Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 30.09.2007, 22:34:03
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member

Data înregistrării: 29.08.2007
Implicit

O SA VA POVESTESC SI EU O INTAMPLARE ADEVARATA DESPRE SF. CRUCE. UN PREOT MISIONAR S-A DUS IN AFRICA PT. A FACE CUNOSCUTA RELIGIA ORTODOXA DAR SI PT. A BOTEZA CATI MAI MULTI OAMENI DE ACOLO. LA UN MOMENT DAT DUPA CE A BOTEZAT MAI MULTI OAMENI , SEFUL TRIBULUI S-A ENERVAT SI A INCEPUT SA FACA EL DE FEL DE FARMECE DE POCNEAU TOATE OBIECTELE DIN JUR CA SA-I ATRAGA PE OAMENI INAPOI, PREOTUL NU STIA CE SA MAI FACA CA PUTEA SA-I PIARDA PE ACEIA CARE I-A CONVERTIT DAR SI VIATA LUI ERA IN PERICOL , A LUAT DOUA BETE LE-A LEGAT IN SEMNUL SF. CRUCI SI A INFIPT-O IN PAMANT PUTIN APOI A ZIS CATRE SEFUL TRIBULUI:" INCEARCA SA O POCNESTI SI PE ACEASTA SI DACA REUSESTI NU MAI VIN NICIODATA AICI" A INCERCAT FEL DE FEL DE VRAJI DAR CRUCEA NU POCNEA SI DE ATUNCI MULTI DIN TRIB S-AU BOTEZAT ORTODOX.
Reply With Quote
Vechi 01.10.2007, 03:16:18
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member

Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Implicit

Draga Cristi, bunul Dumnezeu sa ne ajute pe toti cei care, scriem, cititm si cugetam la cele scrise pe Forum. Multa sanatate tuturor ! Doamne ajuta! cu mult drag,icamilin
Reply With Quote
Vechi 11.09.2009, 00:39:15
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member

Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Implicit Sfinta Cruce

Dragii mei si eu am sa va relatez o intimplare adevarata si sa ma crede-ti pe cuvint,pentru ca nu inventez.S-a intimplat in familia mamei mele ,practic bunicei mele i s-a intimplat .Cind era tinara in primii ani de casatorie cu bunicul meu ,aveau deja copii ,sapte.Cum in anii 30 - 40 viata era axata foarte mult pe agricultura si cum viata era grea si bunicii mei au optat pentru cumpararea de pamint si de al lucra pentru a se intretine.Numai ca avind foarte multi copii ,curte mare ,animale ,bunicii mele ii era foarte greu sa mearga si la munca cimpului.Nici la Biserica nu putea sa mearga, deoarece era ocupata cu cresterea copiilor ,curatenia casei .ingrijirea curtei si tot ce se intimpla intr-o familie mare.La Biserica mergea ,doar bunicul cu parintii lui.Bunica era o femeie credincioasa ,dar pentru ca era precum o sclava legata de curtea respectiva nu pleca nicaieri ,nu ii ajungea timpul.Tinea sarbatorile,fara sa ajunga la Biserica.Intr-un an de ziua Sf.Cruci ,de parca nu iar fi fost de ajuns bunicului meu cu cite o impovarase pe bunica a obligat-o sa mearga la cimp sa ii ajute la taiat de coceni.Bunica a refuzat si i-a amintit bunicului ca e o zi sfinta si ca trebuie aminata ziua de munca .El nici nu a vrut sa auda s-a suparat a inceput sa o certe ca nu vrea sa il ajute ,ca toate celelate femei din sat isi ajutau sotii la muncile cimpului si el se face de rusine si multe altele.Intr-un final bunica a acceptat saraca ,au ajuns la cimp si nici nu au inceput sa taie coceni ca primul cocean pe care l-a taiat bunica mea i-a ajuns direct in piciorul sting si pe gamba i-a ramas semnul Crucii .Imediat a lesinat au terminat si cu lucrul in ziua aceea ,bunica a suferit vreo doua luni ,cert este ca a ramas cu semnul Crucii .Eu asa am cunoscut-o cu crucea pe picior .Stiu ca e impresionant ce v-am povestit,dar asa s-au intimplat.De aceea trebuie sa invatam sa fim mai buni si sa urmam cuvintele Domnului .Eu inca sper ca lumea se v-a indrepta.Trebuie sa respectam tot ce ne-a lasat El.Doamne Ajuta.

Doamne Iisuse Christoase miluiete-ma pe mine pacatoasa.....
Reply With Quote
Vechi 11.09.2009, 01:30:55
roxicka roxicka is offline
Junior Member

Data înregistrării: 28.08.2009
Exclamation am nevoie de ajutor

Am un prieten bun care la chefuri se cam imbata,dar din cand in cand si cand nu e al chef.Eun baiat bun in rest si as dori sa stiu cum l-as putea putea ajuta.De vorbit am vorbit cu el si mereu a spus k nu mai bea sau ca si daca bea nu se imabta,dar stiti cum e una zici si alta faci.
Singura varianta crae mi-a rams e s ama rog pt.el pana nu e prea tarziu.dar nu stiu ce acatiste sau ce rugaciuni sa fac.

Ma puteti ajuta?
Reply With Quote
Vechi 11.09.2009, 02:03:31
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member

Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Implicit

Da ,sa citesti " Potirul Nesecat" Izbavitor de Betie.Intrebi la Biserica si ti-l cumperi daca nu il ai.Sper sa iti fie de folos. Doamne Ajuta.
Reply With Quote
Vechi 09.11.2009, 21:37:18
Namir Namir is offline
Junior Member

Data înregistrării: 27.12.2008
Implicit

Mare ti-e gradina, Doamne!
Las' tati, ca te invata vreun popa, ca astia sunt obisnuti cu vinisoru' ca doar e sangele Domnului...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Cruce DanielaTM Rugaciuni 5 14.04.2016 12:19:05
Sfanta Cruce si vrajitoria florina_drossu Vrajitoria 3 08.03.2010 19:08:05
Sfanta Cruce Zomby Intamplari adevarate 0 10.09.2008 15:13:52
sfanta cruce dulcineea Biserica Ortodoxa Romana 4 09.12.2007 15:21:49
Sfanta Cruce Mario_25i Intamplari adevarate 6 08.12.2007 12:39:26