Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.02.2007, 21:32:18
Justinian Justinian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2007
Mesaje: 23
Implicit


Denumirea de mason vine din franceza: macon(cu virgulita sub C) si inseamna zidar.
Mai incolo,istoria francmasoneriei e complicata.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.02.2007, 17:35:42
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

http://download.cxs2.info/Lina___Architects_of_deception___Secret_history_of _freemasonry__2004_.pdf
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.03.2007, 21:11:10
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Dannsan, eu am lucrat o vreme la un camin de batrani (camin e impropriu, dar nu am alt termen) si la unul dintre batrani am citit pe perete "Crezul masonic". Trebuie sa-ti spun ca m-a impresionat cat de frumos suna. Dar privind la batranul ajuns la dementa senila, m-am gandit ca totusi ceva nu e in ordine, daca Ii slujesti lui Dumnezeu si tinzi spre perfectiune, sa ajungi ...senil dement. Deci de atunci mi s-a nascut un mare semn de intrebare. Mai mult insa nu ma intereseaza.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.03.2007, 02:59:46
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

:D Poti sa astepti mult si bine ca nu-i pasa nimanui. Lumea e prea ocupata cu stirile care vin valuri valuri, si uitam, uitam de tot si de toate, acoperiti de alte si alte stiri, asta e noua "schema"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.03.2007, 09:17:11
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, Antiecumenism. Asta asteptam sau aud, caci metodele folosite de aceste organizatii se regasesc in Cartea "Ecumenism" postata de tine. Nu stiu ce ar trebui sa facem pentru a constientiza oamenii in privinta acestui mare pericol, incomparabil mai mare decat sectarii, care agaseaza cu revistele lor.
Acestia nu te intreaba, dau buzna, zi de zi...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.03.2007, 22:09:52
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

INTRADEVAR DANNSON ARE DREPTATE LOJILE MASONICE SINT CONDUSE DE EVREI .DE UNDE STIU VA SPUN ,DE LA UN EVREU PE CARE IL CHEAMA RICHARD WRUMBRANT.VA INDEMN SA CITITI LA odaia de sus.go.ro DILOGUL SPIRITUAL DINTRE VALERIU GAFENCU [NUMIT SI SFINTUL INCHISORILOR] SIR.W. EF.F.F.INTERESANT SI AFLAM MULTE DE ACOLO.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.05.2008, 01:10:31
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sofiaiuga: CITITI LA odaia de sus.go.ro DILOGUL SPIRITUAL DINTRE VALERIU GAFENCU [NUMIT SI SFINTUL INCHISORILOR] SIR.W. EF.F.F.INTERESANT SI AFLAM MULTE DE ACOLO.

Abia acum am citit acest dialog, vechi de 50 ani, dar totusi atat de actual.
Intr-adevar trebuie sa fi evreu, pentru a spune aceste lucruri clar si raspicat despre evrei.


Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.10.2008, 13:50:43
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le nu stiu cu ce se mananca masoneria dar se pare ca sunt deisti sau panteisti.
(sub termenul de masonerie includ toate organiziile ascunse).
Deistii propovaduiesc faptul ca Dumnezeu a creat lumea si apoi s-a retras din creatie lasandu-o de izbeliste.
Aceeasi idee o au si musulmanii si evreii.
Fiindca Dumnezeu nu e p-aci ne facem de cap si facem ce vrem.
Si daca Dumnezeu judeca judeca dupa favoritisme etc.

La polul opus se afla panteismul - religiile orientaliste -hindusii,budhisti care propovaduiesc identitatea creatiei cu Dumnezeu.
Deistii cu yoghistii sunt dusmani de moarte.
Yoghistii sunt mai imorali ca deistii ca la ei Dumnezeu e irational si nu judeca.

Biserica Ortodoxa nu e nici deista ,nici panteista - ca propovaduieste faptul ca Dumnezeu proniaza creatia,e prezent intreg la Sfanta Liturghie si e prezent si in Sfintele Taine.
Intervine prin minuni in creatie cu lucrarile sale cele necreate.
Are grija de creatie spre a nu se duce de rapa.
Dar nu este identic cu creatia.
BO nu are nevoie sa se alieze nici cu yoghistii nici cu deistii ca Dumnezeu e atotputernic si hotararilor Sale nu le sta nimeni impotriva.

Sunt masoni deisti si masoni panteisti.
Panteismul e foarte foarte apropiat de neo-satanism.
Noi nu trebuie sa ne facem griji de tot felul de organizatii ascunse si de luptele acestor organizatii pentru dominatia lumii.
Dumnezeu tot pe cine socoteste el de cuvinta pune la conducere.
Ca toti acestia cu organizatiile lor ascunse nu pot sa controleze sanatatea,accidentele de circulatie,de avion,vremea si mai stiu eu ce.

Minunea pe care a facut-o Dumnezeu cu uscarea smochinului dupa talcuirea Sfantului Ioan Gura de Aur a fost pentru a arata puterea sa pedepsitoare.
Daca s-a lasat rastignit s-a lasat ca asa a vrut Dansul.
Ca putea oricand sa ii faca cenusa pe rastignitorii sai.
Nu ati vazut ca de unul singur a alungat negustorii din templu?
Sau cum a potolit furtuna pe mare?
Da cei 6000 de draci nu ati vazut cum tremurau de frica in fata Sa?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.11.2009, 10:13:29
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Am citit articolul tau si iti dau dreptate. Puterea sta in om de ainvinge. Iar putere

Am citit articolul tau si iti dau dreptate. Puterea sta in om de ainvinge. Cand esti impreuna cu Dumnezeu, esti puternic , esti ocrotit. Cred ca caderea unora vine din refugiul in stilul de viata al lumii. Ori, daca accepti ca esti om cu suflet, spiritual, nu poti sa accepti sa devii dependent de normele unui sistem pamantesc. Nu poti face sufletul, gandirea (duhul) prizoniere ale normelor pamantesti. Esti dator sa pastrezi mereu relatia cu Dumnezeu, pentru a primi permanent din energiile Lui. Nu poti ramane la stadiul de om cu preocupari strict existentiale. Ce mananc, ce beau, ce sa mai fac sa castig niste bani, cum sa reusesc in cutare activitate.... Fara a cauta sa treci la un stadiu superior de traire, cea spirituala. Este stiut, ca energiile sunt si ele de diferite grade: unele inferioare, altele superioare. Prin staruinta si cautare incepi sa cresti si ajungi la energii superioare si putere interioara. Cautand sa te ridici la forme superioare de traire, accepti prezenta lui Dumnezeu in viata, trairea ta ca om.

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Dom-le nu stiu cu ce se mananca masoneria dar se pare ca sunt deisti sau panteisti.
(sub termenul de masonerie includ toate organiziile ascunse).
Deistii propovaduiesc faptul ca Dumnezeu a creat lumea si apoi s-a retras din creatie lasandu-o de izbeliste.
Aceeasi idee o au si musulmanii si evreii.
Fiindca Dumnezeu nu e p-aci ne facem de cap si facem ce vrem.
Si daca Dumnezeu judeca judeca dupa favoritisme etc.

La polul opus se afla panteismul - religiile orientaliste -hindusii,budhisti care propovaduiesc identitatea creatiei cu Dumnezeu.
Deistii cu yoghistii sunt dusmani de moarte.
Yoghistii sunt mai imorali ca deistii ca la ei Dumnezeu e irational si nu judeca.

Biserica Ortodoxa nu e nici deista ,nici panteista - ca propovaduieste faptul ca Dumnezeu proniaza creatia,e prezent intreg la Sfanta Liturghie si e prezent si in Sfintele Taine.
Intervine prin minuni in creatie cu lucrarile sale cele necreate.
Are grija de creatie spre a nu se duce de rapa.
Dar nu este identic cu creatia.
BO nu are nevoie sa se alieze nici cu yoghistii nici cu deistii ca Dumnezeu e atotputernic si hotararilor Sale nu le sta nimeni impotriva.

Sunt masoni deisti si masoni panteisti.
Panteismul e foarte foarte apropiat de neo-satanism.
Noi nu trebuie sa ne facem griji de tot felul de organizatii ascunse si de luptele acestor organizatii pentru dominatia lumii.
Dumnezeu tot pe cine socoteste el de cuvinta pune la conducere.
Ca toti acestia cu organizatiile lor ascunse nu pot sa controleze sanatatea,accidentele de circulatie,de avion,vremea si mai stiu eu ce.

Minunea pe care a facut-o Dumnezeu cu uscarea smochinului dupa talcuirea Sfantului Ioan Gura de Aur a fost pentru a arata puterea sa pedepsitoare.
Daca s-a lasat rastignit s-a lasat ca asa a vrut Dansul.
Ca putea oricand sa ii faca cenusa pe rastignitorii sai.
Nu ati vazut ca de unul singur a alungat negustorii din templu?
Sau cum a potolit furtuna pe mare?
Da cei 6000 de draci nu ati vazut cum tremurau de frica in fata Sa?
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.07.2010, 12:34:38
gomtoo gomtoo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Mesaje: 5
Implicit

Nu o sa scriu nimic de la mine. Doar o sa copiez declaratiile unor fosti masoni.

Albert Vigneau scrie in cartea „Loja masonică – revelațiile unui fost francmason”:
"Supriza mea s-a transformat în stupoare, căci domnul Marechal avea reputația unui om tolerant, care respectă tradiția. Iar ceea ce spunea acum era exact pe dos față de ce i se povestea candidatului la intrarea în masonerie.
Atunci Marele Maestru [fratele Jacques Marechal - grad 33] mi-a reamintit care sunt scopurile masoneriei:
• Să răzbune moartea templierilor (n.n. Ordinul Templierilor a fost desființat în mod brutal de Biserică în secolul XIV, iar Marele Maestru al templierilor, Jacques de Molay, a fost ars pe rug pe 18 martie 1314. Din acest motiv ziua de 18 martie are o semnificație deosebită pentru masonerie, iar Biserica este considerată răspunzătoare pentru moartea templierilor). Cu această misiune sunt însărcinați masonii de grad 30, cavaler Kadosh.
• Să distrugă frontierele pentru a stabili statul universal, misiune cu care sunt însărcinați cei de grad 32, Sublim Prinț al Secretului Regal (n.n. acest stat universal planetar este același lucru cu „Noua Ordine Mondială” către care țintește fenomenul actual de globalizare).
• Să suprime familia tradițională prin emanciparea femeilor și copiilor după morala laică, misiune cu care sunt însărcinați cei de grad 33, Suveran Mare Inspector General.
Stupoarea mea era fără margini, iată deci care erau principiile reale ale masoneriei. […] Din acel moment am rupt orice legătură cu această societate criminală care a recurs la toate mijloacele posibile pentru distrugerea creștinismului în lume și a sentimentului național în Franța.
Stupoarea mea era fără margini, iată deci care erau principiile reale ale masoneriei. […] Din acel moment am rupt orice legătură cu această societate criminală care a recurs la toate mijloacele posibile pentru distrugerea creștinismului în lume și a sentimentului național în Franța."

"Acești oameni nu erau răi, unii aveau calități, însă atmosfera lojilor riscă să îi corupă chiar și pe cei mai buni. De ce? Pentru că ea dezvoltă în ființele umane slăbiciuni pe care le prezintă drept mari calități. În masonerie, umilința este înlocuită de mândrie și orgoliu, caritatea este înlocuită de urmărirea intereselor de grup, iar în locul sentimentelor religioase, aceasta dezvoltă raționalismul. Nu există respect pentru celelalte ființe umane, și cu atât mai puțin respect față de femei – masonii nu au deloc așa ceva."

Charles Grandison Finney in cartea "The Character, Claims, and Practical Workings of Freemasonry" (Caracterul, afirmațiile și lucrările practice ale francmasoneriei):
"Judecând după nenumărate dovezi disponibile, putem spune fără teama de a greși în vreun fel, că francmasoneria este o instituție ne-creștină și anti-creștină. Moralitatea și jurămintele impuse de masonerie sunt ne-creștine și chiar satanice. Jurămintele masonice cer cele mai satanice lucruri cu putință:
1.Să ascunzi crimele înfăptuite de ceilalți frați masoni;
2.Să-ți scapi fratele mason din orice dificultate, indiferent de motivele, care pot fi justificate, pentru care a ajuns în aceea situație;
3.Să favorizezi pe frații masoni în acțiunile politice și în afaceri;
4.Masonii jură să se răzbune și să persecute până la moarte pe cei care încalcă obligațiile masonice;
5.Masoneria nu cunoaște mila și compasiunea și obligă pe membrii săi să jure că vor răzbuna violările obligațiilor masonice;
6.Jurămintele masonice sunt profane, luând numele Domnului în van;
7.Pedepsele pentru cei care încalcă aceste jurăminte sunt barbare, chiar sălbatice;
8.Învățăturile masonice sunt false și profane;
9.Ceremoniile masonice sunt un amestec de pueril și satanic;
10.Masoneria este o mare escrocherie, cerând bani de la membrii săi sub pretexte false;
11.Masoneria refuză orice examinare obiectivă a sa și se acoperă cu un văl dens sub pretextul păstrării secretului;
12.Masoneria este o conspirație contra Statului și Bisericii.

Concluzii:
Nimeni, până acum, nu a urmărit să apere masoneria, răspunzând acuzațiilor de mai sus. Înșiși masonii nu pretind că organizația lor este compatibilă cu creștinismul.

Așadar:
1.Biserica creștină nu trebuie să aibă nici o relație cu masoneria, iar aceia care aderă conștient și deliberat la masonerie nu mai au nici un drept să rămână și să se considere creștini. Spun acest lucru cu părere de rău, dar solemn!
2.Ce să răspundem la întrebarea : “Ce facem cu marele număr de creștini care sunt francmasoni?” Răspund: ajutați-i să se desprindă de tirania satanică a masoneriei. Făceți-i să înțeleagă, într-un mod conștient și responsabil, că toți masonii, de la rangul trei în sus, au jurat solemn să ascundă faptele rele ale celorlalți frați și că masonii de la gradul șase în sus au jurat să sprijine cauza celorlalți frați și să-i scape din orice dificultate în care se află, indiferent de motivele pentru care au ajuns în acea situație.
3.Dacă întâlniți masoni care au fost inițiați în acele grade pentru care au jurat să persecute până la moarte pe cei ce violează legile masonice, întrebați-i dacă chiar sunt în stare să facă așa ceva!
4.Poate un om care aderă la jurământul masonic de a ascunde orice fărădelege să fie un om de încredere în societate? Putem avea încredere în acești oameni dacă-i întâlnim ca martori, jurați sau implicați în orice alt mod, în realizarea actului de justiție?
5.Poate un om care a realizat jurăminte masonice să mai prezinte încredere dacă exercită funcții publice, în armată, poliție, justiție, etc.?

Care este răspunsul vostru?
Fac apel solemn la conștiința voastră și la lumina lui Dumnezeu, un apel pentru un răspuns cinstit la următoarele întrebări:
1.Este ființa umană aflată sub un jurământ solemn de a ucide pe toți cei ce violează legile masonice, o ființă care se mai poate situa printre oameni?
2.Francmasonii de această teapă mai pot să fie primiți în Biserică?
3.Credeți în consecințele acestor jurăminte satanice de a-i urmări numai pe cei ce le aplică întocmai? Consecințele îngrozitoare vor veni și asupra celor ce jură, chiar dacă nu aplică întocmai acele jurăminte."

Albert Pike, Suveran Pontif al Francmasoneriei Universale, scrie in cartea “Morals and Dogma”:
"Francmasoneria are două doctrine, dintre care una este ascunsă, cunoașterea sa fiind rezervată doar Maeștrilor…, iar cealaltă este publică…"
"Lucifer, Zeul Luminii, lupta împotriva lui Adonai, Zeul Bibliei; da, Lucifer e Dumnezeu"
"Lucifer este purtătorul luminii. Nume straniu și misterios al celui ce este Spiritul întunericului! Lucifer, fiul dimineții! Este cel care aduce lumina și în toată splendoarea sa intolerabilă orbește pe cei slabi sau sufletele egoiste."

Acum cred ca poti sa intelegi si singur de ce trebuie sa fim impotriva masoneriei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul si mare sinod pan-ortodox se apropie mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 6 10.09.2009 20:50:52
Sfantul Sinod al saptelea ecumenic mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 1 17.06.2009 15:56:40
Sfantul Sinod Panortodox de la Moscova si ecumenismul mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 0 19.03.2009 21:09:47
Parintele Melchisedec Velnic ne cheama la rugaciune pentru Sfantul Sinod tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 23.02.2009 16:37:48
SFANTUL SINOD SI ROMANII DINTRE TIMOC SI MORAVA vioreldolha Stiri, actualitati, anunturi 6 05.09.2007 11:11:44