Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.05.2009, 09:48:57
fragmente fragmente is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2008
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilie0001 Vezi mesajul
Este normal ca o sotie sa nu vrea sa aiba relatii "conjugale" decat martea si joia din cauza credintei ?
As dori un raspuns bazat pe perceptele religioase care sa poata fi aratat pentru a convinge.
Multumesc
http://tainacasatoriei.wordpress.com...atiile-intime/

+

http://tainacasatoriei.wordpress.com...na-intelegere/

[COLOR=#0000ff]„Nu vă lipsiți unul de altul decât din bună înțelegere” (I Corinteni 7, 5).[/COLOR]
- Ce înseamnă de fapt aceasta?

- Să nu se înfrâneze femeia dacă bărbatul nu vrea, nici bărbatul dacă femeia nu dorește.

- Cum așa?

- Fiindcă mari rele se nasc din înfrânarea aceasta. Căci și adulterele și desfrânările și răsturnarea caselor adesea de aici se fac. Fiindcă dacă având femeile lor, desfrânează, cu mult mai mult dacă îi lipsești de această mângâiere. Și bine a zis: „Să nu vă lipsiți” – numind-o aici lipsire și mai sus datorie – ca să arate tăria stăpânirii [unuia asupra celuilalt]. Căci a se înfrâna fiecare fără să vrea amândoi înseamnă a se lipsi. Iar dacă e de bunăvoie, nu mai este [lipsire]11. Că dacă m-ai îndupleca să iei ceva de la mine, nu o numesc lipsire. Iar cel ce ia fără voia mea și fiind eu silit, mă lipsește.
[COLOR=#ff00ff]Lucrul acesta îl fac multe femei, lucrând [astfel] un păcat mai mare decât dreptatea, devenind prin aceasta vinovate de desfrâul bărbatului și împrăștiind toate. Însă trebuie să se cinstească mai înainte de toate buna înțelegere [homonoia]12 fiindcă și aceasta este mai importantă decât toate; iar dacă vrei, să cercetăm acest lucru din fapte.[/COLOR]
[COLOR=#ff00ff][/COLOR]
[COLOR=#ff9900]Fie o femeie și un bărbat, și femeia să se înfrâneze fără să vrea bărbatul. Așadar, cum? Dacă acela din această pricină desfrânează, sau chiar dacă nu desfrânează, însă suferă și se tulbură, și se aprinde, și se luptă, și mii de probleme îi face femeii, care e câștigul postului și al înfrânării, de vreme ce dragostea [agape] e sfâșiată? Nici unul! Căci câte ocări, câte probleme, cât război nu ies sigur de aici?[/COLOR]
[COLOR=#ff9900][/COLOR]
2. Pentru că [COLOR=#339966]atunci când într-o casă bărbatul și femeia sunt dezbinați, casa nu e cu nimic mai bună decât o corabie bătută de furtuni și cu cârmaciul depărtat de la cârmă.[/COLOR] De aceea zice: „Nu vă lipsiți unul de altul, decât din bună înțelegere pentru o vreme, ca să zăboviți în post și rugăciune”13. Aici vorbește de rugăciunea cu mai multă râvnă14.
Căci dacă ar opri să se roage pe cei ce se împreunează unul cu altul, cum ar avea o anume vreme rugăciunea neîncetată15? Așadar, este cu putință Și a te însoți cu femeie, și a lua aminte la rugăciune, însă rugăciunea este mai intensă când e și înfrânare. Că nu a zis simplu „să vă rugați”, ci „să zăboviți [scolazete] [în rugăciune]”. [Și a spus așa], fiindcă [însoțirea cu femeie] îți ocupă [timpul și mintea] [ascholia], iar nu că ar fi necurăție16.
„Și iarăși să fiți împreună, ca să nu vă ispitească Satana” (l Corinteni 7,5).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.05.2009, 10:37:32
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Multumesc fragmente, e exact acelasi text, uite ca eu nu l-am gasit pe romaneste.. E un site interesant!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.05.2009, 15:40:41
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Inteleg sa fie zile de post, dar sa te abtii si in toate sambetele si duminicile (cand are omul timp), si de sarbatori o zi doua.
si zilele de sarbatoare sunt in acelasi regim ca si cele de post, adica trebuie sa ne orientam spre cele duhovnicesti mai mult decat spre trup

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Si ce, suntem automate? Persoanele casatorite stiu depsre ce vorbesc: daca iti planifici sa faci dragoste, in general nu merge. Trebuie si spontaneitate. Nu ar trebui sa fie zilele de abstinenta mai numeroase ca zilele 'de dulce'.
asa ajung sa fie, daca respectam zilele de post (care-s aprox jumatate din an) + zilele de sarbatoare (duminici etc)

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Postul ne este oferit ca posibilitate de Biserica, nu ca obligatie.
nimic nu-i obligatoriu, nici macar mantuirea. Dar daca esti credincios, cauti sa le indeplinesti pe toate

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
(Sunt casatorita. Ar fi bine sa raspunda aici mai degraba oamenii casatoriti; regula asta nu s-a respectat in lata parte ceea ce a dus la discutii nesfarsite si in cerc..)
ar fi chiar normal asa
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.05.2009, 15:43:38
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilie0001 Vezi mesajul
Este normal ca o sotie sa nu vrea sa aiba relatii "conjugale" decat martea si joia din cauza credintei ?
As dori un raspuns bazat pe perceptele religioase care sa poata fi aratat pentru a convinge.
Multumesc
nu-i deloc usor cand sotia vrea sa se tina de un program, iar sotul de altul...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.05.2009, 16:12:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kosmy022 Vezi mesajul
si zilele de sarbatoare sunt in acelasi regim ca si cele de post, adica trebuie sa ne orientam spre cele duhovnicesti mai mult decat spre trup

asa ajung sa fie, daca respectam zilele de post (care-s aprox jumatate din an) + zilele de sarbatoare (duminici etc)

nimic nu-i obligatoriu, nici macar mantuirea. Dar daca esti credincios, cauti sa le indeplinesti pe toate
Kosmy, regulile astea au aparut si ele cu timpul, sa nu le absolutizam. Regulile sunt pentru oameni si nu invers. Putem sa ne ghidam dupa ele, ca au o intentie buna in principiu, dar sa le aplicam atata cat se potriveste la situatia noastra.
Ai vazut textele sfantului Ioan Gura de Aur? El altfel pune problema. Vorbeste de abstinenta pentru scurte perioade de rugaciune mai intensa dar numai cu acordul amandorura. Nu de posturi si sarbatori nesfarsite.
Crezi ca daca cei doi considera ca 'au voie' doar in anumite zile, in zilele alea chiar o sa aiba si dorinta sa faca lucrul asta? De asta vorbeam de automate.. Nu e asa usor cum scrie la carte.
In plus, ce sa mai vorbim de oameni cu orar cumplicat, cu copii, de oameni cu boli sau dureri, care se vad rar etc, daca am aplica regulile ca la carte atunci nu ar mai putea trai ca oamenii casatoriti. Eu la asta atrageam atentia.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.05.2009, 16:57:02
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Kosmy, regulile astea au aparut si ele cu timpul, sa nu le absolutizam. Regulile sunt pentru oameni si nu invers. Putem sa ne ghidam dupa ele, ca au o intentie buna in principiu, dar sa le aplicam atata cat se potriveste la situatia noastra.
Ai vazut textele sfantului Ioan Gura de Aur? El altfel pune problema. Vorbeste de abstinenta pentru scurte perioade de rugaciune mai intensa dar numai cu acordul amandorura. Nu de posturi si sarbatori nesfarsite.
Crezi ca daca cei doi considera ca 'au voie' doar in anumite zile, in zilele alea chiar o sa aiba si dorinta sa faca lucrul asta? De asta vorbeam de automate.. Nu e asa usor cum scrie la carte.
In plus, ce sa mai vorbim de oameni cu orar cumplicat, cu copii, de oameni cu boli sau dureri, care se vad rar etc, daca am aplica regulile ca la carte atunci nu ar mai putea trai ca oamenii casatoriti. Eu la asta atrageam atentia.
Fani, regulile in Biserica sunt pt toata lumea. Acolo unde ele nu pot fi aplicate, in cazurile descrise de tine mai sus, duhovnicul stabileste altele.Insa doar el.
Zicea un parinte cunoscut ca pt niste oameni casatoriti in care unul din ei era plecat la munca in Italia, el le-a dat voie la impreunare chiar si in post. Se vedeau ff rar, asa ca le-a dat voie. Astea sunt pogoraminte in care se tine seama de neputinta umana, dar nu-s reguli. In situatiile normale trebuie sa se tina seama de reguli.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.05.2009, 19:02:06
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kosmy022 Vezi mesajul
Zicea un parinte cunoscut ca pt niste oameni casatoriti in care unul din ei era plecat la munca in Italia, el le-a dat voie la impreunare chiar si in post. Se vedeau ff rar, asa ca le-a dat voie.
Ce urat suna, parca se vorbeste de animale, nu de fiinte umane cu sentimente... Chiar nu se poate sa se renunte la limbajul asta de lemn??
Si daca nu le dadea voie, ce crezi ca se intampla? Sa fim seriosi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.05.2009, 19:04:22
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De ce incearca unii sa profaneze relatia sexuala, cand ea e sacra, e un dar de la bunul Dumnezeu pentru familii ?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.05.2009, 19:52:43
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Ce urat suna, parca se vorbeste de animale, nu de fiinte umane cu sentimente... Chiar nu se poate sa se renunte la limbajul asta de lemn??
Si daca nu le dadea voie, ce crezi ca se intampla? Sa fim seriosi.
Hmmm, eu ma intreb de ce "impreunare" suna ca pentru animale? Oare cum a degenerat la asta? Ca daca te gandesti, inseamna a se aduna, a fi impreuna, ceea ce ar fi frumos daca n-ar fi degenerat sensul. Intradevar se foloseste la animale, dar e curios...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.05.2009, 00:38:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kosmy022 Vezi mesajul
Fani, regulile in Biserica sunt pt toata lumea. Acolo unde ele nu pot fi aplicate, in cazurile descrise de tine mai sus, duhovnicul stabileste altele.Insa doar el.
Zicea un parinte cunoscut ca pt niste oameni casatoriti in care unul din ei era plecat la munca in Italia, el le-a dat voie la impreunare chiar si in post. Se vedeau ff rar, asa ca le-a dat voie. Astea sunt pogoraminte in care se tine seama de neputinta umana, dar nu-s reguli. In situatiile normale trebuie sa se tina seama de reguli.
Se poate spune, poate, ca regulile sunt date ca ORIENTARE pt toata lumea. Ca idee. Ca pavaza impotriva luarii razna, ca sa invatam sa ne mai si infranam de la cele bune, cum ne infranam si de la mancare din cand in cand. Dar nu ca legi. La fel si cu postul. Daca nu ar fi reguli de post omul fiind om, nu am mai posti de loc (asa s-a pierdut postul in occident de la Vatican 2). Insa sa nu facem din post o lege, un stalp, ca la musulmani.
Iar relatia trupeasca e mult mai profunda si delicata ca mancarea, deci...

Iar in ceea ce priveste duhovnicul, eu cred ca in chestiile astea care privesc viata intima a cuplului fiecare poate hotari si singur (mai bine zis, in doi) dupa raspunderea si constiinta pe care i-a dat-o Dumnezeu, si mai ales dupa dragostea pe care si-o poarta unul altuia. Duhovnicul n-are ce cauta in dormitor (cum spunea patriarhul Athenagoras) - decat daca vrem noi sa ii cerem sfatul, sau daca avem un pacat in domeniul asta de marturisit.
Multi duhovnici nici nu interaba astfel de lucruri.

Relatia trupeasca dintre soti este un lucru tainic, frumos, si mi se pare ca toate vorbele astea de aici parca o demistifica. Sunt de acord cu tine, naephius.
Reply With Quote
Răspunde