Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.06.2012, 20:31:31
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Uite articolul de azi... Cred ca ti se potriveste... Aici gasesti cel mai bun sfat.
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ii-136358.html
Domnul sa te ajute!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.06.2012, 14:41:04
timeea89 timeea89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 70
Implicit

Am gasit ceva bun de la Maica Silana. S-ar putea sa va intereseze :) Despre parinti si copii, si chiar a pus cineva in a doua dintre inregistrari o intrebare asemanatoare cu cea din postare:

http://maicasiluana.blogspot.fr/

Last edited by timeea89; 20.06.2012 at 16:49:11.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.06.2012, 00:18:58
arthur_clennam arthur_clennam is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2012
Mesaje: 9
Implicit

va multumesc, pe moment am rezolvat dilema.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.06.2012, 09:47:21
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iti recomand sa citesti aceasta carte: (Arsenie Boca) Tinerii, Familia Si Copiii Nascuti in Lanturi

Esti ortodox?

Ai precizat ca parintii tai nu sunt cununati religios. Daca este asa, atunci aceasta este cauza principala ptr. neintelegerile din familie. Apoi, daca nu s-au cununat, spovedania,impartasania,slujbele,rugaciunea sunt absente. Alta cauza ptr. neintelegeri.

Copilul poate sa se roage ptr. parinti. Rugaciunea are mare putere, chiar daca nu se rezolva 100% problema, o ameliorare tot o sa existe. Tu trebuie sa devii un crestin practicant, apoi, prin tine, si ei te vor urma. Duhovnicul nu poate lipsi din viata unui crestin.

Daca sa te muti sau nu, nu iti pot spune. A te muta nu este ceva gresit. Ai 21 de ani, nu 15.

Si eu am o problema similara, cu mici diferente, si inca este nerezolvata, asa ca nu iti pot da prea multe sfaturi concrete, caci nici eu nu prea stiu cum sa manuiesc problema mea. Nu pot sa iti detaliez situatia mea, aici pe forum, caci mi-am invatat lectia, insa daca vrei iti pot povesti pe privat.

Sper sa reusesti in tot ceea ce ti-ai propus si sa fie totul bine. Dar nu uita, fara Dumnezeu nu poti face nimic si orice ai construi se poate prabusi intr-o secunda.

Maica Domnului sa te ocroteasca!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.07.2012, 19:54:29
arthur_clennam arthur_clennam is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2012
Mesaje: 9
Implicit

Sunt practicant, in sensul ca merg la biserica o data sau de 2 ori pe luna. Stiu ca mai ai multe de facut, dar sunt pe cont propriu si fac progrese treptat.
In privinta parintilor, in ultimele 2 saptamani mama l-a parasit pe tata si acum se pare ca traieste cu amantul. In ceea ce-l priveste pe tata, mi-a marturisit ieri ca atunci cand era tanar a scuipat pe icoana pentru ca Dumnezeu nu-l ajuta sa-si gaseasca pe cineva. I-am sfatuit deja sa se spovedeasca, dar cred ca va trebui sa insist mult si bine. Si eu trebuie sa o fac, dar nu am ajuns sa am pacatele lor. Mi-e greu sa-i fac sa-si rezolve problemele pentru ca, asa cum spuneam, ei nu ma asculta aproape niciodata.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.01.2013, 17:07:41
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Din experienta proprie.
Luam duh de rugaciune prin slujbele de la Biserica si punem pe Domnul si Maica Domnului intre noi si parinti ca El ne-a pus impreuna si nu greseste nicodata.
Orice sfat si ajutor prin cuvant vrem sa le dam , sau vrem sa facem impreuna cu ei trebuie rugat mai intai , pus inaintea Parintelui si a Maicii Sfinte .Cu nadejde ca aceasta cruce a parintilor aduce roade foarte mari.Din experienta zic.E foarte bineplacuta Domnului cum zice si Sf Ap Pavel.
Sigur tu trebuie sa ai lucrarea ta interioara numa sa ii iei si pe ei in rugaciuni si cuvantul lor pe cat poti sa incerci sa faci un numitor comun cu al tau si al Bisericii ( duhovnicului Scripturii Sf Patinti ) de care trebuie in primul rand sa ascultam toti.
Nu esti rebel.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dragostea fata de parinti papyllon Intrebari utilizatori 0 10.06.2011 14:06:27
De ce oare s-au racit copiii fata de parinti? andreicozia Generalitati 34 25.02.2011 21:22:09
A merge sau a nu merge cu Hristos. maria-luisa Generalitati 7 17.12.2009 15:48:21
ajutati o fata sa poata merge johnson22cta Umanitare 3 28.08.2008 23:12:19