Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 07.11.2006, 14:56:53
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

silverstar

Nu am probleme si ma intreb cine v-a rugat asa ceva. Credinta in natural nu poate fi acceptata?
Reply With Quote
  #142  
Vechi 07.11.2006, 15:01:10
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Ba da, Jeniffer, eu te accept oricum. Am mai postat pentru tine niste mesaje in care iti spuneam ca nu te-am inteles de prima data. Pune insa aceasta intrebare celor care nu te accepta pe acest site. Citeste raspunsurile la ultimile tale postari, da?
Reply With Quote
  #143  
Vechi 08.11.2006, 17:23:54
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

discutia
Reply With Quote
  #144  
Vechi 27.02.2007, 18:07:26
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Va rog, poate cineva sa-mi explice si mie acest paragraf?:

"Ei bine, rusii merg la Liturghie si stau incremeniti, nici macar nu se aseaza in ge*nunchi, ci incremenesc pe toata desfasurarea slujbei, asa traiesc ei Liturghia. Fiecare po*por este ceea ce ramane, nu ceea ce a fost, nu gloria
trecuta e importanta, ci inaltimea trairilor prezente. "
Reply With Quote
  #145  
Vechi 27.02.2007, 18:23:08
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

E simplu daca te uiti atent(a) la context. Prima propozitie este de fapt o mustrare la adresa foielii care e la noi in biserica, foarte adesea. Fiecare vine si pleaca atunci cand vrea de la Sfanta Liturghie. Si urmarea e simpla: daca batjocorim prin faptele noastre credinta lasata de stramosi, nu ne mai ajuta cu nimic faptul ca suntem urmasii lor, dimpotriva, ne osandim mai rau decat paganii. Dar sa nu deviem de la subiectul principal care este avortul, aici.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 27.02.2007, 19:13:54
PET PET is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 36
Implicit

Of, si chiar nu am chef sa discut despre ceva acum...desi asa imi place acest subiect.

Eu sunt PRO avort pana la 4 luni. In 4 luni ai suficient timp sa judeci totul, daca te trezesti dupa ca nu mai vrei copilul, iti meriti soarta.

Am doar cateva puncte sa va zic acum:
- Exista persoane si persoane, nu toata lumea isi permite sa intretina un copil
- Nu e o crima sa dai nastere la un copil pe care nu-l doresti?
- Nu e o crima sa dai nastere la un copil pe care nu ai cum sa-l cresti?
- Nu e o crima sa dai nastere la un copil si apoi sa-l abandonezi?

Acestea sunt lucrurile la care trebuie sa te gandesti inainte sa judeci un avort. In plus cine sunteti voi sa judecati o persoana pentru ceea ce face? E viata fiecarei persoane, iar daca o femeie decide sa faca avort, e decizia EI, si e motivul EI pentru care face acest lucru. Am vazut diverse site-uri in care cica se prezinta un avort, felul cum afost descris a fost cumplin, si nu ma refer la procedura, ci la felul cum imflorea acel site totul, special pentru a speria o persoana.

Repet, orice femeie isi poate da seama dupa 1 luna daca e insarcinata sau nu. Ai timp nica 2 luni in care vrei sa te decizi daca pastrezi sau nu copilul. Nu sunt deacord cu avortul dupa 4 luni. Adica daca nu esti in stare sa iei o decizie in 2 luni, iti meriti soarta.

Nu stau sa discut daca consider ca un embrion e o fiinta sau daca avotrul e crima sau nu. Discutile de genu asta nu-si au rostul, deoarece nu ajungem nici unde.

Traim intr-o tara libera unde avortul este legal pana la 4 luni parca, desi dupa 3 luni nici un doctor nu se risca sa faca un avort...si mi se pare foarte gresit ca biserica sa interzica acest lucru. Nu poti sa impui cuiva sa creada ceea ce tu crezi.

Repet, cititi prima parte a postului si ganditi-va intai la aceste lucruri.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 27.02.2007, 19:21:19
PET PET is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 36
Implicit

Sa va dau un exemplu de un site pe care nu-l apreciez. Iata ce citesc pe site:

Sub presiune, copilul este rupt in bucati si aspirat cu o forta de 10-30 de ori mai mare decat cea al unui aspirator. La inceput sunt rupte picioarele si mainile, iar apoi coloana vertebrala, capul ramanand pe loc. Acesta fiind prea mare pentru a fi aspirat, medicul il va sfarama cu ajutorul unui instrument, dupa care va fi aspirat.


I mean... COME ON. Avortul e ca orice alta operatie, exista sange, exista riscuri pe care o mama si le ASUMA atunci cand face un avort.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 27.02.2007, 20:33:00
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

exista 100 de produse diferite de protectie, si cu un pic de precautie nu se ajunge la nimic nedorit. Nu prea sunt un adept al avortarii dese. Cred ca daca nu ai avut bunul simt sa folosesti mijloace simple de protectie, ar fi iresponsabil sa termini copilul. Dar as intelege de ce ar face-o careva, cu toate ca ideea: nu vreau un copil, e cam imatura...parca ai spune nu vreau un caine...dar...fiecare cum crede de cuviinta.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 27.02.2007, 20:53:16
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
E simplu daca te uiti atent(a) la context. Prima propozitie este de fapt o mustrare la adresa foielii care e la noi in biserica, foarte adesea. Fiecare vine si pleaca atunci cand vrea de la Sfanta Liturghie. Si urmarea e simpla: daca batjocorim prin faptele noastre credinta lasata de stramosi, nu ne mai ajuta cu nimic faptul ca suntem urmasii lor, dimpotriva, ne osandim mai rau decat paganii. Dar sa nu deviem de la subiectul principal care este avortul, aici.
Multumesc pentru clarificari si pentru interviul publicat. Mi s-a parut foarte interesant si ingrijorator in acelasi timp mai ales in acest punct:

"O sa spun un lucru grav, pentru care
pot fi si criticat si condamnat: nu mai exista scapare! Decat daca am reusi o intoarcere
de 180 de grade. Ceea ce e foarte greu. Nu mai exista scapare pentru popor,
exista scapare doar pentru persoanele particulare care vor sa inteleaga.

- Cum, noi,
ca neam, nu mai avem nici o sansa?

- Nu,
nu mai avem! Asta e parerea mea.

- De ce nu
mai exista sanse. Parinte?

- Cand
cancerul e genera*lizat, urmeaza o singura sca*pare, minunea.

- Mila lui
Dumnezeu...

- Mila
lui Dumnezeu nu mai e, nu poate sa fie. Nebunia e asa de mare incat Dumnezeu si
sa vrea sa te ajute, nu mai e drept sa o faca. Daca il ataci pe Dumnezeu
direct, daca te lupti cu El nebuneste nu ai nici o sansa. Astazi, la Liturghia
din biserici vin 4,3 la suta dintre romanii ortodocsi, iar acestia reprezinta
97,7 la suta din po*pulatia romaneasca a tarii, in noaptea de Pasti merg pana
la 28 la suta la biserica, raman la

liturghie 12 la suta iar ceilalti pleaca la petreceri"
Reply With Quote
  #150  
Vechi 27.02.2007, 21:24:20
Justinian Justinian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2007
Mesaje: 23
Implicit


Romania-locul 1 in lume la avort(sa nu mai vorbim cate avorturi se fac la negru care nu sunt inregistrate nicaieri;sunt o gramada de vagauni, debarale sau colibe care sunt laboratoare ale crimei).
Judetul Iasi e pe locul 1 pe tara.
E strigator la cer!!!
Dumnezeu stie cati din copiii ucisi puteau ajunge preoti care sa conduca la mantuire pe semeni, savanti si cercetatori care ar fi putut descoperi tratamente pentru cancer sau sa revolutioneze medicina sau un conducator vrednic al acestei tari prapadite!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39