Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 05.02.2009, 15:37:56
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Tu afisezi aici indiferenta; caci daca stii ca un om nu face bine ceea ce face, ii spui si apoi il lasi sa faca cum vrea. Dumnezeu ne-a dat liberu arbitru, pe care trebuie sal respectam, dar nu avem voie sa fim indiferenti.
Comparatia cu inchizitia este total deplasata.
Hm, eu cred ca se poate totusi lasa fara sa-l judecam si fara sa fim indiferenti.

Cred ca ceea ce Dumnezeu vrea sa ne spuna este sa nu-l judecam cu inima, si sa nu avem sentimente negative fara de el.

De exemplu:

1. Stim ca este pe drumul gresit, la nivel cognitiv (cu mintea)
2. Nu il judecam (adica nu-l consideram om rau si mai prejos doar din cauza asta), si il iubim in continuare (cu inima)
3. Cum actionam fata de el? Ii respectam decizia, deoarece are liberul arbitru dat de Dumnezeu, si putem sa incercam sa vorbim cu el despre asta - fara sa-l judecam sau sa-l injuram. Daca sincer el nu mai vrea sa vorbeasca despre asta, noi trebuie sa-i respectam decizia. Putem sa ne rugam pentru el, dar intr-un final este decizia lui.

Simt ca "judecata" asta din partea crestinilor face mult rau la suflet. Nu este vorba de indiferenta. Toleranta nu este indiferenta.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 05.02.2009, 21:07:15
callina callina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2008
Locație: Suceava
Mesaje: 5
Implicit Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de eremieb Vezi mesajul
de ce spui asta?
As mai vrea sa stiu daca voi credeti ca alte religii pot duce la mantuire.
Nu-mi place sa intervin acolo unde nu ma pricep f bine, totusi vreau sa-mi exprim o parere... Cum sa duca alte religii la mantuire??? Atat timp cat Hristos a spus clar : "Eu sunt Calea , Adevarul si Viata! '' sau in alt loc '' ...cine nu aduna cu Mine risipeste si cine nu-i cu Mine, e impotriva Mea!"
Prin logica, deducem f simplu ca: daca Hristos este CALEA si ADEVARUL, orice alta cale este mincinoasa..., deci falsa ! RATACIRE! Scuze daca am plictisit...
Reply With Quote
  #123  
Vechi 05.02.2009, 21:24:11
callina callina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2008
Locație: Suceava
Mesaje: 5
Implicit Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil Vezi mesajul
Stai putin ca pierzi din vedere ce spuneam. Eu nu am zis sa se converteasca nimeni la budism, am zis sa fim toleranti si sa ne acceptam fratii de alte religii. Am mai si zis ca se pot mantui cei ce au dus o viata morala, si au trait dupa principiile puse de Hristos, chiar daca nu s-au convertit la crestinism... sa ne gandim la toti cei ce nu auzise vreodata de crestinism... ei ajung toti in iad?
Ortodoxia trebuie sa recupereze (sa converteasca) tot ce este mitocanie, tot ce este neam prost, tot ce este subspecie, tot ce este alte religii ...in limita posibilului! Domnul Hristos a spus concret: "...cine va marturisi pt Mine in fata oamenilor si Eu voi marturisi pt el in fata Tatalui Meu ( sau la judecata..., nu mai retin exact textul..., dar ideea sigur asta este...!) Ortodoxia nu judeca pe cei cazuti sau de alte religii, ci ea cheama la ADEVAR!
Reply With Quote
  #124  
Vechi 19.07.2009, 12:37:18
mozarttt mozarttt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2009
Mesaje: 5
Implicit hello

dar io vad p-aci o groaza de fanatici...problema e,DE CE???io sunt crestin-ortodox fratilor,dar asa mai mult pe hartie.si-n fond,care-i faza de oamenii reneaga yoga???io personal nu fac yoga,dar stiu oameni care mediteaza spiritual si sun niste oameni buni,chiar extrem de buni.io vreau sa mi se raspunda la o-ntrebare...si aceasta e adresata celor cu adevarat crestini...de ce IISUS a spus ca toate minunile pe care le-a facut el,le putem face si noi?eu sunt de parere ca cu totii daca meditam spiritual(Asta lasand la o parte orice religie)putem ajunge la niste vibratii incat sa facem ce a facut iisus.altfel,nu vad explicatia...de ce IISUS pe care voi crestinii iubiti a spus ca toate minunile pe care le-a facut el le putem face si noi,BA MAI MULT.scrie-n biblie pentru numele lui dumnezeu,sunt tare curios cati dintre crestini au incercat sa faca aceleasi minuni pe care le-a savarsit DOMNUL IISUS.de fapt,cam toti crestinii se cred mai prejos decat IISUS,de ce?...cand chiar EL spune clar,pentru tot romanul si crestinul de pretutindeni:ca tot ce a facut EL putem face si noi.si sfantul petru a facut minuni,si si sfantul andrei...chiar si sfantul buddha a facut a mers pe apa...chiar si KRISHNA se pare ca a fost nascut dintr-o mama pura exact asa cum s-a nascut iisus hristos.eu cred ca toti suntem sfinti in interior,important este sa gasim acea sursa nelimitata de iubire pe care o avem inauntrul nostru prin meditatii spirituale si asa mai departe.nu am meditat niciodata spiritual dar stiu oameni care o fac zilnic si sunt niste oameni pe care poti conta ORI-CAND:)e cazul sa evoluam,vom depasi 2012 in curand:)e cazul sa evoluam si tehnologic de o mie de ori cred,spiritual de o mie de ori cred...cati oameni n-au avut experiente incredibile d.p.d.v.spiritual si totusi au spus,AU,stai putin,RELIGIA...nu-mi da voie sa experimentez asa cevasi nu ma refer la toate religiile dragilor.io de exemplu am coborat mintea in inima si ce simti atunci,e de nedescris...dar fiti mai deschisi:*
Reply With Quote
  #125  
Vechi 19.07.2009, 12:42:55
mozarttt mozarttt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2009
Mesaje: 5
Implicit

si nu ma refer la toate religiile....imi cer scuze,am spus NU MA REFER LA TOATE RELIGIILE...m-am grabit,ma refer la TOATE religiile...pentru ca fiecare religie are dogmele ei dar dumnezeu e peste tot,in aerul pe care-l respiram,in apa pe care o bem.mai era cineva care a spus ca prin yoga,poti ajunge sa fii mai relaxat,mai calm dar asta nu inseamna ca poti ajunge sa-l cunosti pe dumnezeu cu adevarat.pai,e cam eronat ce zicea omul,pentru ca noi suntem dumnezeu...totul e dumnezeu....cum sa spui ca prin yoga nu poti ajunge la dumnezeu cand dumnezeu e in noi oamenii?cand faci yoga iti lucrezi propria flacara divina...din interiorul tau.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 27.09.2009, 16:46:22
SabiaDomnului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de callina Vezi mesajul
Ortodoxia trebuie sa recupereze (sa converteasca) tot ce este mitocanie, tot ce este neam prost, tot ce este subspecie, tot ce este alte religii ...in limita posibilului! Domnul Hristos a spus concret: "...cine va marturisi pt Mine in fata oamenilor si Eu voi marturisi pt el in fata Tatalui Meu ( sau la judecata..., nu mai retin exact textul..., dar ideea sigur asta este...!) Ortodoxia nu judeca pe cei cazuti sau de alte religii, ci ea cheama la ADEVAR!
Amin!Cei ce nu vad adevarul si se lasa orbiti de credinte si superstitii pagane,aceia nu se vor mantui.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 09.11.2009, 19:54:31
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

"O intelepciune a iubirii si a vietii afirmata si in cel mai neinsemnat lucru din univers, budhismul este o intelepciune optimista", zice Rabindranath Tagore.
Sa ne pastram credinta in care am fost botezati,recte in Iisus Hristos, Domnul
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #128  
Vechi 13.11.2009, 06:19:31
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Sa ne pastram credinta in care am fost botezati,in schimb sa ne deschidem ochii mintii si ai sufletului pentru a prinde si din intelepciunea altor popoare si religii.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 13.11.2009, 08:05:07
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de callina Vezi mesajul
Ortodoxia trebuie sa recupereze (sa converteasca) tot ce este mitocanie, tot ce este neam prost, tot ce este subspecie
Sa inteleg ca, in opinia ta, exista subspecii umane? De rase stiam, insa de subspecii umane n-am auzit, asta daca nu te refereai la convertirea bivolilor si a mustelor de otet.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 15.11.2009, 23:20:29
Dunnamite
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de thanatos Vezi mesajul
... zice Sf.Briancianinov este ca ei nu-l vor vedea pe Dumnezeu, dar vor cunoaste raiul pentru vietuirea curata, asa ca sa nu abordam ceva care ne depaseste.
"8. Fericiti cei curati cu inima, ca aceia vor vedea pe Dumnezeu."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Are budismul asemanari cu crestin ortodoxia?Parerile fratiilor voastre mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 45 31.03.2010 19:37:22