Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.01.2015, 14:44:11
MarinaB MarinaB is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2015
Mesaje: 3
Implicit Am nevoie de ajutor.

Prietenul meu nu a fost botezat de parinti, iar acum are 19 ani. Tatal a murit cand era el foarte mic, mama nu a avut niciun interes fata de el si nu l-au botezat cand a fost mic. Chestia e ca el vrea sa faca asta, nu are nimic impotriva, dar a luat legatura cu un preot si a spus ca, daca nu este casatorit, trebuie sa fie prezenti parintii. Iar mama lui nu ar face asta niciodata. Se poate botezul doar cu nasi, fara parinti? As aprecia un raspuns, multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.01.2015, 14:56:01
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaB Vezi mesajul
Prietenul meu nu a fost botezat de parinti, iar acum are 19 ani. Tatal a murit cand era el foarte mic, mama nu a avut niciun interes fata de el si nu l-au botezat cand a fost mic. Chestia e ca el vrea sa faca asta, nu are nimic impotriva, dar a luat legatura cu un preot si a spus ca, daca nu este casatorit, trebuie sa fie prezenti parintii. Iar mama lui nu ar face asta niciodata. Se poate botezul doar cu nasi, fara parinti? As aprecia un raspuns, multumesc!
De cand se aplica asta? Parintii mei au botezat pe cineva necasatorit la vreo 25 de ani si n-a trebuit sa fie nici un parinte. Ce, orfanii nu pot fi botezati?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.01.2015, 15:13:48
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaB Vezi mesajul
Prietenul meu nu a fost botezat de parinti, iar acum are 19 ani. Tatal a murit cand era el foarte mic, mama nu a avut niciun interes fata de el si nu l-au botezat cand a fost mic. Chestia e ca el vrea sa faca asta, nu are nimic impotriva, dar a luat legatura cu un preot si a spus ca, daca nu este casatorit, trebuie sa fie prezenti parintii. Iar mama lui nu ar face asta niciodata. Se poate botezul doar cu nasi, fara parinti? As aprecia un raspuns, multumesc!
Nu cred ca a fost la nici un preot. Nu exista astfel de canoane.

Si cum putea fi casatorit fara sa fie botezat?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.01.2015, 16:48:18
MarinaB MarinaB is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2015
Mesaje: 3
Implicit

Tocmai asta am spus si eu, probabil era vorba de cununia civila, atunci cand nu mai e in "custodia" parintilor si are propria familie. Dar mi se pare ceva absurd sa te casatoresti nefiind botezat. Ar trebui sa ia legatura cu alt preot?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.01.2015, 18:24:07
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaB Vezi mesajul
Tocmai asta am spus si eu, probabil era vorba de cununia civila, atunci cand nu mai e in "custodia" parintilor si are propria familie. Dar mi se pare ceva absurd sa te casatoresti nefiind botezat. Ar trebui sa ia legatura cu alt preot?
Daca omul ala nu vrea sa-l boteze, atunci da, sa se duca la alt preot care chiar a fost atent la facultatea de teologie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.01.2015, 22:33:26
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaB Vezi mesajul
Tocmai asta am spus si eu, probabil era vorba de cununia civila, atunci cand nu mai e in "custodia" parintilor si are propria familie. Dar mi se pare ceva absurd sa te casatoresti nefiind botezat. Ar trebui sa ia legatura cu alt preot?
Nu. Ar trebui sa ia legatura cu un preot. Nu a luat legatura cu un preot ortodox sau nu a inteles ce i s-a spus sau a interpretat tendentios ceea ce i s-a spus.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.01.2015, 22:48:45
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Daca omul ala nu vrea sa-l boteze, atunci da, sa se duca la alt preot care chiar a fost atent la facultatea de teologie.
Obraznicia ta nu are limite?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.01.2015, 00:18:25
MarinaB MarinaB is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2015
Mesaje: 3
Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri. Nu e nevoie ca simpla mea intrebare sa duca la neintelegeri, apreciez fiecare raspuns.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.01.2015, 00:18:30
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Obraznicia ta nu are limite?
Care obraznicie? Mi se pare normal ca un preot sa stie ca botezul se poate face fara parinti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare