Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.04.2012, 18:03:41
florin2012 florin2012 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2012
Mesaje: 3
Implicit antipatia

o intrebare...daca tu il ierti pe acel om si el te ia de prost cum ar trebui sa te comporti...?stiu porunca lui isus de cite ori sa iertam pe cei care gresesc fata de noi dar uneori este f greu cind aproapele isi bate joc de tine.....incerc la rindul meu sa iert dar nu pot cind vad ca cel de linga mine nu lasa de la el.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.04.2012, 22:21:22
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin2012 Vezi mesajul
o intrebare...daca tu il ierti pe acel om si el te ia de prost cum ar trebui sa te comporti...?stiu porunca lui isus de cite ori sa iertam pe cei care gresesc fata de noi dar uneori este f greu cind aproapele isi bate joc de tine.....incerc la rindul meu sa iert dar nu pot cind vad ca cel de linga mine nu lasa de la el.
Si eu am patit treaba asta.Esti luat de prost atunci cand nu ierti din tot sufletul.Sa iti explic cum functioneaza. Cand ierti formal,doar ca 'trebuie' sa ierti , atunci celalalt zice ca nu gandesti,ca nu ai spirit de auto-conservare ,ca nu lupti pt cauza ta.Si te dispretuieste si mai tare. Adevarata iertare inseamna mai mult ,sa stabilesti punti de legatura cu acela,sa stabilesti dialogul .Asa,el nu mai vede ca stai intr-un turn de fildes,si aplici mecanic o iertare care nici tu nu intelegi ce inseamna. Sa recunosti ce e gresit la tine,sa intelegi punctul lui de vedere ,si apoi........Apoi sa ataci si tu ! Acesta e rezultatul miraculos al adevaratei iertari ,ca iti permite sa iti sustii si punctul de vedere,pentru ca s-a creat legatura sufleteasca cu acel om . Doar cei care nu traiesc din tot sufletul,si aplica mecanic niste percepte sunt luati (pe drept sau pe nedrept ,nu stiu ) de fraieri .
Iertarea inseamna sa il intelegi cu adevarat pe celalalt , si sa iti recunosti limitele in fata lui.
Asa poti fi tu insuti ,si vei intelege ca nimeni nu e de fapt rau intentionat ,ci sunt doar neintelegeri si necomunicare
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.04.2012, 17:06:06
florin2012 florin2012 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2012
Mesaje: 3
Implicit

problema este ca nu aplici mecanic zicind in sinea ta ca asa trebuie ci lasi de la tine pentru ca asa esti tu de la natura cu bune si cu rele.iar celalalt profita de aceasta bunatate zicind ..lasa ca alai moale si nu se supara.eu cred ca ai doua optiuni ori esti bun si mergi pe calea aceasta cu compromisurile care trebuie sa le faci si a doua cale tii oamenii care simti ca nu sunt compatibili cu tine la distanta si ...da ii respingi.omul se intinde atita cit ii dai tu voie .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.04.2012, 13:57:46
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin2012 Vezi mesajul
problema este ca nu aplici mecanic zicind in sinea ta ca asa trebuie ci lasi de la tine pentru ca asa esti tu de la natura cu bune si cu rele.iar celalalt profita de aceasta bunatate zicind ..lasa ca alai moale si nu se supara.eu cred ca ai doua optiuni ori esti bun si mergi pe calea aceasta cu compromisurile care trebuie sa le faci si a doua cale tii oamenii care simti ca nu sunt compatibili cu tine la distanta si ...da ii respingi.omul se intinde atita cit ii dai tu voie .
Pai hai sa stabilim care ar fi scopul : sa ierti,sa fi bun ,dar sa nu mai fi luat de fraier pentru asta ! Eu cred ca acest scop e posibil. Ar trebui sa verifici daca te implici destul in relatiile cu ceilalti.Daca nu cumva te culci pe o ureche ca eu sunt bun si sensibil si generos, si de aceea ceilalti ma lovesc. Adica sa te auto-compatimesti. Ar trebui sa fii atent daca nu cumva ceilalti au dreptate cand 'se iau' de tine ? Poate prin asta ei vor sa corecteze anumite deficiente ale tale. Poate moliciunea ta nu vine doar de la bunatate,ci se transforma si intr-o lipsa de fermitate,intr-o indecizie. De aia zic ca cel mai important lucru in astfel de cazuri mi se pare sa lasi toate cliseele la o parte cu bunatatea si iertarea,si sa stabilesti un dialog real cu acei oameni. Mai bine sa fii putin ca ei,dar sa intelegi ce vor de fapt de la tine. Fuga de oameni nu e nici ea o solutie . Singura solutie este amestecarea cu ei , intrarea cat mai mult in relatii cu ei . Apoi,intelegandu-i,vei putea cu adevarat sa iti manifesti bunatatea .Vei putea fi mai ferm in opiniile tale,si o sa constati ca ei te vor respecta mai mult . Deci invita-i la un suc/bere si stai mai mult de vorba cu ei.Asta e sfatul meu . O sa vezi ca,daca dai coaja aparentelor la o parte ,toti oamenii sunt minunati,si te poti intelege cu ei .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.04.2012, 14:15:02
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

De regula iertarea nu e apreciata . Dar nu e vina celuilalt,care te-a iertat ,ci e tot vina ta,ca nu ai aplicat gestul potrivit cu intensitatea potrivita ,si la momentul potrivit.
Iertarea adevarata,care vine din tot sufletul ,nu se poate sa nu fie apreciata de celalalt.
Dar nu orice fapta care o facem ,si credem noi ca e iertare ,chiar asa se si numeste.
Fiecaruia trebuie sa ii dai exact gestul care se potriveste cel mai mult ,la un moment dat,si care e incarcat cu cea mai mare frumusete .Acesta e un har, care parca vine de undeva ,si trebuie sa rezonezi cu acel om ,ca sa ii dai exact ce astepta de la tine .
Asa ca sa nu dam imediat vina pe ceilalti , ci mai degraba pe faptul ca nu ne-am ostenit destul,ambii ,sa avem o relatie corecta.

Acum ma simt eliberat de patima si pot vorbi degajat de o situatie .
Sunt useri aici care ataca in permanenta ,fara sa se gandeasca o clipa ca ei gresesc ,si useri care se scuza in permanenta ,cand sunt atacati de primii , cu vorbe de genul : am gresit,iarta-ma,sunt cel mai mare pacatos.
Si am observat ca ,(am cateva dialoguri ca martor) ,cu cat cei iertatori se scuza si se acuza mai mult pe ei insisi,cu atat cei duri , profita si le invart mai tare cutitul.
Eu recunosc ca sunt ,(sau eram),din categoria celor blanzi
Dar am realizat ca cei duri nu asta asteapta de la tine,sa iti pui cenusa in cap,ca pe ei lucrul acesta ii oboseste .Ei vor dialog,vor sa inteleaga de ce gandesti asa ,vor confruntare de idei,vor sa se inteleaga pe ei insisi. De aceea , cu acei oameni nu e potrivit sa bati in retragere ,ci e bine sa iti sustii pina la cap si politicos ideile . Sa recunosti unde gresesti,dar sa si spui cu ce nu esti de acord la ei.
Aceasta e adevarata mila fata de ei,sa ii tratezi ca pe oameni ,si nu ca pe niste ciumati antipatici si agresivi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.04.2012, 14:33:32
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Si eu am patit treaba asta.Esti luat de prost atunci cand nu ierti din tot sufletul.Sa iti explic cum functioneaza. Cand ierti formal,doar ca 'trebuie' sa ierti , atunci celalalt zice ca nu gandesti,ca nu ai spirit de auto-conservare ,ca nu lupti pt cauza ta.Si te dispretuieste si mai tare. Adevarata iertare inseamna mai mult ,sa stabilesti punti de legatura cu acela,sa stabilesti dialogul .Asa,el nu mai vede ca stai intr-un turn de fildes,si aplici mecanic o iertare care nici tu nu intelegi ce inseamna. Sa recunosti ce e gresit la tine,sa intelegi punctul lui de vedere ,si apoi........Apoi sa ataci si tu ! Acesta e rezultatul miraculos al adevaratei iertari ,ca iti permite sa iti sustii si punctul de vedere,pentru ca s-a creat legatura sufleteasca cu acel om . Doar cei care nu traiesc din tot sufletul,si aplica mecanic niste percepte sunt luati (pe drept sau pe nedrept ,nu stiu ) de fraieri .
Iertarea inseamna sa il intelegi cu adevarat pe celalalt , si sa iti recunosti limitele in fata lui.
Asa poti fi tu insuti ,si vei intelege ca nimeni nu e de fapt rau intentionat ,ci sunt doar neintelegeri si necomunicare
adica daca alalalt vine cu barda sa-mi dea in cap, io trebe sa-i inteleg punctul de vedere si sa il aprob eventual...!!!
da, formularea e grosiera, caricaturala, insa...uneori chiar se nimereste ca tu sa ai dreptate, si celalalt sa greseasca grosolan !!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.04.2012, 14:40:52
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
adica daca alalalt vine cu barda sa-mi dea in cap, io trebe sa-i inteleg punctul de vedere si sa il aprob eventual...!!!
da, formularea e grosiera, caricaturala, insa...uneori chiar se nimereste ca tu sa ai dreptate, si celalalt sa greseasca grosolan !!!
Nici chiar atunci nu ai voie sa lasi ura ,si copilul ei mai mic,antipatia,sa iti stapineasca sufletul. In invataturile ortodoxe,se spune ca daca dusmanul iti ataca tara,neamul,credinta, sa te aperi,sa pleci la razboi.
Dar acesta trebuie facut cu calm,nu cu ura.Orice iti poate face dusmanul tau, poate sa iti distruga reputatia ,integritatea fizica , situatia financiara,totul.Dar un singur lucru nu iti poate face : NU TE POATE OBLIGA SA IL URASTI
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.04.2012, 14:47:57
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin2012 Vezi mesajul
o intrebare...daca tu il ierti pe acel om si el te ia de prost cum ar trebui sa te comporti...?stiu porunca lui isus de cite ori sa iertam pe cei care gresesc fata de noi dar uneori este f greu cind aproapele isi bate joc de tine.....incerc la rindul meu sa iert dar nu pot cind vad ca cel de linga mine nu lasa de la el.
cred ca iertarea in cazul acesta comporta doua paliere !

1). pe un palier, trebuie sa-l iertam pe aproiapele nostru,care a gresit flagrant fata de noi, in spiritul nostru !
adica sa nu-l uram,sa nu dorim sa-i facem raul,pur si simplu din razbunare, sau ca...avem ocazia !
nu., trebuie sa-l iertam,sub forma de a nu-l mai uri si a nu-i mai dori moartea, raul, nenorocirea !

2) al doilea palier ar fi, cel in care iertarea noastra nu ar mai fi in sufletul nostru ci si in fara lui,adica restabilind relatia inter-umana cu aproapele,sub forma comuniunii intr-umane restabilite ca stare fireasca !

insa asta comporta un lucru esential,colaborarea si trezirea si a aproapelui,nu numai a a noastra !

Si aproapele are responsabilitatea sa de a avea un minim de recunoastere a greselii sale fata de noi,astfel incat el facand o jumatate de pas, noi sa face o suta inspre reconcilierea totala si la nivelul relationarii inter-umane directe !!!

In lipsa acestor gesturi ale aproapelui, din pacate iertarea nostra ramane la primul palier !!!

Dovada acestei interpretari este tocmai scriptura !
Acolo Mantuitorul fiind intrebat cum sa ne purtam cu cei care ne fac rau,da o reteta de comportament in trei trepte :
a).sa-l mustram si sa-i aratam ca nu e bine ceea ce face
b).dacan ici asa nu merge, sa luam un martor si sa discutam problema lui in biserica, adica in comunitate, care la randul ei sa-l mustre !
c).daca nici asa nu merge, sa-l ignoram complet,si sa ne fie complet indiferent !

Scuzati0ma ca nu imi mai aduc pe loc aminte exact numarul versetelor,insa ele se afla si cu siguranta cunoscatorii scripturii le vor regasi !!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.04.2012, 14:56:22
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit propunere !

ce ar fi daca ,abandonand tonul expozitiv, sfatos, si foarte impersonal, in care toata lumea se fereste sa-si dezvaluie si viata,pe situl asta , am proceda la o impartasire publica a unor expereinte personale de viata, concrete ???

De ce se feresc asa de tare mai toti utilizatorii acestui sit,sa-si impartaseasca concert si direct, experiente desprinse din traiectul vietii lor,impreuna cu invataturile sau concluziile desprinse de ei, spre a fi de invatatura concreta, si nu teoretica ,si altora care poate citesc ???

mi se pare un viciu,esential al sitului, acesta fereala absoluta (a unor oamnei care stau la adapostul ,celui mai absolut anonimat!!!,nota bene!!! ),ba chiar zgarcenie sufleteasca,din partea celor care nu doresc sa dea amanunte concrete si personale,desi le au !!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.04.2012, 15:20:48
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
ce ar fi daca ,abandonand tonul expozitiv, sfatos, si foarte impersonal, in care toata lumea se fereste sa-si dezvaluie si viata,pe situl asta , am proceda la o impartasire publica a unor expereinte personale de viata, concrete ???

De ce se feresc asa de tare mai toti utilizatorii acestui sit,sa-si impartaseasca concert si direct, experiente desprinse din traiectul vietii lor,impreuna cu invataturile sau concluziile desprinse de ei, spre a fi de invatatura concreta, si nu teoretica ,si altora care poate citesc ???

mi se pare un viciu,esential al sitului, acesta fereala absoluta (a unor oamnei care stau la adapostul ,celui mai absolut anonimat!!!,nota bene!!! ),ba chiar zgarcenie sufleteasca,din partea celor care nu doresc sa dea amanunte concrete si personale,desi le au !!!
Pai mie imi erau profund antipatici 2 colegi la servici ,unii membri ai familiei mele chiar ,si chiar si aici pe forum am antipatii ,asa cum le sint si eu probabil. Acu nu o sa pot sa zic exact care membrii ai familiei si care useri de aici. Dar am realizat ca,asa cum ai enumerat si tu etapele, primele 2 etape sunt de baza:
1) am constientizat ca antipatia este in mine in primul rind,si nu are diverse explicatii din exterior
2) In loc sa las antipatia sa vorbeasca,am vorbit normal si intelegator cu acei oameni ,mai ales cu cei din viata mea ,ca pe forum am intrat mai putin si nu am apucat sa exeprimentez asta
3) Am constatat ca in mine se produce o transformare ,si dureroasa,si placuta ,ca moare omul cel vechi,ranchiunios ,si se naste un om nou ,care poate fi prieten cu cei care ieri ii consideram antipatici .
Dar trebuie multa jertfa de sine si durere ,ca sa recunosti ca vina e la tine , si sa nu mai lasi antipatia sa te invinga.
Rezultatul? Azi sunt prieten si apreciat ,de cei cu care ieri ,de abia puteam vorbi de antipatie reciproca.
Sunt de acord si cu stadiul al 3-lea,in final sa te indepartezi de astfel de oameni ,cu care chiar nu te intelegi, dar iti zic eu ca nu va fi necesar prea des .De cele mai multe ori ,problemele se vor rezolva prin simpla noastra schimbare , adica e sufcient sa ma indepartez de mine cel vechi :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare