Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 07.02.2013, 17:38:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Exista o inregistrare cu Parintele Arsenie Papacioc in care isi exprima parerea despre Parintele Arsenie Boca, si spune lucruri care te pun pe ganduri.
Citește te rog și părerea mea, nu are sens să mai repet. Nu mai luați de bun toate "porcăriile" care circulă pe net. Înainte de a le lua de bune, treceți-le și prin filtrul rațiunii...gândiți-vă dacă Pr Papacioc ar fi putut spune așa ceva. Eu unul nu pot să cred așa ceva, cel puțin așa cum îl știu eu, un părinte înduhovnicit.

Last edited by ovidiu b.; 07.02.2013 at 17:43:35.
  #272  
Vechi 07.02.2013, 20:59:00
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Eu am o inregistrare cu Pr Papacioc si nu are o parere buna despre Pr Boca.
Spunea ca find calugar mergea cu Julieta in padure apoi sa lasat de preotie si mai multe.
Eu ii citesc pe amandoi si ii respect pe amandoi. Dumnezeu le stie pe toate.
-as vrea sa vad/ascult acea inregistrare ;imi dai si mie un link ,te rog
  #273  
Vechi 07.02.2013, 21:54:21
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Citește te rog și părerea mea, nu are sens să mai repet. Nu mai luați de bun toate "porcăriile" care circulă pe net. Înainte de a le lua de bune, treceți-le și prin filtrul rațiunii...gândiți-vă dacă Pr Papacioc ar fi putut spune așa ceva. Eu unul nu pot să cred așa ceva, cel puțin așa cum îl știu eu, un părinte înduhovnicit.
Am citit Ovidiu parerea ta, dar inregistrarea este din pacate autentica. Mai bine acceptam ipoteza ca Parintele Arsenie Papacioc s-a inselat in privinta Parintelui Arsenie Boca, este omeneste sa gresesti. Nu ai cum sa negi acea inregistrare, poate tu nu ai ascultat-o, si de aceea o consideri un fals. Ea exista, este autentica, dar accept varianta ca Parintele Arsenie Papacioc nu l-a cunoscut suficient sau poate l-a judecat gresit, doar Dumnezeu stie pana la urma ce este in sufletul omului.

Si despre Gheron Iosif spuneau alti Parinti din Muntele Athos ca este un inselat si atunci cand Parintele Paisie Aghioritul a vrut sa mearga sa-l cunoasca, a fost intors din drum cu aceste cuvinte. Peste mai multi ani, dupa ce Gheron Iosif a murit si s-a dovedit ca a fost un Sfant, Parintele Paisie Aghioritul a regretat mult ca a ratat acea intalnire.

Sa-l lasam pe Dumnezeu sa faca lumina, adevarul iese mereu biruitor.
  #274  
Vechi 07.02.2013, 22:41:04
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Sunt 2 variante:

1. Parintele Arsenie Papacioc o cam luase razna si incepuse sa fabuleze si sa barfeasca aiurea.
2. In inregistrare vorbesc alti 2 batrani si inregistrarea nu este autentica.
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
  #275  
Vechi 07.02.2013, 22:54:39
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

dar unde este acea inregistrare?
-vreau sa ascul si eu
  #276  
Vechi 07.02.2013, 22:56:24
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
dar unde este acea inregistrare?
-vreau sa ascul si eu
E o porcarie inselatoare in care 2 mosi se aud barfind. Crede-ma ca nu merita sa-ti bati capul. Daca vrei sa vezi zeci de astfel de mesaje, uita-te pe cancan.

Altfel, repet, nu-ti bate capu'.
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
  #277  
Vechi 07.02.2013, 23:29:10
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
Sunt 2 variante:

1. Parintele Arsenie Papacioc o cam luase razna si incepuse sa fabuleze si sa barfeasca aiurea.
2. In inregistrare vorbesc alti 2 batrani si inregistrarea nu este autentica.
Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
E o porcarie inselatoare in care 2 mosi se aud barfind. Crede-ma ca nu merita sa-ti bati capul. Daca vrei sa vezi zeci de astfel de mesaje, uita-te pe cancan.

Altfel, repet, nu-ti bate capu'.
Nicanor, m-ai intristat tare, tare, mult cu aceste vorbe. Eu il iubesc mult pe Parintele Arsenie Papacioc, pentru mine e un sfant. Accept insa ipoteza ca s-a grabit in privinta Parintelui Arsenie Boca, omeneste e posibil sa mai gresesti, dar asta nu stirbeste nici din sfintenia Parintelui Arsenie Boca, nici din sfintenia Parintelui Arsenie Papacioc. Mi se pare total nepotrivit sa vorbesti asa despre Parintele Arsenie Papacioc si despre Parintele Ioanichie Balan, au fost mari duhovnici cu viata imbunatatita. Nici Parintele Arsenie Boca nu ar fi fericit sa auda o asemenea aparare, nici nu are nevoie de altfel de asa ceva.
  #278  
Vechi 07.02.2013, 23:32:41
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Nicanor, m-ai intristat tare, tare, mult cu aceste vorbe. Eu il iubesc mult pe Parintele Arsenie Papacioc, pentru mine e un sfant. Accept insa ipoteza ca s-a grabit in privinta Parintelui Arsenie Boca, omeneste e posibil sa mai gresesti, dar asta nu stirbeste nici din sfintenia Parintelui Arsenie Boca, nici din sfintenia Parintelui Arsenie Papacioc. Mi se pare total nepotrivit sa vorbesti asa despre Parintele Arsenie Papacioc si despre Parintele Ioanichie Balan, au fost mari duhovnici cu viata imbunatatita. Nici Parintele Arsenie Boca nu ar fi fericit sa auda o asemenea aparare, nici nu are nevoie de altfel de asa ceva.
Iti cer scuze tie si tuturor celor pe care i-am suparat. Ai perfecta dreptate.

Totusi, daca ma intrebi pe mine, sunt 100% convins ca in inregistrare nu sunt cei 2 mari duhovnici. Rautatea cu care spuneau ce spuneau nu avea cum sa fie caracteristica unor asemenea oameni.
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
  #279  
Vechi 07.02.2013, 23:42:45
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-as vrea sa vad/ascult acea inregistrare ;imi dai si mie un link ,te rog
Si eu as vrea sa o ascult. Am gasit ceva pe blogul saccsiv, dar din pacate nu mai e disponibila.

vezi pagina :
http://saccsiv.wordpress.com/category/arsenie-papacioc/

da scroll in jos, al treilea subiect
  #280  
Vechi 07.02.2013, 23:48:45
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
Iti cer scuze tie si tuturor celor pe care i-am suparat. Ai perfecta dreptate.

Totusi, daca ma intrebi pe mine, sunt 100% convins ca in inregistrare nu sunt cei 2 mari duhovnici. Rautatea cu care spuneau ce spuneau nu avea cum sa fie caracteristica unor asemenea oameni.
Eu cred ca in acea inregistrare sunt cei doi Parinti, Arsenie Papacioc si Ioanichie Balan. Imi pare tare rau ca nu a fost intrebat Parintele Arsenie Papacioc despre aceasta inregistrare cat era inca in viata, atunci s-ar fi lamurit cu siguranta lucrurile in sens pozitiv. Cei ce il iubesc pe Parintele Arsenie Boca nu isi vor pierde dragostea si evlavia din cauza acestei inregistrari. Dar este bine sa nu aruncam noi cu noroi, Dumnezeu stie cum au stat lucrurile cu adevarat, noi oamenii judecam cu usurinta. Eu am toata credinta ca aceasta neintelegere se va rezolva in timp, sa ne rugam sa se aseze lucrurile dupa voia lui Dumnezeu.

Imi cer si eu iertare Nicanor, am inteles acum ca nu ai fost rau intentionat si nu il dispretuiesti pe Parintele Arsenie Papacioc, nu vreau sa intinam memoria acestor Partinti sfintiti, sa le acordam cinstea cuvenita, nu vom gresi in felul acesta.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 16:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 18:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 13:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 21:31:10