Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.08.2015, 00:39:34
cristiansebi cristiansebi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2014
Mesaje: 26
Implicit pacatele si crestinul

Daca fumezi , nu poti fi numit crestin?
__________________
imi place sa fac fotografie din placere si le editez in photoshop online
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.08.2015, 07:08:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiansebi Vezi mesajul
Daca fumezi , nu poti fi numit crestin?
Poti.

Deosebirea de vederi, bine dezbatuta pe alte topicuri (stiati ca exista un motor de cautare intern ?) este daca, fumand, poti fi numit un crestin drept sau esti in categoria care merge pe calea cea larga a crestinilor pacatosi, inspre tormentele infernale.

Prin Botez, esti incorporat Bisericii lui Cristos. Si ramai acolo pana cand iesi. Modalitatile de iesire sunt urmatoarele patru: apostazia, erezia, schisma si excomunicarea.
Fumatul nu face parte dintre acestea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.08.2015, 13:15:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Avand in vedere raspunsul foarte diplomatic desi cred ca nu e greu de intuit directia intrebarii, trebuie precizat si faptul ca dl. Mihnea Dragomir este romano-catolic si fumator.

Sau v-ati lasat intre timp, domnul doctor?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.08.2015, 14:17:57
stefmir stefmir is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2010
Locație: Valahia
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiansebi Vezi mesajul
Daca fumezi , nu poti fi numit crestin?
Poti fi numit fumator!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.08.2015, 21:50:42
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiansebi Vezi mesajul
Daca fumezi , nu poti fi numit crestin?
Ma intreb cati dintre cei aproape 90% care s-au declarat crestini... pot fi numiti crestini? Omul are tendinta sa se indreptateasca pe sine si sa caute solutii "de mijloc" ca si cum mantuirea ar fi o negociere.
Si daca tot am ajuns sa "flecaresc" despre asta, indraznesc sa adaug si altceva. Fratilor, din toata inima va rog: indiferent daca va aflati in tara sau in afara ei, luati aminte la fiecare gest pe care-l faceti, daca este sau nu in buna oranduiala cu ceea ce vrea Dumnezeu de la noi. Pentru ca El ne asteapta o vreme, si ne tot trimite "mesaje" ca nu e bine ce facem, dar daca ne indaradnicim si ajungem ca in loc sa fim de folos celor din jur, aducem mai multa sminteala, Dumnezeu isi intoarce fata de la noi. Am proaspat in memorie o familie de prieteni de familie foarte apropiati sufleteste. De multe ori cand ne mai intalneam sau vorbeam la telefon, el spunea ca merge la munca, duminica, (in Londra) ca si-asa nu face mare lucru, si astfel mai poate scoate un ban in plus. Avea casa foarte frumoasa in tara si gospodarie bine pusa la punct. Anii treceau, iar ei au obtinut intre timp dubla cetatenie. Nevoia de bani nu mai era atat de pregnanta, fiindca practic nu le lipsea niciodata nimic, dar chiar si-asa, prefera sa mearga si duminica la munca.
In urma cu vreo saptamana i-am sunat sa vad cum o mai duc. Am stat mult de vorba, mult mai mult ca de obicei. Printre altele, el mi-a spus ca urmeaza sa plece in vacanta in tara sa-si mai vada parintii si socri. M-am bucurat pentru ei si am intrebat daca merge toata familia si mi-a raspuns ca fiul cel mare (22 de ani), prefera sa ramana in Londra, si ca il vor lua doar pe "cel mic" de 17 ani (nascut in aceeasi zi si la aceeasi maternitate cu fiul meu cel mic). Dumnezeu a decis ca acesta sa fie capatul de linie pentru toti. Luni seara, cand m-am intors de la munca am aflat de un accident ciudat in tara, in zona Ramnicu Sarat si se vorbea de o pereche ce se intorcea din Londra, impreuna cu fiul de 17 ani. Iar in urmatoarele cateva minute am aflat ce era mai trist: era vorba chiar de ei. http://stirileprotv.ro/stiri/actuali...-tragedia.html
Gandul m-a dus la un alt foarte bun prieten care cu multi ani in urma a avut cam aceeasi soarta, dar care nu era duminica de la Dumnezeu sa nu lucreze, inclusiv cu tractorul in brazda...
Poate pare ciudat sa fac asocierea acestui tragic accident cu fumatul, dar si de la fumat am inca destul de vie in memorie moartea cuiva din familie despre care am mai vorbit aici pe forum. Indiferent de felul in care cautam sa ne indreptatim pe noi insine pentru a face un pacat, trebuie mai intai sa ne gandim daca totusi ne putem lipsi. Nimeni nu spune ceva pentru institutiile unde se lucreaza 7 din 7, fie la spital, politie, armata, pompieri sau chiar in magazine de desfacere, dar pentru oricine TREBUIE sa existe 6 zile de munca si una in care ne odihnim si multumim lui Dumnezeu pentru sansa pe care ne-o da. Iata, toti cei de care vorbeam, au plecat brusc, nespovediti, neimpartasiti, desi in principiu erau oameni buni si saritori la nevoie.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.08.2015, 22:26:52
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiansebi Vezi mesajul
Daca fumezi , nu poti fi numit crestin?
Nu, nu poti.Nici n-ai cum.Dumnezeu nu te-a facut cu horn in spate pe unde
sa iasa fumul.Sa stii ca fumatul opreste de la Sf Impartasanie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.08.2015, 22:40:26
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Nu, nu poti.Nici n-ai cum.Dumnezeu nu te-a facut cu horn in spate pe unde
sa iasa fumul.Sa stii ca fumatul opreste de la Sf Impartasanie.
Deci, după părerea ta, creștin se poate numi doar acela care nu are păcate ? Tu, de exemplu, nu păcătuiești ? Înseamnă că nu ești creștin.

Deci, copăcelule, ai de ales una din două: fie ești fără de păcat, fie nu ești creștin. Pe care o alegi ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.08.2015, 22:42:45
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Nu, nu poti.Nici n-ai cum.Dumnezeu nu te-a facut cu horn in spate pe unde
sa iasa fumul.Sa stii ca fumatul opreste de la Sf Impartasanie.
Si care este problema ca ar opri? Esti sigur ca fumatul este un asa mare pacat? Exista nefumatori care, de pilda, sunt de acord cu clonarea umana sau cu avortul. Astia sunt crestini sadea, nu?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.08.2015, 22:48:39
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Deci, copăcelule, ai de ales una din două: fie ești fără de păcat, fie nu ești creștin. Pe care o alegi ?
O aleg pe cea in care lupti sa scapi de patimi.
Daca te macina o patima, atunci cere ajutor la Dumnezeu sa te ajute
sa lupti cu patima, sau sa te invete cum sa lupti sau chiar sa lupte pt tine.

PS:insasi din intrebare ta, am o concluzie:tu niciodata n-ai simtit efectul
rugaciunii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.08.2015, 22:58:20
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Patima nu e pacat. Si nu suntem calugari sa ne luptam cu...astfel de lucruri.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare