Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.08.2012, 14:17:44
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Portret de femeie

Traim timpuri in care lucrurile par sa se amestece in comparatie cu vechile randuieli iar noua imagine rezultata tinde sa rescrie ecuatia balantei valorilor pe care le stiam.Sa fie doar un efect al haosului in care traim,haos care pare sa amestece totul intr-un carusel nebunesc sau este doar iruperea spre suprafata a unor aspecte care mult timp au fost lasate-n umbra?O intrebare,intr-o lume ce parea sa fie a noastra,a barbatilor,se strecoara timid,efectul lumii in care ne ducem zilele, in mintea oricarui cititor al Sfintei Scripturi:cine au femeile Bibliei?Au fost mame devotate sau persoane egoiste?Personalitati puternice,ce au influentat istoria sau aparitii timide,undeva in fundalul scenei evenimentelor principale?Care au fost visele,sperantele lor,victoriile sau infrangerile din viata lor,a pastrat oare Biblia o urma a trecerii lor prin viata?Oare au iubit lumea sau s-au dedicat in intregime lui Dumnezeu? Sunt toate personalitati in care a stralucit lumina binelui sau s-au regasit printre ele si femei cu inclinatii malefice, egoiste si inecate in setea puterii sau a instinctelor.Cum apare imaginea lor din spatele privirii conventionale pe care le-o aruncam,cateodata doar in treacat?

Intr-o lume radical schimbata,fie si in aparenta,in comparatie cu lumea in care ele si-au trait clipele vietii,exemplul lor pare a avea o relevanta mai mica decat ar trebui.Parca putini le mai amintesc iar triumful sau tragedia vietii lor pamantesti pare a se estompa undeva in sanul teoriei conform careia au trait in timpuri vitrege creionarii unei imagini detaliate a vietii lor.Oare asa sa fie? Au fost ele militante pentru un loc egal alaturi de barbat in istorie sau de undeva de langa el,discrete si tacute, energice si luptatoare, au decis sa isi lase propria lor amprenta, inconfundabila asupra evenimentelor? Oare Sfanta Scriptura le prezinta doar intr-un rol secundar alaturi de eroii credintei sau este doar o chemare discreta de a le cauta urmele vietii prin paginile ei,de a le intelege trairile,dragostea pentru Dumnezeu si modul cum au inteles sa traiasca viata si credinta.

Intr-o analiza pe acesta tema se sublinia faptul ca ,,Antichitatea a lansat prototipul femeii care poate conduce lumea:Cleopatra.In Evul Mediu, femeia era ispita, principala vinovata de caderea omului in pacat, vrajitoarea. O data cu trecerea timpului,femeia a ajuns din condamnata la ardere pe rug,bijuteria curtii regale.Treptat, statutul de sedentara a fost schimbat cu cel de revolutionara. Astfel a aparut prima femeie doctor, om de stiinta sau prima femeie care voteaza.Din aceasta perspectiva, secolul XX a cunoscut o evolutie interesanta.Femeia secolului XX a fost: femeia fatala, dupa tiparul Marlenei Dietrich, femeia cuminte a anilor ’50, preocupata de casa, familie si de noile inventii in materie de bucatarie, femeia anilor ’70, promotoare a libertatilor de orice fel, si femeia de cariera, a carei epoca se intinde pana astazi."

Oare Biblia incearca sa promoveze o altfel de femeie?

,,Ne-am obisnuit sa catalogam femeia din vechime drept una care nu stie decat de casa si copii. Trecand insa dincolo de valul care-i acopera fata, de aluatul pe care-l framanta cu o mana si de copilul pe care-l leagana cu cealalta sau pe care-l supravegheaza cu atentie prin despartitura cortului, desoperim o femeie cu o vointa puternica. O femeie care stie ce vrea si lupta pentru acest lucru. O femeie care poate schimba lumea si care stie intotdeauna sa iasa intr-un fel sau altul din anonimat."

Cele scrise mai sus apartin unei femei,o cercetatoare si probabil ca barbatul care citeste aceste randuri,printre care si subsemnatul,se poate gasi in fata tentatiei de a o trimite la plimbare cu copilul,cratita sau alte aspecte ce tin de relaxarea traditionala femeii dar in acelasi timp putem cauta chiar noi portretul lor in paginile Sfintei Scripturi.Oare ce a dorit sa ne transmita Dumnezeu despre ele,despre cele de langa noi despre care Apostolul Petru spunea ,,Voi, bărbaților, de asemenea, trăiți înțelepțește cu femeile voastre, ca fiind făpturi mai slabe, și faceți-le parte de cinste, ca unora care, împreună cu voi, sunt moștenitoare ale harului vieții".Oare imaginea femeii,de faptura mai slaba ca noi,undeva langa noi dar nu in fata noastra,pare pierduta undeva in istorie,fara relevanta in prezent cand lumea pare sa dea femei puternice in posturi de conducere ale lumii,adevarate ,,doamne de fier"?In acest caz mai este aplicabil,mai este relevant exemplul lor,viata lor,pentru noi cei de astazi,parca mai dispusi sa depasim reguli si traditii stravechi?Oare trebuie sa depasim ceva anume sau sa intelegem corect?Oare nu cumva vechiul este mai de actualitate decat noul?

Cine au fost aceste femei ale Bibliei si care este mesajul lor peste timp pentru noi toti?Mai fac parte din viata noastra,mai exista printre noi sau timide,parca alungate de tumultul timpului,s-au retras undeva in umbra asteptand sa fie iarasi privite asa cum au fost ele,in lumina timpului in care au trait dar nicidoata prizoniere doar ale unei perioade istorice.Biserica le cinsteste iar privire sfintelor te privesc cu dragoste de Dumnezeu de pe peretii oricarei biserici.Insa in spatele imaginii lor aproape perfecte,stau fiinte ca si noi,care au avut parte de tentatii si lupte spirituale,esecuri si izbanzi,dureri si bucurii si poate tocmai acest lucru,alaturi de sfintenia lor ne transmite mesajul ca nu sunt doar relicve ale unor timpuri trecute ci ele pot fi chiar femeia de langa noi,pe care poate uitam adesea sa o privim in lumina in care ar merita privita.

Pe deplin constient ca o asemenea initiativa poate fi sinucidere curata,cutitele nemultumirii urmand a zbura din toate directiile,am decis sa intreprind o calatorie prin paginile Sfintei Scripturi pe urmele femeilor credintei sau a celor a caror imagine a ramas surprinsa in timp ca un avertisment pentru urmasele lor.O calatori poate neconventionala,imaginea lor urmand a fi privita din mai multe perspective,in comparatie cu urmasele lor si cu aspectele cu care toate s-au confruntat de-a lungul timpului.Peste toate se ridica imaginea celei despre care un evreu convertit la crestinism spunea ca ,,urmele pasilor tai Maria imi sunt dragi ca bataia inimii mele,iar aerul pe care l-as respira in prezenta ta mi-ar curata fiinta caci tu esti sfanta si dai din sfintenia ta oricui se apropie de tine".

Maria,Maica Domnului,cea care a vazut corpul copilui ei,Mantuitorul lumii,rastignit pe Cruce si a auzit poate suieratul curelelor din bicele soldatilor romani ce brazdau carnea celui pe care l-a urmat cu drag in fiecare clipa a vietii ei,cea al carui suflet urma sa fie strapuns de o sabie a durerii in clipele cand ,,El fusese străpuns pentru păcatele noastre și zdrobit pentru fărădelegile noastre.Dupa cum mai spunea profetul Isaia: ,, El a fost pedepsit pentru mântuirea noastră și prin rănile Lui noi toți ne-am vindecat."iar in acest timp,undeva la picioarele Crucii,sfanta femeie si mama,era acolo,privind spre noi,intrebandu-ne parca daca nu cumva cuvintele Mantuitorului ,,Femeie, iata fiul tau!"ne indeamna a redescoperii lucrui pe care poate nu stim mereu sa le pretuim asa cum ar trebui sa o facem.

Aceste scurte si probabil mediocre portrete(mereu m-am intrebat in ce masura noi barbatii putem intelege sufletul unei femei si probabil ca doamnele si domnisoarele ma privesc cu toata intelegerea necesara in acest zbor al meu deasupra unui cuib de cuci:) de femei ale Sfintei Scripturi vor fi postate pe episoade in viitorul apropiat si este inutil sa precize ca oricine poate contribui,de la critici si pana la saltat autorului in furci,din prea multa simpatie :) cu orice doreste sau considera necesar.Articolul a fost scris ca o dedicatie la adresa unei bune prietene pe care o am pe acest forum,care a trecut prin clipe grele in viata sa dar care,cu ajutorul lui Dumnezeu, a reusit sa ramana pe calea sacrificiului de sine,un potret de femeie care m-a impresionat in lumea dezlantuita in care traim.

Doamne ajuta!+
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.08.2012, 15:13:25
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca subiectul acesta, asa cum l-ai prefatat aici, ar merita cel putin o teza de doctorat in Teologie, Pelerinule!
Domnul fie laudat! Ce text admirabil ai daruit...

Last edited by ioan cezar; 18.08.2012 at 15:24:22.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.08.2012, 16:38:25
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ioan,tu mereu ai avut o vorba buna din suvoiul de primavara care esti :) asa ca iti multumesc si sper din toata inima,ca si la sectiunea Patrologie,sa nu ma lasi singur,sugestiile,comentariile si criticile tale ajutandu-ma mai mult decat crezi de-a lungul timpului.Pe langa modul cum va fi zugravita imaginea femeilor credintei sau patimii din Scriptura mai am mult aspecte cu privire la care meditez cum sa le abordez mai bine dar cu ajutorul Domnului sa speram ca voi gasi,sau vom gasi,forma cea mai potrivita de prezentare si de ce nu,de a sublinia ideile transmise in textele Scripturii asupra carora fiecare sa reflecteze,sa caute in viata de zi cu zi o aplicatie fara de care,cred eu,riscam sa transformam o parte din viata in credinta in natura moarta.Un portret prinde viata cand il intalnesti in viata,chiar intr-o ipostaza modesta in comparatie cu originalul,altfel,desi de admirat,praful se va pune pe frumosul dar pierdutul in arhaic portret.Probabil ca acest ultim aspect va fi o adevarata provocare pt cel ce a initiat topicul pt ca este dificil in timpuri atat de ,,amestecate''cum le numea un pictor,sa surprinzi in cuvinte,intr-un instantaneu,o imagine din vechime,pe care sa o regasesti in viata ta si la care poate nu te-ai gandit asa de des in practica.Ramine de vazut ce se va putea face in acest sens,probabil ca un ,,portret" pe luna(factorul timp imi da mari batai de cap) va fi o metoda care sa permita comentarii din partea oricui doreste.Doamne ajuta!+
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.08.2012, 18:32:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Pelerinule, mai intai, o sa iti spun ca este un topic care s-ar putea dovedi folositor nu doar pentru domni, dar si pentru doamnele si domnisoarele care au oaresce probleme in a intelege ce presupune conditia feminina - au fost, de-a lungul timpului, discutii pe forum referitoare la acest aspect.
As vrea insa sa fac o remarca - articolul mi se pare ca jongleaza prea mult cu antagonisme si cu generalitati. Or. atunci cand vorbesti despre feminitate ai de a face cu o paleta care are extrem de multe nuante. Un mic exemplu, nu prea poti trasa niste atribute generale ale sablonului "femeia in antichitate", pentru ca pozitia ei era foarte diferita de la cultura la cultura si in functie de segmentul temporar, de conditia sociala... Poate ar fi util sa vedem mai intai cam care erau pozitia, mentalitatile, orizontul de asteptare ale femeii evreice in antichitate. Si in Biblie se observa foarte bine cum este portretizata o femeie orientala (regina Izabela, spre exemplu) in opozitie cu cea evreica, in toate diversitatea sa, de la imparateasa (Estera), profetesa (Deborah) si sotie de patriarh (Sarra, Rebeca) pana la femei umile, de genul mironositelor. Avem si cateva femei "pagane", precum orientalele, femeia samarineanca, sotia lui Pilat, despre care nu se spune mare lucru...

Poate ar trebui sa descoperim si niste exegeza referitoare la femeile din Biblie.

Mie mi-ar placea sa vorbim mai ales despre femeile din Vechiul Testament. Preferata mea este Rebeca, femeie inteligenta si prevazatoare. Observati pe ce criterii este aleasa ca sotie a lui Isaac (Facerea, 24) - "Deci fata careia ii voi zice: Pleaca ulciorul tau sa beau si care-mi va raspunde: Bea! Ba si camilele tale le voi adapa pana se vor satura, aceea sa fie pe care Tu ai randuit-o...", observati cata dragoste de straini dovedeste, observati ca este intrebata de parinti daca doreste sa mearga in tara straina si sa accepte casatoria(!) si cata promptitudine in raspuns! Este foarte indrazneata, desi e diplomata si plina de tact, e o femeie voluntara, care stie ce face, il intreaba pe cel cu care calatorea cine e omul care se apropie, si e foarte frumoasa. Imi place tare mult cum spune autorul: "Si a dus-o Isaac in cortul mamei sale Sarra si a luat pe Rebeca si aceasta s-a facut femeia lui si a iubit-o. Si s-a mangaiat Isaac de pierderea mamei sale Sarra." (24. 67).
Interesant mi se pare ca Rebeca, precum Sarra si precum Rahela, e si ea stearpa - motive genetice, pentru ca toate trei fac parte din aceeasi familie - dar, spre deosebire de cele doua, care indura multi ani aceasta povara, maternitatea ei vine repede si este vazuta ca un dar de la Domnul, la rugamintea lui Isaac. Problematizeaza, isi pune intrebari, indrazneste Ii sa ceara explicatii Domnului cu referire la cei doi prunci care se zbat in pantecele ei si Dumnezeu ii lamureste taina (Fac. 25, 22). Incearca si reuseste sa schimbe randuiala binecuvantarii primului nascut cu un fel de mancare, asumandu-si intreaga responsabilitate asupra actului sau, dar nu cred ca pentru ca l-ar iubi mai mult in mod subiectiv pe Iacob, ci pentru ca se gandeste, zic eu, la o mai buna perpetuare a neamului (Esau isi luase neveste dintre pagani, in timp ce pe Iacov il sfatuieste sa isi ia sotie tot din neamul ei, din care se trageau mama si bunica lui). Se stie ca la evrei, legitimitatea neamului e data de mama, si nu de tata. In felul acesta ii traseaza traiectoria urmatorului patriarh Iacob, sfatuindu-l sa ia binecuvantarea cuvenita primului nascut si sa mearga la ai ei, pentru a-si salva viata si pentru a se casatori acolo, asa cum o facusera si predecesorii lui. Rebeca nu sufera represalii pentru gesturile ei - sau cel putin nu se spune - pentru ca Isaac, prin cuvintele sale ulterioare, dovdeste ca Rebeca a cugetat si planuit bine, dar si pentru ca Dumnezeu ii recunoaste legitimitatea lui Iacov. Oricum, Esau e cam nataflet, desi se nascuse primul, e lacom la mancare, isi da usor dreptul de prim-nascut, e razbunator, dar, mai ales, mi se pare ca tot ceea ce face o face de capul lui, din trufie si incercand sa fie pe placul parintilor (casatoriile ulterioare cu fete din neamul lui Ismael), in timp ce Iacob, mai supus si mai necopt, stie sa asculte de cine si de Cine trebuie.

Dar atat cu speculatiile mele pe marginea textului. Daca stie cineva ceva referitor la latura simbolica, alegorica a acestui personaj feminin, as fi foarte interesata...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.08.2012, 19:17:11
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Gand la gand cu bucurie Glykys,cel putin primele doua portrete,pentru septembrie si octombrie vor fi din Vechiul Testament.Nu o sa incep cu Eva pt ca s-ar putea sa nu termin niciodata :) dar primul portret va fi dedicat unei femei mai putin observate,aproape trecuta in umbra desi vom vedea cum a pretuit Dumnezeu alegerile sale in viata si m-am gandit sa o pun in paralel cu o alta femeie,cu un destin similar pana la un punct,ce a trait cu mult dupa ea,o femeie celebra pentru frumusetea ei dar si pentru destinul tragic.Eroina mea biblica a ales,cel putin asa arata Scriptura mult mai intelept decat urmasa ei moderna.

Al doilea episod va fi o antiteza intradevar intre doua femei ale Bibliei ajunse in pozitii tentante ale puterii,despre care vom vedea cum s-au descurcat.Atat primul caz,al femeii de la marginea societatii cat si in al doilea caz,al femeilor din jocul puterii,sunt situatii pe care va garantez :) ca le vedeti si in ziua de azi si va asigur ca este foarte interesant mesajul transmis de Sfanta Scriptura.Voi incerca,se pare ca ai intuit foarte bine intentiile mele,sa surprind si epoca,obiceiurile,contextul istoric in care au trait si voi folosi si opinii ale Parintilor Bisericii(sper aici sa contribuie cati mai multi dintre credinciosi)dar si analize moderne,nu neaparat din aria teologica traditionala.Am zis sa cuprind o paleta a analizei cat mai larga(cine doreste ii trimit bibliografia),am multe idei sa vedem ce va iesi pentru ca asa cum se spune in Epistola Sfantului Apostol Iacov:

,,Veniți acum cei care ziceți: Astăzi sau mâine vom merge în cutare cetate, vom sta acolo un an și vom face negoț și vom câștiga,Voi, care nu știți ce se va întâmpla mâine, că ce este viața voastră? Abur sunteți, care se arată o clipă, apoi piere.In loc ca voi să ziceți: Dacă Domnul voiește, vom trăi și vom face aceasta sau aceea."

Doamne ajuta!+
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.08.2012, 20:29:35
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit Femeia in VT

Din pildele lui Solomon, capitolul 31:


10. Cine poate găsi o femeie virtuoasă? Prețul ei întrece mărgeanul.
11. Într-însa se încrede inima soțului ei, iar câștigul nu-i va lipsi niciodată.
12. Ea îi face bine și nu rău în tot timpul vieții sale:
13. Ea caută lână și cânepă și lucrează voios cu mâna sa.
14. Ea se aseamănă cu corabia unui neguțător care de departe aduce hrana ei.
15. Ea se scoală dis-de-dimineață și împarte hrana în casa ei și dă porunci slujnicelor.
16. Gândește să cumpere o țarină și o dobândește; din osteneala palmelor sale sădește vie.
17. Ea își încinge cu putere coapsele sale și își întărește brațele sale.
18. Ea simte că bun e câștigul ei; sfeșnicul ei nu se stinge nici noaptea.
19. Ea pune mâna pe furcă și cu degetele sale apucă fusul.
20. Ea întinde mâna spre cel sărman și brațul ei spre cel necăjit.
21. N-are teamă pentru cei ai casei sale în vreme de iarnă, căci toți din casă sunt îmbrăcați în haine stacojii.
22. Ea își face scoarțe; hainele ei sunt de vison și de porfiră.
23. Cinstit este bărbatul ei la porțile cetății, când stă la sfat cu bătrânii țării.
24. Ea face cămăși și le vinde, și brâie dă neguțătorilor.
25. Tărie și farmec este haina ei și ea râde zilei de mâine.
26. Gura și-o deschide cu înțelepciune și sfaturi pline de dragoste sunt pe limba ei.
27. Ea veghează la propășirea casei sale și pâine, fără să lucreze; ea nu mănâncă.
28. Feciorii săi vin și o fericesc, iar soțul ei o laudă:
29. "Multe fete s-au dovedit harnice, dar tu le-ai întrecut pe toate!"
30. Înșelător este farmecul și deșartă este frumusețea; femeia care se teme de Domnul trebuie lăudată!
31. Să se bucure de rodul mâinilor sale, și la porțile cetății hărnicia ei să fie dată ca pildă!


Deci?...

Last edited by Tartaruga; 18.08.2012 at 20:31:46.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.10.2014, 08:28:53
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Gand la gand cu bucurie Glykys,cel putin primele doua portrete,pentru septembrie si octombrie vor fi din Vechiul Testament.Nu o sa incep cu Eva pt ca s-ar putea sa nu termin niciodata :) dar primul portret va fi dedicat unei femei mai putin observate,aproape trecuta in umbra desi vom vedea cum a pretuit Dumnezeu alegerile sale in viata si m-am gandit sa o pun in paralel cu o alta femeie,cu un destin similar pana la un punct,ce a trait cu mult dupa ea,o femeie celebra pentru frumusetea ei dar si pentru destinul tragic.Eroina mea biblica a ales,cel putin asa arata Scriptura mult mai intelept decat urmasa ei moderna.
Asteptăm încă să postezi portretele promise... iată că încă un septembrie a trecut, si a venit din nou octombrie. :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.10.2014, 11:39:39
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Scurta precizare: datorita unui program de lucru supraincarcat si efectiv epuizant singurele momente libere pe care reusesc sa le mai salvez le petrec cu familia.Din aceste motive, sper sa beneficiez de intelegerea dvs, sunt nevoit sa aman pe o perioada nedeterminata toate micile postarile pe care mi-le propusesm.Chiar si acelea,facute din pasiune,necesita timp, iar eu,momentan cel putin,nu am decat foarte rar luxul timpului liber.Cand voi mai putea voi incerca sa le continui,undeva in viitor,desi sunt sceptic cu privire la un moment foarte apropiat.PS:nu am nici o problema daca cineva,considerand subiectele propuse de mine interesante sa le continue cum doreste.Numai bine,multumesc pt intelegere.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre femeie Simply_me Generalitati 67 19.07.2012 14:37:58
Femeie in moarte clinica alt_inceput Generalitati 18 04.01.2011 17:22:35
Mama sau femeie de cariera? daliapantelimon Generalitati 121 31.05.2010 16:04:57
femeie insarcinata in post ginabadea Postul 26 24.03.2010 11:59:50
Portret de iconar - Claudiu Victor Gheorghiu grecu68kls Intrebari utilizatori 0 14.02.2010 16:02:07