Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 19.01.2010, 19:49:46
eucred's Avatar
eucred eucred is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.11.2009
Locație: ***
Religia: Ortodox
Mesaje: 83
Implicit

Restul viciilor precum alcoolul, tutunul, jocurile de noroc nu afectează în aceeași măsură precum drogurile, însă reușesc a-ți distruge viața și familia încet, încet, limitele fiind practic inexistente. A scăpa de aceste vicii este a te transpune în lumea reală din care tocmai ai plecat și a redevini omul dinainte, un om simplu, însă atât de fericit.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 20.01.2010, 09:41:43
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Principiul meu este sa nu fac ceva imoral, pe cit posibil. Faptul ca am botezat copiii nu incalca aceste principii. Ca cineva se boteaza imi este indiferent dpdv moral.
Copilul meu cel mare a aflat la scoala cine se doreste sa fie Dzeu si a spus singur ca nu exista, nu l-am influentat defel, sint liberi sa creada ce doresc. De asemenea, in momentul in care profesorul de religie i-a cerut teme mai lungi decit cele de la alte materii si cind am considerat ca efortul depus acasa pentru a tine minte termeni neadecvati copiilor de clasa a 3-a, am cerut, cu consimtamintul sau, sa il scot de la aceste ore.
In concluzie, nu biserica imi invata copiii ca consumul de bautura si tutun sint imorale. Nici nu ar putea. Pentru ca eu vad moralitatea dpdv al relatiei intre oameni si nu al relatiei intre fiecare din oameni in parte si prietenul lor imaginar.
daca copilul ti-ar cere sa-l scoti si de la ora de muzica sau educatie tehnologica, l-ai scoate? copiii afla de la scoala multe, ca vaca e mova, ca daca se urca pe o matura pot zbura ca harry poter, etc. termeni neadecvati???? hahahahha.... eu am citit o tema la matematica si a trebuit sa caut in dictionar sa vad ce inseamna, sa nu mai spun definitiile la limba romana. copiii sunt copiii, invata de la parinti. Dumnezeu sa-i aiba in paza!
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.

Last edited by anaana71; 20.01.2010 at 09:55:08.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 20.01.2010, 10:10:56
fragmente fragmente is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2008
Mesaje: 12
Implicit

PROGRAMUL NATIONAL ANTIDROG

http://www.ortodoxantidrog.ro/start.html

+

CENTRUL SF NICOLAE IASI - CONSILIERE SI REABILITARE A PERSOANELOR DEPEDENTE DE ALCOOL SI ALTE DROGURI

http://www.centrulsfnicolae.mmb.ro/

+

CENTRUL DE FORMARE SI CONSILIERE SF ARHANGHELI MIHAIL SI GAVRIIL IASI


AL CUI ROB SUNT?

1. Alcoolismul
2. Sunt dependent de sex?
3. Te poți lăsa de fumat

http://www.sfintiiarhangheli.ro/node/1101

+

Asociatia Filantropica Medical-Crestina 'Christiana' CluJ


Misiunea noastră este de a oferi alinare, putere și speranță semenilor nostri
afectați de boala alcoolismului și lipsiți de o alternativă eficientă de a-i face
față. Incercam sa facem aceasta prin inițierea, dezvoltarea și multiplicarea
de servicii specializate de informare și consiliere pentru recuperarea din
dependențe

http://www.stdimitrie.org/
Reply With Quote
  #144  
Vechi 20.01.2010, 10:12:26
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
daca copilul ti-ar cere sa-l scoti si de la ora de muzica sau educatie tehnologica, l-ai scoate? copiii afla de la scoala multe, ca vaca e mova, ca daca se urca pe o matura pot zbura ca harry poter, etc. termeni neadecvati???? hahahahha.... eu am citit o tema la matematica si a trebuit sa caut in dictionar sa vad ce inseamna, sa nu mai spun definitiile la limba romana. copiii sunt copiii, invata de la parinti. Dumnezeu sa-i aiba in paza!
Da, termenii erau neadecvati pentru clasa a 3-a, mintuirea un concept mult prea egoist, aberatia ca sintem in esenta pacatosi si in general in contradictie cu manualul de educatie civica.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 20.01.2010, 10:33:43
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Da, termenii erau neadecvati pentru clasa a 3-a, mintuirea un concept mult prea egoist, aberatia ca sintem in esenta pacatosi si in general in contradictie cu manualul de educatie civica.
stii cati termeni neadecvati, egoisti si mincinosi sunt in manuale? o groaza. aici ideea este ca esti ateu si copii tai trebuiesa fie la fel. aici nu-i chestie de etica, morala sau educatie. tu nu crezi, ti se pare aberant, deci nici ceilalti (membri ai familiei, ma refer, in special copiii) nu trebuie sa creada.... ca a aberant. mos craciun exista sau a existat pt copiii tai?
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 20.01.2010, 11:18:34
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
stii cati termeni neadecvati, egoisti si mincinosi sunt in manuale? o groaza. aici ideea este ca esti ateu si copii tai trebuiesa fie la fel. aici nu-i chestie de etica, morala sau educatie. tu nu crezi, ti se pare aberant, deci nici ceilalti (membri ai familiei, ma refer, in special copiii) nu trebuie sa creada.... ca a aberant. mos craciun exista sau a existat pt copiii tai?
Ti-am mai spus, a spus singur ca nu exista Dzeu. Iti mai repet?
Am mai spus si asta, ei cred in mosu, desi in ultimul an a trebuit sa admitem ca mosii de pe la magazine, scoala sint doar "ajutoarele" lui.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 20.01.2010, 11:20:54
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ti-am mai spus, a spus singur ca nu exista Dzeu. Iti mai repet?
Deci, e mai plauzibil sa existe mosul decat Dumnezeu pentru copilul tau? :)
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."
Reply With Quote
  #148  
Vechi 20.01.2010, 11:37:02
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ti-am mai spus, a spus singur ca nu exista Dzeu. Iti mai repet?
Am mai spus si asta, ei cred in mosu, desi in ultimul an a trebuit sa admitem ca mosii de pe la magazine, scoala sint doar "ajutoarele" lui.
hihihihi.... si daca zice ca vaca e mova si scrie milka pe ea? copii fac ce spun parintii. daca iti spunea ca Dumnezeu exista nu cred ca mai era asa tolerant ca in cazul lui Mos Craciun, care are "ajutoare", dar Dumnezeu nu exista...hihihihi... uite asa se face cercul vicios. am mai auzit varianta asta, exista mos craciun, dar dumenezeu este o aberatie.... din aceasta cauza te-0am intrebat. pe un copil l-am intrebat daca a auzit de Dumnezeu, si mi-a spus ca da, si l-am intrebat: si cine este? si el mi-a raspuns: Superman. am cascat ochii asa si l-am intrebat de ce? si mi-a spus: pentru ca e bun, vine din cer, ajuta lumea, e curajos si viteaz, si parintii lui sunt in cer..... mai zi ceva.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 20.01.2010, 12:49:58
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Imogene Vezi mesajul
Deci, e mai plauzibil sa existe mosul decat Dumnezeu pentru copilul tau? :)
desigur :)
Reply With Quote
  #150  
Vechi 20.01.2010, 12:52:44
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
hihihihi.... si daca zice ca vaca e mova si scrie milka pe ea? copii fac ce spun parintii. daca iti spunea ca Dumnezeu exista nu cred ca mai era asa tolerant ca in cazul lui Mos Craciun, care are "ajutoare", dar Dumnezeu nu exista...hihihihi... uite asa se face cercul vicios. am mai auzit varianta asta, exista mos craciun, dar dumenezeu este o aberatie.... din aceasta cauza te-0am intrebat. pe un copil l-am intrebat daca a auzit de Dumnezeu, si mi-a spus ca da, si l-am intrebat: si cine este? si el mi-a raspuns: Superman. am cascat ochii asa si l-am intrebat de ce? si mi-a spus: pentru ca e bun, vine din cer, ajuta lumea, e curajos si viteaz, si parintii lui sunt in cer..... mai zi ceva.
Nu mai poti spune nimic, si pentru mine e tot ceva de genul asta :)
Oricum, tot sta la ora de religie pentru ca scoala nu e pregatita sa o inlocuiasca. Face in schimb o ora in plus fata de ceilalti copii, chipurile de sah.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tutunul cristiboss56 Generalitati 29 06.01.2010 10:55:21
Liber la droguri si prostitutie?!? coralina Generalitati 230 01.10.2009 15:21:17
alcoolul danyel Generalitati 13 20.12.2006 19:59:29