Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1551  
Vechi 12.03.2011, 19:59:59
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
De unde stiti ca nu sunt? Pentru ca ei zic exact pe dos, ca sunt... Si li se raspunde ca si diavolul va face semne mari cand se va apropia sfarsitul...
nu sunt... e doar circ si teatru de prost gust.
  #1552  
Vechi 12.03.2011, 20:01:25
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pavel77 Vezi mesajul


In multe cazuri s-a intamplat in bisericile penticostale ca cineva sa vorbeasca in limbi si altcineva, strain, sa inteleaga ce se spunea pentru ca era limba lui.
Nu este adevarat. Sa va spun eu ce s-a intamplat: au mers cu inregistrari de vorbiri in limbi la diferiti talmacitori, si au primit talmaciri diferite.
  #1553  
Vechi 12.03.2011, 20:04:54
Pavel77 Pavel77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.03.2011
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Pacat ca oamenii care isi dau seama fug, si sincer exact asa am vrut sa fac si eu, sa dau bir cu fugitii la altii mai luminati din punctul asta de vedere, insa m-am rugat ca printr-o minune sa imi spuna Dumnezeu ce sa fac si raspunsul Lui a fost:

"Tu trebuie sa ramai ortodoxa. Si iti va fi foarte greu la inceput"

Si asa a fost, mi-a fost extrem de greu, am trecut printr-o suferinta cumplita mai ales ca raspunsul l-am primit printr-o minune asa cum cerusem. Si totusi am vrut in continuare sa fug, insa Domnul nu m-a lasat, mi-a pus mereu piedici, pana m-am mai linistit si am inteles de ce a vrut sa raman ortodoxa. Nu ca sa accept greselile din Biserica Ortodoxa ci exact dimpotriva, ca sa vorbesc despre ele, doar asa constiinta oamenilor se va trezi intr-o buna zi...
Sunt impresionat de experienta dumneavoastra.
Cred ca Dumnezeu este cel care v-a cerut sa ramaneti in Biserica Ortodoxa si Îl slavesc pentru aceasta.

Totusi in ceea ce priveste motivul, este posibil sa va inselati.
Poate si sa aratati greseliele, dar mai degraba nu. Parerea mea.

Mai degraba eu cred ca Biserica Ortodoxa are o nevoie imperioasa de oameni care au experienta cu Dumnezeu, oameni care citesc Scripturile, oameni care sa faca ucenici si sa-i intoarca la Dumnezeu pe ortodocsii cu numele.

Dumnezvoastra sunteti in interior. Dumnezeu va poate folosi intr-un mod in care nu ma poate folosi pe mine.

Sunt extrem de multi ortodocsi care sunt departe de invataturile Bibliei, departe de trairea crestina, departe de biserica.
Pentru ei Dumnezeu va vrea in Biserica Ortodoxa. Nu pentru a le arata greselile ci pentru a le arata dragostea lui Dumnezeu si Voia Lui revelata in Scripturi.
  #1554  
Vechi 12.03.2011, 20:05:09
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Nu este adevarat. Sa va spun eu ce s-a intamplat: au mers cu inregistrari de vorbiri in limbi la diferiti talmacitori, si au primit talmaciri diferite.
Si cine erau talmacitorii?
Pentru ca in marturia prietenei mele, nu era nimic inregistrat si nu s-a mers la nici un talmacitor, ci pur si simplu s-a intamplat ca o persoana din grup sa vorbeasca in limbi in prezenta unei alte persoane care se afla de fata, care nu facea parte din grup, si nici nu se afla acolo ca sa talmaceasca ceva, si care pur si simplu cunostea limba.
  #1555  
Vechi 12.03.2011, 20:07:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Si asa a fost, mi-a fost extrem de greu, am trecut printr-o suferinta cumplita mai ales ca raspunsul l-am primit printr-o minune asa cum cerusem. Si totusi am vrut in continuare sa fug, insa Domnul nu m-a lasat, mi-a pus mereu piedici, pana m-am mai linistit si am inteles de ce a vrut sa raman ortodoxa. Nu ca sa accept greselile din Biserica Ortodoxa ci exact dimpotriva, ca sa vorbesc despre ele, doar asa constiinta oamenilor se va trezi intr-o buna zi...
Cum stii minunile sunt de la Dumnezeu ori de la vrajmasul. Ceea ce vrei tu sa arati nu sunt greselile din Biserica ortodoxa (pentru ca ele nu exista, la nivel de dogma, asa cum spui tu), ci este doar o filozofie, ce ai inteles tu (sau mai bine zis ce nu ai inteles tu) din crestinism. Prin asta vrei sa te faci mai mare decat sfintii care faceau minuni, lucru care iti dai si tu seama ca nu e ceva normal.
  #1556  
Vechi 12.03.2011, 20:08:34
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hai sa fim seriosi! In urma cu 2 ani am participat la slujba de Inviere la Istanbul si desi pot sa spun ca Patriarhul Constantinopolelui vorbea "in limbi" ( eu necunoscand o boaba greaca) am inteles ce zicea.
  #1557  
Vechi 12.03.2011, 20:08:48
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Si cine erau talmacitorii?
Pentru ca in marturia prietenei mele, nu era nimic inregistrat si nu s-a mers la nici un talmacitor, ci pur si simplu s-a intamplat ca o persoana din grup sa vorbeasca in limbi in prezenta unei alte persoane care se afla de fata, care nu facea parte din grup, si nici nu se afla acolo ca sa talmaceasca ceva, si care pur si simplu cunostea limba.
despre ce grup vorbim noi aici?
  #1558  
Vechi 12.03.2011, 20:10:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
In fine, eu nu am cunoscut fiind indoctrinata puternic de ultra-ortodocsi. Si din cate observ, nici dvs nu stiti pentru ca spuneti una despre vorbitorii in limbi de astazi, si ei zic ca de fapt la ei este pe dos. Acum poate ca altii de pe la noi sa stie mai multe despre vorbirea in limbi de astazi, dar eu sincer nu prea am observat. Este posibil sa fi avut eu ochelari de cal, nu exclud nici ipoteza asta. Ma bucur insa ca exista acest site sa mai aflu si eu din cele ce se intampla si prin alte biserici direct de la sursa si nu din cuvintele dusmanilor lor.
"Ultra-ortodocsi", "dusmanii lor" ce cuvinte sunt acestea? Te pomensti ca ultra-ortodocsii erau sfintii.
  #1559  
Vechi 12.03.2011, 20:13:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Eu insa am marturia unei prietene care a asistat la asa ceva, ca ei vorbesc in tot felul de limbi vechi, gen aramaica, si ca ceea ce spun ei sunt de fapt rugaciuni. Si cel care vorbea in limbi habar nu avea ce spune pana nu a avut ocazia sa aiba langa el o persoana care sa cunoasca limba respectiva...
Si asta poate fi adevarat, ca unii din ei sa vorbeasca in limbi vechi (unii doar). Stim din posedari si de la mediumi ca ingerul cazut are o predilectie pentru limbi vechi, mediumul sau cel posedat vorbesc in limbi vechi precum latina, egipteana, etc. Deci exista si la inselari de la vrajmasul aceste fenomene.
  #1560  
Vechi 12.03.2011, 20:14:39
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

eu tot nu inteleg unde a fost Adriana si ce a vazut.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10