Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.01.2011, 11:57:48
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anatolie Vezi mesajul
Biblia se citeste cu binecuvantare de la duhovnic si el iti va raspunde la orice.
Tot crestinul are "binecuvantarea", sa nu folosesc un cuvant de genul "obligatia", de a citi Sfanta Scriptura.
Pentru citirea ei nu e nevoie de binecuvantare... ci doar la interpretarea pasajelor mai grele, trebuie cerut jutor de la preot.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.01.2011, 18:24:27
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Dupa parerea mea Sf.Scriptura se citeste in orice zi,daca vrei si in fiecare zi.O poti citi cu o rugaciune de credinta inaintea citirii si daca vrei si dupa.Biblia trebuie citita cu credinta,cu sete duhovniceasca si cu liniste sufleteasca.Nu mai trebuie alte lucruri de facut cand citesti Sf.Scriptura.
Uite aici un articol cu niste recomandari:




În acest articol vreau să prezint câteva sfaturi practice și utile pentru citirea textului biblic care vor prinde bine cititorului când va studia Biblia singur singur sau în grup și când va predica de la amvon.

1. Alege să citești cu voce tare

Oricând am această posibilitate, aleg să citesc Biblia cu voce tare și dacă trebuie, ca să nu deranjez pe cei din jur, merg în altă cameră. De ce fac aceasta? Pentru că astfel memorez mai bine Cuvântul lui Dumnezeu și exclud citirea fugitivă ca să nu scap detaliile importante. Tot odată, îmi păstrez și îmi dezvolt o dicție bună ca și predicator.

2. Nu te grăbi la citire

În toate lucrurile „graba strică treaba”, cum spune proverbul popular, dar la citirea în grabă Cuvântului lui Dumnezeu ajungi să treci cu vederea multe detalii importante. De altfel, toate detaliile din Cuvântul lui Dumnezeu sunt extrem de importante. Am văzut cum uneori, unii oameni, mai ales copii, vor să impresioneze pe cei maturi și încep să citească atât de repede încât la fiecare două-trei cuvinte se împiedică, trebuie să facă o pauză și să repete fraza, sau să o ia de la început. În rezultatul unei astfel de citiri nu înțelege multe nici cel ce citește și nici ascultătorii.

3. Nu nesocoti intonația

Mai ales în grupurile mici de studiu biblic, am văzut cum uneori până și unii lideri nesocotesc intonația la citirea textului biblic. Prin felul acesta de citire se transmite un mesaj greșit către ascultători prin are se lasă de înțeles că nu este atât de important Cuvântul lui Dumnezeu. Nu uitați că acesta este Cuvântul lui Dumnezeu și trebuie transmis ca din partea lui Dumnezeu și înaintea Lui.

În prima epistolă, Apostolul Pavel i-a scris ucenicului său Timotei astfel:

Până voi veni, ia seama bine la citire, la îndemnare și la învățătura pe care o dai altora. (1 Timotei 4:13)

Iar lui Tit, un alt ucenic al său și slujitor în Evanghelie, Apostolul i-a scris:

Iar în învățătură, dă dovadă de curăție, de vrednicie, de vorbire sănătoasă și fără cusur, ca potrivnicul să rămână de rușine și să nu poată să spună nimic rău de noi. (Tit 2:7-8)



moldovacrestina.ro
Preot Vasile Filat
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.01.2011, 18:29:13
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Sunt de acord cu Mihnea, Biblia poate fi citita oricand, parintele duhovnic mi-a dat-o sa citesc, cate 3 capitole in fiecare zi, si sa stau la masa sa o citesc. Nu mi-a dat alte indicatii. Dar daca citesti asa iti ia un an sa o termini.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.01.2011, 12:31:11
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Sunt de acord cu Mihnea, Biblia poate fi citita oricand, parintele duhovnic mi-a dat-o sa citesc,
cate 3 capitole in fiecare zi, si sa stau la masa sa o citesc.
Nu mi-a dat alte indicatii. Dar daca citesti asa iti ia un an sa o termini.
Daca am termina'o fiecare dintre noi macar o data pe an... am fi mari de tot. : )
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.01.2011, 13:12:34
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Daca am termina'o fiecare dintre noi macar o data pe an... am fi mari de tot. : )
Garantez anul cu 3 capitole pe zi, eu am trait experienta. Am incercat sa raman cu ceva, mai ales din Vechiul Testament, ca nu este chiar asa de vehiculat, dar e plin de informatii si nu cred ca mai retin ceva.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.01.2011, 14:20:09
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Și fiindcă de mic copil cunoști Sfintele Scripturi, care pot să te înțelepțească spre mântuire, prin credința cea întru Hristos Iisus.Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate, Astfel ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit, bine pregătit pentru orice lucru bun." (2 Timotei 3:15-17)

La noi exista mai multe tipuri de program de lecturare pe care le poti urma,tinand cont de anumite aspecte.Intrucat la dvs,la ortodocsi,abordarea este diferita,eu cred ca cel mai bine este sa mergeti la duhovnicul dvs care,stiind cat puteti,va va recomanda o metoda si un program pe masura puterilor fiecaruia.

Poate sa dureze si mai mult,nu este o limita.Ideea este sa fie inteleasa,aprofundata si pusa in practica.Si din acest punct de vedere puteti gasi sprijin in cadrul bisericii dvs.Unde exista neclaritati,nu trebuie sa se sperie nimeni.Notati in cuvinte clare ce nu intelegeti si mergeti la preotul/duhovnicul dvs sa va lamureasca sau sa va indice lecturi in acest sens.Nu va ingrijorati,toti avem "dinti de lapte" asa ca intelegerea vine cu voia Celui de Sus,rugaciunea pentru ajutorul Lui fiind o conditie sine qua non.

Eu cred,vobesc strict in numele meu,ca nu ar trebui sa treaca o zi macar fara rugaciune si lectura din The Holy Bible.Studiati-o cum socotiti de cuviinta,conform Credintei dvs,dar numai sa nu o uitati.Sa va dea Cel de Sus lumina,bucurie si speranta in intelegerea Sfintei Scripturi.

Last edited by Scotsman; 21.01.2011 at 14:25:44.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.01.2011, 14:22:44
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Scotsman.... bine ai zis!
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.06.2011, 22:08:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Sunt de acord cu Mihnea, Biblia poate fi citita oricand, parintele duhovnic mi-a dat-o sa citesc, cate 3 capitole in fiecare zi, si sa stau la masa sa o citesc. Nu mi-a dat alte indicatii. Dar daca citesti asa iti ia un an sa o termini.
Si care e problema ? E foarte bine astfel , caci pe multi i-am auzit ca nu au citit Biblia de la cap la coada , dar important e si a intelege ce citim , mai ales cand vine vorba de Vechiul Testament . Oricum , pe piata au aparut multe carti explicative de mare ajutor , pentru orice varsta , pentru orice nivel ,
Attached Images
File Type: jpg 3cristiboss56images.jpg (9,7 KB, 0 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.06.2011, 23:57:40
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Personal cred ca Biblia nu trebuie citita ci trebuie studiata , facute concordantele intre anumite capitole si versete care au aceeasi tema asa incit viziunea de asamblu sa fie cit mai cuprinzatoare -este adevarat ca unele intelesuri ascunse necesita si cunostinte de istorie, altele de o gnoza trecuta sau viitoare insa de multe unele lucruri trebuie subintelese -citit cumva si prinre rinduri- sau alteori trebuie inteles la nivel simbolic, aici puterea de intelegere, sinteza si cea intuitiva difera de la om la om.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.06.2011, 09:35:18
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Din cate stiu eu, Biblia poate fi citita oricand, numai sa vrei. Dar niciodata fara talcuirile de la Sfinti, fara de care o putem intelege gresit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum / cand citim un acatist? coralina Rugaciuni 42 29.11.2014 18:25:31
cum citim un acatist steliana-steli Generalitati 32 15.08.2011 21:48:35
ce mai citim pe internet ? preot_gabriel Generalitati 2 21.02.2010 22:01:59
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06
ce avem in biblioteca, ce ne place sa citim? primus Generalitati 63 25.07.2009 05:40:26