Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.01.2017, 12:12:15
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Lol :)? Tare concluzia ta... tare de tot. Ai lovit in cine nu trebuie.
Am fost anul trecut intr-un magazin pt o asigurare auto si avea si niste pacanele; am stat acolo 20 minute. Am o patima? Cu siguranta o am... o sa ma duc sa ma canonisesc singur pentru patima mea.
Tu suni cam asa :

Am fost anul trecut la in orasul X si am trecut si pe la curve.Asta inseamna
ca sunt curvar ? Daca mergi la femei usuratice inseamna ca esti curvar ?
=))
Am fost anul trecut in orasul Z si am omorat pe cineva.Asta inseamna ca sunt
criminal ? Daca omori un om din cand in cand insemana ca esti criminal ?

=))
Mai omule cu mantuirea nu este de glumit.Nu mai apara pacatul in timp ce ai nick de sfant ca faci blasfemie si hulitor de Hristos.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.01.2017, 12:54:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu poti juca pe bani intr-un joc care tine in mare parte sau in totalitate de noroc fara sa spui o rugaciune fie si scurta la Zeul Norocului :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.01.2017, 13:15:27
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Tu suni cam asa :

Am fost anul trecut la in orasul X si am trecut si pe la curve.Asta inseamna
ca sunt curvar ? Daca mergi la femei usuratice inseamna ca esti curvar ?
=))
Am fost anul trecut in orasul Z si am omorat pe cineva.Asta inseamna ca sunt
criminal ? Daca omori un om din cand in cand insemana ca esti criminal ?

=))
Mai omule cu mantuirea nu este de glumit.Nu mai apara pacatul in timp ce ai nick de sfant ca faci blasfemie si hulitor de Hristos.
Nu mai exagera.
Curvele sunt una, un parc de distractii este cu totul altceva. Banuiesc ca intelegi ca este o diferenta mare intre gravitatea lucrurilor???

Folosesti intentionat o analogie complet gresita pentru a agrava natura si gravitatea faptelor, care sa justifice exagerarea ta.

Nu apar pacatul deloc, nu ma dezic de parerea Bisericii, insa pot sa am si eu o opinie personala. Te deranjeaza ca am o parere si opinie personala?

@AlinB - cu siguranta ca am zis de multe ori "Doamne ajuta sa iasa" sau "Da Doamne sa iasa" :). Iar daca lumea mai foloseste notiunea si cuvantul noroc cu siguranta sensul nu mai este sensul primar al cuvantului de invocare a zeului Noroc, ci sensul actual este acela de a spera ca sortii si lucrurile sa se aseze in bine. Aici depinde mult cu ce ti-ai obisnuit gura... cu noroc sau cu Dumnezeu .

Demonizarea asta a 'micilor placeri' care nu sunt chiar atat de vinovate pe cat le invinovatesc multi este exagerata.
Nu sunt roboti, suntem fiinte si cu simtire, care mai vrem si noi cateodata sa incercam un lucru, sa ne bucuram de ce e in jurul nostru.

Iar legat de numele imprumutat, nu o sa ma ridic niciodata la inaltimea numelui, insa pot sa privesc la el si sa ma inspir din lumina, curatenia si intelepciunea lui. Ma obliga enorm acest nume si imi foloseste mult mai mult decat alte nume; ma obliga sa caut putin din logica vietii Sfantului Grigorie... si daca foloseam centsimusX-ulescus era mai bine?

Last edited by gpalama; 23.01.2017 at 13:24:52.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.01.2017, 14:40:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
@AlinB - cu siguranta ca am zis de multe ori "Doamne ajuta sa iasa" sau "Da Doamne sa iasa" :).
Stii cum se zice: Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in traista.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce avem o relatie nesanatoasa cu banii? mihele_m Intrebari utilizatori 4 05.08.2013 18:01:57
Firmele de dezapezire de ce iau banii? Stare de calamitate in multe judete. hydro314 Generalitati 3 12.02.2012 22:10:41
Deconectarea de la aparate iuda Morala Crestina 38 25.12.2011 02:35:00
Banii si Biserica alinnasser2010 Generalitati 68 28.05.2011 00:08:21
Banii McDonald’s ajung la homosexuali Iustin32 Generalitati 44 21.07.2008 21:00:07