Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.03.2007, 00:18:20
andreea_teo andreea_teo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2007
Mesaje: 28
Implicit

Dumnezeu este iubire, iar dovada suprema a iubirii Sale fata de noi,oamenii, este intruparea si jertfa Fiului Sau, Iisus Hristos.
pt mine jertfa Sa reprezinta momentul cel mai cutremurator. El, Ziditorul universului, sa fie batjocorit si rastignit pe cruce de insasi cununa creatiei Sale-omul.
mantuirea noastra se putea realiza si in alt fel, dar Dummnezeu a ales acest mod tocmai pt a ne arata cat de mult ne iubeste; noi insa ramanem in continuare nepasatorifata de iubirea Sa nemarginita.El, Creatorul lumii, indura atata ocara si moarte pe cruce, iar noi ,tarana fiind, nu suferim nici macar sa fim jigniti in vreun fel, ca ne si ridicam cu multa ura impotriva aproapelui nostru.
cum raspundem dragostei acesteia fara margini?
adancind si mai mult piroanele in mainile si picioarele Mantuitorului?caci cu fiecare pacat asta facem.
Dumnezeu ne iubeste, chiar mai mult decat ne iubim pe noi insine.sa fim constienti de aceasta si sa incetam sa mai rastignim pe Mantuitorul Hristos cu pacatele noastre.

"Caci Dumnezeu asa a iubit lumea, incat pe Fiul Sau Cel Unul-Nascut L-a dat ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica."(Ioan 3,16)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.03.2007, 17:46:37
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Intr-adevar, ca Dumnezeu sa isi dea propriul Fiu spre moarte, spre aceasta suferinta este ceva cu neputinta de inteles in deplinatatea sensurilor. EL a ales jertfa suprema, aceea de a-ti da propriul copil. Ne-a dat tot ceea ce a avut mai scump! E impresionant....

Dumnezeu sa ne ajute sa ne adapam sufleteste din roadele acestei jertfe, ale acestei daruirii!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.03.2007, 20:39:16
mariablanca mariablanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 17
Implicit

atat de multe a facut Dumnezeu pentru mine si face in continuare incat nici nu reusesc sa-i multumesc pentru toate binefacerile de care m-a invrednicit.au existat e atat de coplesitor sa simti ca te iubstemomente in viata mea cand doream sa nici nu mai aud de el, insa El in marea si nesfarsita Sa iubire a facut in asa fel icat sa constientisez ca ceea ce fac nu ma avantajeaza deloc, din contra mai mult rau sufletesc imi produce.in multe angoase pe ca sufletul meu le simtea destul de acut , El a fost balsamul care ma vindeca de acestea, imi dadea o forta interiora sa merg mai departe, sa simt ca nu ma paraseste si nu ma va parasi niciodata.trecand ceva ani din vita mea in care Dumnezeu era important pentru mine numai atunci cand ma aflam la anaghina, acum pot sa spunca iL simt altfel, simt ca trbuie sa fac mai multe pentru El, ca trebuie cu adevarat sa pun in practica ceea El ne-a spus.daca am constintiza iubirea lui Dumnezeu pentru noi si cat de puternica este ea, cred ca ne-am dori sa ne ne fi nici nascut.e atat de coplesitor sa simti ca te iube, ca totul a fost facut pentru ca tu omul sa revii de unde ai plecat si sa recuperezi ceea ce ai pierdutincat nici nu poti sa redai in ezpresi omenesti starea pe care o simti.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.03.2007, 22:36:03
Justinian Justinian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2007
Mesaje: 23
Implicit


"Iubi-Te-voi Doamne, vartutea mea.Domnul este intarirea mea si scaparea mea si izbavitorul meu, Dumnezeul meu, ajutorul meu si voi nadajdui spre Dansul, aparatorul meu si puterea mantuirii mele si sprijinitorul meu."(Ps.XVII,1-3).
E citatul scripturistic favorit.:)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.03.2007, 22:45:00
rld_mario rld_mario is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2007
Mesaje: 23
Implicit

Iubirea lui Dumnezeu pt noi...Cat de mare e.....?
Iubirea noastra pt El cat de mica e?...Foarte mica..ar trebui toti sa fieca Sfantul Maxim Marturisitorul si in aceste zile cand este cazul sa marturisim,sa fim ca Sfantul Nicolae si sai palmuim oe descendenti lui Arie...
DUMNEZEU ESTE IUBIRE...dar IUBIRE Adevarata,nepatimasa,netrufasa,infinita.Ne-a creat din iubire.si noi?S-a smerit pana la moarte ca noua sa ne fie mai bine,si tot nu ascultam,sa ne aducem aminte ca de multe ori am cam luat-o de la 0...Ne-a dat o sansa...apoi alta...sa nu uitam de catwe ori a vru DOmnul sa piarda Israelul dar la simpla rugaciune a robului sau Moise mereu il ierta...
Apoi a venit Iisus,insusi stapanul sa imbracat in haina de sluga...si ne-a corectat...mai bine zis nea imbunatatit legea...nea dat Legea Iubirii....E mare lucru sa poti iubi pe aproapele tau ca pe tine insuti...daca toti ar respecta porunca asta si desigur si prima<Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima....>ar fi un fel de rai pe pamant.
Dar noi ce sa stim noi pamanteni...patimi...pacate...si sa-L rastignim pe Domnul zilnic

Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.03.2007, 22:00:42
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Dumnezeu victima aparenta a rautatii omenesti....inca nu ma pot gandi la acest lucru, cred ca daca ar fi sa constientizez deplin, nu stiu daca as putea suporta. Si Dumnezeu biruieste prin smerenie, prin acceptare, prin iertare, prin daruire.... Asta e raspunsul cel mai potrivit vizavi de rautatea din jurul nostru.
De aceea si rugaciunea pentru vrajmasi este un aspect cu totul special si nu obiectiv greu de indeplinit...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.03.2007, 16:33:00
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Un alt subiect de meditatie...o mare taina a mantuirii noastre: Fecioara Maria Il naste pe Fiul lui Dumnezeu. E ceva incredibil, e ceva peste putinta de a gandi....si e o minunatie care ar trebui sa ne umple sufletele....pentru ca toate acestea ne arata ca Dumnezeu iubeste cu adevarat, pana la sacrificiu!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.03.2007, 23:38:41
Justinian Justinian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2007
Mesaje: 23
Implicit


Apofatismul spiritualitatii noastre este de neinteles in epoca actuala materialista, secularizata si indiferenta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.03.2007, 13:37:01
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Si cum se imapaca apofatismul cu realitatea noastra materiala?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.03.2007, 17:45:13
Justinian Justinian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2007
Mesaje: 23
Implicit


Ratiunea care are fica de Dumnezeu mai este in armonie cu apofatimul.
Materialismul distruge roadele spiritualitatii!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
66 de ani de la uciderea Maresalului Ion Antonescu: Video si Testament. andra_v Stiri, actualitati, anunturi 17 04.06.2012 01:06:32
Tu eu si Hristos dumitrucelmare2000 Nunta 6 21.01.2012 20:57:29
Hristos a inviat! mihai anton Sfintele Pasti - Invierea Domnului 39 19.06.2011 17:27:26
Despre iubirea pentru Hristos-D, in si cu Hristos! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 05.11.2009 02:45:24
Hristos la 33 de ani andreicozia Din Noul Testament 2 20.09.2009 22:51:43