici care nu se reagasesc in Molitfelnicul grec. Petru Movila este cel care adauga mai multe rugaciuni si practici care nu se regasesc la nivel panortodox.
Reply With Quote
  #459  
Vechi 24.11.2011, 16:54:32
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Glykys - cine ii invata pe acei care traiesc in respect si iubire fata de sotul/sotia. Nu stiu exact. Ar trebui sa fie biserica. O face Domnul, poate si un preot bun ( de mir).
Sigur ca nu este vinovata biserica de tot, dar uite prin scrieri si invataturi din astea strica. La ce ne mai luam dupa Vechiul Testament cand avem legea noua (N.T) adusa de Iisus si care ne invata totul asa cum trebuie. Ca numai in V.T se dau asa invataturi ciudate.
Pai ce-ar fi daca ar trebui sa facem si "ochi pentru ochi", precum ne luam dupa Adama si Eva si pacatul lor? Ne-am scoate ochii intre noi. Si alte lucruri.
De ce nu ne invata unii monahi din N.T mai degraba? Cum respecta Iisus femeia si casatoria si etc.?

Uite inca ceva: tu stii ca la catolici se face pregatire pre-nuptiala cu preotul? Cam 2 luni se face, saptamanal. Cam ce crezi tu ca se invata acolo? Am aflat eu si-ti spun: cum sa traiesti in casnicie in pace, iubire, respect unel fata de celalalt, cum sa educi copii, etc. Dar...nu se spun acele lucruri spuse de monahii nostri despre femeie si cei casatoriti: ca sunt murdari, pacatosi, desfranati si de abstinenta, femeia sa se supuna si etc.
Respecta si iubirea si admit si casnicii mixte.
Majoritatea catolicilor, daca sunt chiar practicanti cat de cat, sa stii ca sunt cu grija si frica de credinta si Dumnezeu. Se respecta totusi altfel intre ei. Nu exista mentalitatile de la noi (c are au mai ramas la tara de fapt, ca in orase s-a schimbat de mult timp treaba). Si merg casniciile f.bine.
Si nasii (de cununie si botez) fac asa pregatiri inaintea ceremoniilor respective, ca sa stie ce au de facut cu finii.

La noi asa pregatire nu se face. Si asta este rau. Ne ducem in schimb la manastiri sa invatam despre viata lumeasca, familie si cum sa traim cu sotul si sotia. Asta este paradoxul. Si la catolici este ceva ne-in regula, pentru ca tocmai preotii care la ei nu sunt casatoriti dau sfaturi despre familie si copii.
Revin la idee: biserica ortodoxa ar trebui sa faca mai mult in aceasta privinta si sa dea invataturi corecte in sprijinul respectului femeii, casniciei, iubirii, trairii in armonie a oamenilor.
cum sa nu se faca pregatire la noi? nu se face cu de-a sila poate, insa orice preot daca te duci la el si-i spui ca vrei sa te casatoresti si vrei sfaturi privind viata de familie ti le va da cu mare drag.
Pe noi ne-a chemat duhovnicul nostru de multe ori sa stam de vobra de cand l-am anuntat ca vrem sa ne casatorim si pana in ziua nuntii.
Si nu ne-a vorbit despre necuratie, despre respect reciproc, despre buna intelegere, etc.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #460  
Vechi 08.12.2011, 18:46:43
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu am observat că Biserica discrimineză bărbații și îi persecută. Facerea de prescuri care se preschimbă în Trupul și Sângele Domnului este socotită a fi apanaj al femeilor, ca și când noi, bărbații, nu am avea curăția necesară. Când intrăm în biserică numai noi trebuie să ne scoatem căciula. Cel mai mare sfânt născut din bărbat și din femeie este o femeie, ei și numai ei i se spune că e deasupra heruvimilor și serafimilor și beneficiază de un cult absolut special de care nici un bărbat sfânt nu mai beneficiază. La pangar nu am văzut nici un bărbat niciodată, ca și când nu ar fi capabili să vândă iconițe sfințite. Ei sunt buni numai să se urce în turlă să tragă de funiile clopotelor. Lui Adam, și numai lui, i-a zis Dumnezeu să își câștige pâinea prin sudoare, încât, între creștini, ocupația de "casnică" e onorabilă, dar cea de "casnic" nu e onorabilă. Nu știu cum se face, dar ori de câte ori mă duc în cancelaria bisericii, numai de femei dau. Una face una, alta face alte și îmi lasă impresia că sunt tare ocupate. Preotul meu îmi pare a fi, să mă ierte Dumnezeu și cucernicia sa, întocmai precum măgarul între oi. Când o femeie intră în biserică în pantaloni, nu are nimeni nimic de obiectat. Dar ia să intru eu în fustă, m-ar scoate din biserică așa cum ar face cu un smintit! Dacă o femeie sfântă moare în castitate, i se anexează precum o cunună titlul de "fecioară", pe când în cazul atâtor bărbați care nu au cunoscut femeie nu se spune asemenea lucru. În care calendar ați văzut dv, de exemplu, ceva ca: "sfântul cuvios Mihnea, fecior" ? Nicăieri, ca și când bunul Dumnezeu pune preț pe fecioria femeiască, dar nu și pe fecioria bărbătească.

Protestez energic în fața atâtor discriminări la care suntem supuși numai și numai datorită unor concepții retrograde, anchilozate în trecut și neadaptate spiritului de eliberare și emancipare ce caracterizează epoca modernă !

Haha! Ce simpatic! :)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 16:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 16:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 13:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 07:11:46