Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.07.2010, 20:42:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Acum insa sa faci 4-5 copii intradevar denota o lipsa la "teleguta" cu atit mai mult dupa ce faptul a fost implinit,..sa te mai duci sa te plingi la Biserica ca nu ti s-au dat "sfaturile care trebuiau"
Ei, asta spuneam si eu! Daca te-a dus capul sa faci 4 copii, ii cresti, nu te duci la biserica sa te plangi ca nu au ce manca! Sa fim seriosi, ca foarte multi, poate chiar majoritatea oamenilor care se plang acum ca nu au ce le da copiilor sa manance, nu i-au facut pentru ca asa au auzit ei la biserica! Daca intr-adevar ascultau de cuvantul preotului, nu ar mai fi ajuns sa se planga pe la colturi, ca doar nu i-a pus Biserica sa faca sex de oricate ori au ei chef, ba dimpotriva!
Mai stiu eu pe cineva care auzind ca miercurea si vinerea se tine post, a zis: "Ia uite, eu am mancat in vinerea asta numai cartofi prajiti si fasole, se cheama ca am tinut post, desi habar nu aveam!" Asa si unii: ia uite, eu am cati copii a dat Dumnezeu, desi habar nu aveam ca Biserica invata asa ceva, ia uite ce credincios sunt! Si daca iese ceva prost: pai am facut cum a zis parintele, ca doar si parintele spune acelasi lucru! Fapta e aceeasi, dar semnificatia si, mai ales, credinta din care izovoraste fapta, sunt diferite.
Eu una sunt convinsa ca sunt oameni care au muulta credinta si simtul responsabilitatii pentru faptele lor si care pot sa creasca nu 4, ci 10 copii, dipa cum stiu sigur ca nu ma numar printre ei, dar imi doresc sa ma ajute Dumnezeu sa nu devin criminala de copii si sa ma fereasca de situatii limita. De ce sa plateasca cu viata un copil nenascut pentru o nebunie de moment? Dar fiecare trebuie, pentru asta, sa isi cunoasca limitele, si sa stie ca ce poate sa faca unul, nu poate sa faca altul.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.07.2010, 20:59:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu una sunt convinsa ca sunt oameni care au muulta credinta si simtul responsabilitatii pentru faptele lor si care pot sa creasca nu 4, ci 10 copii, dipa cum stiu sigur ca nu ma numar printre ei, .
Singurii pe care-i stiu cu 5-10-12 copii sunt preotii care... o fac responsabil, nu zic nu, dar si au resurse tatica!...le curg banii girla si daca se intimpla ceva, o calamitate, devalorizare etc si ii pierd, prin natura muncii pe care o presteaza cad ca hopa-mitica in picioare si-i pun la loc imediat..asa ca este cu totul alta poveste, si altfel se pune problema cind intorci banii pe lopata ca sa nu se mucegaiasca!...plus ca nevestica-preoteasa sta ca o regina si nu trebuie sa se scoale cu noaptea-n cap sa plece pe tramvaie la nu stiu ce patron sa fiarba covrigi si gogosi pina noaptea tirziu pentru nu stiu ce turcalete pe 3 lei/ora...intelegi tu?

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
dar imi doresc sa ma ajute Dumnezeu sa nu devin criminala de copii si sa ma fereasca de situatii limita. De ce sa plateasca cu viata un copil nenascut pentru o nebunie de moment? Dar fiecare trebuie, pentru asta, sa isi cunoasca limitele, si sa stie ca ce poate sa faca unul, nu poate sa faca altul.
Si eu iti doresc acelasi lucru, insa nu uita ca avort nu a vrut NIMENI NICIODATA SA FACA, si la fel ca si ce spui tu, isi jurau ca asa ceva nu vor face cit haul!...insa viata, asa cum ii mai spuneam unui tinar in alta parte nu se reduce la dorintele noastre arzatoare si asa zisele promisiuni ci din neglijenta sau inconstienta ajungem in situatii la care nici prin cap nu ne treceau.

In plus nu uita ca toate se intimpla cu un rost. Poate ca avortul pe care-l faci este nu o moarte de copil ci al unui monstrulici... poate este bolnav de ceva grav mintal etc si Dumnezeu decide sa-ti creeze circumstantele necesare pentru a-l avorta.

Fatul NU ESTE inca un copil
Un copil il poti defini, observa, cerceta, pe fat NU PREA, poate doar partial...deci surpriza sa nu fie om normal, integrabil in societate ramine foarte VALIDA
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.07.2010, 21:13:03
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Aici gresesti, AI DOAR IMPRESIA CA ALEGI( o faci dar doar ANEMIC in stare adormita), manipulat de tot felul de impresii si sfaturi "pretioase" ca doar omul este foarte slab si nu prea poate NIMIC de unul singur.
BA DA, FOARTE multi sunt vinovati de ce ni se intimpla, prin educatii defectuoase, invataturi idioate de prin tot felul de carti, INADECVATE, ramase in urma, arhaice, care mai mult strica decit sa te invete.

Nu este asa de simplu cu "nu fa sex":).... Se vede ca esti destul de tinar(a) inca cind totul ti se pare simplu 1+1=2( dar asta INCA nu-i totul! ! !)

Iar in privinta tiganiei nu te mai eschiva ca stii exact ce inseamna!
Domnul meu, nu mă refeream la acea metodologie didactică, întregul arsenal de mijloace pedagogice și educaționale tradiționale, în virtutea cărora suntem ceea ce suntem mai târziu în viață (în cazurile acelea, e drept, e vorba de așa-zisa "manipulare pozitivă a copilului"). Evident că dezvoltarea noastră psiho - somatică se datorează mai multor factori educogeni, dar n-am să intru acum în detalii științifice.
Vorbeam despre posibilitatea noastră ca adulți (deja formați) de a distinge între ce am asimilat, cândva, în mod automat, ca fiind necesar și indubitabil și a le accepta ca ceva necesar astăzi. E clar, deja putem alege. Avem mijloacele și pregătirea necesară.

Nu sunt așa de tânăr: am și eu copii și credeți-mă mai mulți de unul sau doi (îmi place și partea aplicativă a dragostei). Nu mi-e ușor financiar, dar, dragul meu domn, nu mă plâng. Eu am ales să-i fac, cu ajutorul lui Dumnezeu, eu îi cresc chiar dacă pentru acest lucru sunt necesare jertfe. Ce-ar fi să renunțăm să ne îmbuibăm ca amețiții, să dormim peste măsură și să ne dedicăm un timp mai mult celorlalți! Toate celelalte vin! Doamne ajută!
Cât despre tinerețe, domnul meu am învățat ceva: o bucată de măr cu o bucată de pâine poate fi o cină extrem de copioasă pentru mine, când trebuie să dau mai multe familiei. Mai ales că două treimi din an e post! O sută și ceva de zile "de dulce"! Chiar n-ar fi puțin mai simplu, dacă am respecta și aceste canoane ale Bisericii cu privire la post?

Și chiar totul e simplu, nu simplist, domnul meu! La această concluzie, am ajuns după ani de învățătură și compolicații și confuzii tipice intelectualilor, care, în marea lor "știință" și suficiență, vor să-l concureze pe însuși Dumnezeu. Știu ce vorbesc: abia am scăpat de această meteahnă. Și e greu. Și astăzi mai am răbufniri de orgoliu. Și de-ar fi numai asta!

Dar mă bucur că mă faceți tânăr: e o lovitură dată și orgoliului meu! Asta trebuie să mă mai smerească.
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.07.2010, 21:32:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

[quote=andreicozia;268454]Singurii pe care-i stiu cu 5-10-12 copii sunt preotii care... o fac responsabil, nu zic nu, dar si au resurse tatica!...le curg banii girla si daca se intimpla ceva, o calamitate, devalorizare etc si ii pierd, prin natura muncii pe care o presteaza cad ca hopa-mitica in picioare si-i pun la loc imediat..asa ca este cu totul alta poveste, si altfel se pune problema cind intorci banii pe lopata ca sa nu se mucegaiasca!...plus ca nevestica-preoteasa sta ca o regina si nu trebuie sa se scoale cu noaptea-n cap sa plece pe tramvaie la nu stiu ce patron sa fiarba covrigi si gogosi pina noaptea tirziu pentru nu stiu ce turcalete pe 3 lei/ora...intelegi tu? [quote=andreicozia;268454]

M-ai facut sa rad. Eu una nu stiu decat un singur preot care sa aiba 5 copii si de abia se descurca, cativa cu 3-4, dar in rest, numai cu 1 si cu 2 (o fi bine, o fi rau, nu stiu, ei vor da raspuns la judecata), insa stiu o gramada de tuciurii cu 5-10-12 copii care cersesc pe la portile bisericii. Cel putin asa stau lucrurile intr-un oras mare cum e Bucurestiul, la tara or avea preotii mai multi copii, si bine fac!




Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Si eu iti doresc acelasi lucru, insa nu uita ca avort nu a vrut NIMENI NICIODATA SA FACA, si la fel ca si ce spui tu, isi jurau ca asa ceva nu vor face cit haul!...insa viata, asa cum ii mai spuneam unui tinar in alta parte nu se reduce la dorintele noastre arzatoare si asa zisele promisiuni ci din neglijenta sau inconstienta ajungem in situatii la care nici prin cap nu ne treceau.

In plus nu uita ca toate se intimpla cu un rost. Poate ca avortul pe care-l faci este nu o moarte de copil ci al unui monstrulici... poate este bolnav de ceva grav mintal etc si Dumnezeu decide sa-ti creeze circumstantele necesare pentru a-l avorta.

Fatul NU ESTE inca un copil
Un copil il poti defini, observa, cerceta, pe fat NU PREA, poate doar partial...deci surpriza sa nu fie om normal, integrabil in societate ramine foarte VALIDA
Ei, lasa ca stiu eu persoane care au vrut sa faca avort, ca nu iti scoate nimeni cu forta copilul din burta, mai stiu si persoane cu par alb in cap care se felicita ca au facut avort la timp si acum nu patesc precum cei cu 4-5 copii.... Persoane credincioase si care merg la biserica, de altfel. Asta cu avortul de monstrulici e ca in bancul ala cu Hitler, cand i se spune unuia ca va provoca moartea a mii de oameni si el ferindu-se sa nu faca rele, nu da cu masina peste un baietel Adolf. Mai Andreicozia, lasand gluma la o parte acum, copil, fat, tot suflet e! Si nu se gandeste nimeni ca acel suflet poate sa ajunga un monstru sau, dimpotriva, un sfant, ca se poate si asta, nuu, toti se gandesc cum sa le fie lor bine si cum sa duca o viata mai dulce, mai usoara si mai cum vor ei. Si chiar de ar fi asa cum spui tu, omorarea rationalizata a oamenilor, tot nu ai voie tu sa decizi asuptra vietii sau a mortii unui monstru, ca si ala e fiul lui Dumnezeu, Care i-a dat viata, si fiul parintilor lui! Daca ar fi cum spui tu, atunci si faptele sus numitului Adolf ar fi fost justificate, pentru ca el, saracul, nu s-o fi gandit, in nebunia lui, decat la purificarea omenirii, la eliminarea elementelor necurate din societate, la exterminarea monstrilor care ameninta buna oranduire a societatii... Asa o fi vrut Dumnezeu, na, ca Hitler sa ii extermine pe toti, sa avorteze cutarica, sa se culce cu mai stiu eu cine...
Ti-am raspuns pentru ca trebuie sa o spunem pe a dreapta, nu sa cautam in stanga si in dreapta justificari dupa ce am facut ce am vrut! Spune, domnule, am facut asta si asta ca asa mi-a fost voia, ca asa am gandit in momentul respectiv, nu ca m-a obligat societatea, ca m-a pus parintele sa fac 10 copii si acum nu am cu ce ii creste, ca m-a pus Dumnezeu de m-am culcat cu X si am avortat.... Mofturi si pretexte!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.07.2010, 22:37:10
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Singurii pe care-i stiu cu 5-10-12 copii sunt preotii care... o fac responsabil, nu zic nu, dar si au resurse tatica!...le curg banii girla si daca se intimpla ceva, o calamitate, devalorizare etc si ii pierd, prin natura muncii pe care o presteaza cad ca hopa-mitica in picioare si-i pun la loc imediat..asa ca este cu totul alta poveste, si altfel se pune problema cind intorci banii pe lopata ca sa nu se mucegaiasca!...plus ca nevestica-preoteasa sta ca o regina si nu trebuie sa se scoale cu noaptea-n cap sa plece pe tramvaie la nu stiu ce patron sa fiarba covrigi si gogosi pina noaptea tirziu pentru nu stiu ce turcalete pe 3 lei/ora...intelegi tu?



Si eu iti doresc acelasi lucru, insa nu uita ca avort nu a vrut NIMENI NICIODATA SA FACA, si la fel ca si ce spui tu, isi jurau ca asa ceva nu vor face cit haul!...insa viata, asa cum ii mai spuneam unui tinar in alta parte nu se reduce la dorintele noastre arzatoare si asa zisele promisiuni ci din neglijenta sau inconstienta ajungem in situatii la care nici prin cap nu ne treceau.

In plus nu uita ca toate se intimpla cu un rost. Poate ca avortul pe care-l faci este nu o moarte de copil ci al unui monstrulici... poate este bolnav de ceva grav mintal etc si Dumnezeu decide sa-ti creeze circumstantele necesare pentru a-l avorta.

Fatul NU ESTE inca un copil
Un copil il poti defini, observa, cerceta, pe fat NU PREA, poate doar partial...deci surpriza sa nu fie om normal, integrabil in societate ramine foarte VALIDA

Andrei draga, sa-mi fie cu iertare, dar ceea ce ai scris tu mai sus n-am mai citit/auzit in viata mea cu atat mai putin pe un forum crestin.
In primul rand FATUL este o fiinta umana, inzestrata pana la cel mai mic detaliu cu tot ce ii trebuie. Ca nu vezi tu o fiinta in el, este problema ta. Iar apoi, copil poate fi considerat si o persoana de 30 atat, intrucat uneori se comporta ca un copil si este copilul parintilor sai atata timp cat acestia traiesc.
Dragul meu, si fatul este foarte vizibil. Poate daca ai fi fost insarcinata ai fi inteles ce vorbesc.
In alta ordine de idei, "Dumnezeu decide sa-ti creeze circumstantele necesare pentru a-l avorta." ??!! Zau asa!n Si daca copilul este bolnav poate ca Dumnezeu il da pentru a da o lectie altora, sau pentru a-i mantui pe parintii lui care il accepta asa si se chinuie cu el. Daca intr-adevar, va fi un "monstrulici" sau un criminal...etc., cred ca Dumnezeu gaseste numeroase ocazii dupa ce copilul se naste pentru a-l lua inapoi. (vezi "Ne povesteste Parintele Cleopa)
Asa ca, te rog, pentru a nu-i sminti pe altii, nu mai scrie ca Dumnezeu chiar ajuta avortul.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.07.2010, 23:08:22
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul

Fatul NU ESTE inca un copil
Un copil il poti defini, observa, cerceta, pe fat NU PREA, poate doar partial...deci surpriza sa nu fie om normal, integrabil in societate ramine foarte VALIDA
Eu cred că, din prea mult zel, ați căzut într-o extremă deloc lăudabilă (ca orice extremă, de altfel).
Și o atenționare: "foarte VALIDA". VALIDĂ nu suportă grade de comparație. O afirmație este validă sau nu și atât.
Cât despre "Fatul NU ESTE inca un copil", nu ați vorbit serios, nu-i așa? Cred că v-a luat puțin valul. Mă rog, e regretabil.

Cu respect,
Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.07.2010, 01:10:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Si eu iti doresc acelasi lucru, insa nu uita ca avort nu a vrut NIMENI NICIODATA SA FACA, si la fel ca si ce spui tu, isi jurau ca asa ceva nu vor face cit haul!...insa viata, asa cum ii mai spuneam unui tinar in alta parte nu se reduce la dorintele noastre arzatoare si asa zisele promisiuni ci din neglijenta sau inconstienta ajungem in situatii la care nici prin cap nu ne treceau.

In plus nu uita ca toate se intimpla cu un rost. Poate ca avortul pe care-l faci este nu o moarte de copil ci al unui monstrulici... poate este bolnav de ceva grav mintal etc si Dumnezeu decide sa-ti creeze circumstantele necesare pentru a-l avorta.

Fatul NU ESTE inca un copil
Un copil il poti defini, observa, cerceta, pe fat NU PREA, poate doar partial...deci surpriza sa nu fie om normal, integrabil in societate ramine foarte VALIDA
Fatul este OM. Din momentul conceptiei el este OM si are suflet.

Pentru ca daca operezi cu alte standarde, ar trebui sa-ti pui intrebarea: tu - care crezi ca Dumnezeu aproba implicit avortul - tu esti Om? De unde stii? Ca mergi, mananci, comunici? Si animalele fac aceasta.

De unde stiu ca este om si nu altceva? Pentru ca are suflet.
Mai mult, din Noul Testament stim ca Duhul Sfant se poate revarsa asupra copilului nenascut.
Oamenii au suflet din momentul conceptiei si aceasta ii defineste ca oameni. Dupa cum sunt si oameni care ies din starea omeneasca atunci cand pacatele grele ucid sufletul in ei si se aseamana mai degraba dobitoacelor necuvantatoare (desi nici alea nu-si omoara puii).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.07.2010, 02:19:21
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Asadar, acest raspuns este si cel dat de mine tuturor celor care au obiectat sau vor mai obiecta cu pareri neserioase de genul ,,...usor de dat cu parerea daca stai bine mersi necasatorit". Cel putin din demnitate umana si respect fata de propriile alegeri nu avem dreptul de a ne vaita de greutatile unora sau altora .Fara a mai vorbi din vreun considerent duhovnicesc ! Iar din punctele mele de vedere a fi necasatorit nu inseamna a fi optat pt. viata de desfriu si libertinaj sexual , de coabitare sau de orice alt fel venial !
Zaharia draga, unde dai si unde crapa!

Ideea era ca nu se pot da solutii general valabile (si catalogari) la eterna dilema a cuplurilor cu probleme * a divorta/ sau a nu divorta*, cu atat mai mult cu cat nu esti in pielea acelor persoane.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.07.2010, 09:28:53
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Zaharia draga, unde dai si unde crapa!

Ideea era ca nu se pot da solutii general valabile (si catalogari) la eterna dilema a cuplurilor cu probleme * a divorta/ sau a nu divorta*, cu atat mai mult cu cat nu esti in pielea acelor persoane.
Nu există soluții universal valabile, dar există soluții pentru fiecare în parte. Și trebuie să ajuți, pentru că lipsa de implicare pentru ajutorarea celui în nevoie nu este creștinească. Într-adevăr, trebuie să fii perceput(ă) ca un om cuminte și virtuos pentru a nu te trezi cu alte complicații inutile.
Un divorț este întotdeauna încă o palmă dată dragostei, iar "Dumnezeu este dragoste", cum să nu te implici? Nu pot să-l iubești pe Dumnezeu și să nu-ți iubești aproapele care este în nevoie.
Cât este de dureros, traumatizant, să stai departe de persoana iubită? Cei care s-au căsătorit din dragoste și ajung la divorț suferă enorm, iar pleiada asta de avocați și psihologi sunt meniți doar pentru a învârti cuțitul în rană (din dorința de a-și demonstra, lumii și lor înșiși, câtă dreptate au ei în considerațiile pe tema căsătoriei și a divorțurilor).

Contribuiți la împăcare, dacă puteți; dacă nu puteți, stați măcar de o parte și nu săpați la gropile altora.

Pentru că nu există motiv real de divorț în afara adulterului (iar aici, nu mai e vorba de iubire). Am vorbit mai sus ce înțeleg prin adulter. Celelalte motive sunt praf în vânt (dust in the wind - pentru avocații și mai ales, psihologii, care nu mai încap de terminologia lor anglicizată și sfaturile lor competente în orice domeniu).

P.S. Când dați de un psiholog competent creștin, anunțați-mă să-mi dau o palmă. La figurat, desigur.
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)

Last edited by CalmDown; 13.07.2010 at 09:32:30.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.07.2010, 09:39:20
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Zaharia draga, unde dai si unde crapa!

Ideea era ca nu se pot da solutii general valabile (si catalogari) la eterna dilema a cuplurilor cu probleme * a divorta/ sau a nu divorta*, cu atat mai mult cu cat nu esti in pielea acelor persoane.
Adevarat este , atita timp cit Dumnezeu nu este decit o gluma sau o poveste pt. tine , orice om . Atita timp cit esti imbuibat de moralitatea si relativismul lumii nu poti da nici un sfat nimanui tocmai pt ca ... nu exista solutii generale .
In schimb , cei duhovnicesti , cei care cauta sa traiasca in duh si adevar stiu clar de la Hristos legea ca doar in 3 situatii se desface o familie in rest ba ! Dar sa nu uitam , mintuirea nu este obligatorie , nu te obliga nimeni sa i te inchini lui Hristos si sa-i implinesti poruncile, faci cum voiesti ; te inchini cui voiesti si implinesti poruncile cui voiesti ... daca nu cumva si asta iti atinge ,,demnitatea umana " .
Reply With Quote
Răspunde

Tags
divort



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Povesti cu talc silverstar Generalitati 500 22.03.2015 19:01:38
Divort... culianul Nunta 51 09.08.2011 18:02:50
Divort mai usor fllorina Stiri, actualitati, anunturi 9 12.09.2008 18:28:24
despre divort fyr Generalitati 28 10.03.2008 22:55:07
Povesti (1) silverstar Generalitati 6 09.01.2007 23:11:55