Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.08.2010, 14:13:37
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
"Prin Botez se dobândește Harul, fără de care mântuirea nu este cu putință. Din acel moment, destinația "by default" devine raiul. Sunt mântuiți cei care mor în stare de Har."
In ce situatie Dumnezeu isi poate retrage de la mine harul sau? Multumesc
Eu cred ca isi retrage Harul sau cel putin se diminueaza atunci cand suntem indiferenti si nu conlucram cu El.
  #42  
Vechi 04.08.2010, 14:50:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
In ce situatie Dumnezeu isi poate retrage de la mine harul sau? Multumesc
Harul este o stare a sufletului. Căderea din această stare se produce prin păcat grav. Din acest motiv, adică din cauză că păcatul grav duce la "moartea" sufletului, se mai numește și "păcat de moarte". Starea de har a celui căzut astfel, după Botez, se mai poate restaura prin Taina Sf. Spovezi, care reînnoadă legătura ruptă cu Dumnezeu.
Din cauză că Sf Botez și Sf Spovadă sunt administrate celor aflați în stare de moarte spirituală, se mai numesc și "Tainele (Sacramentele) celor morți". Toate celelalte Taine se administrează celor vii, adică celor care au fost mai întâi botezați, ori dacă, după Botez, au căzut din starea de grație, celor care s-au spovedit.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #43  
Vechi 04.08.2010, 14:54:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Harul este o stare a sufletului.
Harul nu este o stare a sufetului. El este conform invataturii ortodoxe o energie necreata care izvoraste din fiinta lui Dumnezeu. Prin har suntem indumnezeiti, prin el ajungem sa-l cunoastem pe Dumnezeu.

Harul nu trebuie redus doar la suflet, ci si la trup, caci omul este om trup si suflet, iar mantuirea se adreseaza acestui om intreg, nu partial.
  #44  
Vechi 04.08.2010, 16:13:54
maiamaria maiamaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2010
Mesaje: 20
Implicit botez baptisti?

Din postarile unora de intelege clar ca moartea sufleteasca apare atunci cand se comit pacate de moarte, ceea ce la un nou nascut nu exista.
La fel nu se poate vorbi despre pocainta in cazul unui bebelus.Este vorba despre pocainta adultului, care isi constientizeaza pacatele si prin pocainta si botez se naste din nou cu un cuget curat.
sunt ortodoxa dim mosi stramosi dar din pacate trebuie sa recunosc ca acesta este crezul baptistilor si mi se pare mai adevarat si mai apropiat de ceea ce scrie in Biblie Am si eu mari indoieli in privinta botezului la ortodocsi.
  #45  
Vechi 04.08.2010, 16:37:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maiamaria Vezi mesajul
Din postarile unora de intelege clar ca moartea sufleteasca apare atunci cand se comit pacate de moarte, ceea ce la un nou nascut nu exista.
La baptiști este altfel. Dar aici e vorba de cum este botezul la ortodocși. Concepția ortodoxă este următoarea: "În păcat m-a născut maica mea" (Psalmul 50; Paraclisul Maicii Domnului). Deci, la naștere copilul este în stare de moarte sufletească, prin efect al păcatului originar.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #46  
Vechi 04.08.2010, 17:20:26
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maiamaria Vezi mesajul
Din postarile unora de intelege clar ca moartea sufleteasca apare atunci cand se comit pacate de moarte, ceea ce la un nou nascut nu exista.
La fel nu se poate vorbi despre pocainta in cazul unui bebelus.Este vorba despre pocainta adultului, care isi constientizeaza pacatele si prin pocainta si botez se naste din nou cu un cuget curat.
sunt ortodoxa dim mosi stramosi dar din pacate trebuie sa recunosc ca acesta este crezul baptistilor si mi se pare mai adevarat si mai apropiat de ceea ce scrie in Biblie Am si eu mari indoieli in privinta botezului la ortodocsi.
Doamne, ma minunez cat de indiferenti pot fi unii fata de darurile pe care le-au primit si cu cata usurinta vor sa scape de ele in urma predicii unor "invatati"!

Omul se naste cu pacatul stramosesc, deci este patat! Botezul il curata si devine curat! Este mai bine ca omul sa stea patat pana la "N" ani si sa fie supus intunericului sau sa fie curatat prin Botez si impartasit des ca unul care nu are pacate si astfel sa dainuie in lumina? Daca niciodata nu manifesta "pocainta"?

Nasii garanteaza pentru viitoarea lor credinta si sunt numeroase marturii in privinta botezului copiilor. Astfel Sfantul Irineu zice: " Iisus a venit sa mantuiasca prin sine pe toti, adica pe cei ce se renasc printr-insul pentru Dumnezeu: pe copii, pe tineri si pe batrani"; Origen spune:" Biserica a primit de la Apostoli traditia de a impartasi si pruncilor Botezul" Fer. Augustin afirma ca Biserica a administrat totdeauna botezul copiilor si aceasta practica a pastrat-o nestirbita; iar Sfantul Grigorie Teologul zice:" Ai copil? Sa nu ia timp rautatea. Sa fie sfintit(botezat) din pruncie sa fie consacrat Duhului de la inceput".
Dar aceste marturii sunt din Sfanta Traditie pe care baptistii si toti neoprotestantii o neaga si socotesc totul dupa interpretarile lor

Dar si in Sfanta Scriptura sunt marturii despre faptul ca Biserica a botezat de la inceput pruncii Fapte10, 44 s.u; 16,15,16,33,18,8, 1 Cor1,16.etc

Ai grija ca Botezul nu se repeta si o re-botezare inseamna ruperea de Biserica Ortodoxa, lepadarea de juramantul facut prin nasi la botez si unirea cu.......
  #47  
Vechi 05.08.2010, 00:58:41
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit unde vezi tu marturii despre botezul pruncilor in Sfanta Scriptura???

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul

Dar si in Sfanta Scriptura sunt marturii despre faptul ca Biserica a botezat de la inceput pruncii Fapte10, 44 s.u; 16,15,16,33,18,8, 1 Cor1,16.etc
Pun in scris textele citate de tine ca sa vezi o data pentru totdeauna ca nu se refera la botezul pruncilor!!! Textul din fapte e grasit, nu se refera la botez.
1 Corinteni1/16. " Am botezat și casa lui Ștefana; afară de aceștia nu știu să mai fi botezat pe altcineva. " Ce te face sa intelegi ca erau prunci? dorinta ta de a contrazice? fii sincera, pune-te pe cercetat Scriptura asa cum Hristos ne indeamna. Iisus Hristos a instituit botezul cand a trimis apostolii in lume sa invete pe oameni Evanghelia MAI INTAI si apoi sa-i boteze. Nu imi da texte din Traditi, nu poate traditia sa contrazica Cuvantul scris a lui Dumnezeu din Sfanta Scriptura, Dumnezeu nu se contrazice!!!!
  #48  
Vechi 05.08.2010, 01:04:02
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit ce'nseamna a conlucra cu Dumnezeu?

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Eu cred ca isi retrage Harul sau cel putin se diminueaza atunci cand suntem indiferenti si nu conlucram cu El.
Gabriela, nu te inteleg, ce vrei sa zici cu a conlucra cu Dumnezeu? sa facem lucrarile pe care le face EL? In cazul asta tre' sa cautam ce ne-a lasat scris in Scriptura sau in Traditie? 16. "Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțire".poti spune acelasi lucru despre Traditie?
  #49  
Vechi 05.08.2010, 08:08:15
maiamaria maiamaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2010
Mesaje: 20
Implicit botez

Pentru a fi botezat conform Scripturilor,trebuie mai intii sa auzi si sa crezi Evanghelia lui Isus Hristos(Marcu 16:15,16;Faptele Apostolilor 2:41). si astfel sa fie convins de pacat(Faptele Apostolilor 2:36,37) si apoi sa te caiesti si sa te intorci de la pacat(Faptele Apostolilor 2:38) si sa marturisesti credinta in Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu(Faptele 8:37;Romani 10:9,10).:"Pocaiti-va si fiecare din voi sa fie botezat in Numele lui Isus Hristos,spre iertarea pacatelor voastre"(Faptele apostolilor 2:38).i

Biblia nu spune ca nou nascutii au fost botezati.Botezul,pt increstinare presupune anumite conditii pe care copiii nu le pot indeplini.
  #50  
Vechi 05.08.2010, 10:20:20
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un copil s-a nascut in tribul lui.
Familia s-a bucurat peste poate si l-au insemnat cu semnele tribului asa cum se facea in neamul acela de la inceputul vremiilor.
Desigur fara sa-l intrebe, cum ar fi putut de altfel, era abia nascut!!! Oamenii s-au gindit ca fiind singe din singele lor nu puteau naste decit un membru al familiei lor!
Peste ani, o soapta rea i-a spus copilului, acum ajuns tinar in putere, ca apartenenta la tribul lui este valabila pentru ca nu a fost admisa constient. Tinarul a ris si i-a raspuns:
"De ce m-ar fi intrebat, doar eram copilul lor, finta pe care o iubeau cel mai mult pe pamint, si pentru care ar fi facut orice sacrificiu. Erau parintii mei care imi doreau binele, asa cum mi-l doresc si astazi!? Dar daca m-ar intreba acum, desigur ca imi doresc sa fiu parte a tribului meu! Asa ca bine au facut ce au facut! Toate cele cerute de trib ca sa fi membru au fost infaptuite si daca eu nu m-am dezis de ele, ramin membru al tribului"
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestin sau Ortodox catehumen Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 109 20.01.2014 12:21:02
pomelnice pe crestin ortodox steliana-steli Generalitati 1 22.12.2011 18:49:45
Catehismul ortodox - audio strajeru Generalitati 0 03.08.2011 03:48:32
Reactia familiei adventiste la botezul ortodox al sotului elenavioletacocos Secte si culte 0 27.10.2009 09:24:06