Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 26.06.2022, 22:50:12
FlorinT FlorinT is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2019
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu si in invatatura ortodoxa. De fapt oamenii se nasc buni, de aceea pot face si fapte bune. Catehismul spune ca oamenii pot face fapte bune, dar din pricina urmarilor pacatului originar nu le pot face in asa masura incat sa primeasca harul ca sa se poata mantui, fara sa-l primeasca prin Sfintele Taine. De asemenea, Domnul nu creeaza oameni rai, la fel cum si ingerii cazuti au fost creati buni.

Invatatura protestanta face confuzie intre chip si asemanare, astfel considera ca dupa caderea protoparintilor oamenii au pierdut chipul si nu mai pot face fapte bune fara ajutorul lui Dumnezeu. Catolicii cred ca pacatul originar a fost mostenit de toti oamenii si ei se nasc deja cu acest pacat. In ortodoxie nu s-a mostenit pacatul stramosesc, doar urmarile pacatului.
Nu prea imi este clar la ce se refera diferenta dintre chip si asemanare, insa din ce citesc concluziile si dilemele mele in acest context ar fi:
1. Oamenii se nasc buni.
- Atunci ce il face pe copilul foarte mic din exemplul meu (dintr-o postare anterioara) sa ii ia mingea/jucaria celuilalt copil? (vorbim de o varsta la care comportamentul este instinctual, nu se manifesta ca rezultat al influentelor celor din jur).
- Este sau nu egoismul/egocentrismul firea pervertita a omului? (...creat initial de Dumnezeu doar pentru altruism - duhul Dragostei).
- Cum este mostenita aceasta fire decazuta? Nu cumva este in gena? Epigenetica ar explica in acest caz perpetuarea tarelor dar si harurilor noastre, nu?... ("blestemele pana la al patru-lea neam, binecuvantarile pana la al mii-lea")

2.Harul conditionat de Sfintele Taine ne ajuta sa faptuim dupa voia lui Dumnezeu.
-Atunci se naste intrebarea: se poate regasi Harul si in faptele altruiste ale unui japonez de exemplu, care nu are credinta crestina?
- Sfintele Taine includ sau exclud manifestarea neprihanita a unui astfel de om cand este el bine intentionat? (daca lucreaza in duhul dragostei pentru cei apropiati, nu este o dovada a faptului ca Harul lucreaza si prin el?)

3."Dumnezeu nu creeaza oameni rai" (sunt total de acord)
- Vine insa un ateu si intreaba: Cine a creat vietatile daunatoare?... sobolanii de exemplu, ori virusii, microbii...
Aici eu am gasit un raspuns, dar ma intereseaza perspectiva ta (eventual si a altora).

4. Ortodoxismul spune ca, mostenim doar urmarile pacatului/neascultarii adamice, nu si pacatul primilor oameni.
- Nu cumva egoismul si egocentrismul insamantat in noi este aceasta urmare?...efectul?

(Acest nou sistem de valori, antagonic Altruismului, s-a impregnat in comportamentul umanitatii ca urmare a neascultarii lui Adam dar acest proces insa, desi merita discutat/explicat, nu aglomeram aici...)


Deci, pacatul lui Adam este al lui Adam, nu platim pentru fapta lui, dar suntem la randu-ne, cel putin inertial, toti neascultatori. Pentru aceia dintre noi care manifesta neascultarea (pacatuiesc) din slabiciune, ignoranta, sau nestiinta, neintentionat si framantandu-se spre indreptare a venit Vestea cea Buna. Firea egoista isi ia tributul, dar renegand-o si aratand spre Etalon, spre Cel ce ne este Calea, Adevarul si Viata, spre tinta aspiratiilor si eforturilor noastre, ne indreptateste si reabiliteaza in ochii Creatorului. Marea Jerfa a Rascumpararii ascunde un act juridic ceresc menit celor pierduti prin intunericul lumii inselate.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 26.06.2022, 23:10:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
Nu prea imi este clar la ce se refera diferenta dintre chip si asemanare, insa din ce citesc concluziile si dilemele mele in acest context ar fi:
1. Oamenii se nasc buni.
- Atunci ce il face pe copilul foarte mic din exemplul meu (dintr-o postare anterioara) sa ii ia mingea/jucaria celuilalt copil? (vorbim de o varsta la care comportamentul este instinctual, nu se manifesta ca rezultat al influentelor celor din jur).
- Este sau nu egoismul/egocentrismul firea pervertita a omului? (...creat initial de Dumnezeu doar pentru altruism - duhul Dragostei).
- Cum este mostenita aceasta fire decazuta? Nu cumva este in gena? Epigenetica ar explica in acest caz perpetuarea tarelor dar si harurilor noastre, nu?... ("blestemele pana la al patru-lea neam, binecuvantarile pana la al mii-lea")
Egoismul e consecința familiilor cu puțini copii 1 sau 2, e normal că oamenii sunt crescuți că totul li se cuvine și atunci și în viață vor căuta gratificarea asta, nu se vor mai căsători sau vor vor pune pretenții prea mari, sau vor divorța repede, nu vor vrea să împartă șamd.

Egoismul e motorul capitalismului, se bazează pe consum mult, pofte, cerere inflaționată care să hrănească firea mereu nemulțumită a omului.

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
2.Harul conditionat de Sfintele Taine ne ajuta sa faptuim dupa voia lui Dumnezeu.
-Atunci se naste intrebarea: se poate regasi Harul si in faptele altruiste ale unui japonez de exemplu, care nu are credinta crestina?
- Sfintele Taine includ sau exclud manifestarea neprihanita a unui astfel de om cand este el bine intentionat? (daca lucreaza in duhul dragostei pentru cei apropiati, nu este o dovada a faptului ca Harul lucreaza si prin el?)
Japonezii nu sunt altruiști, nu mai întemeiază familii, e un popor îmbătrânit care se duce și nu va mai putea menține standardele în lipsa demografiei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 27.06.2022, 13:55:30
FlorinT FlorinT is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2019
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Egoismul e consecința familiilor cu puțini copii 1 sau 2, [...]
As zice ca este invers. Egoismul este cauza. Consecintele/efectele sunt printre multe altele si ceea ce ai exemplificat.
Citat:
Egoismul e motorul capitalismului, se bazează pe consum mult, pofte, cerere inflaționată care să hrănească firea mereu nemulțumită a omului.
Din nou, nu cine hraneste sau ispiteste firea este marea problema ci, necredinta omului in valorile lui Dumnezeu care hraneste cealalta fire din noi pentru care am fost proiectati.

Omul are nevoi rationale/principiale, afective si aspirationale. Oricare din acestea se raporteaza la cele doua firi din noi:
- la nivel aspirational ("vreau asta - nu vreau asta"), egoist vorbind, tintim spre imbogatire si/sau putere (de ce nu am dori bani multi sa construim spitale si sa detinem parghiile care ne-ar permite sa urnim politica si societatea spre intrajutorare si prosperitate echitabila, cum au facut unii abolind sclavia de exemplu)
- la nivel afectiv dorintele raspund nevoii "imi place - nu imi place". Egoistul va fi neinfranat, posesiv, invidios, etc. Altruistul isi va gasi implinire in satisfactia si alinarea pe care o aduce celorlalti, va nutri recunostinta fata de minunatiile daruite de Dumnezeu in natura, va gasi implinire si satisfactie erotica mai intai in orgasmul sotiei si mai apoi in al sau...
- la nivel principial cautam binele (definim ce este "bine" si ce este "rau"). Altruistul se va raporta la cum este afectat nu doar el ci si ceilalti implicati ori mediul care interactoneaza cu demersurile lui. Egoistul stie ca trebuie sa dea din coate, sa ajunga cel mai tare din parcare, mai avut decat vecinul si mai important decat colegii lui de munca, chiar daca asta ar presupune inechitati fata de ceilalti.

Cand, prin credinta ajungem sa vibram la unison cu chemarile, principiile si valorile lui Dumnezeu atunci si aspiratiile si simtirea vor fi sfintite prin aceasta raportare. Ramane de dus lupta cu slabiciunile, dependentele si necunostinta care ne mai ratacesc pasii.
Citat:
Japonezii nu sunt altruiști, nu mai întemeiază familii, e un popor îmbătrânit care se duce și nu va mai putea menține standardele în lipsa demografiei.
Neasteptat si nesperat, am fost purtat de Dumnezeu pe acele taramuri. Am stat o luna si jumatate printre ei fara cunostinte suficiente de limba engleza macar. Oamenii de acolo au un comportament mult mai crestin decat crestinii doar cu numele de pe la noi. Sunt convins ca, desi valorile lor nu au un izvor Divin direct de la Sursa, totusi Sursa nu si-a parasit fii oriunde in lume s-ar fi pozitionat istoric si fizic. Stiu ca, unii japonezi sunt animati de onoarea samurailor pe care o mostenesc si inca o cultiva, altii actioneaza doar impus de sistemul legislativ foarte drastic. Dar, acolo nu vezi pe Ion strigand dupa Gheorghe pe cealalta parte de strada, nu vezi oamenii imbracati ostentativ si provocator (desi au si ei cativa cu care se lupta sa-i disciplineze), sunt usor naivi si se bucura in weekend-uri improvizand la colturi de strda jocuri si concursuri copilaresti. Daca ti-ai uitat ceva, chiar si portofelul le gasesti la vedere in locul unde le-ai uitat/pierdut. In autoservire daca unul da peste altul nu se injura sau apostrofeaza cum des vezi pe la noi ci, se intorc unul spre celalalt si nu contenesc in a face plecaciuni si cereri de iertare.

Indiferent de motorul care ii anima, sunt mult mai crestini in fapte decat noi.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 27.06.2022, 15:27:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
As zice ca este invers. Egoismul este cauza. Consecintele/efectele sunt printre multe altele si ceea ce ai exemplificat.
Din nou, nu cine hraneste sau ispiteste firea este marea problema ci, necredinta omului in valorile lui Dumnezeu care hraneste cealalta fire din noi pentru care am fost proiectati.
Cred că există o doză de egoism în fiecare, dar ea e exacerbată de societatea de consum care vrea să capitalizeze financiar nevoia omului de a cheltui ca să se simtă bine și să-și dea importanță personală.
Are și cel care ispitește o parte din vină.

De ce era România mai altruistă înainte de 1990, pt că aveau toți familii mari, locuri de muncă (siguranța zilei de mâine), spații de locuit din care nu-i executa nimeni silit, un nivel de trai aproximativ la fel.
Dacă românii nu erau altruiști nu colaborau să facă revoluția, toți care au fost în stradă atunci mărturisesc că a fost un nivel de solidaritate fără precedent care s-a stins după 89.

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
Oamenii de acolo au un comportament mult mai crestin decat crestinii doar cu numele de pe la noi. Sunt convins ca, desi valorile lor nu au un izvor Divin direct de la Sursa, totusi Sursa nu si-a parasit fii oriunde in lume s-ar fi pozitionat istoric si fizic. Stiu ca, unii japonezi sunt animati de onoarea samurailor pe care o mostenesc si inca o cultiva, altii actioneaza doar impus de sistemul legislativ foarte drastic.
Japonezii sunt sinucigași, nu cred că place asta lui Dumnezeu,
În Japonia, sinuciderea este considerată o problemă socială mare. În 2017, țara avea a șaptea cea mai mare rată a sinuciderii din OECD, de 14.9 per 100,000 de persoane.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Sinuciderea_în_Japonia

Sinuciderea nu e o onoare militară, de fapt a distrus contingentele care se puteau regrupa pt alte bătălii și care după război puteau forma familii și spori demografia, indirect au rămas multe femei fără urmași și necăsătorite din jocul ăsta prostesc al ”onoarei”.

În absolut toate războaiele s-au pierdut bătălii inițiale, uneori s-au pierdut 3-4 bătălii mari până la o victorie finală, cum era ca toți combatanții inițial înfrânți să practice auto-distrugerea așa a proasta pt o virtuală onoare de a nu pierde ?

Deci japonezii sunt tâmpiței că au o formă de rușine prea exagerată care-i face să ia măsuri drastice.

Eu cred că diavolul folosește societățile sofisticate, pretențiile prea mari și nivelul de trai ca să-i piardă pe cei care nu se pot conforma.

Deci ridici într-așa măsură nivelul de trai și pretențiile că oamenii se simt mici, neputincioși, au frustrări să mai întemeieze o familie de frică că nu o să facă față, devin obsedați de perfecțiune, îi consideră pe cei de sub ei că nu se ridică la nivelul lor, se îmbolnăvesc psihic de la stres și de la cerințele de trai și fac gesturi necugetate.

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
Dar, acolo nu vezi pe Ion strigand dupa Gheorghe pe cealalta parte de strada, nu vezi oamenii imbracati ostentativ si provocator (desi au si ei cativa cu care se lupta sa-i disciplineze), sunt usor naivi si se bucura in weekend-uri improvizand la colturi de strda jocuri si concursuri copilaresti. Daca ti-ai uitat ceva, chiar si portofelul le gasesti la vedere in locul unde le-ai uitat/pierdut. In autoservire daca unul da peste altul nu se injura sau apostrofeaza cum des vezi pe la noi ci, se intorc unul spre celalalt si nu contenesc in a face plecaciuni si cereri de iertare.
Uneori prefer o societate vibrantă și dinamică, așa ca la ginta latină cu vorbărie, cu glume decât niște oameni încremeniți, debusolați, pe care presiunea psihică și supărările îi macină lăuntric.
Vorba aceea suntem o țară de artiști unde și un cerșetor poate avea talent actoricesc ca în Filantropica.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.06.2022 at 15:29:41.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 27.06.2022, 17:05:52
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
Nu prea imi este clar la ce se refera diferenta dintre chip si asemanare...
Omul este creat dupa chipul lui Dumnezeu, adica are capacitatea de a fi ca El(asemenea), insa pentru asta e nevoie sa se straduiasca sa nu pacatuiasca, sa nu greseasca si asta depinde de vointa omului, dar el nu e dispus sa faca efort de vointa fara ajutorul Duhului Sfant, astfel ca numai sub indrumarea Duhului Sfant omul se poate asemana cu Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
insa din ce citesc concluziile si dilemele mele in acest context ar fi:
1. Oamenii se nasc buni.
- Atunci ce il face pe copilul foarte mic din exemplul meu (dintr-o postare anterioara) sa ii ia mingea/jucaria celuilalt copil? (vorbim de o varsta la care comportamentul este instinctual, nu se manifesta ca rezultat al influentelor celor din jur).
- Este sau nu egoismul/egocentrismul firea pervertita a omului? (...creat initial de Dumnezeu doar pentru altruism - duhul Dragostei).
- Cum este mostenita aceasta fire decazuta? Nu cumva este in gena? Epigenetica ar explica in acest caz perpetuarea tarelor dar si harurilor noastre, nu?... ("blestemele pana la al patru-lea neam, binecuvantarile pana la al mii-lea")
10. După cum este scris: "Nu este drept nici unul;
11. Nu este cel ce înțelege, nu este cel ce caută pe Dumnezeu.
12. Toți s-au abătut, împreună, netrebnici s-au făcut. Nu este cine să facă binele, nici măcar unul nu este.(Rom3,10-12)


Copilul foarte mic se manifesta instinctual, asa cum spui, si inca nu si-a insusit norme sociale de comportament. Firea lui decazuta provine de la legatura foarte stransa pe care sufletul o are cu trupul, iar trupul, prin poftele sale, il starneste pe copil sa obtina mingea care sare; daca la mijloc ar fi vorba de o bucata de lemn de foc, copilul n-ar intelege la ce se foloseste si nu-l atrage.

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
2.Harul conditionat de Sfintele Taine ne ajuta sa faptuim dupa voia lui Dumnezeu.
-Atunci se naste intrebarea: se poate regasi Harul si in faptele altruiste ale unui japonez de exemplu, care nu are credinta crestina?
- Sfintele Taine includ sau exclud manifestarea neprihanita a unui astfel de om cand este el bine intentionat? (daca lucreaza in duhul dragostei pentru cei apropiati, nu este o dovada a faptului ca Harul lucreaza si prin el?)
13. Fiindcă nu cei ce aud legea sunt drepți la Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea vor fi îndreptați.
14. Căci, când păgânii care nu au lege, din fire fac ale legii, aceștia, neavând lege, își sunt loruși lege,
15. Ceea ce arată fapta legii scrisă în inimile lor, prin mărturia conștiinței lor și prin judecățile lor, care îi învinovățesc sau îi și apără,
16. În ziua în care Dumnezeu va judeca, prin Iisus Hristos, după Evanghelia mea, cele ascunse ale oamenilor.(Rom2,13-16)



Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
3."Dumnezeu nu creeaza oameni rai" (sunt total de acord)
- Vine insa un ateu si intreaba: Cine a creat vietatile daunatoare?... sobolanii de exemplu, ori virusii, microbii...
Aici eu am gasit un raspuns, dar ma intereseaza perspectiva ta (eventual si a altora).
Oamenii nu-s creati rai, insa daca nu au educatie duhovniceasca, ei aleg sa faca fapte care se dovedesc rele pentru ca sunt influentati(corupti) de trup.
Vietatile "daunatoare" nu sunt daunatoare in sine, ci au rol folositor in ecosistem(natura).


Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
4. Ortodoxismul spune ca, mostenim doar urmarile pacatului/neascultarii adamice, nu si pacatul primilor oameni.
- Nu cumva egoismul si egocentrismul insamantat in noi este aceasta urmare?...efectul?

(Acest nou sistem de valori, antagonic Altruismului, s-a impregnat in comportamentul umanitatii ca urmare a neascultarii lui Adam dar acest proces insa, desi merita discutat/explicat, nu aglomeram aici...)


Deci, pacatul lui Adam este al lui Adam, nu platim pentru fapta lui, dar suntem la randu-ne, cel putin inertial, toti neascultatori. Pentru aceia dintre noi care manifesta neascultarea (pacatuiesc) din slabiciune, ignoranta, sau nestiinta, neintentionat si framantandu-se spre indreptare a venit Vestea cea Buna. Firea egoista isi ia tributul, dar renegand-o si aratand spre Etalon, spre Cel ce ne este Calea, Adevarul si Viata, spre tinta aspiratiilor si eforturilor noastre, ne indreptateste si reabiliteaza in ochii Creatorului. Marea Jerfa a Rascumpararii ascunde un act juridic ceresc menit celor pierduti prin intunericul lumii inselate.
Trupul (fara de care omul nu poate face nimic, vezi lumea de dincolo) incearca si de cele mai multe ori reuseste, sa obtina in dauna sufletului ceea ce trupul vrea cu ardoare. Cu cat sufletul se intareste mai tare, cu atat se impune mai mult in refuzarea dorintelor, pretentiilor si patimilor trupesti.

17. Căci trupul poftește împotriva duhului, iar duhul împotriva trupului; căci acestea se împotrivesc unul altuia, ca să nu faceți cele ce ați voi.(Gal5,17)

Pacatul lui Adam (si al Evei) este numit pacatul originar, adica pacatul impreunarii trupesti, care se afla la originea nasterii oricarui om; orice om este rezultat din acest pacat, din care isi are originea.
Dumnezeu i-a cerut lui Adam si lui Eva sa se abtina sa mai faca ce faceau si mai inainte si din acel moment, ceea ce inainte era normal, a devenit pacat fiindca Dumnezeu l-a interzis. De ce l-a interzis Dumnezeu? Pentru ca El l-a chemat pe om la mantuire, adica la transcenderea acestei lumi.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 27.06.2022, 17:22:25
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
...
Omul are nevoi rationale/principiale, afective si aspirationale...
Astea nu-s nevoi, ci dorinte. Nevoile de baza(sa le zicem rationale/principiale) sunt doar cele de sustinere si protectie a corpului.

24. Cele mai de seamă lucruri în viața omului sunt apa, pâinea, haina și o casă, pentru adăpost.(Sirah,29,24)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #117  
Vechi 30.06.2022, 03:22:42
FlorinT FlorinT is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2019
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Cred că există o doză de egoism în fiecare, dar ea e exacerbată de societatea de consum care vrea să capitalizeze financiar nevoia omului de a cheltui ca să se simtă bine și să-și dea importanță personală.
Are și cel care ispitește o parte din vină.
Exact. Omul după ce este ispitit cu noi oportunități la care înainte nu visa, face ca acele nevoi și direcții inițiale să sufere destul de rapid modificări. Numai preocuparea de a rămâne ancorat in principiile și valorile lui Dumnezeu pune la treabă motorul intern numit VOINȚA, un dar mai mare la unii sau mai mic la alții, care dă puterea de a te opune bătăii vântului. Doar să fie alimentat din Canistra Duhului Sfânt și nu din cea a împotrivitorului. În plus, drumul indicat de acesta e mai mult la vale, de aceea să urci înapoi spre Hristos e mult mai greu.
Citat:
De ce era România mai altruistă înainte de 1990, pt că aveau toți familii mari, locuri de muncă (siguranța zilei de mâine), spații de locuit din care nu-i executa nimeni silit, un nivel de trai aproximativ la fel.
Dacă românii nu erau altruiști nu colaborau să facă revoluția, toți care au fost în stradă atunci mărturisesc că a fost un nivel de solidaritate fără precedent care s-a stins după 89.
Mai altruiști au fost de regulă cei mici.
In lipsa oportunităților e usor să înveți de la ceilalți (tot mici) modestia și să o aplici. Dar dă-i românului ciomagul în mână și pune-l peste alții. Lucrul ăsta a fost experimentat și observat în armată (cine a făcut stagiul militar in vremea aceea știe ce zic), ori mai în urmă la colectivizare...

Nu era mai altruistă, era înțărcuită. Altruismul atât cât îl aveam era neprovocat si neîncercat. Revoluția a venit în împrejurări parcă anume pregătite (dealtfel chiar înainte să se întâmple am avut un presentiment, și am zis: unul din acea mulțime oripilată de cele ce se întâmplase în Timișoara trebuia să strige și bomba va exploda...).

Românii trebuiau să iasă din țarc (un astfel de "ceas" nu putea veni neîncuviințat de sus). Așa am putut vedea cât de aproape de Stăpân chiar vrem cu adevărat să stăm. Așa a fost și în Eden. Omul a avut ușa Raiului deschisă, a pășit în afara ei din curiozitate, ignoranță, iresponsabilitate, nerecunoștință, necredință, amăgire. Dacă Adam ar fi ascultat... să crească mai întâi "mâncând" din ceilalți pomi binecuvântați sigur ar fi ajuns (pregătit) și ziua când i s-ar fi permis și înfruptarea din Pomul Cunoștinței (cel mai probabil când ar fi ajuns într-o stare în care responsabilitatea și caracterul altruist să fi atins o dimensiune hristică suficientă dacă nu și desăvârșită) .
Asemeni unui copil căruia după ce crește și își însușește o anumită capabilitate de discernere parintele îi permite să învețe a mânui cuțitul în bucătărie, cutia cu chibrituri, etc.
Citat:
Japonezii sunt sinucigași, nu cred că place asta lui Dumnezeu,
În Japonia, sinuciderea este considerată o problemă socială mare. În 2017, țara avea a șaptea cea mai mare rată a sinuciderii din OECD, de 14.9 per 100,000 de persoane.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Sinuciderea_în_Japonia
La câte prostii, rătăciri și neascultări de chemarea Divină suntem noi românii în top oare? Japonezii măcar abia deslușesc de unii singuri câteva din valorile lui Dumnezeu amestecandu-le inevitabil cu rătăciri. Dar ce scuze are românul când el se autodeclară creștin, deci și cunoscător al normelor la care este chemat să se raporteze dar procedând exact invers? Vezi corupția din țară, că doar "creștină" este și aceasta... nici unul dintre corupți nu este nebotezat, toți aparțin de o denominațiune creștină (și cam știm care îs și cele mai mari "donatoare" de specimene de această tagmă). Nici unul nu este cununat fără un naș și nu își sfârșește veacul acestei lumi neingropat creștinește. Am uitat de atitudinea Bisericii primare pe care ne lăudăm că o moștenim. În aceiași nădejde își duce traiul și cel oropsit și cel ce oropsește.

Fiecare va fi judecat după propria mâncare/încredințare (atât românul cât și japonezul) cum zice și Pavel in Epistola către Romani. Nu rătăcirile în deslușirea căii drepte îi va fi imputată omului, indiferent de calitatea încredințării se va condamna doar inconsecvența între ceea ce crede și mărturisește versus ce aplică. Altfel spus, Dumnezeu cumpănește și aprobă intenția bună din noi, (fie ea greșită din perspectiva Divină) și râvna depusă consecvent în acea direcție.
Citat:
Sinuciderea nu e o onoare militară, de fapt a distrus contingentele care se puteau regrupa pt alte bătălii și care după război puteau forma familii și spori demografia, indirect au rămas multe femei fără urmași și necăsătorite din jocul ăsta prostesc al ”onoarei”.
În absolut toate războaiele s-au pierdut bătălii inițiale, uneori s-au pierdut 3-4 bătălii mari până la o victorie finală, cum era ca toți combatanții inițial înfrânți să practice auto-distrugerea așa a proasta pt o virtuală onoare de a nu pierde ?

Deci japonezii sunt tâmpiței că au o formă de rușine prea exagerată care-i face să ia măsuri drastice.
E valabil și aici ce tocmai am concluzionat mai sus. Dealtfel cât de "istețe" sau "deștepte" au fost jertfirile făcute în cruciade de exemplu... Sigur, Dumnezeu nu va pune în cumpănă ceea ce un "Gheorghe" nu putea pricepe. El va fi judecat după convingerea că face voia Domnului, cum tocmai am zis, dar cel/cei ce i-a inoculat convingerea greșită, din intenții obscure (fie ele doar ale înșelătorului sau și ale unor suflete ajunse capi/lupi bisericești îmbrăcați în blană de oaie care i s-au vândut și aliat) vor primi o judecată diferită, nu? Toți păcătuim dar nu toți cu aceiași (intenție în) inimă.
Citat:
Eu cred că diavolul folosește societățile sofisticate, pretențiile prea mari și nivelul de trai ca să-i piardă pe cei care nu se pot conforma.
Subscriu.
Citat:
Deci ridici într-așa măsură nivelul de trai și pretențiile că oamenii se simt mici, neputincioși, au frustrări să mai întemeieze o familie de frică că nu o să facă față, devin obsedați de perfecțiune, îi consideră pe cei de sub ei că nu se ridică la nivelul lor, se îmbolnăvesc psihic de la stres și de la cerințele de trai și fac gesturi necugetate.
Diavolul folosește cu dibăcie pe cei deja înrobiți ca să îi atragă și pe ceilalți slabi în buna lor intenție dar mici în practicarea dreptei credințe. Succesul lui satan însă, îngrămădește cărbuni aprinși deasupra capilor bisericești care nu depun râvna sau lupta potrivită pentru a contracara aceste lucrări, pentru ai proteja și întări în credință pe cei ai Lui Dumnezeu. Nu vreau să par a fi critic, dar este multă anormalitate (ca să nu o numesc corupție) de îndreptat, reforme de făcut, actualizări/precizări dogmatice care să limpezească și să liniștească sufletele celor indeciși în fața provocărilor ateiste care reușesc să amăgească tinerii iar aceștia ajung să găsească justificări așa-zis rationale de a renunța la credință. Pe acest fond decadent deci, al unei biserici anihilate atat din interior cât și din exteriorul ei se îndeamnă și încurajează tot mai mult la ruperea de anumite valori creștine.

Citat:
Uneori prefer o societate vibrantă și dinamică, așa ca la ginta latină cu vorbărie, cu glume decât niște oameni încremeniți, debusolați, pe care presiunea psihică și supărările îi macină lăuntric.
Vorba aceea suntem o țară de artiști unde și un cerșetor poate avea talent actoricesc ca în Filantropica.
Stai pe pace, au și japonezii clocotul lor (vorbesc ca unul care a stat printre ei un picuț, așa cum am zis) deși sunt de acord că spiritual ei dețin un gol imens în paharul inimii lor care, cu voia lui Dumnezeu poate fi umplut într-o zi. Cât despre noi latinii, ce folos! Avem tumultul vieții care ne colorează dar și agită viața și mai avem și nădejdea vieții ce urmează acesteia. Dar dacă ne vom duce doar cu ea și actoricismul de care pomeneai în fața Judecătorului?... Câți creștini nu risipesc viața aceasta neumplându-și candelele?
Reply With Quote
  #118  
Vechi 30.06.2022, 06:21:48
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
Omul a avut ușa Raiului deschisă, a pășit în afara ei din curiozitate, ignoranță, iresponsabilitate, nerecunoștință, necredință, amăgire. Dacă Adam ar fi ascultat...
Oare ne spui 9(noua) ca Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva in Rai? Unde nu este barbat si femeie? Si unde nu este trup/materie?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #119  
Vechi 30.06.2022, 09:10:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
Vezi corupția din țară, că doar "creștină" este și aceasta... nici unul dintre corupți nu este nebotezat, toți aparțin de o denominațiune creștină (și cam știm care îs și cele mai mari "donatoare" de specimene de această tagmă).
Corupția există în toate țările globului, în 2010 o companie germană producătoare de automobile a fost sancționată de americani pt acte de corupție ale unor guverne:

https://adevarul.ro/economie/stiri-e.../index.amphtml


„Procurorii din Statele Unite ale Americii acuză compania germană Daimler (proprietara Mercedes), că a dat șpăgi pentru contracte avantajoase în Rusia, China, Turcia, Egipt, Nigeria, Irak și cel puțin alte 16 tari, între anii 1998 și 2008. Nemții de la Daimler intenționează să plătească 185 milioane dolari pentru a soluționa acest diferend cu Departamentul de Justiție american.”

Să nu uităm de autostrada Bechtel nefinalizată și făcută de americani s-au băgat câteva miliarde în ea deci procente din PIB-ul sărăcit al anilor 2000, singura diferență e că doar America îi poate biciui pe sclavi cu tema anti-corupției, sclavii nu pot reproșa Americii corupția internă - scandalul cu laptopul lui Hunter Biden și alte mârșăvii făcute între granițele altor state, cazul Teo Peter șamd.

De aceea nu toată lumea mușcă la mesajele anti-corupție, pt că văd corupția mare unde se învârt miliarde de dolari, sau unde cetățenia unui stat te poate face scăpat pt o infracțiune comisă în afară dacă fugi.

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
Nici unul nu este cununat fără un naș și nu își sfârșește veacul acestei lumi neingropat creștinește. Am uitat de atitudinea Bisericii primare pe care ne lăudăm că o moștenim. În aceiași nădejde își duce traiul și cel oropsit și cel ce oropsește.
Ion Iliescu e autodeclarat ateu, Silviu Brucan și mulți alții, nu sunt toți creștini.
Chiar și cei care au lăsat prin testament să fie incinerați nu e clar că ar fi creștini dacă Biserica nu acceptă incinerarea decât câteva excepții rarisime, deces accidental generat de foc .

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
El va fi judecat după convingerea că face voia Domnului, cum tocmai am zis, dar cel/cei ce i-a inoculat convingerea greșită, din intenții obscure (fie ele doar ale înșelătorului sau și ale unor suflete ajunse capi/lupi bisericești îmbrăcați în blană de oaie care i s-au vândut și aliat) vor primi o judecată diferită, nu? Toți păcătuim dar nu toți cu aceiași (intenție în) inimă.
?
Patriarhul are o marjă mică de acțiune, când candidează la oficiul patriarhal are o foaie de parcurs în care sunt trecut construcția și reparația de x Biserici, Catedrala Națională șamd, mi-aș dori și eu ca lista de priorități să se schimbe pe tema de catehizare.

Principalul perdant pt condițiile de trai din România e tot B.O.R. pt că-i pleacă mulți enoriași peste granițe și se golesc bisericile de la sate, se golesc mănăstirile de personal, scade cu o treime participarea în orașe, rămân abandonate multe cimitire pt care nu mai plătește nimeni concesiunea etc.

B.O.R. pierde cel puțin 1 milion de enoriași odată la 10 ani, cauzele principale sunt decesele mai multe decât nașterile, apoi emigrația, apoi trecerile la alte culte de abia a treia cauză pt abandonul ortodoxiei ar fi scandalurile de imagine.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 30.06.2022 at 09:21:36.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 01.07.2022, 14:13:48
FlorinT FlorinT is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2019
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
17. Căci trupul poftește împotriva duhului, iar duhul împotriva trupului; căci acestea se împotrivesc unul altuia, ca să nu faceți cele ce ați voi.(Gal5,17)

Pacatul lui Adam (si al Evei) este numit pacatul originar, adica pacatul impreunarii trupesti, care se afla la originea nasterii oricarui om; orice om este rezultat din acest pacat, din care isi are originea.
Dumnezeu i-a cerut lui Adam si lui Eva sa se abtina sa mai faca ce faceau si mai inainte si din acel moment, ceea ce inainte era normal, a devenit pacat fiindca Dumnezeu l-a interzis. De ce l-a interzis Dumnezeu? Pentru ca El l-a chemat pe om la mantuire, adica la transcenderea acestei lumi.
Adica Sfanta Scriptura asta sustine? Omul este dotat cu aparat reproductiv dar nu trebuia folosit? Avem versete pentru aceasta sau altfel de argumente?

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Astea nu-s nevoi, ci dorinte. Nevoile de baza(sa le zicem rationale/principiale) sunt doar cele de sustinere si protectie a corpului.

24. Cele mai de seamă lucruri în viața omului sunt apa, pâinea, haina și o casă, pentru adăpost.(Sirah,29,24)
Ma rog, as zice ca nu conteaza cum le numim, nevoi, dorinte, necesitati... si nu ma refer la preocuparile de baza pe care si regnul animal le manifesta. Dincolo de pornirile primare si instinctuale, principiile si valorile apar in urma unor procese cognitive care au loc la nivel de constient/constiinta in urma interactiunilor mele cu mediul si alti oameni. Cand stabilesc ce este bine sau rau pentru mine, ma raportez la ceea ce m-ar implini la nivel costient. Pot fi implinit doar de satisfacerea binelui personal, adica fara sa ma raportez etico-moral la cum interactioneaza aceste nevoi cu ceilalti, sau dimpotriva musai tinand cont si raportand totul la tot (nu doar la sine deci). Poruncile si lucrarile lui Dumnezeu vizeaza tocmai aceasta parte care se cerea cultivata si aplicata in concordanta cu marea Constiinta Divina, in concordanta cu Principiile si Valorile Creatorului, nu? Dar aderarea la un anume set de principii si valori este inevitabila, este o necesitate interna chiar daca nu intotdeauna constientizata, o componenta a ceea ce este omul care nu este doar carne indiferent ca unii se pot limita preponderent la carnal. Este ceea ce numim credinta, convingere sau incredintarea personala.

De aceea eu, inclin sa cred ca, ceea ce a "mancat interzis" omul, este cumva un alt concept de viata, unul opus Perspectivei care este de fapt si temelia creatiei Divine...
Raportarea prioritara la sine, la capacitatea de a fi tu un dumnezeu conduce la competitivitatea inechitabila pe care o manifestam si astazi intre noi. Nu stiu cum a decurs procesul intinarii... Ca a fost doar un simplu accept ori ca a presupus chiar modificari la nivel informational/genetic, nu stiu (stim ca ingerii au participat la creatie, posibil Lucifer (devenit intre timp Sarpe) sa fi primit aprobarea din Cer de a lucra in om acest nou duh incuviintat de acesta. Dar cert este ca modificari drastice ca si consecinta a neascultarii la nivel planetar, au loc nu doar in strafundul fiintei umane: pamantul rodeste acum printre altele "spini si palamida" iar animalele nu mai sunt toate doar ierbivore ci, pradatoare si periculoase chiar pentru om (probabil si virusii, microbii napadesc dupa ce Dumnezeu nu mai este Protectorul deplin si sursa unica de inspiratie pentru om)
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Oare ne spui 9(noua) ca Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva in Rai? Unde nu este barbat si femeie? Si unde nu este trup/materie?
1. Nu știu ce este cu acel "9(nouă)" ... Dacă e vorba de formula de adresare (adică doriți utizarea formelor la persoana a III-a) îmi cer scuze. Cu drag ma voi conforma daca asta este problema. Am procedat cum este obiceiul pe forumuri. Nu știu cui mă adresez și nici dacă regulamentul este diferit pe acest forum.


2. Ce este greșit în pasajul pe care l-ai citat? Sfânta Scriptură spune:
Facerea 2:9.
Și a făcut Domnul Dumnezeu să răsară din pământ tot soiul de pomi, plăcuți la vedere și cu roade bune de mâncat; iar în mijlocul raiului era pomul vieții și pomul cunoștinței binelui și răului.

Matei 22:30
Căci la înviere, nici nu se însoară, nici nu se mărită, ci sunt ca îngerii lui Dumnezeu în cer.
1Ioan3:2
Iubiților, acum suntem fii ai lui Dumnezeu și ce vom fi nu s-a arătat până acum. Știm că dacă El Se va arăta, noi vom fi asemenea Lui, fiindcă Îl vom vedea cum este.
Am lasat sa vorbeasca Scriptura ca ce spune ea cred si vreau si eu sa spun voua/dumneavoastra. Dar stiu ca pot intelege sau vedea gresit, deci va rog... primesc si sunt gata sa impartasesc perspective.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare